Arama

Beynimizin hangi bölümü nasıl çalışır, ne işe yarar?

Güncelleme: 1 Temmuz 2012 Gösterim: 73.839 Cevap: 1
nedretc - avatarı
nedretc
Ziyaretçi
11 Eylül 2011       Mesaj #1
nedretc - avatarı
Ziyaretçi
BEYNİNİZİN HANGİ TARAFI DAHA ÇOK ÇALIŞIYOR?

Sponsorlu Bağlantılar
Beyin, iki parçadan oluşur. Biyolojik olarak birbirine benzeyen bu parçalar bir köprü ile birbirine bağlıdır. Bu köprü, iki parça arasında bilgi akışını sağlar. İki parça, görevleri açısından farklıdır.

1- Sol beyin: Beynin sağ tarafının hareketlerini yönetir. Anahtarı kelimelerdir. Mantık merkezi denilebilir. Bunun için beynin sol bölümüne, mantıksal ...sol beyin demek yanlış olmaz. Bütüne değil parçaya yoğunlaşır. Adım adım öğrenir ve sonucu kendisi için olumlu değerlendirir.

Sol beynin anahtarı kelimelerdir. Sözcükler, mantık, sayılar, ardışıklık, çizgisellik, analiz, listeleme konularını yönetir. Eğitimde bilgi, yabancı dil, tarih, edebiyat ve matematik, sol beyni gerektirir. Bu yüzden bu konularla ilgili yapılan çalışmalarda sol beyin çalıştırılır.

2- Sağ beyin: Beynin sol tarafını yönetir. Yani, insan beyninin sol tarafına felç geldiğinde sağı, sağ tarafına felç geldiğinde solu hareket edemez. Sağ beyin, dili en çarpıcı, ince tanımlama ve sembollerle, mantıksal değil, duyusal ayrıntılarla inceler. Karmaşık ve zor soruları veya olayları bütün olarak kavrar ve çözer. Parça üstünde adım adım yoğunlaşmaz. Duyusal işaretleri değerlendiren sağ yan, korku, endişe ve heyecanı da yoğun yaşar.

Sağ beynin anahtarı görüntülerdir. Sağ beyini gelişmiş olanlar, yaratıcılık, ritm, uzman bilinci, hayal gücü, hayal kurma, renk ve boyutta daha iyidirler. Sanat, spor, sosyal etkinlikler, folklor, tiyatro, şiir gibi hayal gücü ve yetenek isteyen tüm etkinlikler, sağ beyni çalıştırır ve geliştirir. Sağ beyni geliştirmek için, günde birkaç dakikalık egzersiz yeterli olacaktır. Bunun için:
Beynin sol ve sağ yanının eşit çalışması, doğru olanıdır. Ancak, okullarda verilen eğitim sol beyin ağırlıklı olduğu için, sağ beynin görevini de sol beyin üstlenir. Bu da, kişilerde performansın düşmesine neden olur. Beyninizin sağ veya sol yanlarından biri farklı çalışıyorsa, mesleğinizi ona göre seçin. Başarının yanısıra mutlu da olun. Daha az çalışan diğer yanı geliştirmek için, egzersiz yapmayı unutmayın.

Aşağıdaki testi yaparak sağ veya sol beyin ağırlıklı olup olmadığını bulabilirsiniz.

1) Kendinizi sosyal yaşamda girişken biri olarak tanımlayabilir misiniz?
a) Pek girişken olduğum söylenemez
b) Genelde öyleyimdir

2) Hangi spor dalını tercih edersiniz?
a) Yalnız yapılan koşu, yürüyüş, duvar tenisi, yüzme gibi
b) Takım halinde yapılan futbol, voleybol veya bir başkasıyla yapılan her türlü spor

3) Gördüğünüz rüyayı net ve canlı olarak hatırlıyor musunuz?
a) Nadir veya asla rüya görmem
b) Çoğu zaman

4) Konuşurken
a) Beden dilini hemen hemen hiç kullanmam
b) Beden dilini çok kullanırım

5) Konuşurken
a) Konuşurken yüzümden hiçbir şey anlaşılmaz
b) Mimiklerimi çok kullanır. Konuşmadığımda bile ne demek istediğim yüzümden anlaşılır

6) Gelecekle veya geçmişle ilgili olayları hayal etmekten
a) Hayal kurmayı sevmem
b) Hoşlanırım

7) Ders dışında ki sosyal yaşamda
a) Kitap okumak dışında herhangi bir etkinliği izlemem bile
b) Çok hareketliyimdir. Çeşitli etkinliklere katılır veya çeşitli etkinlikleri izlerim

8) Adres bulurken
a) Cadde ve sokak isimlerini bilirim
b) Cadde ve sokak isimlerini bilmem ama bildiğim yerleri kullanarak ya da gördüklerimi anımsayarak adres bulurum

9) Gördüğünüz insanların
a) İsmini hatırlarım
b) Yüzünü hatırlarım

10) Ellerinizi birleştirin. Sağ baş parmağınız
a) Altta mı?
b) Üstte mi?

11) Elinizi ileri uzatın, işaret parmağınızla ileriyi gösterin. Parmağınızın ucuna doğru; bir sol, bir sağ gözünüzü kapatarak bakın. Parmağınız hangi gözünüzü kapattığınızda yer değiştirdi?
a) Sağ gözünü kapatınca yer değiştirdi
b) Sol gözünü kapatınca yer değiştirdi

12) Yaşadığınız heyecanlı bir olayı anlatırken
a) Heyecanımda ve ses tonumda iniş ve çıkışlar pek olmaz
b) Aynı heyecanı karşımdakilere de yaşatırım ve yaşarım


Not:
A’lar B’lerden fazla ise sol beyin daha hakim
B’er A’lardan fazla ise sağ beyin hakim

serhat123 - avatarı
serhat123
Ziyaretçi
1 Temmuz 2012       Mesaj #2
serhat123 - avatarı
Ziyaretçi
BEYNİ DOĞRU KULLANMAK

Sponsorlu Bağlantılar
1- Beyin açık havadayken ve ayaktayken daha iyi çalışır. İnsan beyninin ayaktayken yaklaşık yüzde 10 daha fazla çalıştığı düşünülmektedir. Hayatınızla ilgili Önemli kararlar alırken açık havada veya doğada vakit gdeneyebilirsiniz.

2 – Yürürken kolları sallamak beynin performansını olumlu etkiliyor. Önemli kararlarınızı açık havada, kollarınızı sağa sola sallayarak yürürken almaya ne dersiniz?

3- Yabancı bir dil öğrenme beyni güçlendiriyor. Her gün birkaç yabancı ya da yerli yeni kelime öğrenip, kullanabilirsiniz. Sözlük okuyabilirsiniz. Alışveriş listesi veya telefon numaralarını ezberlemeyi deneyebilirsiniz.

4- Zihinsel jimnastik /antrenman yapın. Bunun için çeşitli bulmacaları çözebilirsiniz. Satranç gibi akıl oyunları oynayın.

5 – Rutin olarak tekrar ettiğiniz davranışlardan vazgeçin. Bazen telefonu sol elinizde tutun, çantanızı diğer elinizle taşıyın, evinize başka bir yoldan gidin. En azından bir günlüğüne televizyon kumandasını sık kullanmadığınız elinizde tutun.

6 – Entelektüel zevklerinizi geliştirmek için her gün mutlaka iyi bir özdeyiş antolojisinden birkaç cümle okuyun. Beyninizi kaliteli cümlelerle besleyin!

7 – Her gün güzel bir resme veya fotoğrafa bakmaya çalışın. Estetik algınız, gördüğünüz estetik şeyler kadar gelişir.

8 – Sevdiğiniz bir müziği bir süre gözleriniz kapalı dinleyin. Beyin otoriteleri tarafından klâsik müziğin zekâya 7 puan ekleyebildiği iddia edilmektedir.

9 – Günde aklınızdan 60 bin ile 80 bin arası düşünce geçer. Bu düşünceler ne hakkındaysa, hayatınız da ona göre şekillenir. Unutmayın, kafanızda en çok neyi düşünürseniz, hayatınızda da onu çoğaltırsınız.

10 – Bir konu hakkında düşünürken, nasıl düşündüğünüzü de gözlemleyin. Düşünmek üzerine düşünmek, beyin ve düşünce kapasitesini artırır.

11 – İyi bir uyku kaliteli bir beyin için şarttır. Çok uyuyorum diye üzülmeyin. Einstein‘in günlük 10 saatten fazla uyuduğu biliniyor. 24 saati geçen uykusuzluk beyinde sarhoşluğa benzer bir etki yapar.

12 – Bol ve temiz oksijen beyin için çok önemlidir. Beynimiz ağırlık olarak vücudumuzun yüzde 2’sini oluşturduğu halde, vücuda gelen oksijenin yüzde 25’ini tüketir. Oksijensiz kaldığımızda ölümü gerçekleşen ilk organımız beyindir. Odanızın penceresini açarak kendinize bol bol oksijen ısmarlayın.

13 – Farklı düşünme tarzları beyninizi geliştirir. Çocuklar ve hayvanlarla daha fazla vakit geçirin. Sizden farklı düşünen insanlarla konuşun.

14 – Kullanılmayan organ körelir. Sürekli televizyon seyrederek beyninizi düşük viteste çalıştırmayın.

15 – Beynin en tehlikeli yanı “ters çaba” kuralına göre çalıştığı anlardır. Başınıza gelmesinden en çok korktuğunuz şeye odaklanırsanız, korktuğunuzu başınıza getirir. Buna ters çaba kuralı denir. Beyin odaklanılan hedef olumsuz olsa bile, bunu gerçekleştirmek için çalışır. Topluluk önünde konuşma yaparken “acaba heyecanlanır mıyım?” diye düşünürseniz, heyecanlanırsınız.

16 – Beyni yoran monotonluktur. Hayatınızı ne kadar renklendirirseniz, beyninizi o kadar neşelendirirsiniz.

17 – Beyin kısa süreli hafızada beş ile yedi arasındaki bilgiyi işleyebilir. Yeni bir bilgi gelince, bu bilgilerden birini atar. Buna “sihirli sayı” kuralı denir. Bu kural aşılıp aşırı bilgi yüklenmesi durumunda beynimiz “servis dışı” olur. Hayatınızın en büyük kararlarını alırken “kafadan “ değil, tıpkı beş haneli iki rakam grubunu çarparken yaptığınız gibi, bir kâğıt üzerine yazarak ne yapacağınızı hesaplayın.

18 – Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Fiziksel zindelik, zihinsel zindelik getirir. Uzun süre hareketsiz kalmak, zihni de hareketsizleştirir. Spor yapmaya, fazla kilolarınızdan kurtulmaya özen gösterin. Yeterince su için. Çünkü, insan beyninin yüzde 78’i su ile kaplıdır.

19 – Ders çalışırken ilk öğrenilenler, son öğrenilenler, sık tekrarlananlar ve ilginç bulunanlar en çok akılda kalanlardır. Dersleri kısa aralar vererek çalışmak akıllıca bir harekettir.

20 – Bu hafta kafanızı nasıl daha iyi çalıştırabileceğiniz üzerine daha fazla düşünün. Unutmayın, beynimizi daha iyi çalıştırmak için kullanacağımız organ yine beynimiz. “Aklınızı başınıza” toplayın ve kullanın."

Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

19 Mayıs 2014 / Misafir Cevaplanmış