Arama

Yanlış Bildiğimiz Doğrular

Güncelleme: 8 Eylül 2016 Gösterim: 11.116 Cevap: 5
ocean97 - avatarı
ocean97
Ziyaretçi
20 Aralık 2011       Mesaj #1
ocean97 - avatarı
Ziyaretçi
BEYNİNİZİN YÜZDE 10'UNU KULLANIYORSUNUZ
İnsanlar buna 100 yıldır inanıyor. Ama bu aynı zamanda şu demek: İnsanlar 100 yıldır yanılıyor. Yapılan araştırmalarda, çekilen MR filmlerinde teknik olarak böyle bir şeyin mümkün olmadığı görülüyor. Yani beynin aktif olmayan, bir başka deyişle sessizliğe gömülen hiçbir yeri yok. Beynimiz son derece meşgul. Aslında beynimizin yüzde yüzünü kullanıyoruz.
Sponsorlu Bağlantılar

YERE DÜŞEN BİR ŞEYİ HEMEN ALIRSAN YİYEBİLİRSİN

Çoğumuzu yere düşen yemeği beş saniye geçmeden yersek bir şey olmayacağı görüşünde. (Tabii bunu umumi tuvaletlerde yapmadığınızı varsayıyoruz) Fakat bilim adamları ve mikrobiyolojistler, bir seri deney sonucunda bir bakterinin yemeği derhal sardığını ve bunun kusma etkisi yaratacak kadar güçlü olduğunu söylüyor. Bilimadamları tıptaki adıyla 'Salmonella typhimurium'dan bahsediyor. Bu kirli bakteri, halıda, ahşap üzerinde hakimiyetini çoktan ele geçirmiş bir kere. Üstelik 4 hafta boyunca da canlı kalabilme özelliğine sahip.

ÖLDÜKTEN SONRA SAÇ VE TIRNAK UZAR

Bu düşünce sadece bir illüzyondan ibarettir. Siz öldükten sonra vücudunuz kuruyor, deriniz kuruyor ve küçülüyor, buna saç ve tırnak da dahil. Hormonların karışımına ihtiyacı olan saç ve tırnak, beden öldükten sonra yaşayamaz yani uzayamaz.

GRİP AŞISI GRİBE YOL AÇAR

Grip aşısının gribe yol açtığı bilgisi yanlıştır. Grip aşısı sizi korumak için ölü bir virüs kullanır. Ölü virüsler sizi hasta etmez, hastalığa yol açmak için de canlanamaz. Onlar ölüdür. Olan ise muhtemelen aşının kötü etkisine maruz kalmanız, ağrı çekmeniz ve ateşinizin çıkmasıdır. Bu grip değildir. Bu sadece aşı olmanın kötü bir etkisidir.

ÇİŞİNİZ TEMİZ OLMALI

Eğer "uzman"ları dinleyecek olursanız, idrarınızın soluk renkte sarı ve temiz olması gerekmekte. Eğer rengi koyuysa, mutlaka vücudunuz su kaybetmiştir ve günde altı ya da sekiz bardak su içmeniz gerekmektedir.
Bu yarı yarıya doğrudur. Az su içerseniz idrarınızın rengi koyulaşır. Ancak sarı renkteki ürinin vücudunuzda su kaybı olduğunu göstermez. İdrar rengi kişiden kişiye göre değişir. Bu, daha çok ürinin ozmolalitesiyle ilgili bir durumdur. Bu da sıvının içinde ne kadar çok şeyin çözüldüğüyle ilgilidir. Eğer doktorunuz böbrek taşları gibi tıbbi nedenlerden dolayı idrarınızın rengini açmanızı söylüyorsa, bunu yerine getirin.

YUTTUĞUNUZ SAKIZ YILLARCA BAĞIRSAĞINA YAPIŞIK KALIYOR

Sakız, sakız mayası, tatlandırıcı, aroma ve renklendiricilerden oluşuyor. Sakız mayası sindirimi zor bir şey ve mideniz diğer yiyecekleri sindirdiği kadar kolay sindiremiyor onu. Yine de sindirim sisteminizin yuttuğunuz şeylerle başetme konusunda başka bir çözümü var.
Sonuçta tam olarak sindiremediğimiz birçok şey yiyoruz. Bağırsaklarınız bu gibi şeyleri dışarı atabileceği hale gelene kadar içeride hareket ettiriyor, Muhtemelen birkaç gün sonra da boşaltım sisteminiz yuttuğunuz sakızı dışarı atmış oluyor. Yine de çok kısa sürede çok fazla ya da devaba boyutlarda sakız yutarsanız (ki bu çok çok nadir görülebilecek bir durum) sindirim sisteminiz tıkanabilir.

GECE YEMEK YEMEK İNSANI ŞİŞMANLATIR

Sağlık dergileri, yeme alışkanlığınızı değiştirmenizi söylüyor. Öncelikli olarak da gece yemek yememeniz gerektiği. Eğer yatağa gitmeden önce yemek yerseniz, pek çok kaloriyi yakmayacağınız ve metabolizmanızın geceleri yavaşladığı anlatılıyor.
Yapılan pek çok araştırma, asıl önemli olanın günün hangi zamanında değil ne kadar yediğinizin önemli olduğunu ortaya koyuyor. Mesela İsveç'te yapılan bir araştırmaya göre 86 obez erkek ve ortalama ağırlıktaki 61 kadın arasında, ne zaman yemek yediklerine bakılarak bir fark olmadığı ortaya çıkmış.
Aşırı kilolu 2.500 hasta arasında yapılan bir araştırmaya göre de günde üç öğünden fazla yemenin obeziteyle bir ilgisi olmadığı belirlenmiş. Aslında yapmanız gerekn çok basit; vücudunuzun yaktığından daha az kalori alın.

ŞEKER ÇOCUKLARI HİPERAKTİF YAPIYOR

Şu ana kadar en az 12 ayrı çalışma çocukların yiyeceklerinin içindeki şeker seviyesini araştırdı. Fakat hiçbiri az şeker yiyen ya da çok şeker yiyen çocukların davranışları ile arada bir bağlantı kuramadı. Bu araştırmalarda şekerlemeler, çikolata ve doğal şekerler baz alındı. Şekere hassasiyeti olduğu düşünülen çocuklarla yapılan araştırmalarda bile çocuklar, şeker diyeti yapanlardan farklı bir davranış sergilemedi.

UYURGEZERLERİ ASLA UYANDIRMAYIN

Birçoğu bu durumun kalp krizine, şoka ya da beyinde hasara yol açacağını düşünüyor. Bir uyurgezeri uyandırmak onları korkutabilir ve akıllarını karıştırabilir hatta bu duygularla size zarar vermeye de kalkabilirler. Dolayısıyla bir uyurgezeri uyandırmadan yatağına götürürseniz bu yapacağınız en iyi şey olur. Ama onları uyandırırsanız ne kalp krizi ne de felç geçirirler.

YEŞİL MUKUS SİNÜS ENFEKSİYONUNUN İŞARETİ

Birçok insan mukusunun renginin önemli olduğunu düşünür. Hatta doktorlar bile hemen antibiyotiğe başlamanız gerektiğini düşünür. Fakat bilimsel araştırmalar bunun böyle olmadığını söylüyor.
Yeşil sümüğü olan çoçuklar arasında yapılan bir araştırmada 142 çocuğun bir kısmının antibiyotik, bir kısmının placebo etkisi yaratan hiçbir işe yaramayan ilaç alması ve bir kısmının da hiçbir ilaç almaması sağlanmış. Sonuçlara göre gruplar arasında hiçbir fark gözlenmemiş hatta antibiyotik alan çocuklarda kötü yan etkiler gözlenmiş.

EN ÇOK ISIYI BAŞINIZDAN KAYBEDERSİNİZ

Anneniz muhtemelen evden çıkmadan önce size hep "Bereni almayı unutma" demiştir. Hatta Amerikan Ordusu'nun rehberinde bile vücut ısınızın yüzde 40'i ila 50'sinin başınızdan kaybolduğu yazmakta. Eğer bu doğru olsaydı kış mevsiminde başımıza bir şapka takıp, pantolon giymeden dolaşabilirdik.
Muhtemelen bu yanlış bilinen teorinin kökeni ise 50 yıl önce yapılan askeri bir araştırmaya dayanıyor. Kutuplarda hayatta kalmalarını sağlayacak elbiseler verilen deneklerin vücut ısılarını nasıl kaybettikleri ölçülmüş. Tabii deneklerin açıkta kalan tek yeri başları olduğu için en çok ısıyı da başlarından kaybetmişler.

ERKEKLER HER YEDİ SANİYEDE BİR SEKS DÜŞÜNÜR

Ortalama olarak bir erkeğin 16 saat uyanık olduğunu düşünülürse, her erkeğin seksi günde 8 bin defa düşünmesi gerekirdi. Bu, bir insanın uyanıkken aldığı nefesten bile daha çok. Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre erkeklerin yüzde 54'ü seksi her gün veya günde birkaç defa düşünüyor. Araştırmaya katılan erkeklerin yüzde 43'ü ise ayda veya haftada birkaç defa düşünüyor. Katılımcıların yüzde dördü ise ayda bir defa düşünüyor.
Aynı soru kadın katılımcılara sorulduğunda yüzde 19'unun her gün veya günde birkaç, yüzde 67'sinin ayda veya haftada birkaç ve yüzde ondördününse ayda bir defa düşündüğünü ortaya koyuyor. Kadınlar erkeklere göre daha az seks düşünüyor. Ancak aradaki fark erkeklerin düşündüğü kadar çok değil.

KÖPEĞİN AĞZI İNSANINKİNDEN DAHA TEMİZ

Hem insan hem de köpek ağızlarında aynı bakteri oranına sahip. Köpeğin ağzının insanınkinden daha temiz olduğu miti, muhtemelen tıp literatüründen geliyor. İlk dönem araştırmalarına göre insan ısırığı ile oluşan yaraların mikrop kapma olasılığının köpek ısırığından daha fazla olduğunu göstermişti. Fakat daha sonra yapılan araştırmalar insanlarla köpeklerin ağzında aynı düzeyde bakteri olduğunu gösterdi.

BİR ŞEYLERİ KALDIRMAK FITIK OLMANIZA YOL AÇAR

Fıtık teknik olarak kasık ya da belinizdeki kasların duvarında bir açılma ya da zayıflamadır. Bir şeyleri kaldırmak fıtığa yol açmaz. Yine de ağır bir şey kaldırdığınızda bu sizin karın bölgenizdeki baskıyı artıracaktır. Eğer zaten fıtığınız varsa bu tarz bir baskı belinizdekilerin deliklerden fırlamasına yol açabilir. Bir şey kaldırmak bu dışarı doğru şişkinliklerin daha kalıcı ve görünür hale gelmesini sağlayabilir.

DÜNYANIN 4'TE 3'Ü SUDUR

Aslında bu bilgi nasıl bir bakış açısından bakıldığına bağlı ama dünyanın 4 te 3 ü su değildir sadece %1 i sudur.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
meraklıgirl - avatarı
meraklıgirl
Ziyaretçi
23 Ağustos 2015       Mesaj #2
meraklıgirl - avatarı
Ziyaretçi
Ben dünyanın diil türkiyenin 4 te 3 ü sudur diye biliyorum
Sponsorlu Bağlantılar
Baturalp - avatarı
Baturalp
Ziyaretçi
8 Eylül 2016       Mesaj #3
Baturalp - avatarı
Ziyaretçi

EVEREST DAĞI, DÜNYANIN EN YÜKSEK DAĞIDIR


DOĞRUSU: Çok sayıda kişi Everest'i dünyanın en yüksek dağı olarak kabul eder. Aslında Everest diğer tüm dağların deniz seviyesi açısından en yüksek olanıdır. Gerçekte dünyanın en yüksek dağı, Hawaii'deki Mauna Kea Dağı'dır. Deniz seviyesinden 4205 metre yüksekliktedir.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Baturalp - avatarı
Baturalp
Ziyaretçi
8 Eylül 2016       Mesaj #4
Baturalp - avatarı
Ziyaretçi

BUKALEMUNLAR ETRAFINDAKİ MADDELERE GÖRE RENK DEĞİŞTİRİR


DOĞRUSU: Bukalemunlar etrafındaki objelere göre değil, ısıya, iletişime ve o anki his durumlarına göre renk değiştirir. Ayrıca dokundukları madde de renk değiştirmelerinde etkendir.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Baturalp - avatarı
Baturalp
Ziyaretçi
8 Eylül 2016       Mesaj #5
Baturalp - avatarı
Ziyaretçi

ÇİN SEDDİ UZAYDAN GÖRÜNÜYOR


DOĞRUSU: AY'a giden Apollo astronotları, Çin Seddi'nin bilindiği gibi Ay'dan görünmediğini açıklamıştı.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Baturalp - avatarı
Baturalp
Ziyaretçi
8 Eylül 2016       Mesaj #6
Baturalp - avatarı
Ziyaretçi

İNSANIN VÜCUDUNDAKİ ATEŞ EN ÇABUK BAŞTAN ÖLÇÜLÜR


DOĞRUSU: Bazı uzmanlara göre bu doğru değildir. Vücutta ateş dağılmış vaziyettedir.
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

22 Mart 2014 / ByKatip Genel Mesajlar
21 Aralık 2013 / Misafir Soru-Cevap
17 Şubat 2012 / ocean97 Genel Mesajlar
6 Şubat 2016 / Safi X-Sözlük