Arama

Guinness Rekorları

Güncelleme: 11 Mart 2016 Gösterim: 102.745 Cevap: 9
virtuecat - avatarı
virtuecat
Ziyaretçi
12 Eylül 2006       Mesaj #1
virtuecat - avatarı
Ziyaretçi
Guinness Dünya Rekorları , merkezi Londra'da bulunan ve yılda farklı ülkelerden amacı “en” olmak isteyen ortalama 70 bin kişinin müracaat ettiği bir çeşit “tescil etme kuruluşudur.” Çoğunlukla sıra dışı başarıları sayfalarına taşır. Rekorlar hakkında bilgileri her yıl yayınlanan (ilk baskıya girdiği 1955 yılından itibaren Kasım 2003'e kadar 100 adet milyon baskı gerçekleşti ve bu da bir rekor olarak ilan edildi.) kitaplarından. Ama her rekor Guinness rekorlar kitabında veya web sayfalarında yer almaz.

Sponsorlu Bağlantılar
Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Türk rekorları
 • Adana’da Güney Rotary Kulübü tarafından gerçekleştirilen ‘dünyanın en uzun çamaşır ipine asılan en fazla çamaşır: 33 bin 81 metre çamaşır ipi üzerine 42 bin 300 parça çamaşırın asılması (16 Mayıs 2004).
 • Türk Hava Kurumu tarafından Eskişehir İnönü’de organize edilen ve Hakan Zengin tarafından gerçekleştirilen bir paraşüt atlayışında açılan 433 metrekare büyüklüğündeki dünyanın en büyük bayrağı (17 Haziran 2004).
 • İlker Yılmaz tarafından İstanbul Armada Oteli’nde gerçekleştirilen burnundan aldığı sütü gözünden dışarı doğru 2 metre 79 santimetre uzağa fışkırtma (1 Eylül 2004).
 • Akdeniz Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir organizasyonda aynı anda 1983 öğrencinin dünya barışı için balon patlatması (12 Mayıs 2004).
 • Yönetmen Safa Önal’ın yazdığı ve filmi çekilen 375 film senaryosu(5 Ağustos 2005).
 • Kişi başına ekmek tüketiminde dünya birinciliği (Yılda 199.6 kilogram).
 • Futbolcu Hakan Şükür’e ait Dünya Kupası’nda atılan en hızlı gol(29 Haziran 2002).
 • Tevfik Esenç’in, 81 sessiz harften oluşan bir Kafkas dilini (Ubıhca) dünyada tek konuşan kişi olması. (1992 yılında vefat etti)
 • Selçuk-Efes’te 20 bin kişinin aynı anda deve güreşi izlemesi.
 • 150 milimetre boyutunda dünyanın en büyük fosilinin (foraminiferida) Türkiye’de bulunması.
 • Dünyanın en değersiz parası’nın Türk Lirası olması (Şubat 2003, 1 USD= 1.672.449 TL). Bu rekorun değiştirilmesi için İngiltere’ye müracaat edildi.
 • Artvinli Mehmet Özyürek’in (8.8 santimetrelik) dünyanın en uzun burnu.
 • Halterci Naim Süleymanoğlu’nun 1 ve Halil Mutlu’nun halterde kırdığı 3 farklı rekor.
 • Bilkent Üniversitesi’nce ‘dünyanın en küçük mikrofonu’nun yapılması (Ortalama saç kalınlığı 50 mikron iken bu mikrofunun çapı 40 mikron).
 • Edirne’de 1460 yılından beri aralıksız devam eden Kırkpınar yağlı güreşleri dünyanın en eski güreş organizasyonu.

Son düzenleyen Safi; 11 Mart 2016 20:23
GusinapsE - avatarı
GusinapsE
Ziyaretçi
17 Eylül 2006       Mesaj #2
GusinapsE - avatarı
Ziyaretçi
Kişi başına ekmek tüketiminde dünya birinciliği (Kişi başına 199.6 kilogram)

Sponsorlu Bağlantılar
* Hakan Şükür'ün,t Dünya Kupası'nda 11'nci saniyede attığı en hızlı gol (29 Haziran 2002)

* 81 sessiz harften oluşan bir Kafkas dilini dünyada tek konuşan kişi, Tevfik Esenç (1992 yılında öldü.)

* Selçuk- Efes'te 20 bin kişinin deve güreşi izlemesi.

* 150 mm boyutunda dünyanın en büyük mikrop fosilinin (foraminiferida) yaşlı bir kayada Türkiye'de bulunması.

* En değersiz paranın Türk Lirası olması (Şubat 2003, 1 USD = 1.672.449 TL)

* 8.8 cm ile Artvin'li Mehmet Özyürek'in en uzun burun rekoru.

* Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu'nun halterde kırdığı 2'şer rekor.

* Bilkent Üniversitesi'nce dünyanın en küçük mikrofonunun yapılması (Ortalama saç kalınlığı 50 mikron iken bu mikrofunun çapı 40 mikron idi.)

* Adana Rotary Kulübü'ne ait en uzun çamaşır ipi (33081 metre) ve üzerine asılı 42.300 parça çamaşır

* Kırkpınar Güreşleri, 1460'dan beri aralıksız devam eden en eski güreş organizasyonu.

* Hakan Zengin, 433 metrekarelik dünyanın en büyük bayrağı ile paraşütle Eskişehir'de atladı. (17 Haziran 2004)

* İlker Yılmaz, burnundan aldığı sütü 2 metre 795 mm ileriye gözünden fışkırtması. (1 Eylül 2004)

* Akdeniz Üniversitesi'nde 1983 öğrenci aynı anda balon patlatarak rekor kırdı. (12 Mayıs 2004).DrAm3vLH - avatarı
DrAm3vLH
Ziyaretçi
22 Temmuz 2007       Mesaj #3
DrAm3vLH - avatarı
Ziyaretçi
Çin’de, el çırpmasından çıkan ses bir helikopterin gürültüsüne eşit olan adam, Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi bekliyor.

Chongqing Business News gazetesinin haberine göre, Zhang Quan adlı 70 yaşındaki adamın el çırparken çıkardığı ses yerel çevre koruma yetkililerince ölçüldü.

Yetkililer, sesin 107 desibel olduğunu tespit ettiklerini, bir helikopter pervanesinin sesinin ise bunun birazcık üstünde, 110 desibel olduğunu bildirdiler.

Zhang, "El çırparken, bırakın başkalarınınkini, kendi kulaklarım bile rahatsız oluyor. Bu yüzden pek el çırpmamaya çalışıyorum" diyor.

Çevre koruma yetkilileri, çok sık el çırpması halinde teknik olarak Zhang’ın gürültü kirliliğinden ceza alabileceğini belirtiyor.
Dünyanın en şişman adamı Guinness rekorlar kitabına girecek.

Bir dönem 560 kilo ağırlığa ulaşan daha sonra perhizle yaklaşık 200 kilo kaybeden Meksikalı Manuel Uribe, dünyanın en şişman adamı olarak Guinness rekorlar kitabına giriyor.

Meksika'nın kuzeyindeki Monterrey'de yaşayan Uribe, Guinness yetkililerinin kendisine 2008'de çıkacak rekorlar kitabına dünyanın en şişman adamı olarak gireceğini belirten sertifikayı gönderdiklerini söyledi.

Ayrıca bir yılda 200 kilodan fazla zayıflayan ve "bir yılda en çok kilo veren kişi" olarak 2009'da rekorlar kitabına girmesi beklenen Uribe, "Sertifika artık elimde. Guinness Rekorlar Kitabı'na dünyanın en obez adamı olarak girmekten mutluyum. 200 kilodan fazla verdiğim için de mutluyum" dedi.

20 yıldır obez olan 42 yaşındaki Uribe, 2006'da 560 kiloya ulaşınca tıbbi yardım istemiş ve doktor kontrolünde sıkı bir perhiz sayesinde bir yılda 200 kilodan fazla zayıflamıştı.

Halen yürüyemeyen Uribe, 22 yaşında ABD'de çalışırken 130 kiloydu
Son düzenleyen asla_asla_deme; 26 Aralık 2008 15:15
RuffRyders - avatarı
RuffRyders
Kayıtlı Üye
12 Mart 2009       Mesaj #4
RuffRyders - avatarı
Kayıtlı Üye
Guinness Rekorlar Kitabı'na giren oyunlar ve içerikleri

Guinnes Rekorları'na adını yazdırmayı başaran "Grand Theft Auto" ve "Resident Evil" serilerinin rekor kırdığı dallar aşağıda belirtildiği şekilde sıralanmış. Yalnız RE serisi oyunlarıyla değil de, oyunlardan uyarlanan filmleriyle girmiş Guinness Rekorlar Kitabı'na.

GRAND THEFT AUTO REKORLARI:

 • En Başarılı Yapım
29 Nisan 2008 tarihinde, "Grand Theft Auto IV", dünya çapında bir gün içerisinde $310 milyonluk bir satış rakamına ulaştı. Bu "Dark Knight" filminin 24 saat içerisindeki elde ettiği gelirden 5 kat daha fazla.
 • En Fazla Tartışma Yaratan Video Oyun Serisi
GTA serisi kesinlikle tarihteki en çok ses getiren bir seri olmayı başardı. Seri hakkında dört bini aşkın haber yayınlanarak, şişirilmiş bir şiddet kullanıldığı düşünülerek suçlamalara maruz kaldı, gerçek hayattaki suçlar ile oyun arasındakilerle bağlantı kurulmaya çalışıldı ve oyunun, oyuncularda kötü bir etki bıraktığı ima edildi. Rockstar Games firmasına bu seri yüzünden birkaç dava bile açıldı. Hatta "GTA4", Tayland'da yasaklandı.
 • Bir Video Oyunundaki En Büyük Seslendirme Ekibi
GTA IV oyununda, 861 kişi seslendirme yaptı. Bunlardan 174'ü isim sahibi karakterleri, DJ'leri ve TV seslendirmelerini yaptı. Geriye kalanlar ise sadece seslerinin oyunda duyulması için gönüllü olan kişilerdi.
 • En Yüksek Bütçe
Nisan 2008 tarihinde Times ile yapılan bir röportajda, GTA'nın yapımcısı Leslie Benzies, "GTA4'ün" yapımının 100 milyon dolara ulaştığını belirtti. Ve böylece Sega'nın Shenmue oyunu için harcanan 70 milyon dolarlık bütçesinin rekorunu da kırdı.
 • En Geniş Grand Theft Auto Oyun Alanı
GTA: San Andreas, serideki en geniş oyun alanına sahip. Diğer GTA'lardan dört kat büyük olup; 3 şehir, 12 kasaba ve millerce kırsal kesime sahip.
 • En Fazla Oyun Müziği
GTA IV oyununda, 18 radyo istasyonunda 218 tane lisanslı şarkı bulunuyor. GTA: San Andreas 'ın 156 şarkı rekorunu da kırıyor.

RESIDENT EVIL REKORLARI:

 • İlk Oyundan Uyarlanan Bir Film Üçlemesi
Mill Jovovich'in başrolde oynadığı, Resident Evil (2002), Resident Evil: Apocalypse (2004) ve Resident Evil: Extinction (2007) filmleri, oyundan beyazperdeye uyarlanan filmler arasına en fazla beğeniyi topladı. Bilim-kurgu korku türündeki filmler, Capcom firmasının Resident Evil oyunundan uyarlanmıştı.
 • En Fazla Gelir Elde Eden Oyundan Uyarlanan Filmler
Resident Evil, 2002 yılında 276 milyon dolarlık bir gişe hasılatı elde etmeyi başardı. Ardından, "Resident Evil: Extinction" 147 milyon dolar ve "Resident Evil: Apocalypse" de 129 milyon dolarlık bir hasılat rakamına ulaştılar.

_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
17 Ocak 2013       Mesaj #5
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
Dünya'nın En Gizemli Yeri "Roraima Dağı"


Roraima Dağı, Dünyanın en gizemli yerlerinden birisi olarak kabul ediliyor.


Amazon ormanlarından gökyüzüne doğru fırlayan ve sanki bir el tarafından yapıldığı izlenimi veren kuvars dağ, sakladığı gizemleriyle kayıp dünya olarak adlandırılıyor.

Brezilya ve Venezuela arasında bulunan Roraima Dağı, dünyanın en gizemli yerlerinden birisi olarak kabul ediliyor.

Amazon ormanlarının ortasından fırlayan ve bulutların üzerine çıkan 2 bin 770 metre yüksekliğindeki Roraima Dağı, bilimadamları tarafından 'kayıp dünya' olarak adlandırılıyor.

Son derece sert kuvars taşından oluşan bu ilginç dağ bir mimarın elinden çıkmış görüntüsü veriyor. Bu görüntü yüzünden yerliler, uzun süre bu dağı burada yaşayan insanların yapmış olabileceği düşündü. Ancak bu tezi doğrulayacak bir bulguya rastlanmadı.

Bu sarp ve çıkılması çok zor olan dağın sadece görünümü değil zirvedeki esrarengiz coğrafi farklılıkları da bir türlü çözülemedi.

Dağın tepesinde çok sayıda şelale bulunuyor. Bu kadar sert bir dağda çok sayıda şelale bulunması bilim adamları tarafından tuhaf karşılanıyor. Başka yerde göremeyeceğiniz canlılar var.

Bazı yerleri saf granitten olan Roraima Dağı sadece kendi görüntüsüyle değil üzerinde yaşayan canılarla da şaşırtıyor. Dünyanın en küçük kurbağası bu dağın zirvesinde yaşıyor.

Ayrıca dağda yaşayan bitki ve hayvanları buradan başka yerde görmek mümkün değil.

Son düzenleyen Safi; 11 Mart 2016 20:24
_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
27 Şubat 2013       Mesaj #6
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
Sultan Kösen
Msxlabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi


Sultan Kösen
(10 Aralık 1982, Mardin), Guinness Rekorlar Kitabı'na göre yeryüzünün yaşayan en uzun insanı. Boyu 2 metre 51 santimetre'dir. Aynı zamanda 27,5 cm ile yeryüzünün “en büyük ellerine” ve 36,5 cm ile “en büyük ayaklarına” da (60 numara ayakkabı) sahiptir.

Boyundaki aşırı uzama hipofiz bezindeki aşırı büyüme hormonu salgılayan bir tümöre bağlıdır. Yürümek için koltuk değneği kullanır.
Kösen üç erkek ve bir kız kardeşi ve ailesi ile birlikte yaşamaktadır. Aile fertlerinin boyları normal sınırlardadır. Okulunu, uzun boyu ve çiftçilik işleri ile uğraştığından tamamlayamamıştır.
Son düzenleyen Safi; 11 Mart 2016 20:24
plum - avatarı
plum
Ziyaretçi
27 Şubat 2013       Mesaj #7
plum - avatarı
Ziyaretçi
En hızlı görme engelli

Görme engelli sanatçı Metin Şentürk, Guinness Rekorlar Kitabı'ndan bir heyetin gözetiminde, otomobille "'Dünya Görme Engelliler Sürat Rekoru" nu kırma denemesini gerçekleştirdi. Şentürk, 2005'te İngiliz Mike Newman'ın saatte 268 kilometrelik rekorunu 292 kilometreye çıkardı. Balıklıgöl'de dua ederek Şanlıurfa GAP Havaalanı'na giden sanatçının rekor denemesi, aracının içine yerleştirilen kameralarla saniye saniye kaydedildi. Şentürk alanda araç kullanırken helikopterdeki kameralar kayıt yaptı.

303 KM'Yİ GÖRDÜ!
Rekor deneme sonrası konuşan Şentürk, "Antrenörüm Volkan benim gözlerim oldu. Çok inanılmaz bir duygu" dedi. Rekoru bundan sonra kimseye bırakmayacağını belirten sanatçı "Tek rakibim Türk Hava Yolları, diyordum ama artık onlar da çok yavaş kalabilir" diye konuştu. Şentürk, ekip arkadaşları ve eşine sarılarak başarısını kutlarken, gözyaşlarını tutamadı. Guinness yetkilisi Aleksandr Vypirailenko da rekoru onadı. Şentürk'ün antrenörü Volkan Işık ise otomobilin süratinin 315 kilometreye kadar ulaştığını belirterek, "Ama uydudan gelen sinyalle 303'lere kadar çıkmıştır. 292 ile 'ortalama hız' rekorunu kırdığı gibi maksimum hız rekorunu da geçmeyi başarmıştır" dedi.


kaynak
Son düzenleyen Safi; 11 Mart 2016 20:24
_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
4 Mart 2013       Mesaj #8
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
Guinness Rekorlar Kitabı 2013'ten Seçmeler

Guinness Rekorlar Kitabı'nın 2013 baskısı raflardaki yerini aldı. Kitaba her yıl olduğu gibi bu yıl da çok ilginç rekorlar eklendi.
Guinness Rekorları
Tokyolu moda tasarımcısı Kazuhiro Watanabe, dünyanın en uzun Mohawk saçı ile Guinness Rekorlar Kitabı’na bu yıl girenlerden biri. Watanabe’nin saçının uzunluğu 1.13 metre.
Guinness Rekorları
Alman Bettina Dorfmann Ekim 2011'de sayıları 15 bini bulan değişik Barbie bebekleriyle rekor kırdı. Dorfmann'ın koleksiyona 1993'te başlamış
02a
Dünyada en geniş Hello Kitty'li ürünler koleksiyonu Japonya'da yaşayan Asako Kanda'ya ait. Kanda'nın koleksiyonunda toplam 4 bin 519 parça bulunuyor.
Guinness Rekorları

Guinness Rekorları
340 parçadan oluşan bateri takımının sahibi, New Yorklu doktor Mark Temperato.

03a
Julian Pavone dünyanın en genç profesyonal davulcusu. ABD'de yaşayan Julian 14 Mayıs 2004'te doğdu.

Guinness Rekorları
Gerçekten satışta olan en büyük sosisli sandviç üç kilodan daha ağır ve Gorilla Tango Novelty Meats tarafından 40 dolara satılıyor.
Guinness Rekorları
Pervane genişliği açısından en küçük helikopter, Japon Gen Corporation'ın ürettiği GEN H-4. Helikopterin pervane çapı 4 metreyi bile bulmuyor, bir koltuğu, iniş teçhizatı ve güç ünitesi var.
06a
16 aylık Dexter türü bir boğa olan Archie türdaşlarının arasındaki bilinen en kısa boylu üye. Kuzey İrlanda'da yaşayan Archie'nin boyu sadece 76.2 cm.
06b
Yaşayan en uzun boylu at 9 yaşındaki Belçika Gelding türü Big Jake. ABD'de yaşayan Big Jake'in boyu nalları olmaksızın tam 210.12 santimetre.
Guinness Rekorları
Yaşayan en uzun eşek Oklahoma'da bulunuyor. Dört yaşındaki Amerikan Mammoth Jackstock'un uzunluğu 155 cm. Eşeğin sahibi, Californialı Linda Davis.

07b
En ağır kadın sporcu unvanı Londra'da yaşayan sumo güreşçisi Sharran Alexander'a ait. Alexander tam 203.21 kilogram.
07c
Dünyanın en yaşlı jimnastikçisi 86 yaşındaki Alman Johanna Quaas. Kendisi düzenli olarak amatör müsabakalarda yarışıyor.
Guinness Rekorları
Dünyanın en uzun evcil kedisi Trouble, 15 Ağustos 2012'de yaşama veda etti. Trouble'ın boyu 48 santimetreydi.
Guinness Rekorları

Kullanılabilir durumdaki en ağır bisiklet 748 kilogram. Dev bisiklet, Hollandalı Wouter van den Bosch tarafından üretilmiş.
Guinness Rekorları
2 Eylül 2012 tarihli bu fotoğraf Minnesota'da çekildi. Çizburgerin çapı yaklaşık üç metre ve bir tondan daha ağır
Guinness Rekorları

Taylandlı masajcılarının toplu masaj performansı rekorlar kitabına girmeye hak kazandı. Dünyanın masaj cenneti Bangkok'un banliyösündeki bir spor arenasında gerçekleştirilen gösteride 641 masajcı 12 dakika boyunca masaj yaptı
11a
İngiliz Alex Barron, 11 topla en fazla top çeviren insan olma rekorunu elde etti. Barron topları 23 kez döndürmeyi başardı
Guinness Rekorları
Dünyanın yaşayan en yaşlı insanı ABD'li Besse Cooper, 116'ncı doğum gününü 26 Ağustos'ta kutladı.
12a

Dünyanın en büyük madencilik kamyonunun hacmi tam 470.4 metreküp. WESTECH isimli ABD'li şirket tarafından üretilen kamyon Wyoming'deki Kuzey Antelope Rochelle Madeni'nde ölçüldü.
Guinness Rekorları
Dünyanın hayatta olan en ağır atleti, ABD'li sumo güreşçisi Emmanuel 'Manny' Yarborough. Boyu 2 metre 3 cm olan devasa adam 319.3 kilo ağırlığında.
Guinness Rekorları
Tam 12 saat süren Demir Adam Kickbox karşılaşması ABD'nin Sidney kentinde, 6 Kasım 2010'da gerçekleştirildi ve rekorlar kitabına girdi.

Son düzenleyen Safi; 11 Mart 2016 20:25
_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
4 Mart 2013       Mesaj #9
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
Guinness Rekorlar Kitabı 2013'ten Seçmeler


Guinness Rekorları
Yaşayan en uzun insan
Sultan Kösen. 10 Aralık 1982 Türkiye doğumlu Sultan Kösen 251 cm
Guinness Rekorları
Dünyanın en alçak arabası
Dünyanın en alçak arabası yerden 45.2 cm yüksekliğiyle, Mirai dünyanın trafiğe çıkabilen en alçak arabası olarak kayıtlara geçti.
Guinness Rekorları
Dünyanın en kısa kadını
Rekortmen Jyogı Amge; en kısa kadın. Dünyanın en kısa kadını sadece 62,8 cm.
Guinness Rekorları
Dünyanın yakalanan en uzun yılanı
Dünyanın yakalanan en uzun yılanı; Kansas, Missuri, Amerika’daki **** Moon prodüksiyon’a ait olan, 7.67 m uzunluğundaki Medusa, yakalanmış en uzun yılan oldu.
Guinness Rekorları
Spiral yol rekoru
Hot Wheels Double Dare Snare kamyon oyununun devasa boyuttaki versiyonu, araba dünyası rekorlarında en büyük spiral olarak yerini aldı. Spiral 18.2 m yüksekliğinde.
Guinness Rekorları
Dünyanın en zinde adamı Paddy Doyle. İngiliz ordusu paraşüt biriminin eski bir üyesi olan Birmingham’dan 46 yaşındaki Doyle, 23 adet birbirinden farklı geçerli olan rekoruyla en müthiş profesyonel çoklu disiplin atletlerinden birisidir.
Guinness Rekorları
Dünyanın en ağır ikizleri
Amerikalı Billy Leon (1946-79) ve Benny Loyd (1946 - 2001) Mccrary, Mcguire adıyla da bilinirler. Altı yaşlarına kadar normal ölçülerdeydiler. Kasım 1978’de Billy 337 kg ve benny 328 kg ağırlığındaydılar ve her birinin bel ölçüsü 2.13 m idi.
Guinness Rekorları
İnsan ve şilteden oluşan domino rekoru
İnsan ve şilteden oluşan domino rekoru yine Çin’de kırıldı; 1001 katılımcının yere düşmesi ile en geniş katılımlı insan dominosu rekoru Çin’de kırıldı.
Guinness Rekorları
Dünyanın en geniş koleksiyonu
Darlene Flynn, dünyanın en geniş ayakkabı ve ilgili malzemeleri koleksiyonunun sahibi. 12 yıldan uzun bir zamandır, Darlene Flynn 14,684 parçalık ayakkabı ve ilgili malzemeleri koleksiyonunu biriktiriyor.
Guinness Rekorları
En beğenilen video
‘Gangnam Style’ Youtube tarihindeki en çok beğenilen video olarak Guinness dünya rekoruna sahip. Koreli pop yıldızı ‘PSY’ , videosu Gangnam Style ile büyük bir başarı yakaladı, şimdi de bu başarılara Guinness dünya rekorunu ekledi. 15 Temmuz’dan beri seyredilebilen video, 2.141.758 kez beğenilerek Youtube tarihinin en çok beğenilen videosu oldu.
Guinness Rekorları
En hızlı köpekbalığı
Yüzme hızları saatte 56 km olarak kayıtlara geçen Shortfin mako en hızlı köpekbalığıdır. Karşılaştırma yapılırsa en hızlı insanoğlu saatte sadece 7,5 km hızla yüzmektedir. Shortfin mako ayrıca en yükseğe sıçrayan köpekbalığıdır. Sudan 6 metre yükseğe atlayabilir. Hatta balıkçıların botları üzerinden de atlayabilmektedir.
Guinness Rekorları
En büyük dişli köpekbalığı
En büyük dişlere sahip olan cookiecutter sadece 0,4 metre uzunluğundadır. Ancak dikdörtgen tabanlı 19 üçgen dişi oran olarak çok büyüktür. Bu köpekbalığı dişlerini daha büyük bir balığın etini parçalamada ustalıkla kullanır.
Guinness Rekorları
En uzun yaşayan Armadillo
Armadillonun anavatanı Kuzey Arjantin, güneybatı Brezilya, Paraguay ve Bolivya’dır. Bu türün ilk dişi örneği 1971 yılında Chicago Minoisin hayvanat bahçesinde sergilendi ve 36 yaşındayken 2005 yılında orada öldü.
Guinness Rekorları
En kısa adam
2012 yılının şubat ayında Guinness dünya rekorları şu anda dünyanın en kısa boylu adamı kabul edilen Junrey Balawing’den 5 cm daha kısa olan 72 yaşındaki adamı araştırmak için Katmandu’nun başkenti Nepal’e gittiler. Lainchaur bölgesinde Ciwec tıp merkezinde ölçümlerde Nepalli Reemkhoti olan Chandra Bahadur Dangi’nin daha kısa olduğu kanıtlandı. Bu ayrıca onu şimdiye kadar ölçülen en kısa adam yaptı.
Guinness Rekorları
En kısa kadın
16 Aralık 2011 tarihinde geçmişte en kısa boylu olarak yaşayan Jyoti Amge 18 yaşına ulaştı ve böylece en kısa boylu yaşayan kadın unvanını aldı. Ortopedi danışmanı, doktor Manoj, GWS’den Rob Molley huzurunda resmi ölçümleri yaptı. Jyoti’nin boyu 62,8 cm. Önceki rekor sahibinden 6,2 cm daha kısa.
Guinness Rekorları
Dünyanın en derin havuzu
Belçika Brüksel’deki Nemo33, Guinness dünya rekorları tarafından, 33 metrelik derinliğiyle dünyanın en derin yüzme havuzu olarak belirlendi
Guinness Rekorları
En Yüksek Şelale
Caroni nehrine karışan Carrao nehrinin bir kolu üzerindeki Venezüela’daki The Salto Angel, toplam 979 m düşüşe sahip en uzun şelaledir. 16 Kasım 1933’te seyir defterine kaydeden Amerikalı pilot James Timmie Angel’dan sonra şelale The Angel Falls olarak adlandırıldı
Guinness Rekorları
En Geniş İnca
1911-1912 ve 1914-1915 tarihleri arasında giden ve her ikisi de tarihçi Hiram Bingham liderliğinde olan Yale Üniversitesi’ne bağlı iki keşif heyeti bu zamana kadar henüz keşfedilmemiş en geniş inca yerleşkesini ‘Machu Picchu’ adındaki kayıp inca şehirlerini ortaya çıkardı. Bu kazılar Amerika’daki en önemli iki arkeolojik buluş olarak kaydedildi. İncaları fetheden 16. Yüzyıl İspanyol fetihçilerinin bile Machu Picchu’yu bulmakta başarısız olduklarına inanılır. Machu Picchu: Andes dağlarında deniz seviyesinden 2340 metre yukarıya lokalize olmuştur. Machu Picchu yaklaşık 100 yılda oluşturulmuştur.
Guinness Rekorları
Titicaca
İnsanlar tarafından kamışlardan yapılmış en geniş yaşam alanlarıdır. İlerleyen süreçte kamışlar küflendiğinden dolayı orada yaşayan Uros halkı sık sık yaşadıkları alanları yeniden inşa etmek zorundadırlar.


Bozkurt - avatarı
Bozkurt
VIP Heulwen
5 Ekim 2013       Mesaj #10
Bozkurt - avatarı
VIP Heulwen
Piercing Rekoru

elaine davidson d

Brezilyalı Elaine Davidson rekorlar kitabına girmek için vücuduna tam 1903 piercing yaptırdı. Genç kadın bu haliyle bir büyücü görünümüne bürünmekle kalmadı, serçe parmağını sokacak büyüklükte dilinde delik açmayı da ihmal etmedi.


1.5 ton ağırlığındaki bir aracı çekti

gozuyle arac d

Bir Çinli olan Dong Changsheng 26 Eylül 2006 tarihinde 1.5 ton ağırlığındaki bir aracı sadece alt göz kapaklarına yerleştirilmiş özel bir kanca sistemi ile 1 cm. çekmeyi başardı. Dong bu rekora 'chi-kong' adı verilen özel bir antrenman ile hazırlandı.


En büyük göğüs
Maxi Sounds’un farkı ise göğüslerinden geliyor. 2005 yılında 153.67 cm göğüs ölçüsünde olan Sounds’un göğüslerinde bugün 100 santimetreküp sıvı ve 2000 santimetreküp kancalı implantlar var.

Son düzenleyen Safi; 24 Ekim 2015 04:51

Benzer Konular

26 Haziran 2016 / Misafir Spor
11 Ocak 2012 / virtuecat Taslak Konular
15 Ekim 2011 / estudiantes Sinema ww