Arama

İnek Şaban

Güncelleme: 17 Haziran 2012 Gösterim: 3.177 Cevap: 0
Finn and Jake - avatarı
Finn and Jake
VIP 🐻 Bear ✔
17 Haziran 2012       Mesaj #1
Finn and Jake - avatarı
VIP 🐻 Bear ✔
Vikipedi, özgür ansiklopedi
233px C4B0nek C59Eaban Hababam SC4B1nC4B1fC4B1
1974 yapımı Hababam Sınıfı adlı sinema filminde
Sponsorlu Bağlantılar
Kemal Sunal'ın canlandırdığı "İnek Şaban" adlı karakter.
İnek Şaban veya Şaban Darsübekoğlu, Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı adlı romanında yarattığı hayalî karakter. Romandan uyarlanan aynı isimdeki film serisinde Kemal Sunal'ın canlandırdığı karakter ile Türk halkı arasında bilinirliği artmış, ayrıca Hababam Sınıfı serisinden ayrı olarak 1978 yılında İnek Şaban adlı bir film çekilmiştir. İnek Şaban'ın sevilmesi ile birlikte Kemal Sunal, birçok filmde "Şaban" adlı karakteri canlandırmıştır.

Karakter yapısı

Roman karakteri
Masmavi gözlere sahip ince yapılı birisidir. Çok çalışkandır. Daha çok gece uyuyamadığından dersleri ezberleme yöntemi ile kavrar. Ders notlarını ve kitapları sayfa sayfa, satır satır ezberlemeye çalışır. Hatta bir keresinde hoca onu sözlüye kaldırdığı zaman anlatacağı konuyu birebir kitaptaki cümlelerle okurcasına anlatmıştır. Hababam Sınıfı ise onu kitaptan takip eder. İnek Şaban tek bir kelime bile atlamadan anlatınca, sınıf coşkuya gelir ve Şaban anlatımı bitirince hep bir ağızdan "Nokta!" diye bağırırlar. Bu durum karşısında Hocası, ondan çok etkilenmiş ve durumdan çok memnun olduğunu belirtmiştir. Sık sık hastalanır ve doktora gider. Çalışkanlığının nedeni de aslında hastalığından gelmektedir. Geceleri uyuyamadığı için çalışmak zorunda kalmaktadır. Kendisi ayrıca aptallık derecesinde saf bir kişiliğe sahiptir. Bunu Müdür muavini Kel Mahmut da bilmektedir. Hatta bu durumu onun yüzüne karşı da söylemiştir. İnek Şaban’ın bu durumu yüzünden, onun üstüne çok fazla gitmez ve ona çok kızmamaya çalışır.

Sinema karakteri
Komik yüzlü, çoçuksu konuşma tarzı ve mimikleri, sakar ve sarsak hareketli birisidir. Arkadaşları tarafından hep "İnek" şakalarına maruz kalmaktadır. Çoğunlukla Damat Ferit ve Güdük Necmi ile gezer. En çokta Güdük Necmi'nin şakalarına maruz kalmaktadır. Bu durumlarda kendisi ona ya küfürle ya da üzerine yürüyerek karşılık verir. Tuvalette veya başka bir yerde arkadaşlarıyla sigara içtiğinde her zaman Kel Mahmut'un baskınını en son o fark etmektedir. Müdür Muavini'ni farketdiği zaman ise mimik hareketlerini ve dilini kullanarak espiriler yapar. Romandaki karakterin aksine bütün sınıf gibi tembel bir öğrencidir. Dersten çok arkadaşları ile konuşmayı ve arkadaşlarının onu işleterek sevgilinden geldi dedikleri mektupları okumayı sever. En büyük zaafı ise kız konusudur. Kel Mahmut bir keresinde ona "Neden bunca sene mezun olamadın?" diye sorduğunda "Kızlar peşimi bırakmıyor da.." diye yanıt vermiştir. Arkadaşları bu konu üzerinden şakalarını yapar. Fakat olayları geç olsa da anlar. Çok zayıf ve uzun boyludur. Suratında elmacık kemikleri göçmüş gibi bir şekil vardır. Saf gibi görünse de zekidir. Bir konuda çıkarı olduğu zaman arkadaşlarını rahatlıkla satabilir. Fakat yine de onlara bağlıdır. Daha sonra inek şaban okuldan mezun olur. Babasının yanına gider. Babası ona berber dükkanı açmıştır. Şaban küçükken berberde hem kalfacılık hemde çıraklık yapmıştır. Onun için inek şaban berber olmuştur. Ama 2000 yılında vefat etmiştir.
Biyografi Konusu: İnek Şaban nereli hayatı kimdir.
🌘 🚀
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

13 Ocak 2009 / estudiantes Spor tr
25 Haziran 2015 / Safi Türkiye'den
24 Haziran 2009 / nünü Rüya Tabirleri
27 Mayıs 2015 / ahmetseydi Siyaset tr
5 Eylül 2015 / Safi X-Sözlük
Etiketler: İnek Şaban