Arama

Dumanla Haberleşme

Güncelleme: 29 Haziran 2019 Gösterim: 67.450 Cevap: 1
The Unique - avatarı
The Unique
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2008       Mesaj #1
The Unique - avatarı
Kayıtlı Üye
Ad:  kizil-derili.gif
Gösterim: 12475
Boyut:  572.4 KB
Uzaktan uzağa iletişim. mektup, telgraf, telefon, e-posta, v.s. şeklinde uzanırken yakın zamanımızda akraba çıkma heyecanı ile takip ettiğimiz kızılderililerin kullandığı çok ilkel (-ki yaşadıkları dönem bunu gerektiriyor) basit iletişim; dumanla haberleşme. bir adaya hapsolduğunuzu düşünün. en kısa yoldan kurtulma şekli ateş yakmak ve duman sayesinde o yakınlardan geçen gemilerin yaktığınız ateşi doğal olarak sizi fark edip kurtarması.

Sponsorlu Bağlantılar
şu modern çağımızda, iletişim ağının öncüsü olarak algılayabiliriz bu bulguyu. en yüksek tepelerde ve dağlarda yakılır. bu sayede görüş daha basit hale getirilir ve daha kısa zamanda mesaj yerine ulaşır. duman işareti duman battaniyesi ile yapılıp, rüzgara bırakılır. bu oluşum karşıdakinin dikkatini çekene kadar sık sık ve uzun olarak yapılır. Çünkü onlar sık sık dikkat çekme yada haber iletmek için duman işareti veriyorlardı, bugün deşifre edilebilecek standart işaretleri yoktur. Her kabile kendine ait sadece alıcıların tercüme ettiği duman işaretleri vardır.

Son düzenleyen Safi; 29 Haziran 2019 18:54
Bir bildiğim varsa hiç bir şey bilmediğimdir. (:
The Unique - avatarı
The Unique
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2008       Mesaj #2
The Unique - avatarı
Kayıtlı Üye
genellikle bir duman bulutu "uyarı" anlamına gelir.
iki duman bulutu ise "sorun çözüldü" şeklinde yorumlanır.
Sponsorlu Bağlantılar
üç duman bulutu bırakıldığında ise; "gerçekten çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız." yada " büyük bir tehlike var" anlamını taşımaktadır.
bu gün bile halen etkisini devam ettirmektedir bu yöntem. nasıl diye soracak olursanız eğer; cep telefonu derim. birbirine ne kadar uzak ama, yakından bakın bir.
arkadaşınızla bir yerde buluşacaksınız. telefonunuzda kontur yok ne olacak. ilk başta anlaşıyorsunuz;
- olm bak yarın şu saatte bir kere çaldırırsam geldim yerimdeyim bekliyorum, iki kere çaldırırsam gelmedim hala yoldayım, 3 kere çaldırırsam daha yola çıkmadım, hiç çaldıramazsam ve bana ulaşamazsan babam telefonu kırıp kıçıma monte etti hiç gelemicem artık anlamına geliyor tamam.

Son düzenleyen Safi; 24 Mayıs 2019 02:03
Bir bildiğim varsa hiç bir şey bilmediğimdir. (:

Benzer Konular

18 Aralık 2012 / seren Cevaplanmış
14 Nisan 2010 / Misafir Cevaplanmış
10 Ekim 2017 / Mavi Peri İletişim Bilimleri
13 Aralık 2016 / Misafir Cevaplanmış