Arama

Mors Alfabesi

Güncelleme: 21 Şubat 2018 Gösterim: 18.647 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Aralık 2007       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Mors Alfabesi
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

Mors alfabesi, kısa ve uzun işaretler (nokta ve çizgiler) kullanarak bilgi aktarılmasını sağlayan yöntem. 1832'de telgraf ile ilgilenmeye başlayan Samuel Morse tarafından 1835 yılında oluşturuldu. 1837'de kullanılmaya başladı. 1840 yılında patent için başvuruldu.
Ad: mors1.PNG
Gösterim: 2403
Boyut: 4.7 KB
İlk hat ABD'de Baltimore, Maryland ile başkent Washington arasında kuruldu. İlk mesaj incilden bir cümleyi içeriyordu, gönderim tarihi 24 Mayıs 1844 idi.
Orjinal mors kodu kısa ve uzun sinyallerin kombinasyonunun bir sayıya karşılık gelmesinden oluşmuştu. Her sayı da bir harfe karşılık geliyordu.
Ancak Morse'un bulduğu sistemin kullanımı kolay değildi. Alfred Veil ile bu konu üzerine ortaklaşa çalışmaya başlayan Morse, bir süre sonra Veil'in önerdiği sistemin daha basit olduğuna ikna oldu. Veil'in sisteminde kısa ve uzun sinyallerin yanı sıra duraklamalar da kullanılıyordu. Bu sistem daha sonra Amerikan Mors Kodu olarak isimlendirildi.
Mors kodu; sesli olarak, radyo sinyallerinin açılıp kapatılmasıyla, telegraf tellerinden geçen elektrik akımıyla, mekanik yolla ya da görsel (ışıkların yanıp sönmesi) gibi çeşitli yollarla iletilebilir.
Sistem genel olarak Mors alfabesi olarak adlandırılsa da uygulamada İngiliz alfabesi ve buna bağlı noktalama işaretlerini ifade etmek için iki farklı tür mors kodu kullanılmaktadır. Bunların birincisi olan Amerikan Mors Alfabesi, genellikle telgraf sistemlerinde kullanılırken, Uluslararası Mors Alfabesi ise araları görmezden gelerek sadece kısa ve uzun sinyallere göre çalışır.
Telgraf şirketleri mesajların uzunluğundan şikayetçiydi. Bunun üzerine 5 koddan oluşan kısaltmalar geliştirildi.
Örneğin;
AYYLU: Mesaj düzgün anlaşılamadı, tekrar gönderin
LIOUY: Neden soruma cevap vermediniz?

Amerikan Mors Kodu
Ad: mors2.PNG
Gösterim: 1608
Boyut: 2.2 KB
Ticari amaçlar için günümüzde kullanılmamaktadır. Kimi kaynaklarda "Demiryolu Morsu" diye anılır. Kısa ve uzun sinyallerin yanı sıra ara sıra da boş aralar kullanılmaktadır. Bu tür mors alfabesi karada telgraf telleri üzerinde haberleşen telgraf operatörleri için geliştirilmiştir. Günümüzde demiryolu müzelerinde görülebilmektedir.
Kodun en eski hali Morse kodu ile haberleşen operatörlerin birbirleri ile anlaşanabilmeleri için geliştirilmişti. İlk günlerde operatörler sadece iki tane ses duyarlardı: Klik ve klak sesi. Tuşa her basış klik, tuştan parmağın çekilmesi ise klak sesini yaratıyordu. Ancak bu sistemi düzgün olarak kullanabilmek çok zordu. Örneğin, operatörün A(. -) sesini gönderebilmesi için "klik klak" yapması gerekiyordu.
Birçok telgraf operatörü önceleri demiryollarında daha sonra Western Union ile haber ajanslarında çalışıyordu. Ünlü bilim adamı Thomas Edison da gençlik yıllarında telgraf operatörlüğü yapmıştı.

Modern Uluslararası Mors Kodu
Ad: mors3.PNG
Gösterim: 1860
Boyut: 3.1 KB
Modern Uluslararası Mors Kodu, 1848 yılında Alman Friedrich Clemens Gerke tarafından geliştirildi. Bu kodu türü ilk kez Hamburg ile Cuxhaven arasında Almanya'da kullanıldı. 1865 yılına dek birtakım küçük değişiklikler yapıldı ve aynı yıl Paris'teki Uluslararası Telgraf Konferans'ında Uluslararası Mors Kodu olarak kabul edildi.
Bu mors kodu halen yürülükte olan koddur. ITU (Uluslararası Telekomünikasyon Birliği) tarafından kabul edilmiştir.

Mors Kullanmanın Avantajları
Mors kodu radyo cihazları ile yayınlanmak istendiği zaman diğer radyo bazlı iletişim cihazlarından daha basit bir düzenek kullanmak yeterlidir. Yüksek cızırtılı, düşük frekanslı ortamlarda bile kullanılabilmektedir. Bir diğer avantajı da daha düşük bant genişliğine ihtiyaç duymasıdır. Örneğin sesli iletişimde 100-150 Hz aralığı kullanılırken, Mors kodu için tek taraflı 4000 Hz yeterli olmaktadır.
Mors alfabesinin geliştirilerek kullanıldığı bir diğer alan ise Q kodlarıdır. Amatör radyocular, sık kullandıkları mesajları kısaltıp Q kodları haline çevirmişlerdir. Radyo frekansı üzerinden haberleşmelerinde bu Q kodlarını kullanırlar.
Bunun dışında mors alfabesi ile haberleşme yazılı mesajlaşmadan daha hızlıdır. Hatta bazı cep telefonu şirketleri mors alfabesi uyumlu cep telefonu üretmektedir.
1991 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde FCC'nin Amatör Radyocu lisansını alabilmek için dakikada 5 kelimeyi Mors alfabesi ile alıp, göndermek gerekliydi. 2000 yılına kadar amatör radyo lisanslarının en üst seviyesi olan extra class için bu rakam 20 kelimeye kadar çıkıyordu. 2000 yılından itibaren bu lisans için de 5 kelime yeterli sayıldı.
2003 yılında Dünya Radyo İletişimcileri Konferansı'nda alınan karar gereğince Uluslararası Mors Alfabesini bilmek amatör telsizci sertifikası alma koşulu olmaktan çıkarıldı.
Tecrübeli bir Mors operatörü, dakikada 40'ın üzerinde kelimeyi okuyabilir. Geleneksel telgraf cihazları yerine yarı ve tam otomatik cihazlar kullanılması sayesinde mors sinyallerinin gönderilme hızı artmıştır.
24 Mayıs 2004 tarihinde ise ilk telgrafın 160. yıl dönümünde Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), "@" işaretini de Mors alfabesine ekledi. @ işareti (AT COMMERICAL) kelimesinin baş harfleri olan "AC" harflerinin karşılığı ile ifade ediliyor.

Son düzenleyen ThinkerBeLL; 22 Haziran 2009 12:57
ahmetseydi - avatarı
ahmetseydi
VIP Je Taime
28 Mayıs 2009       Mesaj #2
ahmetseydi - avatarı
VIP Je Taime
Mors alfabesi basitçe iki çeşit sinyalin (kısa ve uzun sinyal) farklı kombinasyonlarının harfleri, sayıları ya da noktalama işaretlerini oluşturduğu bir haberleşme dilidir. Genellikle elektrik ya da radyo sinyali kullanılarak uzak bir noktaya yazılı bir metnin ulaştırılmasında kullanılır.
Kısa ve uzun sinyallerin dışında aralardaki sessizlikler de anlam taşımaktadır.
Sponsorlu Bağlantılar

Kısa aralık harfler arasında, orta uzunlukta aralık kelimeler arasında ve uzun aralıklar ise cümleleri birbirinden ayırmakta kullanılır.Örneğin:
Kod:
-- --- .-. ... /    -.- --- -.. ..- 
M O  R  S  (boşluk) K  O  D  U

morssema

Haritanın Kullanımı

 • Mors kodlarını dinlerken kalemi en üstteki noktaya yerleştirin.
 • Sinyali dinlemeye başlayın ve sinyalin uzunluğuna göre kaleminizi alt kademeye indirin.
 • Kısa sinyallerde önce aşağı sonra sola,
 • Uzun sinyallerde ise önce aşağı sonra da sağa doğru harekete ediniz.
  • Örneğin BİR UZUN İKİ KISA SİNYAL için
  • İlk sinyal olan uzun sinyali duyunca kalemi aşağı ve sağa doğru kaydırınız, Şu anda T harfinde olmanız gerekmektedir.
  • Daha sonra iki kısa sinyal için iki kere aşağı ve sola doğru gidilmesi gerekir.
  • Yani önce N'ye sonra da D harfine gelinmelidir.
  • Bir uzun iki kısa sinyalin karşılığı olan D harfi bir kenara not edilir ve sonraki sinyal beklenir.
Günde on dakikalık çalışma ile bir süre sonra mors alfabesine hakim olacak ve üstteki haritaya ihtiyaç duymayacaksınız.

Mors Alfabesi

ѕнσω мυѕт gσ ση ツ
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
21 Şubat 2018       Mesaj #3
Avatarı yok
Yasaklı

Mors Alfabesi / Nokta Çizgi!


Amerikalı fen adamı Samuel Morse İngiliz, Amerikan ve Fransız bilginlerinin sürekli çalışmalarından yararlanarak pratik ve kullanışlı bir telgraf cihazı bulmayı başardı. Bulduğu sisteme de kendi adını verdi. Bazı ufak değişikliklere rağmen bu sistem hala uygulanmakta olan bir sistemdir.

Kendinden önceki sistemlerin en olumlu yönlerinden yararlanan Morse, işaret iletimi ilkesine dayanan bir sistem bulmuştur. Bu sistemde alfabenin her harfi nokta ve çizgi gibi bir sıra işaretlerin kombinezonu olarak gösteriliyordu.

Bu işaretleri elektrik akımı darbecikleri yani fiskeleriyle iletmek mümkündü. Nokta, çok kısa süren bir akım fiskesiyle, çizgi ise biraz daha uzun süren bir akım fiskesiyle iletiliyordu. Bu işaretler alıcı cihaz tarafından kaydedilerek normal alfabenin harflerine 'tercüme' ediliyordu.

Kaynak: AnaBritannica

Benzer Konular

5 Nisan 2008 / KisukE UraharA İletişim Bilimleri
6 Aralık 2015 / Misafir Soru-Cevap
24 Mart 2012 / Misafir Cevaplanmış
8 Nisan 2010 / Misafir X-Sözlük