Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 25 Ağustos 2012  Gösterim: 80.435  Cevap: 17

Biyolog

Pollyanna
2 Ekim 2006 23:45       Mesaj #1
Pollyanna - avatarı
Ziyaretçi
BİYOLOG
TANIM
Canlı türlerinin tanımlanması, sınıflandırılması, yaşamı ve evrimini etkileyen koşullar üzerinde araştırma yapan kişidir.

Sponsorlu Bağlantılar
GÖREVLER
Biyologların görevleri araştırma ve uygulama alanındaki çalışmalara göre değişir. Araştırma alanında çalışan biyolog: - Canlıların yapılarını inceler ve bunları belli sınıflara yerleştirir, - Çeşitli canlı türlerinin evrimine etki eden etmenleri inceler, - Canlıların en iyi şekilde yaşayabileceği ortamları belirler. Uygulama alanında çalışan biyolog: - Biyolojik arıtmada ve kirletilmiş ortamlarda gerekli iyileştirici uygulamaları yapar, - Tahlil edilecek kan, idrar vb. maddeleri çeşitli kimyasal işlemlere tabi tutar, - İçme sularının ve tarım alanlarında kullanılan suların analizlerini yapar, - Biyolojik zenginliklerimizin araştırılması, doğa tarihi ve müzeleri oluşturulması için etkili kurumlarla işbirliği yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Laboratuar araç-gereçleri, - Mikroskop, - Kimyasal maddeler, - Bilgisayar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Biyolog olmak isteyenlerin; - Akademik yeteneği yüksek, - Fen bilimlerine, özellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, - Bilimsel meraka sahip, bir konuyu derinliğine araştırmak isteyen, - Görme duyusu ve belleği güçlü, - Renkleri ayırt edebilen, - Sabırlı ve dikkatli, kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Biyologların çalışma ortamı görevlerine göre değişir. Bitki ve hayvan türlerinin yaşayışını incelemek için açık havada, hücre ve dokuları incelemek için laboratuarda , inceleme sonuçlarını değerlendirmek için ise büro ortamında çalışmaları gerekir. Biyologların çalışma süresi genelde düzenli, çalışma ortamı temiz ve güvenlidir. Ancak arazi çalışmalarında incelenen canlı türlerine göre değişmek üzere gece gündüz, bazen günlerce çalışmak gerekebilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Biyologlar, kamu kuruluşlarında, üniversitelerin tıp, eczacılık, ziraat, orman, fen fakültelerinde, araştırma merkezlerinde, Tarım ve Köy İşleri, Orman, Çevre ve Sağlık Bakanlıklarına bağlı kuruluşlarda; özel sektörde ise ilaç ve besin endüstrisi kuruluşlarında çalışmaktadırlar. Biyoloji bölümü mezunları, “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı” veya “Pedagojik Formasyon Programı” nı tamamlamaları durumunda “Biyoloji Öğretmenliği” yapabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Meslek eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı Fen-Edebiyat ve Fen Fakültelerinin “Biyoloji” bölümlerinde verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)" puanı almak gerekmektedir.


EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Fen dersleri ağırlıklı bir eğitim yapılmaktadır. Teorik eğitimin yanında laboratuar çalışmaları da vardır. Eğitim sırasında isteğe bağlı olarak staj yapılır. Eğitim süresince; Genel Biyoloji, Moleküler Biyoloji, Kimya, İstatistik, Sistematik Botanik, Hayvan Histolojisi, Biyokimya, Genetik, Fizyoloji, Bitki Fizyolojisi, Türkiye'nin Bitki Örtüsü, Evrim, Parazitoloji, Bitki Ekolojisi ve Coğrafya, Ekoloji gibi dersleri alırlar.

MESLEKTE İLERLEME
Meslekte ilerleme genellikle lisansüstü eğitim veya doktora eğitimi ile olur. Biyologlar, botanik, zooloji, mikrobiyoloji, hidrobiyoloji ve uygulamalı biyoloji gibi alanların birinde uzmanlaşabilirler. Biyologların genellikle genetik ve biyokimya alanlarında uzmanlaşmaya yöneldikleri görülmektedir.

BENZER MESLEKLER:
Ziraat mühendisliği, botanikçilik.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Meslek eğitimi süresince koşulları uyan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının verdiği kredi ve burslardan yararlanabilirler.
Eğitim sonrası; kamu kuruluşlarında çalışanlar çalıştıkları kurumun statüsüne göre sağlık hizmetleri sınıfından ücret alırlar. Özel işyerlerinde çalışanlar ise çalışma sürelerine, başarılarına ve deneyimlerine göre değişen ücretler alırlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
·
İlgili Eğitim Kurumları,
· Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, · Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.


Hi-LaL
26 Kasım 2006 23:25       Mesaj #2
Hi-LaL - avatarı
Ziyaretçi
Öncelikle bir biyolog olarak şunu belirtmeliyim ki , BİYOLOJİ bölümü bu işe gönül vermiş biri için son derece zevkli ve ilginç bir bölüm...

Hayatın her noktasında canlılık olduğu için bir biyoloğun yönelebileceği çok fazla alan/ sektör vardır ...Yanlız malesef ki ülkemizde yeni açılan her fen fakültesinde " Biyoloji" bölümünün de açıması zorunlu olduğundan açılan bölüm sayısı kadar mezun sayısı da oldukça fazladır.

Ayrıca gerçek bir biyoloji eğitimin verilebilmesi için teorik derslerin yanında uygulamalı derslerin de yoğun olması önem arzetmektedir. Ancak günümüzde malesef ki üniversitelerin maddi imkansızlıkları düşünüldüğünde çok az üniversitede bu eğitim hakkıyla verilebilmektedir. Çoğu üniversitede uygulamalı dersler olması gerekenin çok altında bir teçhizatla yürütülmeye çalışılmaktadır.

Oysaki dünya genelinde teknoloji -özellikle sağlık ve bilim alanında- her geçen gün inanılmaz bir hızla gelişmektedir ve bu da yapılan bilimsel çalışmalarının kalitesini her geçen gün arttırmaktadır. Ancak bu durum beraberinde maddi anlamda da bir güç gerektirmektedir. Ülkemizdeki eğitim kurumlarında yaşanan bütçe sıkıntısını göz önünde bulundurursak verilen eğitimin uygulamalı olması gereken kısmının çok zayıf ve yıllar öncesinin teknolojisi ile yapıldığını tahmin etmek çok da zor olmasa gerek...

Dolayısıyla biyoloji bölümü mezunu bir biyoloğun iş hayatına atıldığı andan itibaren karşılaştığı en büyük sıkıntı uygulama tecrübesizliği / eksikliğidir. Zira alınan teorik dersler bu noktada oldukça yetersiz kalmaktadır.

Bunun haricinde ülkemizde verilen eğitimin en büyük eksikliğinin öğrencileri araştırmacılığa değil ezberciliğe yönlendirdiği bilinen bir gerçektir. BİYOLOJİ gibi sürekli inceleme, gözlemleme, araştırma ve yorum yapabilme gerektiren bir bölüm sözkonusu olduğunda malesef ki teorik ağırlıklı bir eğitim programı oldukça yetersiz kalmaktadır.

6 yıllık bir biyolog olarak yeni mezunların çalışma hayatlarında karşılaşabileceği sorunları zaman zaman bu forum başlığı altında paylaşmak isterim. İdealleri arasında " BİYOLOG" olmak olan arkadaşlarım varsa elimden gelen her türlü yardımı yapmaya da hazırım .

Saygılarımla,

Hi-LaL

cezerye
28 Şubat 2007 00:47       Mesaj #3
cezerye - avatarı
Ziyaretçi
Bi biyoloji bölümü öğrencisiyim.. mezuniyet yaklaştıkça iş korkusu da sardı haliyle.. peki biyologlar nerelerde çalışabilir.. ama somut örnekler verebilir misiniz? yani çevre kirliliği olan yerleşkelerde geri dönüşüm ptojeleri gibi şeyler değil.. laboratuvarlarda çalışabiliyoruz ama ilaç şirketlerinin lab larına bakıyorum kimyacı eczacı arıyorlar hep.. buraların Ar-Ge si bizimi çin çok mu uzak? bi biyolog olarak ne gibi tercihlerimiz var? buralar için hangi özelliklerimize ağırlık vermeli, kendimizi nasıl donatmalıyız?

bi ilaç firmasında staj yapmak istiyorum ama netten mail attığım hiç bi firmadan cevap alamadım.. bu firmalar ne zaman stajer alıyorlar, nasıl onlara ulaşıp başvurucaz? ayrıca internette aradığımda çok fazla sayıda ilaç firması çıkmıyor oysa biliyorum piyasada bayağı bi firma var? onlara nasıl ulaşabilirim?

yardımcı olabilirseniz hepinizie şimdiden çok teşekkür ederim

Murat
(Biyolog adayı)
Hi-LaL
1 Mart 2007 00:27       Mesaj #4
Hi-LaL - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
cezerye adlı kullanıcıdan alıntı

Bi biyoloji bölümü öğrencisiyim.. mezuniyet yaklaştıkça iş korkusu da sardı haliyle.. peki biyologlar nerelerde çalışabilir.. ama somut örnekler verebilir misiniz? yani çevre kirliliği olan yerleşkelerde geri dönüşüm ptojeleri gibi şeyler değil.. laboratuvarlarda çalışabiliyoruz ama ilaç şirketlerinin lab larına bakıyorum kimyacı eczacı arıyorlar hep.. buraların Ar-Ge si bizimi çin çok mu uzak? bi biyolog olarak ne gibi tercihlerimiz var? buralar için hangi özelliklerimize ağırlık vermeli, kendimizi nasıl donatmalıyız?

bi ilaç firmasında staj yapmak istiyorum ama netten mail attığım hiç bi firmadan cevap alamadım.. bu firmalar ne zaman stajer alıyorlar, nasıl onlara ulaşıp başvurucaz? ayrıca internette aradığımda çok fazla sayıda ilaç firması çıkmıyor oysa biliyorum piyasada bayağı bi firma var? onlara nasıl ulaşabilirim?

Merhaba Murat Arkadaşım,

Son sınıfta olman dolayısıyla okul bittiğinde seni nelerin beklediğini bilmemenin verdiği bir husursuzluk yaşaman çok doğal ve emin ol seni çok iyi anlayabiliyorum ... Öncelikle okul hayatının başarı ile tamamlanmasını dilerim...

Şimdi sorduğun sorulara gelelim... Ben ancak hakkında fikrim olanlarına cevap vermeye çalışayım...

Alıntı

Biyologlar nerelerde çalışabilir

diye sormuşsun ...

- Ülkemizde 53 devlet üniversitesi, 27 vakıf üniversitesi, 2 özel statülü devlet üniversitesinde toplam 72 biyoloji eğitim programı bulunmaktadır ve 2003 kontenjanlarına göre 4600 biyolog adayı bu programlara kayıt yaptırmıştır ( Not: Bu sayısal veriler 2007 yılında daha da artmış durumda ...) Dolayısı ile biyoloji bölümlerinden Biyolog diplomasıyla mezun olanların min. yıllık ortalaması 2750-3000 arasında değişmektedir.

TSE ile birlikte ortak yapılan çalışmalar ile ülkemiz biyologlarının standartlarının ve çalışma alanlarının belirlenmesi projesi kapsamında biyologların çalışma alanları sektörel bazda Sağlık, Tarım, Çevre ve Orman, Gıda, İç Sular-Deniz ürünleri ve Eğitim olmak üzere 6 sektörde toplanmıştır. Avrupa Biyologlar Birliği' nden elde edilen bilgilerde Avrupa' da biyologların "Akademik Kariyer" dışında 80 alanda çalışma olanağı varken ülkemizde yapılan araştırmalarda ancak 56 alanda çalışma olanağı mevcuttur. Ancak yine ülkemizde mesleklerin çalışma alanları, yetki ve sorumlulukları yasalarla belirlenemediğinden birçok çalışma alanında yetki çatışması yaşanmaktadır.

Ve gelelim yaşanan en önemli soruna ... Her yıl sayıları binlerce artan meslektaşlarımız olmasına rağmen ne acıdır ki mesleki çalışma alanlarımızın genişlemesinde hem siyasi hem akademik anlamda haklarımızı savunup, organize olmamızı sağlayacak bir meslek odamız malesef hala mevcut değil... "Bu ne demektir?" diye sorarsan ; 56 diye bilinen çalışma alanımızın her geçen gün daha da azalması demektir cevabını üzülerek vermek zorundayımMsn Sad

Şuanda meslek odasına sahip hekimler, eczacılar, kimyacılar, ziraat mühendisleri, çevre mühendisleri, gıda mühendisleri ve daha birçok meslek alanları her geçen gün kendi çalışma alanlarını yasal düzenlemelerle o kadar çok arttırmış durumdadır ki zamanında bize ait olan birçok sektör şuan bizi kabul etmemektedir bile...

İlaç firmalarının Ar-Ge kısmında biyologların sayısının yok denecek kadar az olmasının sebeplerini, o laboratuvarlarda çalışma düzenini belirleyen yasal düzenlemelere / yönetmeliklere bakarak kolayca anlayabilirsin. Haftasonu gazetelerin insan kaynakları kısmındaki ilanlara da bakarsan "biyolog" adı sadece tıbbi mümessillik, diğer bir tabirle işin pazarlama -satış kısmında geçer...İşletme-iktisat vb bölümlerden mezun kişiler ve biyologlar !!!! Sanırım ne demek istediğim oldukça açık...Tabii ki istisnalar kaideyi bozmaz ve bir şekilde belki çalışmalarındaki üstün başarısıyla, belki çevre-tanıdık vasıtasıyla ya da eskiye dayanan tecrübeleri sayesinde oralarda hali hazırda çalışan biyolog meslektaşlarımız olabilir...Ancak şu bir gerçek ki "İşin mutfağında artık bize yer yok gibi görünüyor! ".

Akademik ortamda kalıp kariyer de düşünülebilir şu durumda...Fakat üniversitelerdeki kadro sorunlarını eminim şuan benden çok daha iyi biliyorsundur ...

Alıntı

....ama somut örnekler verebilir misiniz? yani çevre kirliliği olan yerleşkelerde geri dönüşüm projeleri gibi şeyler değil..

demişsin... Oysa sana şunu söyleyebilirim ki biyologlar için
ekolojik çalışmalar çok zevkli bir çalışma alanıdır ... Gerçi bu şekilde devam ederse o alanı da çevre mühendislerine teslim etmemiz yakındır kanaatindeyim Msn Sad

Şimdi gelelim somut örneklere...Ben kendi çevremdeki biyologları şöyle bir düşündüm de "kimler nerelerde" diye... Tüp bebek bölümlerinde histoloji/embriyoloji masterı yaptıktan sonra çalışmaya başlayan arkadaşlarım vardı ...Ancak artık tüp bebek lab. da fen fakültesi mezunu embriyologların çalışma imkanı kaldırıldı diye biliyorum ama dediğim gibi son düzenlemeler ne şekilde takip etmek lazım...

Özel/ kurumsal hastane ve laboratuarlarda çalışan arkadaşlar mevcut ancak çok da yüksek bir gelir düzeylerinin olduğunu söyleyemem ... Ayrıca sağlık meslek lisesi mezunu tercih sebebi oluyor çünkü onlar daha da düşük ücrete çalıştırılabiliyor... Ne acıdır ki SAĞLIK BAKANLIĞI'NDA BİYOLOG diye bir kadro bile bulunmuyor günümüzde...Daha önceden çalışmaya başlayan biyologlara da teknisyenlik kadrosunu kabul etmeleri için dayatmalar yapılıyor. Dediğim gibi bu da: hakkımızı savunacak bir meslek odamızın olmamasının doğurduğu bir durum ... " Biyologlar Derneği " denen bir derneğimiz var ama bırakın biyologların geleceği için her kesimden ortak çalışmalar üretmek üzerine düşünmeyi; 80 li yılların sağ sol davalarının iç hesaplaşmasını yaşıyorlar hala aralarında ... Son birkaç sene içinde bir iki proje çalışması yapıldığını biliyorum dernekte ancak her yönetim değiştiğinde yapılan çalışmalar da sürdürülebilirlik özelliğini yitiriyor malesef ... Şuanda diğer meslek odaları şakır şakır kendilerine iş imkanları doğururken -meclis dahil- siyasi kulis çalışmalarını takip edecek bir dernek yönetimi bile ortalarda mevcut değil...

Akademik çalışmalara gelirsek...Üniversitede asistan kadrosu gelirse diye yıllarca sırasını bekleyen arkadaşların bazıları gerçekten kadro aldılar bazıları alamadılar.. Alanlar ise doktora aşamasına geldiğinde yeniden kadro kabusları görmeye başladılar bile... Bir şekilde tüm zorlukları aşıp -tıp fakültelerinde tıp doktorlarının tüm engellemelerine karşın-yüksek lisans yapan ve oldukça başarılı olan arkadaşlar da var...
Hatta kimisi yurt dışı bursları ile uluslararası projelere katıldılar diye biliyorum...

Dersane öğretmenliği yapan arkadaşlar da var... Dersanelerde öğretmen muamelesi görmek yerine 3 kuruşa, SSK primleri bile yatırılmadan, dersane yöneticilerine karşı en ufak hak arama talebinde bulunduğunda "stajerliğini kaldırmayız!!!" tehdidi altında ,
o mecburi stajerlik dönemini kazasız belasız atlatırsan ve sahip olduğun bilgileri yeni beyinlere aktarmak konusunda da başarılı ve istekli isen böyle bir seçeneğin de mevcut!

Ama çoğunluk olarak meslektaşlarımızı medikal sektörde görüyorum... Her ne kadar aldığımız eğitimin hakkı medikal sektörde çalışmak olmasa da gerçekçi bakmamız lazım olaya...

Alıntı

" ...Buralar için hangi özelliklerimize ağırlık vermeli, kendimizi nasıl donatmalıyız?"

diye sormuşsun...

Açıkçası öncelikle iyi bir yabancı dil bilgisi ; mesleki imkanlarını arttırmakta en öncelikli hedef olmalı...Dünyada teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve bunu takip etmek için en az bir yabancı dil bilmek, kolunda altın bilezik olması gibi bir avantaj oluyor... Anlayacağın; okul sonrasında bilimsel bir çalışma ortamı umudunu kaybetmemek gerek diye düşünsem de artık mezuniyet sonrası bir ticaret insanı olma ihtimalini de gözardı etmemek lazım bence... Satış teknikleri - araştırma yöntemleri ve hatta internetin sağladığı globalizme ayak uydurabilmek için bilgisayarla iletişimde avantaj olabilecek e- ticaret tarzı bir eğitim programına katılmak faydalı olacaktır. Artık bakteri adını bilmek yetmiyor malesef , o bakterinin nerdeyse genetik haritasını çıkaracak çalışmaları da bilmek lazım... Bunun için de uluslararası çapta sürekli pazarı ve yeni teknolojileri takip etmek gerekiyor.

Genetik harita demişken aklıma bir diğer çalışma alanı geldi... Kriminal laboratuarlarında da çalışan biyologların sayısı fazla... Ancak ülkemizde iki resmi kurumda bu laboratuvar ortamı var: birisi Jandarma Genel Komutanlığı' na diğeri de Emniyet Genel Müdürlüğü' ne bağlı kriminal laboratuvarlarıdır. Burada yapılan kriminolojik testler genetik alanında altyapı gerektiriyor.

Aslında yapılan çalışmalar çok güzel ancak burda da şöyle bir sorun var ki Jandarma Genel Komutanlığı' nın biyolog alım ilanları çok nadir çıkar ve oldukça yüksek memurluk / dil sınav sonuçları isterler. Emniyet Kriminal Lab. da ise yapılan alımlarda sözleşmeli biyolog olarak çalışılıyor. Peki bu ne demek? Kadrolu biyologlarla aynı iş yapılsa da çok düşük bir ücret ve memurlara sağlanan özlük haklarına tam olarak sahip olamamak demektir...Kadro umudu yok mu ? Kimbilir belki ilerde birgün o da olur Msn Happy) ...

Moleküler biyoloji alanında kendini geliştirebilirsen işin mutfağında biyolog olarak çalışma imkanın daha fazla olur, zira o alanda hakimiyetimiz devam etmekte ... Ancak bize derslerde öğretildiği gibi agoroz jellerde DNA/ RNA yürütmek birkaç yıla kadar tamamen tarihe karışır gibi görünüyor ...Artık herşey teknolojinin güdümü altında ... Artık PCR , DNA Genetik Analiz cihazları, Real Time PCR denen cihazlar hakim olmaya başladı bu tarz moleküler biyoloji çalışmalarına... Kısacası BİYOTEKNOLOJİ alanında bir altyapı oluşturmak en ileriye dönük mesleki tercih olabilir kanısındayım...

Evet Sevgili meslektaş adayım...

Belki de bu yazdıklarımı okuduğunda moralin bozulacaktır hatta geleceğe idealist bakan tarafın
bir nebze sarsıntıya uğrayacaktır ama elimden geldiğince kendi tespitlerimi en çıplak haliyle aktarmak istedim sana ... Amacım kesinlikle karamsar bir tablo çizmek değildi...

Herşeye rağmen sana ve diğer biyolog adaylarına şunu söylemek isterim ki BİYOLOJİ okumak bir ayrıcalıktır ve hayatın her alanında bu ayrıcalığı hissedebilirsiniz... Hiçbir zaman azminizi, şevkinizi ve idealisliğinizi kaybetmeyiniz ki başarıya giden yolda mesleğimizin hakkını verebilesiniz.

Size meslek yaşamınızda başarılar diler tüm ideallerinizin gerçekleşmesini temenni ederim.

Sevgiler...

Hi-LaL
Son düzenleyen Hi-LaL; 1 Mart 2007 03:22
Hi-LaL
4 Mart 2007 16:26       Mesaj #5
Hi-LaL - avatarı
Ziyaretçi
Bu arada henüz öğrenci olan biyolog adayları için elime geçen duyuruları zaman zaman buraya da ekleyeceğim. İşte bunlardan bir tanesi:


2. Moleküler Biyoteknoloji Bahar Okulu


*Kariyeriniz için atılacak iyi bir adıma ne dersiniz. Karadeniz Teknik Üniversitesi Biyoloji Kulübü gelenekselleştirdiği Moleküler Biyoteknoloji Bahar Okulu Organizasyonuna, bu yıl 24-27 Mayıs 2007 tarihleri arasında ikinci kez ev sahipliği yapıyor ve eklemeliyiz ki biyolojiye olan tutkunuz Karadeniz tutkusuyla birleşecek. Çünkü bu etkinlik aynı zamanda yeşille mavinin buluştuğu Trabzon'un eşsiz doğasıyla bu yöreye has ve leziz yemeklerin tatları eşliğinde her anından keyif alınarak geçirilecek 4 gün anlamına geliyor. Sadece sınırlı sayıda katılımcıların yararlanabileceği bu eşsiz organizasyonun bir parçası olmak için siz de yerinizi şimdiden alın…

web adresi: www.ktubioclub. com
msn destek: msn@ktubioclub. com & msn@biyoloji. org
e-mail destek: kongrekayit@ gmail.com
*

*KTU BİYOLOJİ KULÜBÜ
ispermecet
5 Mart 2007 21:53       Mesaj #6
ispermecet - avatarı
Ziyaretçi
İsteyerek veya puanı nedeniyle bu mesleği seçenlere benden selam.Msn Happy

Üniversite sınavına gireceklere hep temel bilimleri tercih etmelerini söylerim. Biyoloji, Kimya ve en önemlisi de FİZİK.

Bu bilimler, adı üstünde TEMEL BİLİM.

Yalnız iyi kavrayın ve kafanızdaki doğru sandığınız yanlışlar ile öğrendiklerinizi kıyaslayın. 100.00 yıldan beri bu dünyada var olan insan; bu bilgilere son yüzyılda ulaşabildi. Eski bildiklerinizi değiştirmek zor da olsa, daima sorgulayın.
Hi-LaL
6 Ekim 2007 01:23       Mesaj #7
Hi-LaL - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
biominik34 adlı kullanıcıdan alıntı

merhaba hilal bende biyoloji bölümnden yeni mezun oldum staj için bakınırken senn yazını gördm çok haklısın valla güzel yzmışsn ama benm zaten içim kararmıştı iyice kötü oldm Msn Sad umarım karşılaşırz burda ve konuşurz hoşçakal

Merhaba MeslektaşımMsn Happy

İçinizin kararması için değil mezuniyetten sonraki zorlu aşamalara hazırlıklı olmanız adına yazmıştım ben bu yazıları oysa ki... Msn Sad

Bu arada ilerde mesleki yönden senin işine yarayacak bir yerde staj yapmanı dilerim. Eğer işin laboratuar kısmında olmak istiyorsan bir hastane ortamını önerebilirim imkanların varsa... Ama bunu önermemin asıl nedeni laborantlık yapman değil sağlık alanındaki ( biyokimya-mikrobiyoloji vb ) yeni teknolojileri bizzat gözünle görüp ilerde en azından medikal sektörde tıbbi cihazlar üzerinde tecrübe edinmiş olmandır. Yazımda aklıma gelmeyen ancak bir biyoloğun içinde yatan "bilim insanı" olma hayalini bir nebze olsun gerçekleştirebileceği bir alan az önce aklıma geldi...

Günümüzde artık sağlık teknolojisini sürekli ithal etme anlayışı yerine "neden biz de üretmeyelim ki?" tarzı yatırımcı bir zihniyet de gelişmeye başladı. Bence bu çok mantıklı ve bizim açımızdan ufku geniş bir zihniyet...Dolayısıyla medikal alanda bu amaca yönelik yatırımlar yapmaya başlayan firmalarda aplikasyon sorumlusu, teknik personel ya da AR-GE elemanı olarak da iş bulabilme imkanları genişliyor.

Az önce bir hastane ortamında stajı önermemdeki en büyük sebep de bu sektöre girmeyi düşünen bir insanın işin mantığını kavrayabilmesi açısındandı. Bunu da değerlendirmeye alabilirsin.

Yine şuan aklıma gelen ve kendinizi geliştirebileceğiniz başka bir alan da Avrupa Birliği projelerinin yazımı ve uygulanması olabilir. Benim önerim; şayet etrafınızda bir sivil toplum kuruluşu ( STK = dernek, vakıf vb) varsa başlangıçta gönüllü olarak da olsa bu tarz projelere dahil olmanızdır . Avrupa Birliği Aday Adaylığımızın uzun süreceğini düşünürsek AB projeleri hazırlamanın da önü açık görünüyor ve bu konuda ülkemizde de hissedilir bir açık sözkonusu...

Eğer maddi imkanlarınız varsa "mesul müdürlük sertifikası" alabilirsiniz. Özellikle haşerelerle mücadele üzerine firmalarda mesul müdür çalıştırılması zorunlu. Dolayısı ile aklınızda olsun derim yine de Msn Wink

Bir de bunca yıl başkaları adına çalıştıktan ve hatta tabir-i caizse işten anlamayan patronlarla mücadele edip, yeri geldiğinde haketmediğimiz şekilde haksızlıklara maruz kaldıktan sonra şuan benim üzerinde durduğum bir çalışma alanı var ki "kendi işinizin patronu olmak "!!! Teknolojinin hızına yetişmek inanın çok zor ama dünyadaki yeni ilerlemeleri sürekli takip ederek bunu ülkemize getirmek adına birkaç girişimci meslektaş arkadaşınızla risk alıp ticarete atılmayı düşünebilirsinizMsn Happy

Şunu unutmayınız ki sahip olduğunuz en önemli üç şeyi "umut", "cesaret" ve "azim" i kaybetmediğiniz sürece bir şekilde -ama er ama geç- istediğiniz yerde olmamanız için neden yok Msn Happy

Hepinizin yolu açık olsun ....
Hi-LaL
6 Ekim 2007 01:50       Mesaj #8
Hi-LaL - avatarı
Ziyaretçi
Bu arada gazetedelerde gördüğüm birkaç "biyolog aranıyor" ilanını da paylaşmak istedim Msn Happy

Sağlık Personeli iş ilanları
5 Ekim 2007
TIP Merkezine Laboratuvar Teknikeri veya Biyolog Gaziosmanpaşa 0212.614 67 00 İSTANBUL

Sağlık Personeli iş ilanları 5 Ekim 2007
SEFAKÖY’deki Laboratuvara Parazitoloji ve Mikrobiyoloşi deneyimli Biyolog veya Laborant 0532.297 67 09 İSTANBUL

Sağlık Personeli iş ilanları 5 Ekim 2007
MEDİKAL firmamıza ihale evrak takibi ve hastane çalışması konusunda tecrübeli seyahat engeli olmayan Bayan Biyolog eleman alınacaktır 0312.310 40 06 ANKARA

Sağlık Personeli iş ilanları 5 Ekim 2007
TIP Merkezimize Biyolog ve Labaratuvar Teknisyeni. 0312.261 18 80- 81 ANKARA
Çeşitli eleman aranıyor 30 Eylül 2007
İSS Haşere Kont. Hiz. A.Ş Adana Şb.’de istihdam edilmek üzere bay, B sınıfı ehliyeti olan, askerliğini yapmış, seyahat engeli olmayan, en az ziraat mezunu kimyager, biyolog, veteriner hekim olmak, halk sağlığı alanında haşerelere karşı ilaçlama usul ve esasları hakkındaki yönetmelik nezdinde açılmış olan kursu tamamlamış ve mesul müdür belgesine sahip adayların başvuruları değerlendirilecektir. Başvuru için aykackale@tr.ıssworld.com yada kemal.atay@tr.ıssworld.com - ÇUKUROVA

Teknisyen / Tekniker iş ilanları 28 Eylül 2007
BİYOLOG ve Elektronik Teknisyeni alınacaktır. Seyehat ve askerlik engeli olmayan Ehliyeti bulunan, Tercihen İngilizce bilen Cv için 0216.442 15 05 - İSTANBUL

Sağlık Personeli iş ilanları 28 Eylül 2007
BİYOLOG ULUSLARARASI bir İsviçre kuruluşu için BİYOLOJİ bölümü mezunu ASKERLİĞİNİ tamamlamış SEYAHAT engeli olmayan baylar. 0216.340 88 38 - İSTANBUL

Bunun haricinde bir ilan duyurusu da şu şekilde :

Ankara'da kozmetik ürünler -parfüm- üretimi yapan Tuse Kozmetik, üretim kısmında çalıştırılmak üzere Biyolog alacaktır. Devamı için >>>
Hi-LaL
6 Ekim 2007 02:15       Mesaj #9
Hi-LaL - avatarı
Ziyaretçi
Merhabalar;

"Gıda ve Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemeleri Üreten İş Yerlerinin Çalışma İzni ve Gıda Sicili ve Üretim İzni İşlemleri ile Sorumlu Yönetici İstihdamı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"te yapılan değişiklik ile BİYOLOG'ların SORUMLU YÖNETİCİlik yapabileceği özel sektör çeşitleri artırılmıştır.

Biyologlar'ın Sorumlu yöneticilik yapabileceği sektörler 10.9.2005 tarihinde yapılan son değişikliklerle şunlardır:
Unlu Mamuller (simit-yufka-kadayıf-galeta...vb.), Ekmek ve Ekmek Çeşitleri, Pastacılık Ürünleri, Un, Bulgur ve Makarna Üreten İş Yerleri ile Hububat ve Bakliyat İşleyen İş Yerleri. Maya, Fermente ve Salamura Ürünleri Üreten İş Yerleri (sirke-yaprak-turşu, zeytin vb.)
Su Ürünleri İşleyen İş Yerleri
Yumurta Ambalâjlayan İş Yerleri
Soğuk Hava Depoları, Sade Buz Üreten İş Yerleri
Sadece Gıda Maddelerini Ambalâjlayan İş Yerleri
Baharat ve Kuru Yemiş İşleyen İş Yerleri
Meyve/Sebze Ambalâjlayan İş Yerleri (taze/kurutulmuş)

Kaynak için tıklayınız>>>

Hi-LaL
6 Ekim 2007 02:35       Mesaj #10
Hi-LaL - avatarı
Ziyaretçi
Aşağıda Sağlık Sektöründe Çalışan Biyologların Görev Tanımı Yer almaktadır. Bilgilerinize ...BİYOLOG
 • Gerektiğinde tabip ile birlikte hasta vizitine katılmak,
 • Tabip tarafından talep edilen tahlilleri yapmak ve tabibe bildirmek
 • Muayene materyalini ve numuneleri almak, kabulünü yapmak, uygun mahalde muhafaza etmek, kaydını tutmak,
 • Muayene materyalini ve numuneleri tahlil için hazırlamak, tahlil etmek ve neticelendirmek, tahlil neticelerini okumak, değerlendirmek veya değerlendirmeye sunmak,
 • Yapılan tahlillerin tutanak ve raporlarını hazırlamak, muayene materyali ve numune verenleri sorgulamak, bilgilendirmek,
 • Görev, meslek ve hizmetin gerektirdiği eğitim ve plânlama yapmak,
 • Kullanılan malzeme ve cihazların muhafaza, bakım, temizlik, sipariş ve giriş çıkış kayıt işlemlerini yapmak,
 • Muayene ve tahlil materyali ile numunelerin alınması, kabul edilmesi, uygun ortamda muhafazası ve kayıtlarının tutulması işlemlerini yapmak
 • Kullandığı malzeme ve cihazlar veya mesleğin icrası ile alâkalı olarak alım, satım, bakım, onarım, bilirkişilik işleri ile kurul, komisyon oluşturulması ve benzeri görevleri yapmak,
 • Yapılan işlemler ve kullanılan alet ve cihazlar ile ilgili olarak görevin, mesleğin ve hizmetin gerektirdiği veya mevzuatın öngördüğü form veya rapor doldurmak, yazışma yapmak, kayıt tutmak, istatistiki bilgi toplamak gibi diğer çalışmaları yapmak,
 • Mevzuat ile verilen diğer görevleri yapmak
KaynakDaha fazla sonuç:
Biyolog

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç