Arama

Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama

Güncelleme: 30 Aralık 2010 Gösterim: 12.385 Cevap: 1
programmerspring - avatarı
programmerspring
Ziyaretçi
7 Şubat 2007       Mesaj #1
programmerspring - avatarı
Ziyaretçi
Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Bölümü bilgisayar bilimlerinin temel bilgileri ile donatılmış, programlama dillerinin kullanılmasında teknik bilgi ve deneyime sahip, yenilenen teknolojiye kolayca uyum sağlayabilen programcılar yetiştirmektedir.
Neden "Meslek Yüksekokulu"?
Sponsorlu Bağlantılar
Yükseköğrenimin amaçlarından biri de lise mezunlarına endüstrinin gereksinimi olan alanlarda meslek edindirmektir. Bu amaca iki yıl gibi kısa bir sürede ulaşabilmek ve konularında uzman elemanlar yetiştirmek amacıyla meslek yüksekokulları kurulmuştur. Meslek yüksekokullarında verilen eğitim, meslek edindirmenin ötesinde, lisans eğitiminin de ilk kademesini oluşturmaktadır. İki yıllık eğitimleri sonucu "önlisans" derecesi alan meslek yüksekokulu mezunları, gerekli şartları sağladıkları takdirde "lisans" derecesi icin eğitimlerine devam edebilmektedirler.
Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama öğrencileri mezun olduklarında hangi niteliklerle donatılmış olacaklar?
Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama öğrencilerinin iki yıllık eğitim süresi sonunda sahip olacakları bilgi ve beceriler şunlardır:
  • Sektörde verimli bir şekilde çalışmaya yönelik temel bilgisayar bilgileri,
  • Programlama dillerinin kullanılmasında gereken teknik bilgi ve beceri,
  • Yaygın işletim sistemlerinn ve uygulamaların etkin ve akıcı kullanılması,
  • Orta ölçekli bir yazılım sistemini tüm aşamalarıyla tasarlama ve geliştirme becerisi,
  • Teknolojideki gelişmeleri takip edebilme, yeniliklere kolayca adapte olabilme becerisi.
Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Bölümü mezunları ne yapıyorlar?
Mezunlarımızın büyük bir çoğunluğu (%83'ü), hemen iş hayatındaki yerlerini alıyorlar. İngilizce olarak aldıkları güncel ve çok yönlü eğitimleri sayesinde sürekli değişen teknolojiye kolayca ayak uydurup kendilerini geliştiriyorlar ve ilerliyorlar. İş hayatını tercih eden mezunlarımızın %67'si "programcı" olarak görev yapmaktayken, diğerleri bilgisayar eğitimi, pazarlaması, danışmanlık ile uğraşmakta veya kendi işlerinde çalışmaktalar.
Önlisans derecelerini lisans eğitiminin ilk basamağı olarak gören mezunlarımız ise yurtiçinde ve yurt dışında çeşitli üniversitelerin "Bilgisayar Bilimleri", "Yazılım Mühendisliği" veya "Bilgisayar Mühendisliği" bölümlerinde eğitimlerine devam etmeyi tercih ettiler.
Sunulan eğitimin özellikleri nelerdir?
Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Bölümü eğitim programı, sektörün gereksinimlerine ve teknolojik gelişmelere kolayca ayak uydurabilmek amacıyla dinamik bir yapıda tasarlanmıştır. Bilgisayar bilimlerinin temelini oluşturan konular derslerde işlenir, laboratuvarlarda yapılan uygulamalarla pekiştirlir. Uygulamalar eğitim programının üçte birini kapsamaktadır. Programlama dilleri ve uygulama paketleri kuramsal eğitimin araçları olarak ele alınmakta, gereksinimlere göre yenilenmektedir. Şu anda C, C++, Visual Basic, Java, Assembly programlama dilleri, Windows, UNIX ve LINUX işletim ortamları, en yaygın kullanılmakta olan kelime işlem, elektronik tablolama, sunum, web tasarım, veri tabanı uygulamaları üst düzeyde sunulmaktadır.
Eğitim programında hangi dersler var?
Birinci Sınıf
Birinci Dönem
CTP 101 Programlamaya Giriş
CTP 105 Programlama Ortamı
CTP 127 Matematik I
ELS 101 Mesleki İngilizce I
[ ELS 103 İleri Düzey İngilizce I ]
TURK 101 Türkçe I
BM 100 Klavye Teknikleri
İkinci Dönem
CTP 102 Temel Veri Yapıları
CTP 106 İş Ortamları için Uygulamalar
CTP 128 Matematik II
CTP 108 İş Ortamları için Programlama
ELS 102 Mesleki İngilizce II
[ ELS 104 İleri Düzey İngilizce II ]
TURK 102 Türkçe II
Yaz Dönemi
CTP 200 Endüstri Stajı
İkinci Sınıf
Birinci Dönem
CTP 201 Nesneye Yönelik Programlama I
CTP 203 İşletim Sistemleri
CTP 205 Dosya Sistemleri
CTP 207 Bilgisayar Mimarisi
CTP 209 Sistem Geliştirme
[ ELS 203 İleri Düzey İngilizce III ]
HIST 201 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I İkinci Dönem
CTP 202 Nesneye Yönelik Programlama II
CTP 204 Ağ Oluşturma İlkeleri ve Uygulamaları
CTP 206 Veri Tabanı Yönetim Sistemleri
CTP 208 Internet için Programlama
CTP 210 Dönem Projesi
[ ELS 204 İleri Düzey İngilizce IV ]
HIST 202 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Aralık 2010       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
1c: işletme 8 uygulama geliştirme platformunda uygulama geliştirmeyi ögrenmek yüksek meslek lisesi mezunlari için bence yeni firsatlar yaratacak bir seçim olur.
Sponsorlu Bağlantılar