Arama

Dünya Mimarlık Günü

Güncelleme: 5 Ekim 2010 Gösterim: 2.743 Cevap: 1
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
5 Ekim 2009       Mesaj #1
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Dünya Mimarlık Günü

Sponsorlu Bağlantılar
Dünya Mimarlık Günü

1985 yılında Uluslararası Mimarlar Birliği tarafından başlatılan Dünya Mimarlık Günü her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü, Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen Dünya Habitat Günü (Dünya Yerleşme Günü) ile beraber kutlanıyor. İzleyen hafta içerisinde Mimarlık mesleğini tanıtan yarışmalar, toplantılar ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

2009 yılında bugün, yani 5 Ekim Dünya Mimarlık Günü'dür. 5-12 Ekim haftası ise dünya çapında Mimarlık Haftası olarak kutlanmaktadır.

2009 Dünya Mimarlık Günü kutlamaları kapsamında UIA üyelerinden, küresel krizin etkilerini azaltmak konusunda mimarların harcadıkları enerjiyi ve geliştirdikleri mimari ve kentsel çözümleri sergileyen çeşitli yerel ve ulusal projeler sunmaları bekleniyor.

Kaynak: Mimarist.org
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
5 Ekim 2010       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

Uluslararası Mimarlar Birliği'nin (UIA) 1996 yılında yapılan Genel Kurulu'nda alınan karar gereğince, "Dünya Mimarlık Günü" her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü, Birleşmiş Milletler "Dünya Konut Günü" ile birlikte kutlanıyor.
Sponsorlu Bağlantılar

Sadece Türkiye’de değil bütün Dünya’da mimarlar tarafından kutlanıyor olması bu güne ayrı bir anlam yüklerken mimarlık gününün en coşkulu şekilde kutlanması amacıyla mimarlık alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Düzenlenen bu etkinliklerin halkın büyük bir kesimine ulaşması amaçlansa da genellikle mimarlığın kısıtlı çevresinde kalıyor. Mimarlık gününün yaygınlaştırılması ve kapsamının genişletilmesi yönündeki başarılı çalışmalara Mimarlar Odası İzmir ve Ankara şubelerinin yaptığı çeşitli çalışmalar, Türkiye’nin ilk mimarlık arşivi Arkitera Mimarlık Veritabanı’nın açılışı ve 1. İstanbul Mimarlık Festivali örnek gösterilebilir.

Mimarlık Haftası
Kurumların kendi insiyatifleri doğrultusunda yapılan bu yaygınlaştırma çalışmalarının daha resmi bir çerçeveye oturtulması yönünde Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yapılan 5 Nisan 2005 tarihli başvuru olumlu bulundu.

“Her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü ile başlayan haftanın Türkiye genelinde daha yaygın olarak kutlanması amacıyla o haftanın Türkiye’de “Mimarlık Haftası” olarak ilan edilmesi” konusunda yapılan başvurunun genel kabul görmesi için mimarlık alanında faaliyet gösteren kamu ve özel sektör kurumlarının ortak bir paydada buluşması öngörülüyor. Bunun gerçekleşmesi durumunda Ekim ayının ilk haftası Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından “Mimarlık Haftası” olarak ilan edilecek.

Mimarlık alanında faaliyet gösteren tüm kurumların Dünya Mimarlık Günü’nde en iyisini yapmak için yola çıktığı düşünülünce, kurumların ortak bir paydada buluşması ve mimarlık gününün mimarlık haftası olarak ilan edilmesi için engel kalmıyor.

ArkiteraHızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

29 Mayıs 2008 / the_lily Genel Mesajlar
16 Temmuz 2009 / Daisy-BT Deniz Bilimleri