Arama

Ampermetre Nedir?

Güncelleme: 23 Ocak 2016 Gösterim: 10.485 Cevap: 3
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
6 Mayıs 2011       Mesaj #1
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

Ampermetre
Sponsorlu Bağlantılar

Ampermetre (Alm. Amperemeter (n), Fr. Ampéremétre (m), İng. Ammeter) bir elektrik devresinden geçen elektrik akımının şiddetini ölçen alettir.

Devreye seri bağlanır. Seri bağlanmasının sebebi ise; iç dirençi çok küçük olduğu içi üzerinden akım geçirebilir. Voltmetre gibi devreye paralel bağlanacak olursa devrede kısa devre durumu oluşucaktır. Elektrik akımı birimi amper'dir. Daha küçük akım değerler miliamper veya mikroamper olarak ölçülür. Akım şiddeti aletten doğrudan doğruya okunur. Kadran; amperin askatlarına göre bölümlere ayrılmış cetveldir. Düşük şiddetteki elektrik akımını ölçen alete de galvanometre adı verilir. Bir ampermetrenin ölçebileceği akım sınırlıdır. Daha büyük akımları ölçebilmek için “şönt” ismi verilen muhtelif akım bölücü dirençler kullanılır. Şöntler cihaza dıştan bağlanacak şekilde özel olarak manganlı metalden imal edilmiştir. Ampermetreden okunan değer ile şönt üzerinde yazılı değer çarpılırsa devreden geçen akım ölçülmüş olur. Bir elektrik hattının üzerinden geçen elektrik akımının şiddetini ölçen aletlere ampermetre denir Birimi Amper ( current ) sembolü “A” dır . Ampermetreler devreye seri olarak bağlanırlar . Devrenin toplam direncine etki etmemeleri için iç dirençleri ( empedansları ) düşük olarak üretilirler.Ampermetreler genel olarak şönt veya akım trafosu ile kullanılırlar .

Kullanma sahası farklı ve yapılış esaslarına göre isimlendirilmiş değişik ampermetreler vardır.

Ad:  Galvanometer_diagram.png
Gösterim: 268
Boyut:  4.6 KB
Akım taşıyan kablo ölçülüyor.
Yay kuvveti dengelemeye çalışıyor

Döner çerçeveli ampermetre


Elektromagnetik bir ampermetredir. Çalışma prensibi: Daimi bir mıknatısla bu mıknatısın kutupları arasında uygun bir eksen etrafında dönen bobinden (çerçeve) meydana gelmiştir. Akım geçtiği zaman bu akımın şiddetiyle orantılı bir manyetik alan meydana gelir. Çerçeve arasında bulunduğu kutuplardan biri tarafından çekilirken, diğeri tarafından itilir ve akımın şiddetine göre döner. Yani akım ne kadar şiddetli ise çerçevenin dönme açısı o kadar büyük olur. Bobine gelen akım kesildiğinde spiral bir yay, bobini eski durumuna getirir. Döner bobine tesbit edilen gösterge, kadrandan akım şiddetinin okunmasını sağlar.

Ad:  470px-Ammeter_from_New_York_Terminal_Service_Plant,_250_West_Thirty-first_Street_351263pv.jpg
Gösterim: 339
Boyut:  55.6 KB
Pensilvanya (New York)'da 250 Batı, 31. Caddedeki İstasyonu eski terminal servis santralindeki ampermetre

Yumuşak demirli ve sabit bobinli ampermetre


Genellikle düşük frekanslı alternatif akımların ölçülmesinde kullanılır. Esas olarak yumuşak demirden yapılmış silindir şeklindeki sabit bir bobinden meydana gelir. Yumuşak demir, bir göstergeye bağlı olup bobinden akım geçmeye başlayınca, hareket ederek göstergeyi akım şiddetini gösteren bölmeye getirir. Yapılışı basit olduğundan ekonomiktir ve yaygın olarak kullanılır.

Ad:  800px-Zero-Center_Ammeter.jpg
Gösterim: 362
Boyut:  36.3 KB
Sıfır merkezli ampermetre

Termik ampermetreler


Bu tip ampermetreler, akımın iletkenden geçerken hasıl ettiği ısı esasına dayanır. Uçları sabit bir tel, akımın hasıl ettiği ısı ile uzar, bu uzama, telin uçları sabit olduğu için kıvrılma şeklinde olur. Bu telin ortasında bir telle bağlı olan makaranın merkezinde bulunan bir gösterge vardır. Telin akımla ısınması ile makara çekilir ve gösterge kadran üzerinde hareket eder. Modern termoelektrik ampermetrelerde termo elektrik kulp tarafından verilen akım şiddeti bir galvanometre ile ölçülür. Bu tür ampermetreler radyo, televizyon ve elektronik aletlerdeki yüksek frekanslı akımların ölçülmesinde kullanılır.


Vikipedi


BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
7 Mayıs 2011       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

Ampermetre
Sponsorlu Bağlantılar

Elektrik akım şiddetini ölçen araç.

Akımın manyetik ya da ısı etkisiyle çalışır ve devreye seri bağlanır. Başlıca çeşitleri döner çerçeveli, döner mıknatıslı ve ısıl ampermetredir. Döner çerçeveli ampermetre, kalıcı bir at nalı mıknatısın manyetik alanı içinde dönebilen çok sayıda sarımdan yapılmış bir çerçeveden oluşur. Çerçeve, geçirdiği akımla doğru orantılı olarak döner ve derecelendirilmiş cetvelden akım şiddetini gösterir. Bu, en duyarlı ampermetredir; ancak yalnızca doğru akım ölçer. Döner mıknatıslı ampermetredeyse, sabit bir bobinden geçen akım, iki yumuşak demiri mıknatıslar ve aralarında oluşan itme, aletin ibresini saptırır. Bu etki, akım şiddetinin karesine bağlı olduğundan bu ampermetreyle hem doğru hem alternatif akım ölçülebilir. Isıl ampermetrede, akım şiddeti, bir tel dirençte meydana gelen sıcaklık artışından yararlanan özel bir düzenekle ölçülür. Bu ampermetre özellikle yüksek frekanslı akımlarda kullanılır.

MsXLabs & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Mart 2012       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ampermetre elektrik akım şiddetini ölçen bir araçtır birimi amper (current) dir, A sembolü ile gösterilir.
Son düzenleyen nötrino; 23 Ocak 2016 19:37 Sebep: MESAJ DÜZENİ!!
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
23 Ocak 2016       Mesaj #4
Avatarı yok
Yasaklı
AMPERÖLÇER, Bir elektrik akımını amper olarak ölçmeye yarayan aygıt. (AKIMÖLÇER, AMPERMETRE). Amperölçerler, çalışmaları sırasında gözlenen olaylara göre aşağıdaki biçimde sınıflandırılabilir,
  • Sabit mıknatıslı ve devinen kadranlı amperölçerler
  • Sabit bobinli ve devinen demirli elektromanyetik amperölçerler
  • Sabit ya da devinen bobinli elektrodinamik amperölçerler
  • İndüklenmeli, ısıl ve termoelektrik çiftli amperölçerler

Kaynak: Büyük Larousse

Benzer Konular

23 Ocak 2016 / darkmeteor Cevaplanmış
Etiketler: Ampermetre Nedir?