Arama

Ayten Alpman

Güncelleme: 10 Eylül 2014 Gösterim: 11.047 Cevap: 8
BARIŞ - avatarı
BARIŞ
Ziyaretçi
15 Kasım 2006       Mesaj #1
BARIŞ - avatarı
Ziyaretçi
Ayten Alpman
Ayten Alpman, (d. 20 Kasım 1930, ö. 20 Nisan 2012 İstanbul).
Sponsorlu Bağlantılar

Türk pop müzik sanatçısı.
Nişantaşı Kız Lisesi'nde ve Erenköy Kız Lisesi'nde eğitim gürmüştür. Liseden sonra İlham Gencer'in solistlik teklifi ile İstanbul Radyosu'nda programa başlamıştır. Daha sonra Arif Mardin ile tanışır ve onun teşviği ile caz şarkıları söylemeye başlar.
1953 yılında İlham Gencer ile evlenir ve 1960 yılında ayrılır. 1959 yılında ilk plağı "Sayanora/Passion Flower" taş plak olarak yayınlanır. 1963 yılında çalışmak için İsveç'e gider ve üç yıl sonra Türkiye'ye geri döner. Fecri Ebcioğlu'nun ısrarlarıyla Türkçe söylemeye başlar ve ilk çalışması "İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım" 45lik plak olarak yayınlanır. Sezen Cumhur Önal ile birkaç 45lik çalışması yapar.
1968 yılında Ümit Aksu ile evlenir. Fecri Ebcioğlu ile birlikte yaptıkları "Sensiz Olamam" ile ilk büyük çıkışını yapar. 1972 yılında yaptığı ve sözlerini Fikret Şeneş'in yazdığı "Bir Başkadır Benim Memleketim" plağı pek ilgi görmez. 1974 yılında Kıbrıs Çıkartması ile TRT'de "Memleketim" çok sık çalınmaya başlayınca şarkı tekrar 45lik plak olarak piyasaya sürülür ve büyük satış rakamlarına ulaşır. Mireille Mathieu'nun Fransızca seslendirdiği bu şarkı Fikret Şeneş'in Türkçe sözleriyle adeta bir milli marş halini alır.
İki adet uzun çalar çalışması yapan Alpman, 1995 yılında ses tellerinde oluşan nodüllerden ameliyat olur. 1999 yılında en sevilen şarkılarından oluşan bir albümü Ada müzik tarafından yayınlanır. Sahne çalışmalarına profesyonel anlamda devam etmemekte olup sadece dönem dönem caz konserleri vermektedir.
1967
İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım
Seni Unutmak Senden Kaçmak İstiyorum / Kim Demiş Aşk Yalandır Diye
Bu Sana Son Seslenişim / Sevmedim Hayatı
Hakkın Yok / Beni Unutma
1968
Ve... Tanrı Aşkı Yarattı / Ömrüm Senindir
1969
Hayal / Çağırdın Sana Koştum
1970
Sensiz Olamam / Aynalar Aynalar
1971
Bir Başkadır Benim Memleketim / Yaşamak İçin
1973
Tek Başına ~ Sevince Herşey Başka
Memleketim ~ Unutsana
1974
Yanımda Olsa ~ İstersen
O Sabah ~ Ben Varım
Ben Yürürüm Yana Yana ~ Iraktır Yolların
"Memleketim"
1975
Birazcık Umut ~ Kimbilir Kim Var Yanında
Ben Böyleyim ~ Mutlu Olamadım
Ölünceye Kadar ~ O Gün
1976
"Ben Böyleyim"
1977
Son Bir Defa ~ Neden Sanki Bu Dünya Dar Geliyor İnsana
1999
"Eski 45'likler"
Son düzenleyen KisukE UraharA; 24 Aralık 2007 23:05
Biyografi Konusu: Ayten Alpman nereli hayatı kimdir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Kasım 2006       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ayten Alpman - Ben Böyleyim
Üzgünüm acı sözlerim için
Sponsorlu Bağlantılar
Üzgünüm seni kırdığım için
Haklısın bana darılsan bile
Beni terketsen bile
Ne yaparım ben böyleyim

Üzgünüm bütün olanlar için
Üzgünüm mutlu yıllarım için
Aşkımız gölgesiz olmalıydı
Şüphesiz olmalıydı
Affedemem ben böyleyim

İster vur ister okşa
İster tut ister yolla
İster sev ister zorla
Ben böyleyim
BARIŞ - avatarı
BARIŞ
Ziyaretçi
3 Mart 2007       Mesaj #3
BARIŞ - avatarı
Ziyaretçi

MaKaLeLe - avatarı
MaKaLeLe
Ziyaretçi
3 Mart 2007       Mesaj #4
MaKaLeLe - avatarı
Ziyaretçi
Ayten Alpman
KisukE UraharA - avatarı
KisukE UraharA
VIP !..............!
24 Aralık 2007       Mesaj #5
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
Ayten Alpman
Ayten Alpman

AYTEN ALPMAN 20 Kasım 1930 Istanbul - Yeşilköy doğumludur. Müzikle tanışması ilk defa Nişantaşı Kız Lisesi'nde öğrenci iken İlham Gencer sayesinde olur. İlk olarak Ingilizce şarkılar söyler. Daha sonra ailesi onu Erenköy Kız Lisesi'ne gönderir ve lise eğitimini orada tamamlar. Liseden sonra İlham Gencer'in solistlik teklifi ile Istanbul Radyosu'nda programa başlar. Radyoda ilk söylediği parça "You Are Always In My Heart" olur.

Sahneye ilk defa Taksim Belediye Gazinosu'nda Tıp Balosu'nda çıkar ve sahnede ilk defa söylediği parça yine "You Are Always In My Heart" olur. Daha sonra Arif Mardin ile tanışır, onun teşviği ile caz şarkıları söylemeye başlar ve ilk caz şarkıları ondan öğrenir.

1952 yılında Yeşilköy Deniz Park Oteli'nde ilk profesyonel sahne çalışmasına başlar. 3 ay çalıştıktan sonra Kervansaray Gece Kulübü tazminatını ödeyerek transfer eder. 1953 yılında İlham Gencer ile evlenir. Eşinin Çatı Gece Kulübünü kurmasıyla birlikte Çatı'da sahne almaya başlar.

1959 yılında ilk plağı olan "Sayanora / Passion Flower" taş plak olarak yayınlanır. 1960 yılında İlham Gencer'den ayrılır. Bir süre sonra İsmet Sıral Orkestrası ile çalışmaya başlar ve 1963 yılında çalışmak için İsveç'e giderler. İki sene boyunca İsmet Sıral'la, bir sene de bir caz orkestrası ile sahne çalışması ve yapar ve daha sonra türkiye'ye geri döner. Dönüşünde Türkiye'de caz şarkıları değil de Türkçe sözlü aranjmanlarm odası başladığı için bir süre başarılı sahne çalışmaları yapamaz çünkü ısrarla caz söylemeye devam etmek ister.

Fecri Ebcioğlu'nun ısrarlarıyla Türkçe söylemeye başlar ve ilk çalışması "İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım" 45lik plak olarak yayınlanır ancak ilk yaptığı 45lik çalışmalar pek ilgi görmez. Sezen Cumhur Önal ile birkaç 45lik çalışması yapar. 1968 yılında Ümit Aksu ile evlenir. Fecri Ebcioğlu ile birlikte plak yaptıkları "Sensiz Olamam" ile ilk büyük çıkışını yapar. 1972 yılında yaptığı ve sözlerini Fikret Şeneş'in yazdığı "Bir Başkadır Benim Memleketim" plağı pek ilgi görmez. 1974 yılında Kıbrıs çıkartması ile TRT'de "Memleketim" çok sık çalınmaya başlayınca şarkı tekrar 45lik plak olarak piyasaya sürülür ve büyük satış rakamlarına ulaşır. Mireille Mathieu'nun Fransızca seslendirdiği bu şarkı Fikret Şeneş'in Türkçe sözleriyle adeta Ayten Alpmanla özdeşleşir ve bir milli marş halini alır.

2 adet LP çalışması yapan Alpman, son profesyonel sahne çalışmasını 1990 yılında Yeniköy Bilsak Kulübü'nde yapar. 1995 yılında ses tellerinde oluşan nodüllerden ameliyat olur. 1999 yılında en sevilen şarkılarından oluşan bir albümü Ada müzik tarafından yayınlanır. Sahne çalışmalarına profesyonel anlamda devam etmemekte olup sadece dönem dönem caz konserleri vermektedir.

İstersen, Memleketim, Sensiz Olmam, Tek Başına, Yanımda Olsa
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Gerçekçi ol imkansızı iste...
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
27 Haziran 2010       Mesaj #6
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

img2q

kyle - avatarı
kyle
VIP katekolamin
1 Temmuz 2010       Mesaj #7
kyle - avatarı
VIP katekolamin
Ayten Alpman
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
My one regret in life is that I am not someone else.
kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
21 Nisan 2012       Mesaj #8
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
Ayten Alpman hayatını kaybetti!
Sanatçı Ayten Alpman hayatını kaybetti. "Bir Başkadır Benim Memleketim" gibi pek çok eseri seslendiren Alpman, 83 yaşındaydı..
Güncelleme:20 Nisan 2012 22:48
Ünlü sanatçı Ayten Alpman, kronik akciğer yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede, saat 21.50 sıralarında hayatını kaybetti. 83 yaşındaki Alpman’ın vefatını, eski gelini Nilgün Belgün "Ayten Alpman’ı kaybettik. Çok üzgünüm. Allah rahmet eylesin" sözleriyle duyurdu.
Jumong - avatarı
Jumong
VIP VIP Üye
10 Eylül 2014       Mesaj #9
Jumong - avatarı
VIP VIP Üye
10 Ekim 1929 doğumlu, Türk pop ve caz müzik sanatçısı.

Gerçek Adı: Ayten Alpman
Doğum Yeri: İstanbul
Doğum Tarihi: 10 Ekim 1929

Hakkında:
- İlham Gencer'in solistlik teklifi ile İstanbul Radyosu'nda program yapmaya başlamıştır.
- Arif Mardin'in teşvikiyle caz söylemeye başlayan sanatçı, ilk plağını "İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım" ismiyle yayınlamıştır.
- "Rabe Elimelekh" adlı geleneksel bir Yahudi halk şarkısına Türkçe sözler yazarak yaratılan "Memleketim" şarkısı satış rekorları kırmıştır.
- "Tek Başına" ve "Aşk Izdırabtır" filmlerinde rol almıştır.

İlk Plak: İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım

Karnaval.com
🌘 🚀