Arama

Ahmet Özhan

Güncelleme: 19 Aralık 2016 Gösterim: 63.306 Cevap: 4
BARIŞ - avatarı
BARIŞ
Ziyaretçi
15 Kasım 2006       Mesaj #1
BARIŞ - avatarı
Ziyaretçi

Ahmet Özhan

Ad: Ahmet Özhan1.jpg
Gösterim: 2834
Boyut: 37.9 KB
 • Esas ismi: Ahmet Katıgöz
 • Burcu: Başak
Aslen Urfalı olan sanatçının babası polistir. 1970li yıllarda Bebek Belediye Gazinosunda Emel Sayın'ın alt kadrosunda sahneye çıktığı sıralarda, Gazinocular Kralı Fahrettin Aslan kendisini keşfeder ve "Gel Maksim'de çalış" der.

Sponsorlu Bağlantılar
O günden sonra Özhan, 17-18 yaşlarındayken maksimin yeni prensi olur.. 1973 senesinde, başrolünü Hale Soygazi ve Aytaç Armanla paylaştığı ilk filmi olan "Çocuğumu İstiyorum" da oyunculuk deneyimi yaşar ve arkasından 4 film daha çevirir..
Bir iftar yemeğinde Muzaffer Ozak ile tanıştıktan sonra dünyaya farklı bir pencereden bakmaya başlar. Ve Türk Tasavvuf Musikisi alanında bir çok çalışmalara imza atar. Bir erkek ve bir kız çocuk sahibi olan Ahmet Özhan, 2003 yılında çıkardığı "Rüya" adlı albümüyle yeniden hayranlarıyla beraber olmanın mutluluğunu yaşıyor...

Ahmet Özhan, Üsküdar Musiki Cemiyeti ve İ.B Belediye Konservatuarı'nda eğitimini sürdürürken, bir yandan da sahne ve plak çalışmaları yaptı. Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu'nun kurucusu ve genel yönetmeni olan Ahmet Özhan, klasik ve tasavvuf müziği alanındaki en iyi solistler arasında yer almaktadır.

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, unutulmaya yüz tutan, sanat değeri taşıyan Türk Tasavvuf Müziği ve Mehter Müziği'ni, kendine özgü üslub ve icra özellikleriyle tanıtmak, kaynak inceleme ve araştırmaları yapmak amacıyla 1991'de kuruldu. Topluluk çalışmalarını Konya Mevlana İhtifalleri'nin yanı sıra, İstanbul Festivali gibi etkinliklerde verdiği klasik ve tasavvuf müziği konserleriyle sürdürmektedir.
RÜYA ALBÜMÜ HAKKINDA
 • Yapım: Erol Köse Prodüksiyon (2003)
 • Yönetmen: Selçuk Tekay
 • Aranjör: Selçuk Tekay, Aydın Sarman
 • Tonmaister: Murat Bulut, Özer Yener
 • Stüdyo: R.M.S.
 • Mastering: Çağlar Türkmen
 • Yaylılar: Kempa
 • Ritim: Mehmet & Hamdi Akatay
 • Klarnet: Şükrü Kabacı
 • Ney: Türker Dinletir
 • Ut: Gürdal Tokcan
 • Gitarlar: Erdinç Şenyaylar
 • Vokaller: Nazire Yağız, Adnan Yavuzer, Gülay Tekay, Ayşen Funda
Albümde Yer Alan Parçalar: 1.Rüya gibi uçan yıllar 2.Artık bu solan bahçede 3.Yeşil gözlerinden muhabbet kaptım 4.Seni aşksız bırakmam 5.Nar tanem 6.Sonbahar vurgunu 7.Elbet birgün buluşacağız 8.Biraz kül biraz duman 9.İnan inan ki 10.Ya Rab 11.Bak yeşil yeşil 12.Bir gönül vardı bende 13.Yemin ettim 14.Sarıyerli

Ahmet Özhan'ın Türk Tasavvuf Musikisi Türündeki Albümleri:
 • Ahmet Özhan "İlahiler"
 • Türk Tasavvuf Mûsikîsi Konseri 1-2
 • Server Nebî
 • Güldeste 1-2-3
Bak Yeşil Yeşil
Kapat gözlerini kimse görmesin
Yalnız benim için bak yeşil yeşil
Gözlerin kimseye ümit vermesin
Yalnız benim için bak yeşil yeşil

Seni öyle sevdim ölürcesine
tanrı'nın yazdığı şiircesine
İçimden geçeni bilircesine
Yalnız benim için bak yeşil yeşil
Son düzenleyen Safi; 19 Aralık 2016 05:48
Biyografi Konusu: Ahmet Özhan nereli hayatı kimdir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Ağustos 2009       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ad: Ahmet Özhan2.jpg
Gösterim: 2606
Boyut: 55.2 KB
1950"de babasının görevi gereği bulunduğu Urfa"da doğdu. Memuriyet sebebiyle ilk ve orta tahsilini muhtelif il ve ilçelerde yaptı. İlk müzik terbiyesini ailesinden aldı. Daha sonra İstanbul Belediye Konservatuarı ile Üsküdar Mûsikî Cemiyeti"nde değerli hoca Emin Ongan"dan müzik tahsilini tamamladı. Çok çeşitli sahne ve plak çalışmalarıyla devam ettirdiği müzik hayatı 1981 yılında İstanbul Radyosu"ndaki sanatçılığı ile sürmekte iken, 1991 yılında kurulan Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu"na Genel Yönetmen olarak atandı. 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

Sponsorlu Bağlantılar
Hacı Arif Bey, Aliş, Hafız Yusuf Efendi gibi müzikal belgesel filmleri çevirdi. Singapur"da yapılan Asya Müzik Festivali"nde ülkemizi temsil etti. 1980 yılından beri iştirak ettiği Konya Mevlânâ İhtifalleri, 1984"den beri yer aldığı İstanbul Festivali ile Güldeste isimli klasik ve tasavvuf müziği konserleri ve Tokyodan San Francisco"ya kadar pek çok yurt dışı ve sayısız yurt içi konserleri ile müzik birikimlerini sanat severlere sundu. İcracılık ve televizyon programı dalında sayısız ödüller aldı. Genel Yönetmeni ve solisti olduğu toplulukla Âteş-i Aşk isimli beş CD"lik tasavvuf müziği albümü, padişâh bestekârların eserlerinden oluşan bir CD ve yine İlâhiyat-ı Kenân isimli bir tasavvuf müziği albümü yaptı.

2002 Yılında Rüya isimli Türk Sanat Müziği albümü çıkarttı. Özel bir televizyon kanalında dört yıl süreyle Şarkılar Seni Söyler isimli bir müzik programının yönetmenliğini, sunuculuğunu ve solistliğini yaptı. Toplulukla beraber TRT İstanbul Televizyonuna halen program yapmaya devam etmektedir. Türk kültürünün değişik öğelerinin bir arada sunulduğu Lirik Tarih ve Hoşgörü İmparatorluğu isimli müzikli gösterilerin hazırlanmasında yer aldı ve toplulukla birlikte ve solist olarak konserlerine katıldı. Türk klasik ve tasavvuf müziğinde, müzik çevrelerinin takdirlerine ulaşabilmiş olmanın kıvanç ve mutluluğunu yaşayan İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Genel Yönetmeni Devlet Sanatçısı Ahmet Özhan; evli ve Özgül ile Özcan isimli iki çocuk babasıdır.
Son düzenleyen Safi; 19 Aralık 2016 05:48
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
17 Temmuz 2012       Mesaj #3
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Ahmet Özhan
Ad: Ahmet Özhan3.jpg
Gösterim: 1542
Boyut: 42.2 KB

(gerçek adı: Ahmet Katıgöz; d. 26 Ağustos 1950, Şanlıurfa),
Türk oyuncu ve şarkıcı.

Kariyeri
1960’lı yılların sonlarında İstanbul Belediye Konservatuarı ve Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde müzik eğitimini tamamlamıştır. İlk profesyonel sahne deneyimi 1968 yılında Bebek Belediye Gazinosundad yaşamıştır. Genç yaşta sahneye çıkan Ahmet Özhan 1970’li ve 1980’li yılların popüler Türk Müziği yorumcusu olarak tanınmıştır. İlerleyen yıllarda zamanın çeşitli üstadlarından birebir istifadeleri olmuş, bu arada plak çalışmalarının yanı sıra, sinema filmleri, televizyon dizi ve konserleri, radyo çalışmaları ile çeşitli televizyon kanallarının müzik programlarında yorumcu, programcı ve yönetmen olarak da görevler almıştır. Bir çok 45’lik, plak, longplay, kaset, CD çalışmaları bulunmaktadır.
Ahmet Özhan, popüler ve klasik Türk müziğinin yanı sıra, 80’li yılların başından itibaren tasavvuf müziği çalışmaları ile ülkesinde yeni bir akımın da öncüsü olmuş.
Sanat hayatı boyunca, Türk Müziğinin popüler ve diğer alanlarında birçok ödül kazanmış, yurt içinde yüzlerce konserle ülke sanatına katkıda bulunmuş ve yine çeşitli ülkelerde katıldığı festivaller ve beş kıtada verdiği konserler vermiştir. Özhan, 1998 Yılında “Devlet Sanatçısı” unvanı almıştır.
1981-1991 yılları arasında TRT İstanbul Radyosu'nda ses sanatçısı olarak görev yapan Ahmet Özhan, 1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun kuruluşunda yer almış ve o tarihten beri bu topluluğun Kurucu Genel Sanat yönetmenliği görevini sürdürmektedir.
Topluluk çalışmalarını Konya Mevlana İhtifalleri'nin yanı sıra, İstanbul Festivali gibi etkinliklerde verdiği klasik ve tasavvuf müziği konserleriyle sürdürmektedir. Sanatçı "Meşk" ismini verdiği tasavvuf albümleri projesinin ilkini 2006 yılında çıkardığı Ramazan İlahileri albümüyle başlatmıştır. Sanatçı Mevlana'yı anmak için Konya'da düzenlenen Şeb-i Aruz törenlerinede konuk sanatçı olarak katılmaktadır.
Ahmet Özhan, Hatice Özhan ile evli olup Özgül ve Özcan isimlerinde iki çocuk babasıdır.Ayrıca Saray/Tekirdağ'da sıla sanatçılar sitesinde bir yazlığı vardır.

Albümler
 • 2007: Yüzyılın Şarkıları
 • 2005: Mevlana'nın Dilinden
 • 2005: Hüzünlü Gurbet
 • 2003: Rüya
 • 2003: Nostalji
 • 1999: Güldeste 3
 • 1998: Güldeste 2
 • 1988: Gel
 • 1987: Hoşgeldin
 • 1985: Ömrümün Baharı
 • 1984: Hüzün
 • 1981: Güneşin Battığı Yerde
 • 1978: Geceler Gariplerindir
 • 1977: Bir Tanem
 • 1976: Ahmet Özhan 76
 • 1975: Günümüzün Sevilen Şarkılrı ile Ahmet Özhan
 • 1974: Ahmet Özhan
Son düzenleyen Safi; 19 Aralık 2016 05:49
Sen sadece aynasin...
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
19 Aralık 2016       Mesaj #4
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Ahmet Özhan
1950’de Urfa’da doğdu. İlk müzik terbiyesini ailesinden aldı. Daha sonra İstanbul Belediye Konservatuarı ile Üsküdar Musikî
Cemiyeti’nde değerli hoca Emin Ongan’dan müzik tahsilini tamamladı. 1991 yılında kurulan Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’na Genel Yönetmen olarak atandı. 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanını aldı. 1980 yılından beri iştirak ettiği Konya Mevlânâ İhtifalleri, 1984’den beri yer aldığı İstanbul Festivali ile “Güldeste” isimli klasik ve tasavvuf müziği konserleri ve Tokyo’dan San Francisco’ya kadar pek çok yurt dışı ve sayısız yurt içi konserleri ile müzik birikimlerini sanat severlere sundu. Özel bir televizyon kanalında dört yıl süreyle “Şarkılar Seni Söyler” isimli bir müzik programının yönetmenliğini, sunuculuğunu ve solistliğini yapan Ahmet Özhan evli ve iki çocuk babasıdır.

SİLENTİUM EST AURUM
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
19 Aralık 2016       Mesaj #5
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Ahmet Özhan

SİLENTİUM EST AURUM

Benzer Konular

23 Mart 2010 / Tiglon Spor tr
25 Temmuz 2008 / TiglonBoYs Spor tr
22 Mart 2013 / KisukE UraharA Sinema tr
8 Ağustos 2015 / nötrino Edebiyat