Arama

Alaaddin Us

Güncelleme: 27 Mart 2008 Gösterim: 9.345 Cevap: 0
KisukE UraharA - avatarı
KisukE UraharA
VIP !..............!
9 Aralık 2006       Mesaj #1
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
706052nx4


Sponsorlu Bağlantılar

ALAADDİN US'un KENDİ AĞZINDAN HAYAT HİKAYESİ...


Tunceli’den Bursa’ya göç eden bir ailenin üçüncü çocuklarıyım. Daha sonra İstanbul’a yeni bir göç daha yaşanıyor ve ben 60 lı yıllarda dünyaya geliyorum. Çocukluğumun uzun bir dönemi İstanbul
Zeytinburnu o zamanlar gecekondu ve o dönemlerde ben yavaş yavaş büyümeye başlıyorum.

İlk ve ortaokulu orada okuyorum. Daha sonra lise 1nci sınıfa kadar burada yaşayıp, daha sonra meslek lisesine geçiş yapıyorum. İşte bu sırada İstanbul’un Anadolu yakasına taşınıyoruz ve uzun yıllar Kartal Maltepe’de yaşamaya ve artık buralarda yaşan genellikle işçi olan halkın içerisinde şekillenmeye başlıyorum. Evet, şimdi müzik nerde diye sorarsanız çocukluğumdan beri aile içinde bağlama çalan benden büyüklerim vardı. Yani kulağımda müzik her zaman vardı. Bu yıllarda belediye konservatuarına gittim 2 sene kadar burada daha da geliştim, sonra askerlik ve sonrasında tersanelerde işçi olarak çalışmaya başladım. En son Türkiye Gemi Sanayi’nde 8 sene kadar çalıştıktan sonra sadece müzikle uğraşmaya başladım.
1994 yılının başlarında ATEŞ HIRSIZLARI’nı piyasaya çıkardım. Bu dönemde Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde konserlerim oldu.Daha önce, Sivas olaylarında ölen arkadaşlarım anısına bir şarkı yapmıştım, tam o dönemde Edip Akbayram’ın okuduğu TÜRKÜLER YANMAZ’ı besteledim. O albümde 3 tane daha şarkım yer aldı. Yani bestelerim, kendi albümümden önce duyulmaya başladı. ATEŞ HIRSIZLARI’ ndan sonra 1995 te kaybettiğim anneme hitaben YURDUMUN TRENLERİ’ni yaptım ve artık müzik daha çok hayatımdaydı.
Artık kendimi müzikle daha iyi ifade edebildiğimi anladım.

Müzik benim toplumla aramda güzel ve çok önemli bir köprü oldu.1998 de YAZ GİBİ GEL çıktı bu albüm benim olgunlaşma dönemimi anlatır, ilk defa kendi düzenlediğim albüm oldu ve daha sonra ki albümlerimi de düzenlemeye başladım.Daha sonra Metropol müzikten çıkan YAZ GİBİ GEL’den sonra SALKIM SÖĞÜT- 1 ‘de üç tane türküyle yer aldım ve sonra yine aynı firmayla NASİHAT’ i yaptım. Sadece türkülerden oluşan bu albümle, insanlar türkü de söyleyebildiğimi anladılar. Aslında ben bestelerimle insanlara ulaşmak istiyordum ama o dönem türküler revaçtaydı, dolayısıyla firmanın isteği ile çıkmış bir çalışma oldu. Daha sonra karışık albümler izledi. Bunlar; ÜLKEN SENİN YÜREĞİNDİR , SABAH TÜRKÜLERİ, DUYUYORMUSUNUZ, RENGAHENK TÜRKÜLER, ESKİYEN YÜZÜMÜN YENİ GÜLÜMSEYİŞİ. Bu arada Edip Akbayram, Suavi, Kızılırmak, Banu, Sevda Gönülcan tarafından bir çok şarkılarım okundu. Bu sıralar USLANMAZ ŞARKILAR adında yeni bir albümü çıkartmaya çalışıyorum ve RENGAHENK TÜRKÜLER’ in ikincisi de çıkmak üzere.

ALAADDİN US ,Türküler yanmaz adlı türküyü yazmış ve bestelemiştir. fakat bu türkü Edip akbayram tarafından yorumlandığı için, hep EDip akbayramla anılmaktadır. ama kimse bilmez Alaaddin us bestesi olduğunu.


TÜRKÜLER YANMAZ

Güneşin ak yüzüne bir duman çöktü
Bir türkü çığlıkla ateşe düştü
Kuytu bir köşede bir çiçek küstü
Döktü yaprağını boynunu büktü

Şu Sivas’ın elinde sazım çalınmaz
Güllerim yandı yüreğim dayanmaz

Kararmış yüreğin hiç ışığı olmaz
Bilmez misin ki türküler yanmaz
Günü gelir sanma hesap sorulmaz
Dayanır kapına pir sultan ölmez

Şu Sivas’ın elinde sazım çalınmaz
Güllerim yandı yüreğim dayanmaz...

SÖZ- MÜZİK: ALAADDİN US
Son düzenleyen KisukE UraharA; 27 Mart 2008 12:36
Biyografi Konusu: Alaaddin Us nereli hayatı kimdir.
Gerçekçi ol imkansızı iste...
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

16 Aralık 2016 / KisukE UraharA Siyaset tr
16 Aralık 2016 / Daisy-BT Siyaset tr
16 Aralık 2016 / Daisy-BT Siyaset tr
29 Eylül 2009 / Misafir Soru-Cevap
25 Haziran 2015 / Finn and Jake Hayali Karakterler
Etiketler: alaaddin us kimdir