Arama

Zafer İşleyen

Güncelleme: 23 Ekim 2008 Gösterim: 20.179 Cevap: 7
NeutralizeR - avatarı
NeutralizeR
ADM Webmaster
6 Haziran 2008       Mesaj #1
NeutralizeR - avatarı
ADM Webmaster
1974 Malatya doğumluyum. İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği bölümünden 1995 yılında mezun oldum. O tarihten bu yana 4 yılı Malatya’da, 6 yılı İstanbul'da olmak üzere 10 yıldır öğretmenlik mesleği içerisindeyim. Üniversite yıllarında beste çalışmalarına başladım. Konuları çeşitlilik gösteren onlarca bestem ve şiirim var ve halen bu çalışmalarım devam ediyor.

Sponsorlu Bağlantılar
Bağlama, Gitar, Piyano ve Kemana sahnede icra edecek kadar vakıfım. Vatan,millet ve devlet sevgisinden yola çıkarak yapmış olduğumuz "Yeniden" ismiyle piyasaya çıkan albüm benim ilk solo çalışmam oldu. Sizlerden aldığımız olumlu izlenimlerle tarzında iddialı olacağına inandığımız ikinci albümün hazırlıklarına da başladık.
Göstemiş olduğunuz ilgi ve desteğe teşekkür eder,saygılar sunarım.
”Umutlarınız hayal, acılarınız gerçek olmasın...”
Zafer İŞLEYEN

zaferisleyenym9

Yangın sonrası; kara kıştan sonra ilkbahar.
Yangın sonrası; hayallerimizin peşinden koşarken döktüğümüz alın teri
Yangın sonrası; bazen bir kelimeyi avlamak için yayından fırlamış son okumuz
Yangın sonrası; bir demir gibi usta ellerde dövülmek, kendine gelmek.
Yangın sonrası; sürgünleri yaran tomurcuk.
Yangın sonrası; mumdan bir gemiyle ateşten bir denizde kaybolmak..
Yangın sonrası; kimliğimizde olmayan ilk adımız.
Yangın sonrası; edebiyat, resim, heykel, müzik.
Yangın sonrası; yaşam uykusundan uyandığımız yeni gün.
Yangın sonrası; kazandıklarımız, kaybettiklerimiz, unuttuklarımız, unutamadıklarımız

Evet, ruhlardaki yangınlar ve diğer yangınlar, hepsinin de bir sonrası var. Sonrasında, kendi küllerinden doğan Anka kuşu gibi, yeni bir hayat var. Küllerin arasından yeşeren, yaşam filizleri var. Dumana ve ateşe inat, yeniden dirilmeye, yeniden kanatlanmaya, yeniden doğmaya ant içmiş, umudu yüreklerinden sökülemeyenlere sevgi ve saygılarımla
Zafer İŞLEYEN

Sanatçının bazı şarkılarını ve video'larını resmi web sitesinde bulabilirsiniz:
| Zafer Isleyen Web Sitesi

Biyografi Konusu: Zafer İşleyen nereli hayatı kimdir.
Son derece gururlu insanlar, susmayı ve yalnızlığı sever.
iyilik_perisi - avatarı
iyilik_perisi
Ziyaretçi
6 Haziran 2008       Mesaj #2
iyilik_perisi - avatarı
Ziyaretçi
11791dh6

Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Haziran 2008       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Zafer İşleyen
zaferileyen2pp5em5
_cesminaz_ - avatarı
_cesminaz_
Ziyaretçi
15 Ekim 2008       Mesaj #4
_cesminaz_ - avatarı
Ziyaretçi
Zafer İşleyen

Zafer İşleyen nelerden hoşlanıyor?
"Galatasaray"ı tutan Zafer İşleyen, en sevdiği yemeğin "içli köfte" olduğunu söylüyor. Samimi, ülkücü ve gerçekçi bir yapıya sahip. Boş zamanlarında "aile"sine vakit ayırmaktan haz alıyor. "Vatan hainlerine", "riyakar"lara ve "iki yüzlü" insanlara muhalif. Sanatında "Barış Manço", yaşam felsefesinde "baba"sını, şiirlerinde ise "Necip Fazıl"ı örnek aldığını söylüyor. Sinema ile pek arası yok. Zira son gittiği film "Kurtlar Vadisi"' Son okuduğu kitap ise Erol Güngör`ün İslam`ın bugünkü meseleleri. x Barış Manço severek dinlediği sanatçılar arasında
Anadolu Rock diye tabir edilen, fakat kendisini "dar" kavramlarla sınırlamayan anlayışla müziğini icra eden Zafer İşleyen sorularımızı yanıtladı.
Zafer İşleyen nelerle uğraşır, güncel hangi işlerle meşguldür? Sanat yaşantım dışında öğretmenlik mesleğimi icra ediyorum. Konserlerden arta kalan zamanımda öğrencilerimle birlikteyim' Boş zamanlarımı ailemle geçiririm.
Aile yaşantınız nasıl? Çocuklarıma çok düşkünümdür. Onlara bayrak ve vatan sevgisini aşılıyorum. Her televizyon programını seyrettirmem. Odasında büyük bir Türk Bayrağı var. Şimdiden 5 yaşında olmasına rağmen İstiklal Marşı`nın ilk iki mısrasını büyük bir şevkle ezbere okuyor. Yozlaşan kültürün etkisinde bırakmamak için onlara elimden geldiğince bir süzgeç rolü üstleniyorum İyi şeyleri alırım, kötü şeyleri elerim. Eşim de öğretmenlik yapıyor.
Sanat yaşantınız nasıl başladı? Küçükken köyde süpürge tellerini tahtalara bağlayarak saz yapardım. Oradan başladı diyebiliriz. İlkokul ve lise yıllarımda şiir yazmaya başladım. Üniversite yıllarımda ise kendi bestelerimi yaptım. Sesi güzel rolü hep bendeydi. Buda bir etki tabii. Ayrıca üniversite yıllarında Klasik-Batı Müziği eğitimi aldım. 60-70 e yakın bestem var. Halk Edebiyatı nazım şekillerini kullanırım. Bir şiir kitabı çıkaracak kadar da şiirim var.
Kitap çalışması olacak mı peki? Hayır daha erken
"Yeniden" isimli ilk albüm çalışmanız var. Bilgi verir misiniz? Albümüm yakın çevremin etkisiyle çıktı diyebilirim. Onların fikren ve gerçekten samimi duyguları bana önermeleriyle gerçekleşti.
Mehter`i farklı yorumladınız'
Evet. Bu bir ilkti. Bu gibi çalışmaların önünü açtım. Ceddin Deden şarkısı ilgi çeken bir şarkı oldu. Dillere düştü. Farklı tarzdı yeniden gündeme geldi. Ancak yeterince kendimizi anlatamadık. Millete dayatılan popiler müziğin etkisinde kaldı. Tabii her müziğin bir kitlesi var. Ve bende o kitlemi oluşturduğum için mutluyum.
Kendinizi hangi müzik kategorisine yakın buluyorsunuz? Bu müzik bir "Zafer İşleyen" müziğidir. Alt yapısında Rock tarzı esinlemeler var. Fakat ezgiler Türk Müziği çerçevesindedir.
Televizyon programlarında pek görünmüyorsunuz?.. Çıktığım tv programlarına ikinci kez çağırılıyorum. Çok beğeni oluyor. TRT`nin hemen hemen tüm programlarına katıldım. Bize sahip çıktılar kalite gördüler. Bana ambargo koyan programlar düzeysiz programlar. ATV `de dört dakikalık haberim çıktı. Söyleşi yaptılar, Show Haber`de de yine haberim yapıldı. Yani hedefime ulaştım. Müziğimi kabul ettirdim. TV programlarında seçiciliğim vardır tabii, ama kimliğimize ve şarkılarımızdaki içeriğe rağmen çıktığım programlarda izleyiciler büyük destek veriyorlarsa, bu bir iyiye işarettir.
Gençler size özel ilgi duyuyor? Konserlerim bir şölen havasında geçiyor. Eğer ben onlara unutulmayacak bir gece hazırlayamazsam kendim mutsuz olurum. Yaptığım müzik onların
hoşuna gidiyor. Heyecanlı nesiller.
Yapmak istediğiniz projeler neler? En çok yapmak istediğim şey 12 Eylül`den sonra cezaevlerinde yatanların yazmış oldukları şiirleri ve şahsımın onlar için yazdığı şiirleri besteleştirip albüm çıkarmak. Bunuda yapacağım. Ayrıca Çırpınırdı Karadeniz ve Tuna Nehri şarkılarını kendi tarzımda yorumlayacağım. Çıkacak albümümden hemen sonra yapacağım çalışmamda inşallah gerçekleştireceğim bu düşüncelerimi
Yeni albüm geliyor herhalde? Evet. "Sevda şarkıları" ismini verdiğimiz iddialı bir albüm. Bir şarkımız "eski Yeşilçam Filmleri ile biraz alaycı yaklaşıp, gerçek aşkı anlatan" hareketli bir şarkı. Çok ses getirecek. Yeniden isimli albümümüzde 3 şarkıya klip çektik. "İstiklal Yolu" "Ceddin Deden", " Ey Yurdum"du. Son albümümüzde daha fazla klip çekeceğiz inşallah'
İnternet ile aranız nasıl? Çok kötü. Kendi siteme bile zor giriyordum. Yavaş yavaş öğreniyorum. Ama isteksizim. Sahte kahramanların ve arkadaşlıkların kurulduğu yerler bana göre değil. İnternet doğru kullanıldığı zaman güzeldir. | Zafer Isleyen Web Sitesi | Yangın Sonrasıisminde bir internet adresim var. Sevenlerim o site aracılığı ile bana ulaşıyor.
haberler
_cesminaz_ - avatarı
_cesminaz_
Ziyaretçi
16 Ekim 2008       Mesaj #5
_cesminaz_ - avatarı
Ziyaretçi
zafer
gulumse
_cesminaz_ - avatarı
_cesminaz_
Ziyaretçi
16 Ekim 2008       Mesaj #6
_cesminaz_ - avatarı
Ziyaretçi
Zafer İşleyen

Zafer İşleyen, Mehter Marşı ve Kahramanlık Türküleri`ni yeniden yorumlayarak oluşturduğu albümüyle gençlerin sevdiği bir tarz olan Anadolu Rock`la yola çıktı. Barış Manço, Cem Karacaİşleyen, Anadolu`nun Rock`a ters olmadığını, ikisinin de `haksızlığa isyan` noktasında buluştuğunu söylüyor. Albümde, Ceddin deden`e klip çekildi.YILMAZ METE ER
Zafer İşleyen, Ceddin Deden isimli klibiyle pek çok tv kanalında dikkat çekti. İlk bakışta `mazi`nin hasretiyle `hadi bir albüm yapalım, maziyi canlandıralım` nostaljisiyle yapılmış bir çalışma gibi görünüyor klip. İşin derinlerine inildikçe farklı bir çehreyle ve uzun yıllara yaslanan dikkatli bir çalışmanın ortaya konduğu görülüyor. Evet, Zafer İşleyen, `Yeniden` adlı albümüyle iddialı bir çıkış yapıyor. İddiasını ise Anadolu Rock tarzıyla ortaya koyuyor. Alp Erenler Müzik`ten çıkan albümde Ceddin Deden, İstiklal Yolu Bolu Beyi, Ey Yurdum, Sivastopol Marşı, Genç Osman, Turana Doğru, Kiziroğlu, Alperenleriz, Aynı Yolda adlı eserler yer alıyor. Albüm çalışmasında yer alan birkaç eser beni geçmişe götürdü. Müziklerin ille de etiketlendiği zamanlara. Zafer İşleyen de adeta etiketlenmeye müsait bir çalışma ortaya koyuyor ama iyi niyeti ve bir arayış içinde olduğu sezgisiyle olumsuz durumlardan fazlaca etkilenmiyor. YoksaBu, bir fikre, inanca sahip olmamak, onu setretmek anlamına gelmiyor. Aksine, topluma verilecek mesajların artık bir estetik yapı içinde anlamlı bir çizgiye doğru ilerlemesi gerekiyor. Beş yıl sonra gelen ilk albüm
Müzik öğretmeni Zafer İşleyen`i dikkatli müzikseverler hatırlayacaklardır. Eğer Hasan SağındıkZafer mutlaka vardı. Eğer o bildiğimiz malum ekonomik kriz olmasaydı Zafer İşleyen`in albümü de bir yerlerde olacaktı. On yıl önce sanatçılara sahnede eşlik eden İşleyen, bağlı bulunduğu firmanın içinde bulunduğu zorluklar nedeniyle beş yıl önce hazırlıklarını bitirdiği albümü dinleyiciyle buluşturamadı. SözleşmeninBağlama, Elektro Gitar, Piyano ve Keman çalabilen Zafer İşleyen`in bu maharetinin ardında Klasik Batı Müziği eğitimi alması yatıyor. Türk müziğine olan sevgisi onu, kendi milleti için bir şeyler yapmaya yöneltir. Peki batı müziği eğitimi alan bir kişi `batılılaşmadan` nasıl ayakta durabilecek? Onu besleyen kendi kültür kökleri güçlü mü? Bu sorumuzu şöyle cevaplıyor Zafer İşleyen: `Batı Müziğinin çok sesli yapısıyla Türk Müziğinin uyumlu olduğunu düşünüyorum. Bunu en iyi yorumlayabileceğimiz alan da Anadolu Rock. Barış Manço`nun halkın diline yatkınlığı, Cem Karaca`nın yorumu, Cahit Berkay`ın müzik anlayışı, bağlamayı kullanma biçimi, kopuzun öne çıktığı eserlerin altını gitarla, batı enstrümanlarıyla bezemesi, Ozan Arif`in milli duruşu, Hasan Sağındık`ın mili anlayışla çağdaş işler yapmayı birlikte sürdürebilmesi beni etkiledi. Albümde daha çok müziğimizin milli olan yönlerini, gençlerin sevebileceği noktaya taşımaya dikkat ettim. Kahramanlık Türküleri`nden ve Mehter Marşları`ndan faydalandım` Albümde dışarıda bırakmak zorunda kaldığı duygular var mıydı Zafer İşleyen`in? Sanatçı bu soruya `evet` derken devamında bundan sonra geliştireceği çizginin de ipuçlarını verdi: `Albümde yer alan eserler, benim vatanıma mukaddes sevgimin yansıması. Bu albümün çizgisinin dışında kalabilen önemli çalışmalarım da var. Anne sevgisi, yar sevgisi gibi. İkinci
Anadolu da Rock da isyankardır
Ceddin Deden adlı esere siyah beyaz ağırlıklı klip çeken İşleyen, Anadolu ve Rock`ın bir araya gelebilirliği içinde ilginç görüşler ortaya koyuyor: `Anadolu kültürünün kendi iç yapısında güzel olmayana, kötü olana bir başkaldırı vardır. Rock`ın felsefesinde bu vardır. Anadolu ve Rock, isyan noktasında örtüşürler. Dadaloğlu, Köroğlu Rockçıdır. Eserlerini bağlamayla icra etmişler. Ama eğer Elektrogitar olsaydı her ikisi de ben eminim ki Rockçı olurdu. Aşık Murat ÇobanoğluArap müziğinden ziyade Batı`ya yakın olduğunu iddia eden Zafer İşleyen bunu şöyle açıklıyor: `Tatonik dizi, beşli sistem batı müziğinin, cazın temelini oluşturuyor. Biz etkiledik onları. Beethoven, Mozart Türk müziğinden büyük ölçüde etkilenmişlerdir. Kendi milletleri için marş yazmayanlar Türk milleti için marş yazmışlardır. Türk müziğinin yapısı onları cezbetmiş. Avrupa`yla coğrafi olarak da iç içe olduğumuzdan etkilemişiz onları ve de etkilenmişiz.`
İşleyen`in asıl derdi bize ait olanı batılılaştırmak değil, batılı olanın bize hizmet etmesi. Türkülerin şalvara alıştığını pantolonun dar geldiğini söyleyen İşleyen, bu ifadeyi Türkülerin bozulmaması gerektiği inancıyla söylüyor. Mehteri albümüne taşıyan Zafer İşleyen`e de aynı suçlamalar gelmez mi? `Gelmez, çünkü Mehter marşının aslını bozmadık biz. Mehteri batıya kurban etmedik. Batı, Mehtere nasıl hizmet edebilir, onun hesabını yaptım. KullandığımızGençlerin sevdiği, enerjik bir müzik. Üniversitelerde sağlam kitlesi vardır Anadolu Rock tarzının. Kalıcıdır, gelecekte torunlarımızın da dinleyebileceği bir müzik türüdür. Bugün bu alanda çalışma yapan sanatçılardan Kıraç`ı başarılı bulurum.` Doğu ezgisel, batı arayışta!
Batılıların doğu müziğine olan ilgisine ise şu yorumu getiriyor sanatçı: ` Doğu müziği yapısı açısından daha samimidir. Müziğimizin ezgisel yönü çoktur. İnsanlar senfoni dinlerken bir haz alırlar ama kavalın sesi kadar büyük zevk almazlar. Batı müziğinin matematiksel yönü gelişmiştir. Çok sesli bir müziktir. Kilise müziği temelli olduğu için ilahi bir müzik de diyebiliriz aslında. Doğu ezgisel olduğu için enstrümanları insan sesine yakındır. Ney, Bağlama, Sitar, Orta Asya`da Kopuz, Batı`dan ilgi gören enstrümanlar. İnsan doğasına yakınlığını dinlerken fark ediyorsunuz; doğu enstrümanlarının samimi bir tarafı var. Batı insanı da samimiyet aradığı için, manevi yönden içine düştükleri boşluğu, doğu mistisizminden yararlanarak aşmaya çalışıyorlar. İlginin asıl sebebi bu` gibi ustaların yolundan gittiğini söyleyen mesajı doğrudan veren, `hop dedik, meselemizi anlattık` tarzı albümlerin geçmişte kaldığının o da farkında. bittiği tarihte ise Zafer İşleyen bir diğer firmayla anlaşarak albümünü çıkarabildi. albümümde sevgi odaklı bir çalışma sergileyeceğim inşallah.` enstrümanlarda, mehter zurnasına kadar, ritimsel ruhu bozmamaya dikkat ettik.` Anadolu Rock gelecekte daha çok mu ilgi çekecek? İşleyen`e göre bu sorunun cevabı olumlu. `Evet, mevcut müzik piyasasında yeri en sağlam olan Anadolu Rock`tır. Bu müzik kaynağını Türk müziğinden alıyor. dinlediyseniz, o eserler içinde bir yerlerde da Rock`a yakındır.` Türk müziğinin asıl yapısının ArapBatı`ya yakın olduğunu iddia eden Zafer İşleyen bunu şöyle açıklıyor: `Tatonik dizi, beşli sistem batı müziğinin, cazın temelini oluşturuyor. Biz etkiledik onları. Beethoven, Mozart Türk müziğinden büyük ölçüde etkilenmişlerdir. Kendi milletleri için marş yazmayanlar Türk milleti için marş yazmışlardır. Türk müziğinin yapısı onları cezbetmiş. Avrupa`yla coğrafi olarak da iç içe olduğumuzdan etkilemişiz onları ve de etkilenmişiz.` müziğinden ziyade İşleyen`in asıl derdi bize ait olanı batılılaştırmak değil, batılı olanın bize hizmet etmesi. Türkülerin şalvara alıştığını pantolonun dar geldiğini söyleyen İşleyen, bu ifadeyi Türkülerin bozulmaması gerektiği inancıyla söylüyor. Mehteri albümüne taşıyan Zafer İşleyen`e de aynı suçlamalar gelmez mi? `Gelmez, çünkü Mehter marşının aslını bozmadık biz. Mehteri batıya kurban etmedik. Batı, Mehtere nasıl hizmet edebilir, onun hesabını yaptım. KullandığımızGençlerin sevdiği, enerjik bir müzik. Üniversitelerde sağlam kitlesi vardır Anadolu Rock tarzının. Kalıcıdır, gelecekte torunlarımızın da dinleyebileceği bir müzik türüdür. Bugün bu alanda çalışma yapan sanatçılardan Kıraç`ı başarılı bulurum.` Doğu ezgisel, batı arayışta! enstrümanlarda, mehter zurnasına kadar, ritimsel ruhu bozmamaya dikkat ettik.` Anadolu Rock gelecekte daha çok mu ilgi çekecek? İşleyen`e göre bu sorunun cevabı olumlu. `Evet, mevcut müzik piyasasında yeri en sağlam olan Anadolu Rock`tır. Bu müzik kaynağını Türk müziğinden alıyor.
Batılıların doğu müziğine olan ilgisine ise şu yorumu getiriyor sanatçı: ` Doğu müziği yapısı açısından daha samimidir. Müziğimizin ezgisel yönü çoktur. İnsanlar senfoni dinlerken bir haz alırlar ama kavalın sesi kadar büyük zevk almazlar. Batı müziğinin matematiksel yönü gelişmiştir. Çok sesli bir müziktir. Kilise müziği temelli olduğu için ilahi bir müzik de diyebiliriz aslında. Doğu ezgisel olduğu için enstrümanları insan sesine yakındır. Ney, Bağlama, Sitar, Orta Asya`da Kopuz, Batı`dan ilgi gören enstrümanlar. İnsan doğasına yakınlığını dinlerken fark ediyorsunuz; doğu enstrümanlarının samimi bir tarafı var. Batı insanı da samimiyet aradığı için, manevi yönden içine düştükleri boşluğu, doğu mistisizminden yararlanarak aşmaya çalışıyorlar. İlginin asıl sebebi bu`
_cesminaz_ - avatarı
_cesminaz_
Ziyaretçi
18 Ekim 2008       Mesaj #7
_cesminaz_ - avatarı
Ziyaretçi
23tk6
s1olma
_cesminaz_ - avatarı
_cesminaz_
Ziyaretçi
23 Ekim 2008       Mesaj #8