Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 19 Kasım 2011  Gösterim: 1.819  Cevap: 1

Fatma Ceren Necipoğlu

19 Kasım 2011 14:37       Mesaj #1
kompetankedi - avatarı
SMD Bir Dünyalı
220px Fcnecipoglu

Fatma Ceren Necipoğlu, (d. 18 Ocak 1972 - ö. 1 Haziran 2009, Brezilya), Türk arp sanatçısı (arpist).
Sponsorlu Bağlantılar
İlk ve ortaöğrenimini İstanbul'da bitiren Necipoğlu, İstanbul Belediye Konservatuvarı ve İ. Ü. Devlet Konservatuvarı Arp bölümünde aldığı eğitimin ardından 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü'nde lisansını tamamladı. Yüksek lisansını ABD'nde Louisiana Devlet Üniversitesi ve Indiana Üniversitesi Arp bölümlerinde bitirdi.
İyi derecede İngilizce, Fransızca ve Almanca bilen sanatçı, 2003 - 2006 yılları arasında "Socrates Erasmus Programı"'nda bölüm koordinatör asistanlığı görevi yaptı. Solo ve ortak çalışmayla 100 civarında konser veren Necipoğlu, birçok ödül aldı, ulusal ve uluslararası projelere imza attı.

220px Fatma ceren necipoglu
Necipoğlu bir resitalinde


Uluslararası Dünya Arp Kongresi Birliği ve Arp Sanatı Derneği üyelikleri bulunan sanatçı, Rio de Janerio konserinden dönüşte, 1 Haziran 2009 tarihinde Air France Havayolları uçak kazasında Brezilya açıklarında düşen uçakta yaşamını yitirdi. Sanatçının cenazesine ise 19 Kasım 2011 tarihinde, kazadan 2,5 yıl sonra ulaşıldı. Uçaktaki tek Türk yolcu olan 37 yaşındaki sanatçı, en son Anadolu Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak arp ve piyano dersleri vermekteydi.


Ödül ve başarıları

Öğrenci Ödülü: 10. Dünya Arp Kongresi Genç Arpistler Konserleri, Temmuz 2008
Öğrenci ödülleri: Slovenya Arpistler Derneği, 1. Uluslararası Slovenya Arp Yarışması, Haziran 2007
Öğrenci Ödülleri: I. Uluslararası Wales Arp Festivali Arp Yarışması, İngiltere, Nisan 2006
Academié Musicale de Villecroze bursu, 2002
Indiana Üniversitesi Marjorie Schlamp Winters Arp bursu, 2001
Amerikan Arp Birliği Anne Adams Ödülleri, finalist, 2000
Indiana Üniversitesi Marjorie Schlamp Winters Arp bursu, 2000
Amerikan Arp Birliği Anne Adams Ödülleri, finalist, 1999
Louisiana Devlet Üniversitesi Müzik ve Asistanlık Bursu, 1998
19 Kasım 2011 14:40       Mesaj #2
kompetankedi - avatarı
SMD Bir Dünyalı
Bindiği Fransız Hava Yolları'na ait uçağın Atlas Okyanusu'na düşmesi sonucunda hayatını kaybeden Fatma Ceren Necipoğlu'nun cesedi, 2 yıl sonra okyanustan çıkartıldı...
Dünyaca ünlü Türk arp sanatçısı Fatma Ceren Necipoğlu, 1 Haziran 2009 günü Brezilya konseri dönüşünde bindiği Fransız Hava Yolları'na ait uçağın okyanusa düşmesi sonucunda hayatını kaybetmişti. Uçaktaki tek Türk yolcu olan Necipoğlu ile birlikte kazada hayatlarını kaybeden yolcuların cenazeleri okyanustan çıkarılarak, Paris'e getirildi. Türk sanatçı Fatma Ceren Necipoğlu'nun cenazesi önümüzdeki hafta Perşembe günü İstanbul'da yapılacak cenaze töreninden sonra toprağa verilecek.

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi ve Arp Anasanat Dalı Başkanı Fatma Ceren Necipoğlu(37), Brezilya'nın Rio de Janerio kentinde düzenlenen Uluslar arası Arp Festivalinde Türkiye'yi temsil ederek, Türkçe eserlerden oluşan bir konser verdi. Necipoğlu konserden sonra, Air France Havayolları ile dönerken, uçağın pilotaj hatası sonucu okyanusa düşmesi sonucunda yaşamını kaybetti. Düşen uçakta bulunan yolcuların bir kısmının cenazeleri bulunurken, Necipoğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda yolcunun cenazeleri bulunamadı. Geçtiğimiz günlerde uçağın okyanusta bulunan yeni bir parçasında Fatma Ceren Necipoğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda yolcunun cenazeleri çıkarılarak, Paris'e getirildi.

Necipoğlu'nun cenazesi önümüzdeki hafta Perşembe günü İstanbul'a getirilerek, İstanbul'da düzenlenecek cenaze merasiminden sonra İstanbul'da toprağa verilecek. Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, İstanbul'da cenaze töreninden önce anısına bir konser verecek.
Daha fazla sonuç:
Fatma Ceren Necipoğlu

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç