Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 9 Haziran 2012  Gösterim: 16.591  Cevap: 3

Niccolo Paganini

Misafir
30 Ocak 2008 12:28       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Gelmiş geçmiş en büyük keman virtüözlerinden biri olarak anılır. 19. yüzyılda Avrupa'da pek çok başarılı keman sanatçısı bulunmasına rağmen, Paganini dehasıyla kendinden söz ettirmeyi başarmıştır.

27 Ekim 1782'de Ceneviz'de, Antonio ve Teresa Paganini'nin oğlu olarak dünyaya geldi. Beş yaşındayken babasından mandolin çalmayı öğrenerek müzikle tanışan Paganini, yedi yaşına geldiğinde keman çalmaya başladı ve onbir yaşındayken ilk konserini verdi. Giovanni Servetto ve Alessandro Rola gibi önemli eğitmenlerden dersler aldı. Bu eğitmenler, zaten herşeyi bildiğini farkettikleri Paganini'ye ders vermeye devam etmediler. Paganini, gençlik yıllarında sahip olduğu üstün yeteneği kaldıramadı ve içki ve kumar gibi alışkanlıklar edindi.
Sponsorlu Bağlantılar
1804 yılına gelindiğinde Ceneviz'e taşındı ve burada kompozüsyonları üzerinde çalışmaya başladı. 23 yaşına geldiğinde eşsiz bir keman virtüözü olarak tanınmaya başlayan Paganini, 1813'te Milan'da, 1828'de Viyana'da, 1831'de Londra ve Paris'te kariyerinin önemli solo konserlerini verdi. Leipzig'te verdiği konseri izleyen, dönemin ünlü piayno eğitmeni Fiedrick Wieck günlüğünde Paganini'den, "Nesillerdir O'nun kadar büyük ve eşsiz bir sanatçı doğmadı" sözleriyle bahsetti.

Paganini'nin en sevdiği kemanı, 1742 yılında Giuseppe Antonio Guarnieri del Gesu tarafından yapılan ve "The Cannon" adını verdiği kemanıydı. Bu keman, normal kemanların aksine kazayla, çalınan telin dışındaki tellere çarpmayı engelleyecek bir yapıya sahipti. Bu sayede üç yada dört telden aynı anda çalınabiliyordu.

1834 yılında, frengi hastalığının tedavisinde kullanılan civa yüzünden zehirlendi ve konserlerini neredeyse tamamen bitirdi. Paganini, 27 Mayıs 1840 tarihinde, gırtlak kanseri yüzünden hayata veda etti.

Paganini ardında pek çok sonat, kapriçyo, konçertolar ve gitar çalışmaları bıraktı.RoSSoRoSe
7 Temmuz 2008 11:16       Mesaj #2
RoSSoRoSe - avatarı
Ziyaretçi
paganini

27 Ekim 2011 10:44       Mesaj #3
Finn and Jake - avatarı
VIP Antika adam
Niccolò Paganini
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Niccolò Paganini, 1819
(Ingres, Jean Auguste Dominique eseri, Louvre Müzesi)

NiccoloPaganini
Niccolò Paganini, (d. 27 Ekim 1782, Cenova, İtalya - ö. 27 Mayıs 1840, Nice, Fransa) İtalyan besteci, keman virtüözü. Müzik tarihinin en ünlü keman virtüözlerinden biridir. Keman tekniğine önemli katkılarda bulunmuş, keman, gitar ve oda müziği alanında bir çok eser vermiştir. Çok bilinen bazı eserleri: La Campanella, Cantabile, Centone di Sonate (18 sonat), 24 kapriççiyo, I Palpiti, Nel cor piu non mi sento, Grand Sonata'dır.

Hayatı

8 yaşından önce amatör bir müzikçi olan babasından keman dersleri almaya başlaya Paganini, 11 yaşındayken müzik çalışmalarını ilerletmek üzere Parma'ya gitmiştir. Bunun üzerine, çalışmalarına kendi kendine devam eden Paganini, 13 yaşındayken konser turnelerine başlamış, halk arasında Paganini, hakkında çeşitli söylentiler yayılmaya başlamıştır. Büyük kemancının şeytanla arkadaş olduğu, yayını şeytanın ona verdiği sihirli kuvvetle kullandığı söyleniyordu.Kemandaki değişik tekniği iskelet sistemiyle alakalı Marfan Sendromu sonucunda oluştuğunu ölümden sonra iskeletini inceleyen doktorlar ortaya koymuşlardır.
Paganini şöhrete kavuştuktan sonra son derece lüks bir hayat sürmeye koyulmuştu. Çok fazla para kazanıyordu, çok kumar oynuyordu. Bir keresinde bir kemanını kumar masasında rehin bırakmış, bir konserde keman çalması gerekince bir başka meslektaşından ödünç keman istemek zorunda kalmıştı.Kumar tutkusu onu 1838 yılında Paris'te bir kumarhane açmaya kadar götürmüştür. Ancak bu girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Livorno’da verdiği bir konserden sonra bir Fransız tüccar kendisine Guarnerius yapımı olağanüstü bir keman hediye etti. Paganini hayatı boyunca bu kemanı çaldı. Bu keman halen Cenova’da saklanmakta ve sergilenmektedir. 1825 yılında beraber turneye çıktıkları Antonia Binachi'den Cyrus Alexander adında bir oğlu olmuştur. Her ne kadar oğlunun annesiyle evlenmese de ömrünün sonuna kadar oğlundan ilgisini esirgememiştir ve onu da bir müzisyen yapmıştır.

Paganini belli başlı eserleri arasında keman için 24 cappricio, keman ve orkestra için iki konçerto, ayrıca çeşitli keman parçaları vardır. Paganini, 27 Mayıs 1840'da Fransa'nın Nice şehrinde gırtlak kanserinden öldü, ölmeden önce günah çıkartmayı kabul etmediği için, uzun yıllar boyunca ölüsüne gömülecek yer verilmeyen müzisyen İtalya'nın Parma şehrinde gömülüdür. İtalyan Posta İdaresi 1982 yılında, doğumunun 200. yılı anısına bir hatıra pulu bastırmıştır. Klaus Kinski kendi çektiği ve başrolünü oynadığı "PAGANINI" filminde ünlü virtüözün hayatını anlatmıştır.
9 Haziran 2012 22:46       Mesaj #4
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Niccolo Paganini
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi

İtalyan kemancı ve bestecidir. Küçük bir dükkân sahibinin oğluydu. Çocuk yaşta mandolin, gitar ve keman çalmayı öğrendi. 11 yaşında virtüöz oldu. Evini terk ederek İtalya'da konser turnelerine çıktı. Büyük ün sağladı. Bu turnelerden birinde bir Fransız tarafından kendine armağan edilen Guarnerius yapısı bir kemanı yaşamı boyunca yanından ayırmadı. Bir ara (1801-1804) gitarla ilgilendi. Gitar için solo ve toplu parçalar besteledi. 1802-1805 yıllarında memurluk yaptı. Daha sonra tüm Avrupa'yı dolaşarak konserler verdi. Çok zengin oldu. 1834'te Parma'da bir köşk satın alarak oraya yerleşti. Sağlığının bozulması nedeniyle yalnızca hayır cemiyetlerinin düzenlediği konserlerde çaldı. Paganini, müzik tarihinin gelmiş geçmiş en büyük kemancısı olarak kabul edilir. Telleri akort etmede ve armonikleri kullanmada gösterdiği değişik tekniklerle kemanın sınırını genişletti. Virtüözlüğü kadar güçlü olmamakla birlikte bestecilik de yaptı. Başlıca besteleri: 24 capriccio (1818-1820), keman ve orkestra için 4 konçerto, keman ve piyano için çeşitli yapıtlar. Konçertolarının en ünlüsü "Re Majör Keman Konçertosu"dur.


Daha fazla sonuç:
Niccolo Paganini

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç