Arama

Psikoloji ve PDR Bölümü Hakkında Soru ve Cevaplar - Sayfa 44

Güncelleme: 26 Kasım 2016 Gösterim: 406.513 Cevap: 520
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Mayıs 2012       Mesaj #431
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

maltepe universitesi pdr bolumu ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

ben sunu merak edıyorum maltepe üniversitesinde pdr bolumu ıng mı? ıng bılmeyenler ne yapacak?
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Mayıs 2012       Mesaj #432
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
pdr de yüksek lisans alanları olarak diclede neler açılyor
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Mayıs 2012       Mesaj #433
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mrb.pdr e mezunlarının hastanelerde çalışma imkanları yok mu
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Mayıs 2012       Mesaj #434
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mrb felsefe bölümü mezunuyum ama yüksek lisansı kendi bölümümden düşünmüyorum acaba psikolojiden yapabilme olanağım olabilir mi ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Haziran 2012       Mesaj #435
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
pdr kazanan öğrenci arkadaşlar testlerden kaçar net yaptığınızı yazar mısınız ???
nötrino
Yasaklı
3 Haziran 2012       Mesaj #436
Yasaklı
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

mrb felsefe bölümü mezunuyum ama yüksek lisansı kendi bölümümden düşünmüyorum acaba psikolojiden yapabilme olanağım olabilir mi ?

Mezun olunan lisans programı dışında başka bir alanda yüksek lisans yapmak için herhangi bir bölüm sınırlaması yoktur.(Felsefe bölümü mezunu bir kişi ,matematik ya da başka bir alanda yüksek lisans yapabileceği gibi bunun tersi bir durumda söz konusu olabiliyordur.)
yeliz daglar - avatarı
yeliz daglar
Ziyaretçi
6 Haziran 2012       Mesaj #437
yeliz daglar - avatarı
Ziyaretçi
ben size bölümüm konusunda bişey danışacaktım
yeditepe üniversitesi'nde türk dili ve edebiyatı bölümü öğrencisiyim bölüm değiştirmeyi düşünüyorum bi süredir edebiyata başladığımdan beri fikirlerim değişti pdr'ye iç yatay geçiş yapmayı düşünüyorum sizinde fikrinizi almak istedim şimdi pdr ye geçip sonradan pişman olmaktan da korkuyorum sizce acaba hangi bölüm daha avantajlı hı bi de pdr de yüksek lisans yapmak zor mu klinikten yüksek lisans yapsam psikolog olabilir miyim bi bilginiz var mı bu konuda ?
nötrino
Yasaklı
8 Haziran 2012       Mesaj #438
Yasaklı
Alıntı
yeliz daglar adlı kullanıcıdan alıntı

yeditepe üniversitesi'nde türk dili ve edebiyatı bölümü öğrencisiyim bölüm değiştirmeyi düşünüyorum bir süredir edebiyata başladığımdan beri fikirlerim değişti pdr'ye iç yatay geçiş yapmayı düşünüyorum sizinde fikrinizi almak istedim

Genel olarak 2 tür yatay geçiş yapılabiliyor.Birincisi aynı üniversite içinde öğrenim görülen programla eşdeğer bir programa geçiş (iç yatay geçiş) diğeri ise üniversiteler arası yatay geçiştir.(Bu tür bir yatay geçişte hangi bölümde okuyorsanız sadece o bölüme geçiş yapabilirsiniz.).Yatay geçiş için belli bir not ortalamanız olmalı(bunu geçiş yapmak istediğiniz bölümün taban puanına bakarak anlayabilir ve ne kadar bir not ortalaması gerektirdiği konusunda bir fikre sahip olabilirsiniz.Genelde ikisi arasında doğru bir orantı vardır) Bunun yanında kontenjan da önemlidir.

Alıntı

klinikten yüksek lisans yapsam psikolog olabilir miyim bir bilginiz var mı bu konuda ? bir de pdr de yüksek lisans yapmak zor mu ?

Öncelikle hangi alanda yüksek lisans yapmak istediğinize karar vermelisiniz.Psikolog olmak istiyorsanız.PDR yerine psikoloji bölümüne iç yatay geçiş planlayabilirsiniz.Psikoloji ve PDR bölümlerinin lisans düzeyindeki ders içerikleri arasında pek bir fark görülmez.Bunun yanında her iki bölüm arasındaki farklılık yüksek lisans düzeyinde ortaya çıkar.PDR daha çok rehberlik,danışmanlık hizmeti üzerine kurulu eğitim vermektedir.PDR mezunları psikolojik danışman,pedagog,rehber öğretmen gibi ünvanlar alırlar.

Psikolog ünvanı ise psikoloji alanından mezun olanlara verilir.Psikologlar, hastanelerde,eğitim kurumlarında,adliyelerde (adli psikolog) görev alabilecekleri gibi kendilerine özel bir ofis açabilirler. Klinik psikoloji alanında yapacağınız yüksek lisans size bazı avantajlar sağlar.Mesela mesleki yeterlilik için psikoterapi yöntemini uygulamaya yönelik özel bir takım spesifik eğitimlerin alınması...vsvs gibi.

Alıntı

şimdi pdr ye geçip sonradan pişman olmaktan da korkuyorum sizce acaba hangi bölüm daha avantajlı ?

Bunun için tam anlamıyla net bir şey söylenemez.Hangi bölümü okumak ya da hangi alanda yüksek lisans yapmak istediğinize ancak kendiniz karar verebilirsiniz.Edebiyat bölümünden mezun olup psikoloji ya da PDR alanında yüksek lisans yapabileceğiniz gibi,özel eğitim kurumlarında,dershanelerde Edebiyat öğretmeni sıfatıyla öğretmenlik de yapabilirsiniz.Bunun yanında PDR ya da Psikoloji alanında yapacağınız yüksek lisans,herhangi bir kurumda edebiyat öğretmeni olarak ya da PDR ve psikoloji dışında başka bir alanda çalışmanızda derece açısından size hiç bir katkı sağlamaz.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Haziran 2012       Mesaj #439
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben sözel ögrencisiyim ama tercihimi TM bölümlerinden yapıcam psikoloji istiyordum ama bu puanlarla cooookk zorr seneye kalcakmısım gıbı.. ben 1 yılımı verebilirim ilerideki haytım için ama deycek mi? ileride verdgim emeklerin karşılıgını alabılcek mıyım cok merak edıyorum bu bolumu okuyan veya bu meslegı yapan bırısınden fıkır ıstıyorumm iş olanakları hakkınde ??
ayrıca ekonomi ünv.(UOLP-SUNY Fredonia) bölümünü okumak istyrm faydası olr mu mezn olduktan sonra rahat sekilde iş bulablr miyim ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Haziran 2012       Mesaj #440
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
psikolog olmak için kaç sene okumalıyız