Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 6 Şubat 2012  Gösterim: 53.750  Cevap: 2

Balanit (Penis Ucu İltihabı)

recruit87
8 Haziran 2007 05:24       Mesaj #1
recruit87 - avatarı
Ziyaretçi
BALANIT


Sponsorlu Bağlantılar
Balanit, glans (penis başı) veya penis ucunun iltihaplanmasıdır. Oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Sünnet olmamış erkeklerde, özellikle sünnet derisinin daralması nedeniyle kolaylıkla geriye çekilemediği durumlarda, sünnet olmuş erkeklere kıyasla daha fazla görülür.

Belirtiler : Penisin ucunda kızarıklık ve tahriş.

Balanitin birçok çeşidi vardır. Nedenlerinden bazıları; böbrek yolları enfeksiyonu, penise sürtünen kumaşın tahrişi veya kumaşın temizlenmesi ya da yapımında kullanılan kimyasal maddeler ve doğum kontrol kremlerine reaksiyon, olabilir. Şeker hastası erkeklerde, idrarda fazla şeker bulunması nedeniyle, balanitis çok sık görülür. Mantar enfeksiyonu da sık rastlanan bir sebeptir.

Teşhis

Penisteki tahriş bir iki gün içinde geçmezse doktorunuza veya bir üroloğa danışmak gereklidir. Doktor penisi inceleyerek ve daha ciddi enfeksiyon ihtimalinin olup olmadığını anlamak için testler yapacaktır. Balanit teşhisi konursa da, şeker hastalığı ihtimalini gözönünde tutarak idrar testi uygulayacaktır.

Tedavi

Balanit tedavisinin temeli temizliktir. Sünnet derisi kolaylıkla geri çekilemeyen bir erkekte balanit in iyileşmesi ve önlenebilmesi için sünnet yapmak gerekebilir. Bakteri ve mantar enfeksiyonlarını iyileştirmek için antibiyotikler ve mantar ilaçları kullanılır.

Alıntıdır-

Son düzenleyen Pasakli_Prenses; 25 Aralık 2008 17:23


pesimist
8 Mayıs 2011 19:09       Mesaj #2
pesimist - avatarı
Ziyaretçi
PENİS UCU İLTİHAPLANMASI BALANİT NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR

Balanit Nedir:

Balanit, glans (penis başı) veya penis ucunun iltihaplanmasıdır. Oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Enfeksiyon bakterial ,fungal veya viral kökenli olabilir. Sünnet olmamış erkeklerde,sünnet olmuş erkeklere kıyasla daha fazla görülür.

Balanit Belirtileri:

* Penisin ucunda kızarıklık ve tahriş.
* Sünnet derisinde kızarıklık.
* Penis başında döküntüler.
* Kötü kokulu akıntı.
* Ağrı.

Balanit Neden Olur:

* Balanit hastalığının ilk nedeni sünnet olmamaktır.
* Böbrek yolları enfeksiyonu,
* Penise sürtünen kumaşın tahrişi veya kumaşın temizlenmesi ya da yapımında kullanılan kimyasal maddeler.
* Doğum kontrol kremlerine reaksiyon olabilir.
* Şeker hastası erkeklerde, idrarda fazla şeker bulunması nedeniyle, balanitis çok sık görülür.
* Mantar enfeksiyonu da sık rastlanan bir sebeptir.

Balanit hastalığında teşhis ve tanı:

Penisteki tahriş bir iki gün içinde geçmezse doktorunuza veya bir üroloğa danışmak gereklidir. Doktor penisi inceleyerek ve daha ciddi enfeksiyon ihtimalinin olup olmadığını anlamak için testler yapacaktır. Balanit teşhisi konursa da, şeker hastalığı ihtimalini gözönünde tutarak idrar testi uygulayacaktır.

Balanit Hastalığı Tedavisi:

Balanit tedavisinin temeli temizliktir. Sünnet derisi kolaylıkla geri çekilemeyen bir erkekte balanit in iyileşmesi ve önlenebilmesi için sünnet yapmak gerekebilir. Tedavi nedene bağlıdır. Bakteri ve mantar enfeksiyonlarını iyileştirmek için antibiyotikler ve mantar ilaçları kullanılır. Cilt hastalıklarına bağlıysa steroidli kremler kullanılır. Ağır durumlarda sünnet en doğru karardır. Balanit hastalığı uzun süre iyileşmemişse; Balanitise bağlı kötü sonuçlar şunlardır: Müzmin enfeksiyon, Penis çıkımında darlık, Fimosiz (penis derisinde yapışıklık).

Çocuklarda Balanit Hastalığı:

Yaygın bir çocukluk dönemi enfeksiyonudur. Nedeni bakteri ya da ender olarak mantardır. Bu tür enfeksiyon beş yaştan sonra daha az görülür: Bu dönemde çocukların yüzde 90′ında sünnet derisi geri çekilebilir. Balanitte çocuğun penis ucu ve sünnet derisi ağrı yapar ve kaşınır. Ayrıca akıntı ve döküntü görülebilir. Herhangi bir belirti görülür görülmez çocuk doktora götürülmelidir. Doktor bölgeyi muayene eder ve gerek duyarsa enfeksiyon kontrolü için numune alır. Sorun kendiliğinden geçebilir, ya da antibiyotiklere gerek duyulabilir. Bazı doktorlar çeşitli çalışmalarda etkinliği kanıtlanan steroit merhemler kullanır. Çocukta fimozis yoksa, ileri tedaviye genellikle gerek duyulmaz; yoksa balanit tekrarlar. Ağır durumlarda ameliyat önerilebilir.


6 Şubat 2012 11:57       Mesaj #3
Valeria - avatarı
VIP Çilekli
Sünnet derisi iltihabı (Balanit) Penis ucundaki derinin iltihabıdır. Genellikle sünnetsiz kişilerde yetersiz hijyen sonucu olur. Enfeksiyon bakterial ,fungal veya viral kökenli olabilir.
Birçok başka hastalık da balanitise neden olabilir.
fizik muayene en etkin teşhis yöntemidir.


Belirtiler
  • Sünnet derisinde kızarıklık
  • Penis başında döküntüler
  • Kötü kokulu akıntı
  • Ağrı
Tedavi
Tedavi nedene bağlıdır. Kaynak bakteriyel enfeksiyonsa antibiyotik başlanır. Cilt hastalıklarına bağlıysa steroidli kremler kullanılır. Ağır durumlarda sünnet en doğru karardır.
  • Balanitise bağlı kötü sonuçlar
  • Müzmin enfeksiyon
  • Penis çıkımında darlık
  • Fimosiz (penis derisinde yapışıklık)
  • Eğer yukarıda geçen belirtiler mevcutsa hekiminize başvurun
  • Hijyen önlemede en önemli faktördür, banyo sırasında sünnet derisi sıyrılıp altı temizlenmeli.


Daha fazla sonuç:
bebeklerde pipi ucu iltihabı

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç