Arama

Orhan Alsaç

Güncelleme: 23 Ekim 2015 Gösterim: 5.839 Cevap: 1
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
3 Ağustos 2009       Mesaj #1
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Orhan Alsaç

Sponsorlu Bağlantılar
Orhan Alsaç 20. yüzyılda yaşamış bir Türk mimarı ve Şehircilik Uzmanıdır. Çok sayıda mimar yetiştirmiş bir ailenin ikinci kuşağındandır.

Doğumu: 1914, İstanbul. Ölümü:
26 Şubat 1991 Ankara.

Orhan ALSAÇ, 1932’de Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde (DGSA) (bugünkü Mimar Sinan Üniversitesi) mimarlık eğitimine başladı. Burada Ernst Egli, Sedat Hakkı Eldem, Arif Hikmet Holtay gibi o dönemin önde gelen mimarlarının öğrencisi oldu. Öğrenciyken Türkiye’deki tarihsel yapıları incelemekte olan Sanat Tarihçisi Albert Gabriel’in yanında çalıştı, biriktirdiği parayla 1936’da Almanya’ya gitmiş. 1937’de Münih Yüksek Teknik Okulu (bugünkü Münih Teknik Üniversitesi) onu kabul edince, eğitimini bu ülkede sürdürdü. 1940 yılında da “Diplom Ingenieur Architect” (Yüksek Mühendis Mimar) diploması alarak mimarlık eğitimini bitirdi.

Türkiye’ye dönüşünde Bayındırlık Bakanlığı ile İmar ve İskân Bakanlığı’nda çalıştı. 1946-1948 yılları arasında Türk Mimarlar Birliği’nin yayın organı olan Mimarlık Dergisi’nde yayın yönetmenliği yaptı. 1947′den 1961′e kadar görevli olarak Türkiye’yi yurt dışında temsil etti. 1961′den sonra Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi’nde öğretim üyeliği, Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü Başkanlığı yaptı. 1970′ten itibaren Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Orhan Alsaç Türkiye’de mimarlık ve kent planlaması çalışmalarının örgütlenmesini yönlendirmiş, tarihsel yapıların korunması çalışmalarına katılmıştır.

Eserleri:
  • Şehircilik Bakımından İmarla ilgili Mevzuatımız ve Başka Memleketler Mevzuatı ile Mukayesesi (1958),
  • Mesken Kanunu Hazırlıkları (1961),
  • Mahalli İdareler ve Planlama (1963).
Cumhuriyet mimarlık tarihimizin yaklaşık yarım yüzyıllık bir dönemine kamunun en yetkili meslek adamı olarak yön veren Orhan Alsaç'ın anıları, etkinlikleri ve kişiliği; oğlu mimarlık tarihçisi Üstün Alsaç'ın katkılarıyla derlenerek günümüz mimarlarına aktarıldı

"Orhan Alsaç; Cumhuriyet dönemi Türk mimarlığının kurumlaşmasında büyük hizmeti geçen etkili, bürokrat meslek adamı kimliğinin yanında, dürüstlüğü, açık sözlülüğü, ilkelerine bağlılığı ve medeni cesareti ile, bizim kuşaklarımız için yol gösterici bir örnek olmuştur.
Her biri usta yazarın denemeleri tadındaki anıları, eskilerin hayrül-halef dedikleri oğlu, değerli mimarlık tarihçisi Üstün Alsaç'ın gayretleri ile kitap haline geldi.
Cumhuriyet tarihimizin yaklaşık yarım yüzyıllık bir döneminin mimarlık olaylarına, kamunun en yetkili meslek adamı olarak ışık tutan ve Orhan Alsaç'ın ilginç kişiliğinin ip uçlarını veren anılarının yayımlanmasını, mimarlık tarihimiz için önemli bir kazanım sayıyorum. Orhan Alsaç'ın anılarının; genç mimar kuşakları için kamuda görev alan meslekdaşlarımız için kişiliklerini geliştirecek, davranış biçimleri için yol gösterecek bir belge olduğuna inanıyorum.
"
Doğan TEKELİ
Kaynak: Bir Türk Mimarının Anıları, Etkinlikleri, Yaşamı: ORHAN ALSAÇ,
Yazar: Doç. Dr. Üstün AlsaçSon düzenleyen nötrino; 23 Ekim 2015 12:46 Sebep: Kırık görsel kaldırıldı!
Biyografi Konusu: Orhan Alsaç nereli hayatı kimdir.
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
23 Ekim 2015       Mesaj #2
Avatarı yok
Yasaklı
ALSAÇ (Orhan), Türk Mimar ve Şehirci (İstanbul 1914). İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde başladığı yükseköğrenimini (1933), Münih Teknik Üniversitesi'nde sürdürdü (1936-1940). Yurda dönüşünde Bayındırlık Bakanlığı ve İmar İskân Bakanlığı'nda görev aldı. Mimarlık dergisinin Yayın Yönetmenliği'ni üstlendi (1946-1968). Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi Öğretim Üyeliği, Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü Başkanlığı yaptı. Emekli olduktan sonra (1983), TÜBİTAK'ta Yapı Araştırma Enstitüsü Müdürü olarak görev aldı. Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı'na atandı (1951- 1983). Kentleşme, belediye etkinlikleri, eski eserlerin korunması konularında çeşitli yazı ve bildirilerinin yanı sıra, Mesken Kanunu Hazırlıkları (1961) ve Mahalli İdareler (1963) adlı yapıtları vardır.

Sponsorlu Bağlantılar
Kaynak: Büyük Larousse


Benzer Konular

7 Aralık 2009 / UnknowN Tiyatro tr
7 Aralık 2009 / Rios Spor tr
2 Ekim 2010 / Daisy-BT Basın/Magazin tr
13 Ağustos 2009 / The Unique Spor tr
21 Kasım 2015 / Jumong Müzik tr