Arama

Mürşide İçmeli

Güncelleme: 28 Ağustos 2016 Gösterim: 7.169 Cevap: 2
Alvarez Ocean - avatarı
Alvarez Ocean
Ziyaretçi
29 Kasım 2009       Mesaj #1
Alvarez Ocean - avatarı
Ziyaretçi
Mürşide İçmeli - Mürşide İçmeli Kimdir - Mürşide İçmeli Biyografisi

Sponsorlu Bağlantılar
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mürşide İçmeli (d. 1930 İstanbul) Türk özgünbaskı ve grafik sanatçısı.

image 1229

Resim çalışmalarına 1947 yılında İstanbul Çapa Kız İlköğretmen Okulu resim seminerinde başladı. Yıl sonunda seminerin kapanmasıyla Bursa ve Konya Kız İlköğretmen Okularında öğrenimine devam etti. 1950 yılında yetenek sınavıyla girdiği Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nden 1953 yılında resim-iş öğretmeni olarak mezun oldu. Bir süre Afyon Lisesi’nde resim-iş öğretmenliği yaptıktan sonra, 1959 yılında Ankara Gazi Eğitim enstitüsü’ne grafik asistanı olarak girdi. Hükümet bursu ile özgün baskıresim dalında araştırma, inceleme ve ihtisas yapmak üzere 1960 yılında Madrid’e gitti. Madrid Güzel Sanatlar Akademisi gravür atölyesi ve Güzel Sanatlar Milli Okulu litografi (taşbaskı) atölyelerine devam etti. Yurda döndükten bir yıl sonra 1962’de bu kez Grafik sanatlar dalında yetiştirilmek üzere Londra'ya gönderildi. Central School Art and Design'ın Grafik Sanatları Bölümünde İllüstrasyon dalında ihtisas yaptı. 1965 yılında yurda döndüğünde Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü Grafik Sanatları Öğretmeni olarak göreve başladı. 1986 yılına kadar bu görevine devam eden Mürşide İçmeli, ilk kişisel sergisini 1976'da gerçekleştirdi.

Doktora’ya eşdeğer olan Sanatta yeterlik ünvanını 1985’te aldıktan hemen sonra 1986'da profesör olarak Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Grafik Bölümü Öğretim Üyesi olarak çalışmaya başladı. Çok sayıda ödül alan ve Devlet Resim ve Heykel Sergileri seçici kurul üyeliği de yapan sanatçı, kendi isteği ile 1995 yılında emekli oldu.

Emekliliğinden bu yana kendi özel atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Mürşide İçmeli'nin gravür çalışması
MC3BCrC59Fide iC3A7meli gravC3BCr

Ödülleri

1961 Madrid Grafik Sanatlar Okulu Lito Atölyesi, Birincilik Ödülü, İspanya
1973 34. Devlet Resim ve Heykel Sergisi, Başarı Ödülü
1979 40. Devlet Resim ve Heykel Sergisi, Ödül,Ankara
1980 Balkan Halkları Arasında Barış ve Dayanışma Bölgesi Sergisi, Grafik Ödülü, Bükreş, Romanya
1981 42. Devlet Resim ve Heykel Sergisi, Başarı Ödülü, Ankara.
1982 16. DYO Resim Yarışması, Ödül.
1984 II. Viking Kağıt ve Selüloz A.Ş. Ödüllü Baskı Resim Sergisi, Ödül, İzmir
1984 15. İskenderiye Bienali, İkincilik Ödülü, Mısır
1985 III. Viking Kağıt ve Selüloz A.Ş. Ödüllü Baskı Resim Sergisi, Başarı Ödülü, İzmir.
1990 51. Devlet Resim ve Heykel Sergisi, Özgünbaskı Resim Sergisi, Birincilik Ödülü, Ankara.
1991 Sanat Kurumu, Yılın En Başarılı Grafik Sanatçısı Ödülü Ankara.
1998 Unesco AIAP Türkiye Ulusal Komitesi, 50. Yıl Hizmet Ödülü, İstanbul
2005 Çağdaş Sanatlar Vakfı (ÇAĞSAV) Onur Ödülü Eczacıbaşı Topluluğu ile birlikte

Biyografi Konusu: Mürşide İçmeli nereli hayatı kimdir.
Baturalp - avatarı
Baturalp
Ziyaretçi
28 Ağustos 2016       Mesaj #2
Baturalp - avatarı
Ziyaretçi
Ad:  mürşide-içmeli.jpg
Gösterim: 2325
Boyut:  44.4 KB

MÜRŞİDE İÇMELİ

MsXLabs.org
Sponsorlu Bağlantılar

8 Aralık 1930' da İstanbul' da doğdu. 1947 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü ( şimdiki adıyla Gazi Üniversitesi) Resim İş Bölümüne yazıldı. Mezun olduktan sonra, 1953' te resim öğretmenliğine başladı. 1959' da Gazi Eğitim Ünstitüsü Resim İş Bölümü asistanlık sınavını kazandı. 1995' de kendi isteğiyle emekli oldu. 1985' te "Sanatta Yeterlilik" , 1986' da "profösör ünvanı aldı. Yabancı dil kitapları için illüstrasyon, Devlet Opera ve Balesi için afiş çalışmaları yaptı.

1962’de devlet bursu sınavını kazanarak gittiği Lon­dra’da, grafik sanatlara ilişkin çalışmalarını yoğunlaştırdı: Sanat ve Di­zayn Okulu’nda resimleme konu­sunda uzmanlık eğitimi gördü; ayrı­ca akşam kurslarında özgün baskı ça­lışmalarını ilerletti. 1965’te yurda dönünce, Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı. Sonra Bilkent Üniversitesi Gü­zel Sanatlar ve Müzik Fakültesi Gra­fik Ana Sanat Dalı bölümü başkanlı­ğına atandı.

1966’dan bu yana çeşitli karma sergi­lere, devlet sergilerine katılan Mürşi­de İçmeli, ilk kişisel sergisini 1977’de Ankara’da açtı. Ayrıca Berlin, Nürn­berg, Leipzig, Tokyo, vb. yerlerde dü­zenlenen ikiyıldabir sergilerine, gra­vürleriyle katıldı. Bulgaristan, Al­manya ve Yugoslavya’da Çağdaş Türk Grafik Sanatı karma sergilerine yapıt verdi. 1973,1979 ve 1981 yılla­rında Devlet Resim ve Heykel sergile­rinde başarı ödülleri aldı. 1980’de Balkan Halkları Arasında Barış ve Dayanışma Bölgesi Sergisi’nde gra­fik dalı ödülüne değer görüldü. 1985’te 15. İskenderiye İkiyıldabir Sergisi’nde ikincilik ödülü, 1990’da Devlet Resim ve Heykel Yarışması’nda özgün baskı dalında birincilik ödülü aldı.

Kabartma ve gravür tekniğini, kendi­ne özgü bir anlayış içinde kullanan Mürşide İçmeli, Türkiye’de gravür sanatını, uluslararası ölçülere uygun bir teknikle yaygınlaştıran ve bu alanda çaba gösteren sanatçılardan biridir. Soyut-geometrik biçimler ile figür gruplarının oluşturduğu yığma beğenisi, birbirini bütünleyen öğeler halinde birçok gravürünün temel ya­pısını oluşturur. Renkli ve siyah-beyaz olarak hazırlanan bu gravürlerde teknik olgunluk, biçimsel sağlamlık her zaman ön planda gelir, foşiliği- nin başlıca göstergesi, özellikle siyah-beyaz gravürlerin karşıt tonla­rında ve siyahın etkileyici vurgusun­da ortaya çıkar. Yalınlık, boş ve dolu yüzeyler arasındaki uyum ve denge, çok az şeyle derin bir anlam yansıta- bilme gücü, Mürşide İçmeli’nin gravürlerine, kişisel ve özgün bir boyut katmıştır.

Emekliliğinden bu yana kendi özel atölyesinde çalışmalarını sürdürürken 10 Aralık 2014 çarşamba günü ardında yüzlerce sanat eseri bırakarak Ankara'da vefat etti.

Derlemedir.

Baturalp - avatarı
Baturalp
Ziyaretçi
28 Ağustos 2016       Mesaj #3
Baturalp - avatarı
Ziyaretçi

MÜRŞİDE İÇMELİ

Ad:  mürşide-içmeli-eserleri.jpg
Gösterim: 1560
Boyut:  123.8 KB