Arama

Orhan Peker

Güncelleme: 8 Eylül 2016 Gösterim: 4.358 Cevap: 2
Jumong - avatarı
Jumong
VIP VIP Üye
28 Mayıs 2012       Mesaj #1
Jumong - avatarı
VIP VIP Üye
Vikipedi, özgür ansiklopedi
220px Orhan peker
Orhan Peker
Sponsorlu Bağlantılar
  • Sanat eğitimi: İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi
  • Katıldığı akımlar: Onlar Grubu
  • Etkilendikleri: Bedri Rahmi Eyüboğlu, Oskar Kokoschka
  • Ünlü yapıtları: Kırmızı Evli Peyzaj, Çayır, Atlar ve Arabalar, Kedinin Rüyası, At Başı
Orhan Peker, (d. Trabzon, 1927 - ö. İstanbul 1978), Türk ressam.

Yaşamı
İlkokulu doğduğu şehir olan Trabzon'da tamamlayan Peker lise öğrenimine İstanbul'daki Avusturya Lisesi'nde devam etti. 1946 - 1951 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi atölyesinde ve Fransa'da resim öğrenimi gördü. 1947 yılında arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Onlar Grubu'nda yer aldı. Resimleri ilk kez 1951 yılında açılan Devlet Resim ve Heykel Sergisi'nde sergilendi. Ressam, ilk kişisel sergisini ise 1953 yılında açtı. 1955 senesinde tercümanlığını yaptığı İstanbul Şehir Tiyatroları yönetmeni Max Meincke ile birlikte Viyana ve Paris'i ziyaret etti. 1956 yılında Oskar Kokoschka'nın düzenlediği Yaz Akademisi'ne katılan Peker'in aynı dönemde Almanya'da taşbaskı eserleri sergilendi. Ressam 1957 yılında Türkiye'ye döndü ve 1959 yılında Ankara'ya yerleşerek Turizm ve Tanıtma Bakanlığı'nda çalışmaya başladı. 1965 yılında düzenlenen Devlet Resim ve Heykel Sergisi'nde birincilik kazanmasının ardından Madrid'e giderek şehirdeki sanat ortamını gözlemlendi. Aynı günlerde İspanyol ressam El Greco'nun portrelerinden birini kopyaladı. 1966 yılında Türkiye'de yılın ressamı seçildi. Peker, TRT'nin düzenlediği resim yarışmasında Aşık Veysel portresiyle başarı ödülü, Bayındırlık Bakanlığı'nın açtığı yarışmada Ragıp Buluş'la birlikte hazırladığı projeyle birincilik ödülü de kazanmıştır. Ressam ayrıca, Almanya'daki Türk çocukları için hazırlanan Ağaca Takılan Uçurtma (1974), Metin Eloğlu'na ait Rüzgar Ekmek ve Çetin Öner'e ait Gülibik isimli kitapları da resimledi. Avrupa çeşitli şehirlerinde sergiler açan Peker, ölümünden kısa bir süre önce İstanbul'a yerleşti. Son kişisel sergisini Bedri Rahmi Galerisi'nde açtı ve güvercin temalı eserlerini sergiledi.

1978 yılında İstanbul'da ölen Peker'in mezarı Zincirlikuyu Mezarlığı'ndadır.

Sanat anlayışı
Orhan Peker'in aktif olduğu dönemde Türk resim sanatında kompozisyon figüratif ve soyut olmak üzere başlıca iki alana yayılmıştı. Adnan Çoker, Nejat Devrim, Ömer Uluç gibi ressamlar soyut alanda öne çıkarken Orhan Peker, Cihat Burak, Nedim Günsür, Yüksel Arslan, Neşet Günal gibi isimler figüratif alana yönelmişlerdi. Peker, özellikle 1960'dan sonra figüratif çalışmalarına ağırlık verdi. Bu çalışmalarında Oskar Kokoschka'nın ekspresyonist etkilerine de rastlanabilir.
Orhan Peker, "Ayçiçeği Tarlası."
18 3 12 artam271 orhanpeker

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Biyografi Konusu: Orhan Peker nereli hayatı kimdir.
🌘 🚀
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
2 Temmuz 2012       Mesaj #2
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Orhan Peker (1927 Trabzon - 1978 Ankara)
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Sponsorlu Bağlantılar

Öğrenimini Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinde yaptı. 1965 yılında, 26. Devlet Resim ve Heykel Sergisi'nde resim dalında birinci oldu. Aynı yıl İstanbul'da, yılın ressamı seçildi. 1957 yılında Salzburg'da Oscar Kokoschka ile litografi çalışmaları yaptı; 1958 yılında Münih'te, 1964'te Madrid'de tek başına, Viyana, Budapeşte, Bükreş, Tunus, Cezayir'de de karma sergiler açtı. Çalışmalarında, yağlıboyadan başka baskı ve yazı gibi tekniklerden de yararlandı. Yöresel özelliklere de yer verdi. İstanbul Resim ve Heykel Müzesin'de, Ankara Millî Kütüphane'de, yerli ve yabancı koleksiyoncularda resimleri vardır.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Baturalp - avatarı
Baturalp
Ziyaretçi
8 Eylül 2016       Mesaj #3
Baturalp - avatarı
Ziyaretçi

ORHAN PEKER



Ad:  Orhan-Peker-Eserleri.jpg
Gösterim: 1128
Boyut:  293.2 KB
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.

Benzer Konular

24 Ağustos 2014 / Kral_Aslan Müzik tr
16 Ekim 2011 / Ziyaretçi Soru-Cevap
2 Temmuz 2012 / Mystic@L Siyaset tr
2 Temmuz 2010 / Misafir Müzik tr
1 Mart 2012 / Jumong Sinema tr