Arama

Alkanlar - Bütan - Tek Mesaj #1

KisukE UraharA - avatarı
KisukE UraharA
VIP !..............!
13 Ocak 2009       Mesaj #1
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!

BÜTAN

Ad:  butan2.JPG
Gösterim: 42
Boyut:  56.2 KB

alkanlar (parafinler) dizisinden, molekül formülü C4H10 olan, renksiz, kokusuz gaz halindeki iki hidrokarbonun ortak adı.

Bütan, (ya da n-bütan) dört karbon atomu içeren dalsız bir bileşiktir: CH3CH2CH2CH3. İzobütan (i-bütan, 2-metilpropan) bütanın izomeridir, CH3CH(CH3)2.
Bütanlar aşırı yanıcı, renksiz ve kolay sıvışalan gazlardır.

Bu iki izomerden, karbon atomlarının düz bir zincir halinde bağlandığı bileşiğe /ı-bütan, dallanmış zincir yapısındaki bileşiğe ise izobütan denir. Her iki bileşik de doğal gazın ve ham petrolün bileşiminde bulunur ve petrolden kraking yoluyla benzin üretimi sırasında büyük miktarlarda elde edilir.

Doğal gazın bileşimindeki bütanlar, metan ve etan gibi düşük sıcaklıkta kaynayan gaz halindeki bileşenlerden ayrılır ve tankerlere ya da tüplere doldurularak, sanayide ve evlerde yakıt olarak (bütan gazı) kullanılmak üzere, olağan sıcaklıkta tehlikesizce taşınabilir. /ı-bütan 0,5°,C’de, izobütan — ll,7°C’de kaynadığından, iki bütan izomeri ayrımsal damıtma yöntemiyle birbirinden kolayca ayrılabilir.
Ad:  butan1.JPG
Gösterim: 48
Boyut:  17.2 KB

Sanayide, /ı-bütan, uçuculuğunu artırmak amacıyla benzine katılabilir, izobütana dönüştürülebilir ya da hidrojen giderme yöntemiyle bütan ya da bütadien üretiminde kullanılabilir, izobütan, hidrojen flüorür ya da sülfürik asit eşliğinde bazı hidrokarbonlarla tepkimeye girerek, yüksek oktanlı benzinlerin en önemli bileşenlerini verir.

Tepkimeleri ve Kullanımı


Bol oksijenli ortamlarda, bütan yanar ve karbondioksitle su buharı oluşturur:
bütan + oksijen → karbondioksit + su buharı
Oksijenin sınırlı olduğu durumlardaysa, karbon (tortu halinde) ya da karbon monoksit de oluşabilir. Bütan gazı tüp içinde satılır ve LPG ya da tüpgaz olarak adlandırılır. Ayrıca çakmaklarda yakıt olarak ve sprey ürünlerde itici gaz olarak kullanılır.

BAKINIZ Alkan (Doymuş Hidrokarbonlar, Parafin)
Son düzenleyen Safi; 2 Aralık 2019 01:23
Gerçekçi ol imkansızı iste...