Arama

Perran Kutman

Güncelleme: 27 Temmuz 2012 Gösterim: 21.819 Cevap: 2
thedoctor_611 - avatarı
thedoctor_611
Ziyaretçi
9 Haziran 2007       Mesaj #1
thedoctor_611 - avatarı
Ziyaretçi
Perran Kutman

Sponsorlu Bağlantılar
Perran Kutman (Gerçek adı Perran Kanat d.1949, İstanbul -) Türk tiyatro ve sinema oyuncusu.
İstanbul Belediye Konservatuarını bitirdikten sonra tiyatroya geçiş yaptı.Asıl yükselişi Yeşilçam 'a geçinde gösterdi.1981 yapımı Gırgıriye ve 1982 yapımı Görgüsüzler unutulmayan filmlerindendir. 1986 yılında Perihan Abla dizisindeki rolüyle televizyon dünyasında zirveye çıktı.Tiyatro ve sinema sanatçısı Hüseyin Kutman ile evlenip ayrılmıştır.1987 yılında Artiz Mektebi adlı oyun ile tiyatro yaşantısına son veren Kutman, daha sonra çeşitli televizyon kanalları için çekilen Kızlar Yurdu, Bir Kadın Bir Erkek, Şehnaz Tango ve Hayat Bilgisi adlı dizilerde oynamıştır.Halen Koral Sarıtaş ile evlidir.

FİLMLERİ
  • Hayat Bilgisi 2003
  • Üzgünüm Leyla 2002
  • Bir Kadın Bir Erkek 2000
  • Şehnaz Tango 1996
  • Kızlar Yurdu 1992
  • Perihan Abla 1988
  • Homodi 1987
  • Ödlek 1986
  • Güldürme Beni 1986
  • Aşık Oldum 1985
  • Bizimkiler / Of Of Emine 1984
  • Gülümseyen Dünya 1984
  • Çalsın Sazlar 1984
  • Gırgıriyede Büyük Seçim 1984
  • Gırgıriyede Cümbüş Var 1983
  • Görgüsüzler 1982
  • Gırgıriyede Şenlik Var 1981
  • Gırgıriye 1981
  • N'Olacak Şimdi 1979
  • Evlidir Ne Yapsa Yeridir 1978
  • Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor 1978
  • Petrol Kralları 1978
  • Aslan Bacanak 1977
  • Sivri Akıllılar 1977
  • Benim Altı Sevgilim 1977
  • Sevgili Dayım 1977
  • Saffet Beni Affet 1976
  • Her Gönülde Bir Aslan Yatar 1976
  • Hamza Dalar Osman Çalar 1976
  • Zühtü 1976
  • Bülbül Ailesi 1976
  • Caniko 1976
  • Salak Bacılar 1975
  • Curcuna 1975
  • Mavi Boncuk 1974
  • Köyden İndim Şehire 1974
  • Hop Dedik Kazım 1974
  • Salak Milyoner 1974
  • Şehvet Kurbanı 1972
  • Kaynanam Tatilde 1971

Son düzenleyen Blue Blood; 31 Ocak 2008 09:22
Biyografi Konusu: Perran Kutman nereli hayatı kimdir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Ocak 2008       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Tiyatro ve sinema oyuncusu. Gerçek adı Perran Kanat olan sanatçı, özellikle komedi türünde çok başarılı performanslar sergilemiş, Perihan Abla dizisinde canlandırdığı karakterle 7'den 70'e tüm TV izleyicisinin gözdesi olmuştur. Türk tiyatrosunun ve sinemasının yetiştirdigi en yetenekli bayan oyunculardan biri olan Kutman, kariyeri boyunca rol aldığı tüm yapımlarda saygın duruşunu korumuştur. Gırgıriye, Görgüsüzler, Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor, Köyden İndim Şehire sanatçının önemli filmlerinden bazılarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar
1949 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Küçük yaşta oyunculuğa ilgi duymaya başlayan Kutman, İstanbul Belediye Konservatuarı'nda öğrenim gördü. Mezuniyetinin ardından tiyatroya geçiş yaptı ve 1967`de Ulvi Uraz Tiyatrosu

Ulvi Uraz'da profesyonel hayatıma başladım. Mükemmel bir hocaydı. Sahne tahtasına saygıyı öğrendim.
Kutman daha sonra sırasıyla 1969'da Nisa Serezli, 1973'te Sezer Sezin, 1980'de Miyatro adlı tiyatro topluluklarında sahne aldı. Tiyatrodaki son performansı 1987 tarihli Artiz Mektebi adlı oyundu.
Önemli rolleri başarıyla canlandıran sanatçı, Yeşilçam'ın da ilgisini çekmişti. Sonunda 1971 yılında sinema dünyasına adım attı ve Müjdat Gezen'le başrollerini paylaştıkları "Kaynanam Tatilde" isimli filmle izleyiciye merhaba dedi. Türk sinemasının unutulmaz yapımlarından Köyden İndim Şehire, Salak Milyoner ve Hababam Sınıfı'nda yardımcı rollerde göründükten sonra Gırgıriye filmindeki Sabahat karakteri ile hafızalara kazındı. Kutman artık Türk sinemasının en çok aranan kadın oyuncularından biriydi.

Oyuncu kendisini TV izleyicisiyle buluşturan birçok projede yer aldı. Bunların en önemlilerinden biri de Müjdat Gezen'le birlikte gerçekleştirdikleri showlardı. İlerleyen yıllarda ise televizyon tarihinin en çok izlenen dizilerinden biri olan ve Kutman'la özdeşleşen Perihan Abla'da unutulmaz bir oyunculuk sergiledi. Dizi sona erdiğinde çekimlerin gerçekleştirildiği Kuzguncuk'ta bir sokağa adı verildi. Bu dönemden itibaren artık TV dizilerinde rol almaya başlayan oyuncu Kızlar Yurdu, Şehnaz Tango, Bir Kadın Bir Erkek, Üzgünüm Leyla ve son olarak da Hayat Bilgisi isimli diziyle hayranlarıyla buluştu.

Sadece bir projeye odaklanarak çalışan ve prensipleriyle adından başarıyla söz ettiren Kutman kendisi gibi oyuncu olan merhum Hüseyin Kutman'la evlenip boşanmış, ikinci evliliğini müzisyen Koral Sarıtaş ile yapmıştır.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Temmuz 2012       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
perran kutman 1949 yılında doğmuş bir sanatcımızdır.asıl adı perran kanat'tır.perran kutman 8 yaşındayken annesi ve babası anlaşarak ayrılmıştır.perran kutman küçükken kendisi karekterler uyudurup taklit yaptığı için anneside onu konservatuara girdirmiştir.23 yaşında hüsyin kutman ilen evlenmiştir.fimlerde oynamadan önce bir çok tiyatroda çalışmıştır.daha sonra türk filmlerinde oynamıştır.hababm sınıfı dokuz doğuruyordaki hürrem karekteri ile büyük ilgi duyulmuştur.perran kutmanın ilk dizisi perihan abladır,perran kutman bu dizide boşrolü şevket altuğ ile paylaşmıştır.perihan abla bizim efsane dizilerimiz arasındadır.hatta perihan abla dizisi sayesinde perran kutmanı bazıları perihan kutman olarak da bilirler. perran kutman perhan abla dizisnden sonra bir çok dizide boş rolde oynamıştır.perran kutmanın ilk eşi onu aldattığı için ondan ayrıldıktan sonra müzisyen eşi koral sarıtaş ile evlenmiştir.
işte perran kutmanın dizleri;
perihan abla (perihan)
kızlar yurdu (müstena)
şehnaz tango(şehnaz)
üzgünüm leyla (leyla)
bir kadın bir erkek
hayat bilgisi (afet öğretmen)
deli saraylı (perizat)
canımın içi (nazan)