Arama

Recep Yazıcıoğlu

Güncelleme: 9 Eylül 2010 Gösterim: 17.771 Cevap: 1
KisukE UraharA - avatarı
KisukE UraharA
VIP !..............!
21 Şubat 2007       Mesaj #1
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
Recep Yazıcıoğlu

Sponsorlu Bağlantılar
Trabzon’un Köprübaşı ilçesinde 1948 yılında doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Aydın’da maiyet memuru olarak göreve başladı. 1971-1984 yılları arasında sırasıyla Kalkandere, Bahçe, Hamur, Ayvacık, Kırıkhan, Alaca, Akçakoca kaymakamlıkları yaptı. 1984 yılında Tokat Valiliğine sonra da Erzincan Valiliğine atandı. Bir süre Merkez’e alındı. 2002’de Denizli valiliğine atandı. Aydın Valisi olduğu dönemde Kuşadası ve Didim gibi yazlık yerlerde saat 24.00’ten itibaren bar ve diskolardaki müzik sesinin iyice kısılması uygulaması çok tepki çekti. Erzincan Valiliği zamanında su kayağı ve dağ sporları ile kamuoyunun dikkatini çekti. Yazıcıoğlu, sık sık jet - ski ve su kayağı, rafting yapıyor, yamaç paraşütüyle atlayıp, dağlara tırmanıyordu. Kentte tebdili kıyafet denetleme yaptığı için "4. Murat" lakabı takıldı. Denizli’ye atandığı zaman yerel Denge Gazetesi, Yazıcıoğlu’nun bu uygulamalarını övmek için “Manyak Vali” manşetini atmıştı.

Günümüz romancılarından Ayşe Kulin’in Köprü isimli romanı O’nun yaşantısından yola çıkarak yazılmıştır.
Yazıcıoğlu bir trafik kazası sonucu 2003 yılında yaşamını yitirdi.


.
Son düzenleyen KisukE UraharA; 24 Ocak 2008 19:14
Biyografi Konusu: Recep Yazıcıoğlu nereli hayatı kimdir.
Gerçekçi ol imkansızı iste...
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
9 Eylül 2010       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

Ad:  Recep-yazicioglu.jpg
Gösterim: 278
Boyut:  27.2 KB
Sponsorlu Bağlantılar

Recep Yazıcıoğlu
Doğumu:
2 Haziran 1948, Köprübaşı, Trabzon
Ölümü: 8 Eylül 2003, Polatlı, Ankara

Tokat, Aydın, Denizli ve Erzincan eski valisidir. Kişiliği ve görev yaptığı bölgelerde halka olan yakınlığı nedeniyle, sıradışı fikirleri ve enerjisiyle, ayrıca bambaşka görüşleriyle Süper Vali
olarak anıldı.

Hayatı

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni tamamladıktan sonra 1968'de Aydın'a maiyet memuru olarak atandı. 1971-1984 yılları arasında sırasıyla Kalkandere, Bahçe, Hamur, Ayvacık, Kırıkhan, Alaca, Akçakoca ilçelerinde kaymakamlık görevinde bulundu. 1975 yılında da asteğmen olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığında askerlik görevini tamamladı.
1984 yılında 36 yaşında en genç vali olarak Tokat Valiliği'ne atanan Recep Yazıcıoğlu 14 Ağustos 1989'da Aydın Valisi olarak göreve başladı. 19 Ağustos 1991 tarihinde Erzincan Valiliği'ne, 26 Eylül 1999'da Merkez Valiliği'ne, 30 Ocak 2003'te de Denizli Valiliği'ne getirildi.

Felsefesi


Sistemin işleyişine sık sık ağır eleştiriler getiren Yazıcıoğlu halkın sistemin içerisinde olmadığını bundan dolayı bürokrasinin hantallaştığı ve bu yüzden yerinden yönetim sisteminin uygulanması gerektiğini dile getirmiştir.
Vilayet yönetimleri dönemindeki uygulamaları üniversitelerde tez konusu olan [kaynak belirtilmeli] Recep Yazıcıoğlu Tokat Valiliği sırasında torba bütçe uygulamasıyla ile Cumhuriyetten bu yana yapılan dersliklerden daha fazla derslik kazandırmıştır.
Vali Yazıcıoğlu Erzincan Valiliği sırasında doğa sporları ile uğraşmış ve yörenin doğa sporları turizmine açılmasına katkı sağlamıştır.
Denizli'nin Acıpayam İlçesi'ne bağlı Eskiköy'de vatandaşlar tarafından yaptırılarak iki köyü birbirine bağlayan köprüye trafik kazasında yaşamını yitiren eski Valisi Recep Yazıcıoğlu'nun adı verildi.
Denizli'de İncilipınar mevkisinde yapılan büyük parka Vali Recep Yazıcıoğlu'nun adı verildi.
Kemaliye-Başpınar arasında Karasu Nehri üzerinde (Fırat Nehri'nin Kemaliye (Erzincan) İlçesinden geçen kolu) yapılan, yapımında Recep Yazıcıoğlu'nun çok emeğinin geçtiği, ve Köprü dizisine de konu olan köprünün adı Vali Recep Yazıcıoğlu Köprüsüdür.
Erzincan'ın Kemaliye İlçesi ile Çaltı İstasyonu arasındaki en uzun karayolu tüneline de Vali Recep Yazıcıoğlu ismi verilmiştir.
Aydın il merkezinde Aydın belediyesince yaptırılan kültür merkezinin ismine de Vali Recep Yazıcıoğlu adı verilmiştir.
Tokat il merkezindeki eski SSK Devlet Hastanesi'nin adı, Tokat Vali Recep Yazıcıoğlu Devlet Hastanesi olarak değiştirilmiştir.

Vefatı


2 Eylül 2003'te Eskişehir-Ankara Yolu üzerindeki Temelli Belediyesi yakınlarında geçirdiği trafik kazasından 2 gün sonra bitkisel hayata girerek 8 Eylül 2003 tarihinde hayatını kaybetti. Cenazesi Aydın'ın Söke ilçesinde 10 Eylül 2003'te toprağa verildi.

Komplo endişeleri


Vali Recep Yazıcıoğlu, uranyum çalışmaları sırasında öldürülen mühendislerin faillerinin dosyaları ile birlikte bakanlığa (Ankara)'ya, giderken faili meçhul bir kazada hayatını kaybeder. Yazıcıoğlu'nu taşıyan araba aşırı hız yüzünden takla atarak duvara çarpar. Araçta bulunan Ziraat Odası Başkanı olay yerinde hayatını kaybeder. Vali Yazıcıoğlu ise ağır yaralanır ve yoğun bakıma alınır. Ancak aracı kullanan şoför kazadan hiçbir yara almadan kurtulur. Yazıcıoğlu beş gün kaldığı yoğun bakımda hayatını kaybeder.

Köprü Dizisi, Vali Filmi ve Yazıcıoğlu


Yazar Ayşe Kulin tarafından kaleme alınan Köprü adlı romandan esinlenilerek çekilen ve Star TV'de Erzincan Valiliği sırasında yapılması için büyük emek harcadığı Başpınar Vali Recep Yazıcıoğlu Köprüsü 'nün konu edildiği bir dizi film yayınlanmaktadır. Valiyi sanatçı Erdal Beşikçioğlu canlandırmaktadır. Dizide ki karakter ismi Faruk Yazıcı'dır.
9 ocak 2009'da gösterime giren "Vali" filminde ise vali Yazıcıoğlu'nun Denizli'deki Uranyum rezervlerini Amerikan firmasının kullanımına açmadığı için suikaste kurban gittiği iddia edilmektedir.


VikipediBenzer Konular

25 Mart 2015 / KisukE UraharA Siyaset tr
22 Haziran 2015 / Safi Dinler Tarihi
22 Haziran 2015 / Safi Bilim tr
22 Haziran 2015 / Safi Bilim tr
22 Haziran 2015 / Safi Edebiyat tr