Arama

Süleyman Paşa

Güncelleme: 26 Ağustos 2013 Gösterim: 3.739 Cevap: 1
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
26 Ağustos 2013       Mesaj #1
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Süleyman Paşa (1300, ?-1357 Bolayır)
MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi
Sponsorlu Bağlantılar

"Rumeli Fatihi" diye anılan Osmanlı şehzadesi. Orhan Gazi'nin büyük oğludur. İznik'in (1330) ve İzmit'in (1338) alınışında bulundu. Komutasındaki kuvvetlerle, Edincik, Biga ve Lapseki'yi aldı. Sırp Kralı Stefan Duşan'a karşı Bizans İmparatoru Kantakuzinos, Orhan Bey'den yardım isteyince, Süleyman Paşa 10.000 kişilik bir kuvvetle Rumeli'ye geçti. Bizanslıların da yardımıyla Selânik'i Sırplardan geri aldı.

Süleyman Paşa 1352'de ikinci kez Rumeli'ye geçti. Bulgarları Dimetoka'da yendi. Gelibolu'da Çimbi Kalesi Osmanlıların eline geçti. 1354'te Gelibolu Kalesi'ni ve Tekirdağ'a kadar olan Marmara kıyılarını aldı. Kantakuzinos bu kez Orhan Bey'e başvurarak Süleyman Paşa tarafından alınan kalelerin bırakılmasını istedi. Kaleler para karşılığı Bizanslılara geri verildi. Bir süre sonra Kantakuzinos imparatorluktan çekildi. Oğlu Mattheos'un V. İoannis karşısında yenilgiye uğramasından yararlanmak isteyen Osmanlılar, Bizanslılara geri verilmiş olan yerleri yeniden ele geçirmek için harekete geçtiler. Süleyman Paşa, 1356'da Ece, Gazi Fazıl ve Evrenos beyler ile birlikte kuvvetli bir donanmayla Çimbi'ye geçti. Çimbi, Ayosolonia, Od Köklük, Exanül kaleleri alındı. Süleyman Paşa Bolayır'ı da ele geçirerek burayı üs yaptı. Osmanlı kuvvetleri Malkara, İpsala ve Dimetoka'ya kadar akınlar yaptılar. Bu başarıları üzerine Gelibolu tekfuru, kaleyi Süleyman Paşa'ya teslim etti (1357). Süleyman Paşa, Anadolu'dan getirdiği Türkleri buralara yerleştirdi. Bolayır yöresinde avlanırken atından düşerek öldü. Bolayır'a gömüldü.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Biyografi Konusu: Süleyman Paşa nereli hayatı kimdir.
Sen sadece aynasin...
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
26 Ağustos 2013       Mesaj #2
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Süleyman Paşa (1316 (?) - 1357/1360 arası)
MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

Süleyman Paşa, Gazi Süleyman Paşa veya Süleyman Gazi, Osmanlı Padişahı Orhan Gazi'nin büyük oğlu olup, annesi Nilüfer Hatun'dur. Osmanlı Devleti'nin Rumeli'ye, başka bir deyişle Avrupa'ya geçişinin öncüsü ve sembolü olan şahsiyettir ve Rumeli Fatihi olarak bilinir.

İlk defa Gerede'de yönetici olarak hizmete başlamıştır. İzmit, Göynük ve Mudurnu civarı kendisine tımar olarak verilmiştir.İznik (1331) ve İzmit (1337) fetihlerine katılmış, fethinde büyük rol oynadığı Karesioğulları Beyliği'ne bey tayin edilmiştir (1335). Sırplara karşı, Bizans'a yardıma giden Osmanlı kuvvetlerine kumanda etmiştir. Rumeli’ye geçerek Selanik’i Sırplardan almış ve Bizanslılara vermiştir (1349). Rumeli'ye ikinci geçişinde (1352), Bulgar ları Dimetoka’da yenmiştir. Bu harekatlarında Çimpe Kalesi, kendisine üs olarak verilmiştir. Gelibolu başta olmak üzere Marmara ’nın batı kıyısındaki şehirleri ele geçirdiyse de, Bizanslılarla yapılan antlaşma îcabı, buraları daha sonra boşaltmıştır. Eretna Beyliği beyi Alaeddin Eretna'nın ölümünden sonra bölgede doğan karışıklıktan istifade ederek Ankara'yı zaptetmiştir (1354). Bizans'ta imparator değişikliği üzerine, dikkatini yeniden Trakya'ya yöneltmiştir.

Üçüncü geçişinde, Biga'da topladığı ordularını Çardak limanında gemileri yanyana koyarak Çanakkale Boğazı'ndan geçirmiş ve Bolayır'ı kendisine üs edinerek, artık Osmanlı'nın Rumeli'de yerleşmesine dönük bir politika izlemiştir. Anadolu'dan getirttiği Türkmen ailelerini Rumeli'de kurduğu köylere yerleştirmeye başlamıştır. Daha önceki harekatlarda yapılan keşifler ve edinilen bilgilerin de yardımıyla Gelibolu Yarımadası nın kısa bir sürede Osmanlı yönetimine katılması sağlanmış, daha sonraki fetihler için hareket noktası oluşturulmuştur.
Ölüm tarihi konusunda farklı görüşler mevcuttur. Bir görüşe göre 1360'ta, Bolayır ile Seydikavağı arasında doğanla avlanırken atından düşerek vefat etmiş, cenazesi vasiyeti doğrultusunda Bolayır'da imareti civarında yaptırmış olduğu türbeye defnedilmiştir.Kendisi için daha önce yaptırdığı türbe boş olarak Yenişehir, Bursa'da bulunmaktadır.Âşıkpaşazâde Tarihi ölüm tarihini 1356 olarak verirken, Anonimler ve Oruc Tarihi 1357 olarak vermektedir. Ruhî, Süleyman Paşa'nın Rumeli'de altı yıl boyunca mücadele verdikten sonra öldüğünü söyler. Kendisinin 1352 yılında Cinbi'yi aldığı göz önünde bulundurulursa, Ruhî'nin verdiği yıl 1356 civarına tekabül etmektedir.Takvimlerden biri, Orhan Gazi'nin Süleyman Paşa'dan beş yıl sonra sonra öldüğünü kaydeder ki Orhan Gazi'nin 1362 Mart'ında öldüğü bilindiğinden, takvimin verdiği tarih 1356 civarına denk gelmektedir. Bizanslı tarihçi Nikeforos Gregoras ise Süleyman Gazi'nin ölümünün, kardeşi Şehzade Halil'in esir edildiği 1357 yılından kısa bir süre sonra gerçekleştirdiğini yazmaktadır.
Bursa, Yenişehir, Göynük, Geyve, Akyazı, İzmit, İznik ve Gelibolu'da imaret, cami medrese, kervansaray, mektep ve mescit gibi eserler inşa ettirmiştir.

Ailesi
Gazi Süleyman Paşa'nın Seyyid Hüseyin Çelebi'nin kızı Selçuk Hatun ve İsfendiyar oğlu Kötürüm Bayezit'in kızıyla olmak üzere iki evlilik yaptığı bilinmektedir. Bu evliliklerinden İshak, Melik Nasır ve İsmail adlarında üç oğlu ve Sultan Hatun, Eftendize Hatun adlarında da iki kızı vardır.
Melik Nasır, diğer kardeşleriyle birlikte Ece Bey’in komutasında katıldığı Bolayır civarındaki Akça Liman seferi sırasında denizde boğulmuştur. İshak ve İsmail ise Rumeli’de akıncı beyi olarak görev yapmaya devam etmişlerdir. Sultan Hatun, Candaroğlu Süleyman Paşa ile evlendirilmiştir. Haziran 1395’te vefat etmiş; Sinop’ta "Sultan Hatun" veya "Aynalı Kadın" adı verilen türbeye defnedilmiştir. Eftendize Hatun ise Temmuz 1397’de Akşehir’de vefat etmiş, İmaret Camii haziresine defnedilmiştir.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Sen sadece aynasin...

Benzer Konular

20 Ağustos 2013 / _Yağmur_ Edebiyat tr
26 Ağustos 2013 / Mystic@L Edebiyat tr
17 Mayıs 2008 / Misafir Müzik tr
5 Ağustos 2012 / Mira Siyaset tr