Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 8.019|Cevap: 3|Güncelleme: 19 Aralık 2015

Yaser Arafat

13 Kasım 2006 17:01   |   Mesaj #1   |   
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
1929 yılında doğdu. Eski bir Osmanlı zabiti olan Abdülrahman Bey, Kudüs’te dünyaya gelen oğluna, Muhammed adını verdi.

Çoban, tüccar, Pakistanlı işadamı, hatta yaşlı bir kadın kılığında İsrail topraklarına baskınlar düzenlerken, Muhammed'in kod adı, "Ebu Ammar"dı. 1994'te, Nobel Barış Ödülü'nü alırken ise, herkes onu, Filistin lideri Yaser Arafat olarak tanıyordu.
Sponsorlu Bağlantılar

Dünyanın en çalkantılı bölgesinde doğan Yaser Arafat’ın çocukluğunu geçirdiği ev, İsrail'in Doğu Kudüs'ü işgalinden sonra, ağlama duvarına yer açmak için yıkıldı.

Arafat gençliğinde neşeli ve enerji doluydu. Çevresindekileri kolayca etkileyebilen Arafat, Kahire Üniversitesi'nde okurken, Filistinli Öğrenciler Birliği'nin lideri seçildi. Uluslararası toplantılarda Filistin sorununun sözcülüğünü yapmaya, daha o zamanlar başladı. Üniversiteden sonra, kısa bir süre, Kuveyt'te inşaat mühendisliği yaptı.

1958'de El Fetih'i kurdu. Örgütün, İsrail topraklarına düzenlediği vur-kaç eylemlerinde, bizzat yer aldı. 1967 Arap-İsrail Savaşı'ndan sonraysa, artık bir efsaneydi. Mısır lideri Cemal Abdül Nasır, bu genç adamı desteklemeye başladı. Onu, Mısır heyetinin bir üyesi olarak Sovyetler Birliği'ne götürdü.

İKİ ÖNEMLİ İLKE
Böylece adı artık uluslararası arenada da geçmeye başlayan Arafat, bütün Filistin örgütlerini çatısı altında toplayan Filistin Kurtuluş Örgütü'nün başına geçti. İki önemli ilkeye, sıkı sıkıya sarıldı: Bu ilkelerden birincisi, Filistin hareketinin, herhangi bir Arap ülkesinin denetimi altına sokmamaktı. Bu nedenle, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'la, sürekli karşı karşıya geldi. İkinci önemli ilkesiyse, komünistlerden, radikallere kadar farklı Filistinli grupları birarada tutmaktı. Bunun için de, onların disiplinsizliğe varan davranışlarına göz yumdu.

Filistinli grupların bu disiplinsizliği, Ürdün'de iç kargaşaya yol açtı. Ürdün güvenlik güçleriyle, Filistin örgütleri arasında yaşanan kanlı çatışmalar, tarihe, "kara Eylül" olarak geçti. Filistin Kurtuluş Örgütü, Ürdün'den Lübnan'a taşınmak zorunda kaldı. Ancak, bu gelişme, Lübnan'daki etnik dengeleri bozdu. Patlayan iç savaş, yıllarca sürdü. İsrail, kargaşa içindeki Lübnan'ı işgal etti. Arafat, o günlerde, bugünün İsrail başbakanı, o zamanların savunma bakanı Ariel Şaron'un elinden kurtulmak için, sürekli hareket eden bir araçta yaşamak ve sonunda, Lübnan'dan da çıkmak zorunda kaldı. Arafat'a ve hareketine, bu kez, Tunus kucak açmıştı. Arafat, en yakın arkadaşı Ebu Cihad'ı da, İsrail özel kuvvetlerinin yaptığı bir baskında, Tunus'ta kaybedecekti.

DÜNYANIN KABUL ETTİĞİ LİDER OLMAYA GİDEN YOL
1987'de, Filistinlilerin direnişi, sokağa döküldü. İntifada, yani "direniş" hareketinin en sıcak günlerinde, Arafat, tarihi bir adım attı. 1988'de Filistin Devleti'nin kurulduğunu ilan etti. Bir ay sonra, yine, tarihi açıklamalar yaptı. İsrail'in, "güvenlik içinde var olma hakkını tanıdıklarını", ve "teröre karşı olduğunu", ilk defa söyledi. Bu açıklamadan birkaç saat sonra Amerikan yönetimi, Filistin Kurtuluş Örgütü'nü, Ortadoğu sorununun taraflarından biri olarak tanıdığını ilan etti.
Arafat'ın en büyük hatalarından biriyse, Körfez Savaşı?nda "yanlış ata oynamak"tı. Kuveyt'i işgal eden Saddam Hüseyin'in yanında yer alınca, petrol zengini körfez ülkelerinden gelen ekonomik desteği, bir anda kaybetti.

OSLO ANLAŞMASI VE NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ
Savaştan sonra Ortadoğu'da dengeler değişti. Beyaz Saray'ın zoruyla, Ortadoğu barışı için görüşmeler başladı. Madrid'de açık açık, Oslo'da gizliden gizliye yürütülen görüşmeler, 1993'te sonuç verdi. Oslo'da varılan, Washington'da imzalanan anlaşmayla, İsrail Başbakanı İzak Rabin ve Filistin lideri Yaser Arafat, Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü. Arafat, bir yıl sonra, eskiden gizlice girdiği Gazze'ye, bu kez, Filistin yönetimi başkanı olarak taşındı. Çabaları hep, Filistin devletini kuracak olan nihai anlaşmayı sağlamak içindi.

2002 Şubat ayının ortalarında çıkan bir çatışma yüzünden yine Şaron tarafından ev hapsinde tutulmaya başlayan Yaser Arafat, parkinson hastalığı ile de mücadele etmek zorunda kalıyor.

GÜNDEM 11 Kasım 2004

Yaser Arafat öldü...
Milliyet 11 Kasım 2004

Filistin Devlet Başkanı ve Filistin mücadelesinin lideri Yaser Arafat, Paris yakınlarındaki Percy askeri hastanesinde bu sabaha karşı hayatını kaybetti.

İlk olarak Filistinli bakan Saib Erekat'ın ve ardından Filistin yönetimi başkanlığı sekreteri Tayip Abdürrahim'in resmen açıkladığı ölüm haberi, daha sonra Percy askeri hastanesi sözcüsü tarafından doğrulandı.

Hastane sözcüsü Christian Estripeau, Arafat'ın ''11 Kasım 2004 tarihinde, saat 03.30'da (TSİ 04.30) öldüğünü'' açıkladı.

Filistin yönetiminin başkanlık sekreteri Abdürrahim, Arafat için Mısır'ın başkenti Kahire'de cenaze töreni düzenleneceğini, Filistin liderinin daha sonra Ramallah'da defnedileceğini açıkladı. Kahire'deki törenin yarın düzenleneceği belirtildi.

Arafat'ın lideri olduğu El Fetih'in önde gelenlerinden Ahmed Gneym, ''Arafat, daha sonraki bir zamanda yeniden Kudüs'e defnedilebilmek üzere Mukata'da (Arafat'ın karargahı) tahta değil, taş bir lahitle defnedilecek'' dedi.

Son düzenleyen Safi; 19 Aralık 2015 00:45
Diğer Konular:
30 Aralık 2007 12:45   |   Mesaj #2   |   
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
Yaser Arafat
Yasser arafat 1999
Yaser Arafat, (tam adı Muhammed Abdurrahman Abdurrauf Arafat el-Kudva el-Hüseyni, Arapça: ياسر عرفات‎) (24 Ağustos 1929 Kahire - 11 Kasım 2004 Paris). Filistinli devlet adamı; El Fetih direniş örgütünün ve Filistin Kurtuluş Örgütü'nün lideri.

İlkokulu Kudüs’te, orta öğrenimini İsrail işgalinden sonra ailesiyle birlikte göç ettiği Gazze’de tamamladı. Kahire Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği eğitimi gördü.
1952’de kurulan Filistinli Öğrenciler Federasyonu'nun başkanı oldu.
İsrail ile mücadelesi 18 yaşında üniversitede öğrenci iken İsrail Devleti’nin kurulmasıyla başladı. 1958'de El Fetih'i kurdu. Mısır lideri Cemal Abdül Nasır tarafından desteklendi.
Filistin Kurtuluş Örgütünü kurarak dağınık haldeki Filistinli direniş hareketlerini tek çatı altında topladı.
Filistin hareketinin, herhangi bir Arap ülkesinin denetimi altına sokmadı ve komünistlerden, radikallere kadar farklı Filistinli grupları birarada tuttu. Bunun için de, onların disiplinsizliğe varan davranışlarına göz yumdu. 1988'de Filistin Devleti'nin kuruluşunu ilan etti.
1974'te Birleşmiş Milletler kürsüsüne elinde bir zeytin dalıyla çıktığında Bu dalın elimden düşmesine izin vermeyin dedi. Oslo Anlaşmalarıyla Filistin topraklarına özerklik verildiğinde, 1 Temmuz 1994'te, 27 yıldır giremediği Gazze'ye başkan olarak
döndü.
Yaser Arafat
Son düzenleyen Safi; 19 Aralık 2015 00:45
14 Eylül 2008 15:36   |   Mesaj #3   |   
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
ARAFAT, Yaser (1929). Yaser Arafat Filis­tin halkının 40 yılı aşkın bir süredir sürdürdü­ğü mücadelenin önderidir. Gerçek adı Ab-durrahman Abdürrauf el-Kudva olan Arafat, Filistin Kurtuluş Örgütü (bak. filistin Kurtu­luş Örgütü) içinde, "kurucu" anlamına gelen "Abu Ammar" adıyla anılır.

Arafat'ın çocukluğu doğduğu kent olan Kudüs ile Gazze'de geçti. 1948-49 yıllarındaki ilk Arap-İsrail Savaşı sırasında Filistinliler'in önderi Abdülka-dir el-Hüsseyni'nin genel sekreteri olarak savaşçı birlikleri örgütledi. Savaştan sonra yerleştiği Kahire'de mühendislik öğrenimi gördü. 1952'de Filistin Öğrenci Birliği'ni ku­rarak başkanlığını üstlendi ve 1956'da üniver­site öğrenimini tamamlayıncaya kadar bu görevi sürdürdü./ Aynı yıl katıldığı Mısır ordusunda Fedayiin adlı gerilla örgütünü kur­du ve yönetti. 1956'daki ikinci Arap-İsrail Savaşı'na patlayıcı madde ve sabotaj uzmanı olarak katıldı. Savaştan sonra Kuveyt'e yerle­şen Arafat, Arap dünyasının her yanına dağılmış Filistinliler'i tek bir örgütte topla­mak amacıyla çalışmalara girişti.


Arafat 10 Ekim 1959'da arkadaşlarıyla bir­likte el-Fetih'i (Filistin Ulusal Kurtuluş Hare­keti) kurdu. El-Fetih'in 1964'te İsrail'e karşı silahlı mücadeleyi başlatma kararı almasından sonra 1 Ocak 1965'te İsrail hedeflerine karşı düzenlenen ilk askeri saldırıyı gerçekleştiren grubu Arafat yönetiyordu. 1967 Arap-İsrail Savaşı'ndan sonra İsrail'in işgal ettiği Batı Şeria'ya geçen Arafat buradaki direnme hare­ketini örgütledi.Filistin Ulusal Konseyi'nin 1969'da yaptığı toplantıda, bütün Filistin gruplarını bir çatı altında toplayan Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) kuruluşuna öncülük etti ve örgütün yürütme kurulu başkanlığına getirildi. 1970-71 yıllarında Ürdün'de yaşayan Filistinli geril­laların burayı terk etmek zorunda kalma­sı üzerine Arafat FKÖ'nün siyasal ve askeri merkezini Beyrut'a taşıdı. 1982'de İsrail bir­liklerinin Lübnan'a girerek Beyrut'u kuşat­maları üzerine Filistinli gerillalar kenti boşalt­tılar. Arafat da Beyrut'tan ayrılarak FKÖ' nün yeni merkezini Tunus'ta kurdu. 1969 sonrasında Arafat'ın çalışmalarının ağırlığı askeri alandan siyasal alana kaydı. Filistin halkının haklılığını tüm dünyaya du­yurma ve destek sağlama çabalan 1974'te ilk ürününü verdi. FKÖ'nün gözlemci olarak kabul edildiği Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Arafat bir konuşma yaparak Filis­tin davasını anlattı. Filistin toprakları üzerin­de Müslüman, Hıristiyan ve Museviler'in bir arada yaşayacağı, laik ve demokratik bir Filistin Devleti kurulmasını savundu. Filistin sorununa BM kararları çerçevesinde, görüş­meler yoluyla bir çözüm bulunması yolundaki çabalarını artıran Arafat, FKÖ'nün Filistin halkının tek yasal temsilcisi olarak tanınması konusunda büyük başarı sağladı. FKÖ 100'ü aşkın devletle diplomatik ilişki kurdu.

İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze'de yaşayan Filistinliler'in Aralık 1987'de ayak­lanması dünya kamuoyunun Filistin sorununa ilgisini ve duyarlılığını artırdı. Arafat bu durumdan yararlanarak yoğun bir diplomatik çaba içine girdi. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülkeyi ziyaret ederek ba­ğımsız bir Filistin Devleti kurulması konusun­da destek sağlamaya çalıştı. Kasım 1988'de Cezayir'de toplanan Filistin Ulusal Konseyi, Bağımsız Filistin Devleti'nin kurulduğunu ilan etti. Pek çok ülke, bu arada Türkiye de bu devleti tanıdığını açıkladı. Arafat, Filistin sorununu görüşmek üzere aralıkta Cenevre' de toplanan BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada İsrail Devleti'nin varlığını sürdür­me hakkına saygılı olduklarını açıkladı. Bü­tün bu gelişmeler ABD ile FKÖ arasında doğrudan görüşmelerin başlaması sonucunu doğurdu. Böylece uluslararası alanda büyük başarı sağlayan Arafat, devlet kurma kararını yaşama geçirmek için yoğun çabalannı sür­dürmektedir.

Kaynak: MsXLabs.org & Temel Britannica


Daisy-BT
13 Mayıs 2011 23:59   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Yaser Arafat

Sponsorlu Bağlantılar
Doğum: 1929, Kahire
Ölüm: 11 Kasım 2004, Paris
Filistinli politikacı ve kurtuluş hareketi önderi. Asıl adı Muhammet Abdül Rauf Yaser Arafat'tır.

İlk İsrail-Arap Savaşı'nda (1947-1949) Filistin birliklerini yöneten Abdülkadir El-Hüseyni'ye genel sekreterlik yaptı; savaş sonunda Gazze'ye sığındı. Kahire'de Fuat Üniversitesi'ne girdi. 1952'de Filistinli Öğrenciler Federasyonu'nun başkanlığına seçildi. 1953'te üniversiteyi mühendis olarak bitirdi. 1956'da Mısır ordusuna girdi; Port Said ve Abukir'de Fransız ve İngilizlere karşı savaştı. El-Fetih örgütünün ilk çekirdeğini kurdu. 1965'te El-Fetih'in askerî örgütü El-Asifa, İsrail'e karşı ilk saldırılara başladı. 1969'da Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) genel sekreteri oldu. Silâhlı eylemden çok, diplomasinin etkinliğine inanan Arafat, 26 Ocak 1981'de İslâm Konferansı'na devlet başkanı statüsüyle katıldı ve başkan yardımcısı seçildi. İsrail'in 1982 yazında Lübnan'ı işgal etmesi üzerine Filistinli gerillalar uzun bir direnişten sonra Beyrut'u terk ederek çeşitli Arap ülkelerine dağıldılar. Arafat önce Tunus'a gitti ve FKÖ'nün yeni merkezini burada kurdu. Sonra diğer Arap ülkelerini ve bazı Avrupa ülkelerini kapsayan bir geziye çıkarak İsrail'e karşı mücadelenin, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına dek süreceğini açıkladı.

1983'te Suriye ile FKÖ arasındaki uyuşmazlıkların artması üzerine Şam'dan sınırdışı edildi. El-Fetih içinde başlatılan ayaklanma, önderlik konumunu sarsmaya başladı. Mısır ile yeniden ilişki kurdu. Filistin sorununun BM çerçevesinde çözülmesi için yoğun bir çaba içine girdi. Ürdün Kralı Hüseyin ile barış girişimlerini ortaklaşa sürdürmek için anlaştı (1985). Ancak bu anlaşma Kral Hüseyin tarafından bir yıl sonra bozuldu. FKÖ Ulusal Konseyi 14 Kasım 1988'de Cezayir'de toplanarak bağımsız Filistin Devleti'ni ilân etti ve Yaser Arafat, FKÖ Merkez Konseyi tarafından 2 Nisan 1989'da bu devletin başkanlığına getirildi. İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Perez ile birlikte "UNESCO Barış Ödülü"nü kazandı (1993).

MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi

Daha fazla sonuç:
Yaser Arafat

Hızlı Cevap
Mesaj:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
Pixabay Resimleri:
paneli aç