Arama

Faruk El Şara (Farouk al-Sharaa)

Güncelleme: 5 Ocak 2016 Gösterim: 2.270 Cevap: 1
KisukE UraharA - avatarı
KisukE UraharA
VIP !..............!
25 Eylül 2009       Mesaj #1
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
Faruk El Şara
MsXLabs.org
s141
Sponsorlu Bağlantılar
Faruk el Şara, 10 Aralık 1938 tarihinde doğdu. Suriyeli bir diplomat ve siyasetçi. Esad rejiminin önde gelen simalarından birisidir. 1984 - 2006 arasında devlet başkan yardımcısı iken dışişleri bakanı olarak görev yapmıştır.

İlk yılları
Suriye'de doğdu. İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunudur. Daha sonra Suriye Havayolları için çalıştı. On yıldan fazla süren bu döneminin çoğunu Avrupa'da geçirdi. 1970'lerde Baas Partisi'ne üye oldu ve diplomat olarak göreve başladı. 1976'dan 1980'e kadar Suriye'nin İtalya büyükelçisi, 1980'den 1984'e kadar dışişleri bakanı vekili olarak görev yaptı. Mart 1984'te dışişleri bakanı oldu. Bir yandan başbakan yardımcılığı görevini yürütürken, diğer yandan Baas Partisi'nde ükselmaya devam etti.

Esad rejiminin destekçisi
Şara, daima Esad rejiminin güvenilir bir destekçisi oldu. Suriye'nin ülkelerle ilişkisini geliştirmek için bir çok müzakerede bulunmuştur. Bu görüşmelerin çoğu Suriye'nin Lübnan ve İsrail ile olan ilişkileriyle ilgilidir. Şara, İsrail'in 1967 Savaşı ile işgal ettiği Golan Tepeleri'ni geri vermesine dair Suriye'nin politikasını daima savunmaktadır. 1991 ve 2000 yıllarında, İsrail ile yapılan barış görüşmelerinde bulunmuştur.

Başkan yardımcılığı
Hafız Esad'ın 2000 yılındaki ölümünden sonra, Beşşar Esad bakanlar kurulunda uzun süredir görevde olan üyeleri ayıklamak için birkaç kez değişiklik yaptı. Şara ise görevde kalmaya devam etti ve dünyanın en uzun süre görevde bulunan dışişleri bakanlarından birisi oldu. Öyle sanılmaktadır ki, Lübnan'ın başbakanı Refik Hariri bir suikast sonucu öldürüldüğünde işin içinde Suriye'nin parmağının olup olmadığı hususunu araştıran BM gözlemcilerine yazdığı bilgilendirme mektuplarında yalan bilgi ile kasten yanıltma yaptığı suçlamalarına maruz kaldığı dönemde, başkan tarafından istifa etmeye zorlanabilirdi. Bu suikast olayından bir süre sonra dönemin Suriye içişleri bakanı Gazi Kenan intihar etti, ancak Şara görevinde kalmaya devam etti.

11 Şubat 2006'da, dışişleri bakanlığı görevini bıraktı ve devlet başkan yardımcısı oldu. Daha önce devlet başkan yardımcılığı görevinden önce uzun süre dışişleri bakanlığı görevinde bulunmuş olan Abdülhalim Haddam devlet başkan yardımcılığı görevinden ayrılınca, yerine Şara geçti. Abdülhalim Haddam ayrıldıktan sonra bu makam aylarca boş kalmıştı. Şara'nın bu tercihini, bazı çevreler "kendi rütbesini düşürme" olarak nitelendirdi.Çünkü, bu yeni görevinde Şara'nın birçok diplomatla ve devlet başkanı ile ilişkisi işin gereği olarak sona erdi. Ayrıca, Suriye'de devlet başkan yardımcılığı törensel mevkidedir. Bununla birlikte bazılarına göre Şara, çok daha fazla süre ülkede kaldığı için devletin karar verme hususunda daha etkili olduğunu düşünüyor. Nihayet Şara, yüksek seviyede dış ziyaretlerde bulunduğu dikkate alınırsa, dünya sahnesinde daha etkili olabileceği bir görevde bulunması maksadıyla devletin önceden düşündüğü bilinçli bir manevrayla bu makama getirilmiş olabilir. Beşşar Esad, herhangi bir sebepten ötürü görevinden ayrılırsa yahut vefat ederse, vekaleten yerine geçecek kişi başkan yardımcılığı görevinde kaldığı takdirde Şara'dır.

Refik Hariri suikasti dolayısıyla yürütülen BM incelemesinde kendisiyle bir röportaj yapılmıştır.
2007'nin Eylül'ünde Şara, Papa 16. Benedikt ile bir görüşme yapmıştır. Bu buluşmada Suriye'deki Iraklı Hıristiyan mültecilerin durumu, Ortadoğu Barış Süreci ve Kilise'nin Suriye'deki durumu görüşülmüştür.

Ortadoğu Barış Süreci;
1947 yılında Ortadoğu'da kurulan İsrail devleti ile bölgedeki diğer Arap ülkeleri arasındaki savaş durumunu ve muhtelif savaşlar sonucu ortaya çıkan toprak ve mülteciler sorunlarını çözüme kavuşturmayı hedefleyen barış süreci.

Biyografi Konusu: Faruk El Şara (Farouk al-Sharaa) nereli hayatı kimdir.
Gerçekçi ol imkansızı iste...
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
5 Ocak 2016       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Faruk El Şara (Farouk al-Sharaa)

Sponsorlu Bağlantılar
Ad:  Faruk El Şara (Farouk al-Sharaa).jpeg
Gösterim: 357
Boyut:  33.0 KB


Benzer Konular

13 Şubat 2007 / Kral_Aslan Müzik tr
31 Aralık 2009 / Alvarez Ocean Müzik tr
8 Temmuz 2011 / Daisy-BT Siyaset ww
28 Ocak 2011 / ener Tiyatro tr
27 Mart 2010 / _KleopatrA_ Türkiye'den