Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 30 Eylül 2011  Gösterim: 12.333  Cevap: 3

Vektörel hastalıklar (zoonos hastalıkları) nedir?

Ziyaretçi
13 Kasım 2008 00:12       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Vektörel hastalıklar ve zonoos hastalıkları....Netta araştırma yaptım ama bulamadım..Yardımcı olursanız sevinirim..

Birde bitkilerin, hayvanların ve insanların, insanlara zararları..


İ.Yardım ederseniz çok sevinirim..
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
Vektör'lersmilev mikro organizmaları Bünyesinde barındıransmilev taşıyansmilev bunları insan vücuduna Bulaştıransmilev Çevre ve İnsan sağlığını Tehdit edensmilev- Hastalık yapansmilev- Yayan smilev -"Doğa'yasmilev -Bitkileresmilev ve İnsanlara" Zarar veren Canlılara verilen Genel isimdir
yani kırım kongo,
sıtma
Sponsorlu Bağlantılar

brucella


gibi.. örnekleri çoğaltarak bir yazı oluşturabilirsiniz.
Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
13 Kasım 2008 00:44       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Üye
buda konu hakkında işine yarayabilir

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Muğlalı, 250 çeşit zoonoz hastalığı bulunduğunu belirterek, bu hastalıklardan insanların korunmasının ancak veteriner hekimlerin sorumluluğundaki çalışmalarla mümkün olabileceğini kaydetti.
Veteriner hekimlerin hayvan sağlığının korunması için önlemler alan, hayvan hastalıklarının teşhis ve tedavilerini yapan kişiler olduğuna işaret eden Prof. Dr. Muğlalı, "Zoonoz yani hayvanlardan insanlara ve insanlardan hayvanlara geçen hastalıklarla mücadele ederek, toplum sağlığını korumak veteriner hekimin en önemli görevidir. Hayvan sağlığının korunması, üretim ve ıslahları, doğru ve ekonomik beslenmeleri, hastalıklarının teşhis ve tedavisi, salgın hastalıkların önlenmesi, hayvansal ürünlerde kirlenme, hayvansal atıklar ve bunların değerlendirilmesi, çevre kirliliği, hayvansal ürünlerin üretim teknolojisi ve insan tüketimine uygunluğunun her aşamadaki sağlık kontrolü veteriner hekimlerin sorumluluk alanına girer" dedi.
Hayvan sağlığıyla insan sağlığını birbirinden ayırmanın mümkün olmadığını, veteriner hekimin görev alanının sadece hayvan sağlığıyla sınırlı olmayıp, insan sağlığıyla da yakından ilgili olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Muğlalı, "Kuduz, ruam, tüberküloz, kabakulak, sıtma, şarbon gibi hayvanlardan insanlara doğrudan veya brusella, salmonella, SARS, BSE (deli dana), gibi hayvansal ürünler aracılığıyla dolaylı olarak geçen hastalıklarla iç ve dış parazitlerden insanların korunması ancak veteriner hekimlerin sorumluluğundaki çalışmalarla mümkündür. Veteriner hekimler, halkın sağlıklı ve güvenli gıda tüketiminden sorumludur. Aldıkları eğitimin doğal sonucu olarak gıda kontrolü, gıda güvenliği ve gıda üretim teknolojisi bilgileriyle hayvanlardan insanlara bulaşan bakteri, virüs, mantar ve parazitlerden oluşan 250 dolayındaki zoonoz hastalık çeşidiyle gıda zehirlenmeleri ve hayvansal ürünlerde ilaç ve diğer maddelerin kalıntılarının önlenmesi mücadelesini de yürütür. Güncel gelişmelere paralel olarak gıda maddelerine etken bulaşmasına yönelik kritik kontrol noktalarının tespitinde önemli görevler üstlenir. Bu nedenle çiftlikten sofraya kadar her noktada veteriner hekim kontrolü önem kazanmıştır. Dolayısıyla veteriner hekimin kontrolünden geçmeyen hiçbir hayvansal gıda tüketilmemelidir" diye konuştu.


Misafir
30 Eylül 2011 17:36       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
peki zoonos nedir


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç