Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Aralık 2013  Gösterim: 23.654  Cevap: 24

Kapadokya hakkında bilgi verir misiniz?

Ziyaretçi
30 Kasım 2008 15:19       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
ben örnek bir gezi yazısı arıyorum,yardımcı olursanız sevinirim kapotokya ya da istanbul u anlatacak ama biraz acemice alursa sevinirim teşekkürler...
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
Kapadokya Hakkında

Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin dünyada en güzel bütünleştiği yerdir. Coğrafik olaylar Peribacaları'nı olperi bacalari3uştururken, tarihi süreçte, insanlar da, bu peribacalarının içlerine ev, kilise oymuş, bunları fresklerle süsleyerek, binlerce yıllık yaşlı medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır. İnsan yerleşimlerinin Paleolitik döneme kadar uzandığı Kapadokya'nın yazılı tarihi Hitit'lerle başlıyor. Tarih boyunca ticaret kolonilerini barındıran ve ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran Kapadokya, İpek Yolu'nun da önemli kavşaklarından biri.
Sponsorlu Bağlantılar

MÖ XII. yüzyılda Hitit İmparatorluğu'nun çöküşüyle bölgede karanlık bir dönem başlar. Bu dönemde Asur ve Frig etkileri taşıyan geç Hitit Kralları bölgeye egemen olur. Bu Krallıklar MÖ uchisarVI. yüzyıldaki Pers işgaline kadar sürer. Bugün kullanılan Kapadokya adı, Pers dilinde "Güzel Atlar Ülkesi" anlamına geliyor. MÖ 332 yılında Büyük İskender Persleri yenilgiye uğratır, ama Kapadokya'da büyük bir dirençle karşılaşır. Bu dönemde Kapadokya Krallığı kurulur. MÖ III. Yy. sonlarına doğru Romalıların gücü bölgede hissedilmeye başlar ve MÖ I. yy ortalarına doğru Kapadokya Kralları, Romalı generallerin gücüyle atanır ve tahttan indirilir. MS 17 yılında son Kapadokya kralı ölünce, bölge de Roma'nın bir eyaleti olur.

MS III. yy'da Kapadokya'ya Hıristiyanlar gelir ve bölge onlar için bir eğitim ve düşünce merkezi olur. 303-308 yılları arasında Hıristiyanlara uygulanan baskılar iyice artar. Fakat Kapadokya baskılardan korunmak ve Hıristiyan öğretiyi yaymak için ideal bir yerdir. Derin vadiler ve volkanik yumuşak kayalardan oydukları sığınaklar Romalı askerlere karşı güvenli bir alan oluşturur.

IV. yy'da daha sonra "Kapadokya'nın Babaları" olarak bilinen insanların doğumlarını gördü Kapadokya. Fakat bölgenin önemi, III. Leon'un İkonaları yasaklamasıyla doruk noktasına ulaştı. Bu durum peri bacalarikarşısında, İkon yanlısı bazı kişiler bölgeye sığınmaya başladı. İkonoklasm hareketi yüz yıldan fazla sürdü (726-843). Bu dönemde birkaç Kapadokya kilisesi İkonoklasm etkisinde kaldıysa da, ikondan yana olanlar burada rahatlıkla ibadetlerini sürdürdüler. Kapadokya manastırları bu devirde büyük gelişme sağladı.

Yine bu dönemlerde, Anadolu'nun Ermenistan'dan Kapadokya'ya kadar olan Hıristiyan bölgelerine Arap akınları başladı. Bu akınlardan kaçarak bölgeye gelen insanlar bölgedeki kiliselerin tarzlarının değişmesine sebep oldu. XI. Ve XII. yüzyıllarda Kapadokya Selçukluların eline geçti. Bu ve bunu takip eden Osmanlı zamanlarında bölge sorunsuz bir dönem geçirdi. Bölgedeki son Hıristiyanlar 1924-26 yıllarında yapılan mübadeleyle, arkalarında güzel mimari örnekler bırakarak Kapadokya'yı terkettiler.
Alıntı
Son düzenleyen fadedliver; 30 Kasım 2008 16:14


fadedliver tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Ziyaretçi
1 Aralık 2008 17:19       Mesaj #3
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
slm arkadaşlar kapodokya hangi ilmizdedir acaba bulamadımda Msn Grin =)
1 Aralık 2008 17:26       Mesaj #4
Keten Prenses - avatarı
Üye
Nevşehir de yer alır..kapadokya(güzel atlar ülkesi)
Misafir
21 Kasım 2009 15:50       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
slm arkadaşlar!Size bir soru KAPADOKYO HANGİ BÖLGEDE????soruma cevap verirseniz mutlu olurum!!!
Daisy-BT
21 Kasım 2009 15:54       Mesaj #6
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

slm arkadaşlar!Size bir soru KAPADOKYO HANGİ BÖLGEDE????soruma cevap verirseniz mutlu olurum!!!

Kapadokya İç Anadolu Bölgesi'ndedir.
Son düzenleyen Daisy-BT; 10 Aralık 2009 16:04
rapçı BJK
23 Kasım 2009 18:55       Mesaj #7
rapçı BJK - avatarı
Ziyaretçi
nevşehir hangi bölgede?
_KleopatrA_
23 Kasım 2009 19:12       Mesaj #8
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
rapçı BJK adlı kullanıcıdan alıntı

nevşehir hangi bölgede?

İç Anadolu bölgesindedir.
Misafir
8 Aralık 2009 00:09       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bi kre kapadokya iç anadolu bölgesindedir
Misafir
10 Aralık 2009 15:41       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kapadokya hangi bölge ve hangi şehirdedir?Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç