Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 6 Aralık 2011  Gösterim: 27.088  Cevap: 8

İklim değişikliliğinden dolayı hangi bitki ve hayvan türleri yok olmuştur?

Ziyaretçi
2 Aralık 2008 19:22       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
iklim değişikliliğinden dolayı hangi bitki ve hayvan türü yok olmuştur?
EN İYİ CEVABI HerHangiBiri verdi
Bengal kaplanları av için köylere saldırıyor

Küresel ısınmanın denizlerde su seviyesini artırması ve kıyı erozyonu yaratması nedeniyle Hindistan'daki Bengal kaplanları avlanmak için göç etmek zorunda kalıyor. Ayrıca tropikal kuşaktaki kıyı ve bataklıklardaki bitki örtüsünün hızla zarar görmesi kaplanların yaşam alanını ve üremelerini tehdit altına sokuyor.
Sponsorlu Bağlantılar
1960'larda 500 kaplanın yaşadığı Hindistan'ın Sunderbans bölgesinde şu an sadece 250'ye yakın kaplan var. Yiyecek sorunu yüzünden çevredeki köylere saldıran kaplanlar yalnız geçen yıl 50 kişinin ölümüne sebep oldu.

Kurbağaların sesi duyulmayacak

Porto Rico'daki yağmur ormanlarında ve çevre adalarda yaşayan 17 kurbağa türünden üçü tükendi, yedi-sekizi ise sayıca azalmaya başladı. Araştırmacılar eskiden geceleri koro halinde bağrışan kurbağalardan artık hiç ses seda çıkmadığını, bunun ciddi bir tehlikeye işaret ettiğini söylüyor.

Benzer gelişmeler Orta ve Güney Amerika'da da yaşanıyor. Havadaki kuruluğun besin zincirine etki ederek kurbağaları yok etmesi, onlarla aynı besin zinciri içerisinde olan böcek ve kuş türlerinin de yok olması anlamına geliyor.

Göç yolları kısalıyor, kuşlar erken göç ediyor

Küresel ısınmanın göçmen ve tropikal kuşlar üzerindeki en belirgin etkisi yaşam alanlarına getirdiği kısıtlamalar. İklim değişikliği nedeniyle kış aylarında güneye göç eden kuşların rotası büyük oranda farklılaşırken, mesafelerde de kısalmalar meydana geliyor.

Bunun yanı sıra sulak alanların azalması ve sıcaklığın artması kuşların beslenme zincirine ve yaşam biçimlerine de zararlı oluyor. Örneğin Kaliforniya kıyılarının ısınmasının yol açtığı besin kıtlığı yüzünden binlerce deniz kuşunun öldüğü söyleniyor. Bunun haricinde kuşlar yumurtlamaya ve göç etmeye normalden daha erken başlıyor. Bu da çiftleşme zorluklarını ve anomalileri beraberinde getiriyor.

Eğer hava sıcaklığı artmaya devam ederse, özellikle Kuzey Avustralya'daki kuşların yüzde 72'sinin, Avrupa'daki kuşların ise yüzde 38'inin yok olacağı belirtiliyor.

Somon ve morina balığı yok oluyor

Deniz sularındaki ısınma binlerce balığın kuzeye göç etmesine neden oluyor. Ayrıca milyonlarca hayvan ve bitkinin uyum içinde yaşadığı mercan resiflerinin ölmesine yol açıyor. Bu nedenle plankton, morina, dil balığı gibi birçok balık türü sayıca azalıyor. Ayrıca Kuzey Pasifik'teki sıcaklığın 6 derece artması somon balığı sayısında ciddi düşüşler yaratıyor.

Kurbağa türleri tükeniyor

Örneğin Porto Riko'daki yağmur ormanlarında kurbağaların geceleri koro halindeki bağırışları artık kesildi. Çünkü koroya katkı yapan kurbağa türleri tükendi. Bölgede bilinen 17 türün 3'ü tükendi, 7 veya 8'i ise sayıca azalmaya başladı.

Kurbağaların kaybedilmesinin, felaketlere yol açabileceği uyarısı yapılıyor çünkü bu yok oluş, kurbağalarla ortak besin zinciri içerisinde bulunan kuş ve böcek türlerini etkileyecek ve bu da katlanarak artan yeni süreçlere yol açacak, telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkacak.

Yüzlerce örnekten bir başkası da kutup ayıları. Kuzey Kutbu'nda, giderek daha kuzey noktalara çekildikleri gözlenen kutup ayılarının da 2050'de yalnızca hayvanat bahçelerinde kalacağı uyarısı yapılıyor.

Yaşamak için buza ihtiyacı olan kutup ayıları, kuzey kutbunda yazın var olan buz kütlesinin 1978'e göre yüzde 20 küçülmüş olmasından ciddi biçimde etkilenmiş durumda. Kutup ayılarının nüfusu, 1980'lere göre yüzde 22 düştü.

Jeolojik düzen tehlikenin eşiğinde

Küresel ısınma, sadece dünya nüfusunu değil, yeryüzünün tüm bitki ve hayvanlarını ve jeolojik düzenini de tehdit ediyor.

<SPAN style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: 'Trebuchet MS'; mso-bidi-font-family: Arial">


2 Aralık 2008 19:31       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Üye
Yeni Zelanda'nın Massey Üniversitesi'nden Profesör David Penny ile Oxford Üniversitesi'nden evrim uzmanı Dr. Matt Phillips, ''Trends in Ecology and Evolution'' adlı Yeni Zelanda dergisindeki makalelerinde, dinozorların neslinin tükenmesine yol açan göktaşı teorisinin yeniden gözden geçirilmesi yönünde görüş bildirdi.

Bilim adamları, ''Jeofizikçiler 25 yılda, dinozorlar ile pterozorların neslinin tükenmesinin başlıca nedeninin dünyaya göktaşı çarpması olduğu konusunda en ufak bir kanıt ileri sürmedi'' dedi.

Dinozorların neslinin dünyaya göktaşının çarpması yüzünden tükendiğini ifade eden teoride, ''kuşlar ve memelilerin, 65 milyon yıl önce 'Kretase' (Tebeşir Dönemi: 136-65 milyon yıl önce) sonunda göktaşının dünyaya çarpmasından sonra yeryüzünde gelişmeye başladığı'' ifade ediliyor.

Bilim adamları, 80-90 milyon yıl önce çeşitlenmeye başlayan kuşlar ile memelilerin, 20-30 milyon yıl önce sayıca dinozorların önüne geçmeye başladığını belirtti.

David Penny, ''dinozorların neslinin tükendiği dönem ve kuşlar ile memelilerin çoğaldığı dönemin belirlenmesi amacıyla, fosillerin incelenmesi yoluyla, farklı türdeki dinozorların, kuşların ve memelilerin yeryüzünde yaşadığı dönemin öğrenilebileceğini'' kaydetti.
fadedliver
2 Aralık 2008 19:32       Mesaj #3
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Asya Fili (Elephas maxima asurus)
Pars: (Panthera pardus tulliana Valenciennes)

2 Aralık 2008 19:32       Mesaj #4
Keten Prenses - avatarı
Üye
Nesli Tehlikedeki Türler Nesli Tehlikedeki Türler / Nesli Tükenmek Üzere Olan Hayvanlar

800pxursusmaritimussteveamstrupxu3

Nesli tehlikedeki türler
, yok olma tehdidi altındaki bitki ve hayvan türleridir. Dünya Doğayı Koruma Birliği'nin (IUCN) iki yılda bir yayımlanan kırmızı listesinde yer alırlar. Bir türün kırmızı listeye alınması için dünya üzerinde 50'den az yetişkin bireyin kalmış olması gereklidir.
Diğer bir kategori hassas türlerdir. Bunun için temel kıstas türün yetişkin popülasyonunun 1000'den az olmasıdır.
Dünya Doğayı Koruma Birliği'nin (IUCN) 2006 raporu, insan kaynaklı suistimaller sonucu 784 türün dünya üzerinden tamamen yok olduğunu ve 16.119 hayvan türünün tükenmekte olduğunu göstermekte. Sadece 2006'da listeye 530 türün eklenmiş olması canlı türlerinin ne büyük bir tehdit altında olduğunu gösterir.

Tehdit altındaki bazı türler
Dünyanın hemen her bölgesindeki bitki ve hayvan türleri arasında nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya gelen ve bir kısmı ne yazık ki dünya üzerinden tamamen silinen binlerce tür bulunmaktadır. Bazıları;
 • Kutup ayısı (Ursus maritimus), 2006 yılında hassas türden tehlike altındaki tür kategorisine geçti. Kutup bölgesindeki buzulların erimesiyle yaşam alanı tehlike altına girmiştir. Tahminlere göre kutup bölgesindeki bu durum değişmezse önümüzdeki 45 yıl içinde türde yüzde 30'luk bir azalma olacak ve sonunda da tümüyle yok olacak.
 • Vatoz (Manta birostris), belgesellerden aşina olunan eşsiz bir canlıdır. Suda kanat çırparcasına süzülen bu deniz canlısının türü, denizlerdeki kirlenme, avlanma vs. nedenlerle tehlike altındadır.
 • Verreaux’s sifaka lemur (Propithecus verreauxi), Madagaskar'a özgü bir türdür ve kararlı bir orman habitatında yaşayabilmektedir. Kömür üretimi ve orman kesimi ile yaşadığı bölge tehlike altına girmiştir. Aynı zamanda adanın bazı bölgelerinde avlanmaktadır.
 • Gri balina (Eschrichtius robustus), Kuzeybatı pasik gru balina. Halen 50 yetişkin bireyden daha az kaldığı düşünülmektedir. Bu tür tamamen yok olacak derecede avlanmıştır.
 • Siyah çizgili albatros (Thalassarche melanophrys), 21 albatros türünün hepsi neslinin tükenmesi tehdidiyle karşı karşıyadır. Balıkçı ağları tür için ciddi tehdit oluşturmaktadır.
 • Kısa gagalı yunus (Delphinus delphis), Akdeniz alttürüdür. Son 40 yıl içinde türün nüfusu aşırı avlanma ve yaşam alanlarının bozulması sonucu %50 düşmüştür.
150px Ring tailed lemurs 160px Graywhale MMC 169px Bottlenose Dolphin KSC04pd0178
Türkiye'de
Hayvan türleri:
 • Akdeniz foku
 • Deniz kaplumbağası
 • Kelaynak
Bitki Türleri:
 • Kardelen
 • Gölsoğanı
 • Sıklamen
 • Karçiçeği
HerHangiBiri tarafından gönderilmiş olan #5 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Ziyaretçi
11 Ocak 2009 15:09       Mesaj #6
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
hayvanların çeşitliliği bitki örtüsüne ve iklime göre değişir mi?hangi iklimin ve bitki örtüsünün hakim olduğu yerlerde hangi hayvanlar yaşamaktadır? lütfen en kısa zamanda cevabı gönderin
Misafir
13 Mart 2010 15:35       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
iklimin hayvan turlerine etkisi
Misafir
16 Aralık 2010 18:06       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bence hayvanlara bakılmadığı için
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç