Arama

Regl döneminde saç boyamanın din açısından sakıncası var mıdır? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Eylül 2012 Gösterim: 111.493 Cevap: 35
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Eylül 2009       Mesaj #21
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sizce ALLAH'ın yarattığı bişeyi değiştirmk günah değilmi mantıklı düşünürsek sonucu bulabilirz.EN İYİSİ BİLEN BİRİNE DANIŞMAK.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Eylül 2009       Mesaj #22
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ARKADAŞLAR SAÇLARI BOYAMAK GÜNAH DEĞİLDİR.MÜMKÜN OLDUKÇA ÇOK DİKKAT ÇEKİCİ OLMAMALI SADECE.DİNİMİZCE GÖSTERİŞLİ ŞEYLER BİLİYORUZKİ ÇOK HOŞNUT DEĞİLDİR.PEYGAMBER EFENDİMİZ ZAMININDA BOYA YERİNE KINA VARMIŞ O KULLANILIYORMUŞ.ŞİMDİ ÇAĞIN GETİRDİĞİ GELİŞİMLE BOYA İCAT EDİLDİ BOYA YAPILIYOR.MESELA YİNE O DÖNEMLERDE MAKYAJ MALZEMESİ SÜRME VARMIŞ.O KULLANILIYORMUŞ.ŞİMDİ BAZI DİNDAR ARKADAŞLAR SÜRME GÜNAH DEĞİL DERLER ALLIK RUJ PUDRA GÜNAH OLUR NEDENSE.GÜLÜYORUM BÖYLE ŞEYLERE.OZAMANLAR ŞUANKİ KULLANILAN ELEKTRONİK EŞYALAR YOKTU.OZAMAN ONLARIDA KULLANMAYALIM GÜNAHTIR.O DÖNEMDE VAR OLANLAR SEVAP OLUP ŞUAN GELİŞİMLE YENİ İCAT EDEN VE O DÖNEMLERDE OLAN ŞEYLERİN DEVAMI OLAN HİÇBİRŞEYİN GÜNAH OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM...
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Eylül 2009       Mesaj #23
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
saç boyamak günah mı ? lütfen kafanıza göre yazmayn...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Eylül 2009       Mesaj #24
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
şunu söylemek istiyorum , o zaman tırnağınızı da Allah yarattı kesmeyin şekil vermeyin.saçlarınızı da O yarattı.dokunmayın.nasılsa öyle olsun.vücudunuzdaki tüyler de yaratılış gereği çıkıyor.onlara da dokunmayın.eğer sizin mantığınıza göre düşünürsek bunları da yapmalıyız.
eğer mantıklı düşünmek istiyorsanız şuna odaklanın.( bu diyeceğm yanlış algılanmasın ) dnimizde niyet çok önemli.saçınızı boyarken kimsenin kötü niyetle yaptığını düşünmüyorum.zararı var boyamanın.ama zararını en aza indiren boyalar da var. mesela alkol neden günah? çünkü sağlığınıza psikolojinize büyük zarar verir.tırnak uzatmayın derler neden çünkü uzayan kısımda biriken kir ve üreyen bakteriler size ciddi zarar verir.saç boyası,,, boyatan bayanlar da bilir. SAÇINIZI BOYATTIĞINIZDA eğer uygun ve istediğiniz rengi bulmuşsanız moraliniz düzelir,psikolojiniz canlanır,özgüveniniz artar.görünüşünüz hoş olur. ( kaliteli ve amonyaksız boyalar tercih edildiği sürece sağlıa verdiği zarar da en aza inmiş olur ) sonuç : mutluyuz Msn Happy siyah renge günah diyenler var ,söylüyüorum yine niyet. siyah renge boyatmanın haram olduğunu söyleyenler neden olarak firavunun saçının simsiyah olduğnu ve hiiç beyaz düşmediğini söylüyorlar. siyaha boyatırken niyetim firavuna benzemek olmamıştı Msn Happy erkekler için siyaha boyatmk caiz deil diye okumuştum dini bir kitapta SEBEBİ YİNE NİYET : saçlarına kır düşmüş bir erkeğin siyaha boyatması karşısındaki insanı,yaşının genç olduğuna dair kandırmaya girermiş.bu yüzden caiz olmadığı yazıyordu.ama diğer renkler için ( kahve vs ) kısıtlama yoktu.NİYET DİYORUM AMA YANLIŞ ALGILANMASIN,YAPILAN YANLIŞ İŞLERE ''NİYETİM İYİ'' DİYEREK BİR BAHANE YA DA MAZERET GÖSTERMEK DE BÜYÜK HATA OLUR Msn Happy
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
26 Eylül 2009       Mesaj #25
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

saç boyamak günah mı ? lütfen kafanıza göre yazmayn...

Oje sürmek de makyaj yapmak da saç boyamak da günah değildir! Allah kadınları süslenmeye meyilli yaratmıştır. Fakat O, bu süslenmeyi "belli şartlar" altında serbest bırakmıştır. Bir bayan makyaj yapabilir, saçlarını boyayabilir fakat bunu herkese gösteremez! Yani herkese güzel ve çekici görünemez.

Kadın bu süslerini kimlere gösterebilir, kimlere gösteremez? Bu sorunun cevabı için Kur'an-ı Kerim'in 24. suresi olan Nur suresinin 31. ayetinin mealini okuyunuz. O ayetin mealini okuyunca kimlerin yanında makyajlı ve başı açık dolaşabileceğinizi görebileceksiniz. Allah Teala şöyle buyurmuştur:

"Mümin kadınlara da söyle, gözlerini önlerine indirsinler ve avret yerlerini korusunlar. Ziynetlerini, kendiliğinden görünen kısmı müstesna, açmasınlar. Başörtülerini yakalarının üstüne vursunlar. Ziynet yerlerini kocaları, kendi babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, el­leri altında bulundurdukları cariyeler, kadına arzusu kalmamış ele bakar hale gelmiş erkekler ve kadınların mahrem yerlerinin farkına varmayan erkek çocuklardan başkasına açmasınlar. Gizle­dikleri ziynetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Hepiniz Al­lah yoluna dönün ey müminler ki, sıkıntılardan kurtulabilesiniz." (Nur 24/31)

İslam bir dindir ve bu dinde kuralları koyan Allah'tır. Dindarlara düşen ise Allah'ın koymuş olduğu bu kurallara uymaktır. Bir Müslüman bayanın örtünmesi, süslenmesi ve hatta yürüyüşünün nasıl olacağı bile Allah tarafından belirlenmiştir. Yukarıda mealini verdiğimiz ayette bu, açık bir şekilde görülmektedir.

kaynak
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Ekim 2009       Mesaj #26
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben YAGMUR... sac boyamada sakınca yoktur tesetturlu veya cılbablı kadınların kafaları zaten kapaşıdır ama bu saclarını boyamaması anlamına gelmez her kadn yanı evlı kadın esıne guzel gorunmek zorundadır ewet altını cızıyorum zorundadır ve kendısıne mustehap olmadıgı halde daır esı ıstedıgı takdırde kac alma bacak alma sac boyma makyaj yapma gıbı butun guzel gorunen herseyı yapabılırler ...yaLnız..! dısarıya kesınlıkle cıkmaması geregınce bu yapıLanLar sadec ve sadece kendı hane ıcerısınde ve esıne ozel olmalıdır kı gunah oLmasın...ve regl donemınde sac boyanmaz bana gore sacın fızıksel katmanın boya kapatıyor ve gusul suphelı oluyor eger kına veya keten gıbı maddelerle boyanacaksa ewet boyanabılır ama kımyasal sac boyalı dedıgım gıbı guslu suphelı kılıyor ve gusulsuz abdestsız sac boyamayın hanımlar...

Alıntı

adetliyken saç boyanır mı

ben yagmur...
DAHA ONCEKI YAPMIS OLDUGUM ACIKLAMAMDADA BELIRTTIM HAYIR BOYANMAZ. ANCAK HAYIZ (REGL) DONEMI BITER KADINLAR TEMIZLENDIKTEN (GUSUL ALDIKTAN) SONRA SACLAR BOYANIR VE YAHUT VUCUT KILLARI ALINIR VEYA BASKA BIR DEYISLE REGL ONCESI YAPILMALIDIR BUNLAR... UNUTMAYIN HER UZVUMUZ BIZDEN HESAP SORACAK SAHITLIK EDECEKTIR... VE SAC BOYAMA EGER KIMYASAL MADDELER ILE YAPILMIYOR ISE KINA VEYA KETEN ILE YAPILIYOR ISE HER HANGI BIR SAKINCA YOKTUR...
Son düzenleyen Misafir; 14 Ekim 2009 01:29 Sebep: Mesajlar Otomatik Olarak Birleştirildi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Ekim 2009       Mesaj #27
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
DINDE MANTIK YOKTUR ARKADASIM HER YAPTIGIN SEYI NIYETE GORE YAPAMASSIN OYLE DEMEMIS YARADAN O ZAMAN HERKES NIYETE GORE YASASIN YASAK HARAM GUNAH NEDIR KIMSE BILMESIN BOYLE SACMA SEY MI OLUR YHA YAPILMASI GEREKENLER YAPILIR ELBET EGER MEVLA IZIN VERMISSE NAMAZDA NIYET ORUCTA NIYET OLUR INSANIN ZIKRI NEYSE FIKRIDE ODUR... BEN ESIMLE DISARI YEMEGE GIDIYORUM AMA MAKYAJ YAPIYORUM BENIM NIYETIM BELLI ESIMI CEZBETMEK YA DIGER GOREN GOZLER NE OLUYOR E TABI NIYETIM BENIM FARKLI ESIME GUZEL GORUNMEK YAAAA İŞTE BOYLE DINIMIZ MANTIK DINI DEGIL ARKADASIM
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Kasım 2009       Mesaj #28
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
regleyim sacımı boyamak istiyorum olurmu ikinci gunum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Aralık 2009       Mesaj #29
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
adetliylen saç boyamanın tek sakıncası boyanın tutmamasıdır edindiğim bilgilere göre de gusule engeli yoktur
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Şubat 2010       Mesaj #30
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
adetliyken saç boyanırmı