Arama

Marmara Üniversitesi hakkında bilgi verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 20 Şubat 2012 Gösterim: 6.419 Cevap: 9
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
12 Aralık 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
marmara üniversitesi hakkında bilgi
EN İYİ CEVABI BrookLyn verdi
marmaralogogyk1

Sponsorlu Bağlantılar
Marmara Üniversitesi

Marmara Üniversitesi, uzun zamana dayanan mazisi, 2.800 civarında öğretim elemanı ve 57.000'e yaklaşan öğrenci sayısıyla, İstanbul’da yer alan Türkiye’nin yükseköğretim kurumlarından biridir. Dört dilde eğitim veren İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik, Tıp, Eczacılık ve Diş Hekimliği Fakülteleri’ni bünyesinde toplayan Marmara Üniversitesi, bu özelliğiyle Türkiye’nin tek "çok dilli" üniversitesidir.

Tarihi

Üniversitenin tarihi geçmişi, Ticaret, Ziraat, Orman ve Maadin Nezareti’ne bağlı olarak, 16 Ocak 1883’de, Suphi Paşa tarafından, Hamidiye Ticaret Mekteb-i Âlisi adı altında kurulan Yüksek Ticaret Okulu’na kadar uzanmaktadır. Sonraki yıllarda, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi adıyla teşkilat yapısı ve idaresi değişen bu yüksekokul, üniversitenin nüvesini oluşturmuş; aynı çekirdek etrafında gelişecek Marmara Üniversitesi, 20 Temmuz 1982 tarihinde, 41 sayılı kanun hükmünde kararname ve bu kararnameyi yasalaştıran 2809 sayılı kanunla, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir üniversitesi olarak yeniden doğmuştur.
Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü Üniversite aradan geçen tam 20 yıllık sürede yeni birimlerin eklenmesi suretiyle büyümüş, çağdaş üniversite kimliği içinde, 13 fakülte, 11 enstitü, 8 yüksekokul ve rektörlüğe bağlı 3 bölüm, 28 araştırma ve uygulama merkezi ile 104 bölüm, 44 programda eğitim-öğretim ve araştırma görevlerini sürdürmektedir. Öğretim etkinliklerinin yanısıra, topluma yönelik hizmetlerini de geliştirmekte, yayın ve danışmanlık çalışmalarına büyük önem vermektedir

Yapısı
Akademik kadrolarında hizmetler veren 471 profesör, 224 doçent, 552 yardımcı doçent, 281 öğretim görevlisi, 953 araştırma görevlisi, 177 okutman, 93 uzman, toplam 2757 öğretim elemanı ile 5 çevirmen, 1 eğitim-öğretim planlamacısıyla birlikte çalışmakta; 1375 idari personeli, çeşitli birimlerde istihdam etmektedir. Öğretim elemanları, 300 kadarı, üniversite şehri İstanbul’da, çok sayıdaki diğer üniversitenin derslerine de dışarıdan girmektedir. 1982 yılı öncesi mezunlar hariç, Marmara Üniversitesi adı altında diploma vererek mezun olanlar 60 bine yaklaşmaktadır.
Hemen her alanda dünya standartlarında eğitim veren, yabancı uyruklu öğrencilere kapısını açmış, uzun ve başarılı geçmişinden güç alarak, hızla, geleceğin çağdaş dünya üniversitesi haline gelen Marmara Üniversitesi, çeşitli bilimsel toplantılara, kültür, sanat, spor etkinliklerine özel önem vermekte; ulusal ve uluslararası etkinliklere katılmakta veya ev sahipliği yapmaktadır. Yüksek öğretim alanı, sanal eğitim, e-bilim ve e-ticaret, e-öğrenme, e-Türkiye, bilgi aktarım teknolojileri, yüksek teknolojiler, bioteknoloji, enerji, malzeme bilimi ve benzeri terimler daima gündemimizdedir ve eğitimimizde hayat bulmaktadır. Üniversite Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA)’nin, Türkiye’de değerlendirmeye aldığı az sayıdaki üniversiteden birisidir. Mühendislik ve Teknik Eğitim Fakültesi, uluslararası ABET çalışmalarını sürdürmektedir.Bu uzun ve zor bir süreç olup, sonuca ulaşmak için hedeflenen, 2003 yılıdır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz ve Sosyal Bilimler Enstitüsü, Avrupa’da işletme ve ekonomi eğitimde akreditasyonu yapan EQUİS değerlendirmesine girme hazırlıkları içindedir.Sosyal Bilimler Enstitü’sü, kısa adı “EMFD” olan Avrupa Yönetim Geliştirme Kurulu (European Foundation for Management Development)’ na kurumsal üye olarak kabul edilmiştir. Birçok yabancı üniversite ile öğretim üyesi mübadelesini de içeren araştırma ve eğitim protokolleri yapılmış bulunmaktadır.

Akademik Birimler

Fakülteler
  • Atatürk Eğitim Fakültesi
  • Dişhekimliği Fakültesi
  • Eczacılık Fakültesi
  • Fen-Edebiyat Fakültesi
  • Güzel Sanatlar Fakültesi
  • Hukuk Fakültesi
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  • İlahiyat Fakültesi
  • İletişim Fakültesi
  • Mühendislik Fakültesi
  • Teknik Eğitim Fakültesi
  • Tıp Fakültesi
  • Sağlık Eğitimi Fakültesi
Enstitüler
  • Fen Bilimleri Enstitüsü
  • Avrupa Topluluğu Enstitüsü
  • Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  • Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  • Gastroenteroloji Enstitüsü
  • Güzel Sanatlar Enstitüsü
  • Nörolojik Bilimler Enstitüsü
  • Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  • Sosyal Bilimler Enstitüsü
  • Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  • Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
Yüksek Okullar Bankacılık ve Sigortacılık Y.O.
  • Beden Eğitimi Spor Y.O.
  • Hemşirelik Y.O.
  • İstanbul Zeynep Kamil Sağlık Y.O.
  • Yabancı Diller Y.O.
  • İlahiyat M.Y.O.
  • Sağlık Hizmetleri M.Y.O.
  • Sosyal Bilimler M.Y.O.
  • Teknik Bilimler M.Y.O.
Araştırma Merkezleri [
  • Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Avrupa Toplulukları Araştırma ve Dökümantasyon Merkezi
  • Biyolojik ve Klinik Bilimler Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Doğa Bitkileri ve Su Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Finansal Piyasalar Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Geleneksel El Sanatları ve Tasarım Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Grafoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • İstatistik ve Ekonometri Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • İstatistik ve Kantitatif Araştırma Merkezi
  • İşletme Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Kadın İşgücü İstihdamı Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Muhasebe Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Osmanlı Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Sayısal Yöntemler Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Türkiyat Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Türkiye Ekonomisi Araştırma Merkezi
  • Uluslararası Ekonomik İlişkiler Araştırma Merkezi
  • Uluslararası İlişkiler Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezi (USAM)
  • Uluslararası Tekstil Konfeksiyon Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (UTKAR)
  • Yeni Teknolojiler Araştırma ve Geliştirme Merkezi
  • Yabancı Diller Eğitim ve Öğretim Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Sağlık Hizmet Politikaları Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • M.Ü. İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Yerel Yönetimler Araştırma ve Eğitim Merkezi
  • Epilepsi Araştırma ve Uygulama Merkezi (EPAM)
Uluslararası ilişkiler
  • Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi ile Alice Salomon meslek yüksek okulunun Sosyal Pedagoji bölümü (Hannover, Almanya) arasında öğrenci değişim programı
  • Marmara Üniversitesi Almanca İşletme ve İşletme Enformatiği Bölümleri (bkz. Almanca İşletme) ile DAAD(Alman Akademik Mübadele Teşkilatı)işbirliği çerçevesinde birçok Alman üniversitesi ile karşılıklı değişim programları
Öğrenci Kulüpleri

A-Tipi Kulüpler

Fakülte veya Yüksekokulun alanına yönelik kulüpler
  • Bilgisayar Mühendisliği Kulübü (Mühendislik Fakültesi)
  • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Kulübü (Atatürk Eğitim Fakültesi)
  • Biyoloji Kulübü (Fen Edebiyat Fakültesi )
  • Community Club (İktisadi İdari Bilimler Fakültesi)
  • Çevre Mühendisliği Kulübü (Mühendislik Fakültesi)
  • Diş Hekimliği Kulübü (Diş Hekimliği Fakültesi)
  • Elektrik Kulübü (Teknik Eğitim Fakültesi)
  • Endüstri Mühendisliği Kulübü (Mühendislik Fakültesi)
  • Finans Kulübü (Bankacılık Sigortacılık Yüksekokulu)
  • İktisat Kulübü (İktisadi İdari Bilimler Fakültesi)
  • İngilizce Öğretmenliği (E.L.T.) Kulübü (Atatürk Eğitim Fakültesi)
  • Kamu Yönetimi Kulübü (İktisadi İdari Bilimler Fakültesi)
  • Kimya Kulübü (Fen Edebiyat Fakültesi )
  • Makine Kulübü (Teknik Eğitim Fakültesi)
  • Makine Mühendisliği Kulübü (Mühendislik Fakültesi)
  • Management Club (İktisadi İdari Bilimler Fakültesi)
  • Matbaacılık Kulübü(Teknik Eğitim Fakültesi)
  • Matematik ve Eğitim Topluluğu Kulübü (Atatürk Eğitim Fakültesi)
  • Metal Kulübü (Teknik Eğitim Fakültesi)
  • Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Kulübü (Mühendislik Fakültesi)
  • Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Kulübü (Atatürk Eğitim Fakültesi)
  • Siyaset ve Uluslar Arası İlişkiler Kulübü (İktisadi İdari Bilimler Fakültesi)
  • Tıp Kulübü (Tıp Fakültesi)
  • Turizm Kulübü (Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu)
  • WIB Club
B-Tipi Kulüpler

Tüm öğrencileri ilgilendiren kulüpler
  • Amerikan Futbolu Spor Kulübü
  • Arkeoloji ve Araştırma Kulübü
  • Atatürkçü Düşünce Kulübü
  • Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kulübü
  • Bilim ve Sosyal Araştırmalar Kulübü
  • Çağdaş Müzik Kulübü
  • Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü
  • Edebiyat Akademi Kulübü
  • Fikir ve Sanat Kulübü
  • Fotoğrafçılık Kulübü
  • Gezi Kulübü
  • Gösteri Kulübü
  • İletişim ve Sanat Kulübü
  • Marmara Genç Tema Kulübü
  • Marmaralı Kartallar Kulübü
  • Münazara Kulübü
  • Rock Kulübü
  • Satranç ve Briç Kulübü
  • Spor Kulübü
  • Tiyatrom Kulübü
  • Toplum Gönüllüleri Kulübü
  • Türk Kültürü Araş. İnc. ve Tanıtım Kulübü
  • Üniversite Sanayi İşbirliği Kulübü
  • Zeka Kulübü

BrookLyn - avatarı
BrookLyn
Kayıtlı Üye
12 Aralık 2008       Mesaj #2
BrookLyn - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
marmaralogogyk1

Sponsorlu Bağlantılar
Marmara Üniversitesi

Marmara Üniversitesi, uzun zamana dayanan mazisi, 2.800 civarında öğretim elemanı ve 57.000'e yaklaşan öğrenci sayısıyla, İstanbul’da yer alan Türkiye’nin yükseköğretim kurumlarından biridir. Dört dilde eğitim veren İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik, Tıp, Eczacılık ve Diş Hekimliği Fakülteleri’ni bünyesinde toplayan Marmara Üniversitesi, bu özelliğiyle Türkiye’nin tek "çok dilli" üniversitesidir.

Tarihi

Üniversitenin tarihi geçmişi, Ticaret, Ziraat, Orman ve Maadin Nezareti’ne bağlı olarak, 16 Ocak 1883’de, Suphi Paşa tarafından, Hamidiye Ticaret Mekteb-i Âlisi adı altında kurulan Yüksek Ticaret Okulu’na kadar uzanmaktadır. Sonraki yıllarda, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi adıyla teşkilat yapısı ve idaresi değişen bu yüksekokul, üniversitenin nüvesini oluşturmuş; aynı çekirdek etrafında gelişecek Marmara Üniversitesi, 20 Temmuz 1982 tarihinde, 41 sayılı kanun hükmünde kararname ve bu kararnameyi yasalaştıran 2809 sayılı kanunla, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir üniversitesi olarak yeniden doğmuştur.
Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü Üniversite aradan geçen tam 20 yıllık sürede yeni birimlerin eklenmesi suretiyle büyümüş, çağdaş üniversite kimliği içinde, 13 fakülte, 11 enstitü, 8 yüksekokul ve rektörlüğe bağlı 3 bölüm, 28 araştırma ve uygulama merkezi ile 104 bölüm, 44 programda eğitim-öğretim ve araştırma görevlerini sürdürmektedir. Öğretim etkinliklerinin yanısıra, topluma yönelik hizmetlerini de geliştirmekte, yayın ve danışmanlık çalışmalarına büyük önem vermektedir

Yapısı
Akademik kadrolarında hizmetler veren 471 profesör, 224 doçent, 552 yardımcı doçent, 281 öğretim görevlisi, 953 araştırma görevlisi, 177 okutman, 93 uzman, toplam 2757 öğretim elemanı ile 5 çevirmen, 1 eğitim-öğretim planlamacısıyla birlikte çalışmakta; 1375 idari personeli, çeşitli birimlerde istihdam etmektedir. Öğretim elemanları, 300 kadarı, üniversite şehri İstanbul’da, çok sayıdaki diğer üniversitenin derslerine de dışarıdan girmektedir. 1982 yılı öncesi mezunlar hariç, Marmara Üniversitesi adı altında diploma vererek mezun olanlar 60 bine yaklaşmaktadır.
Hemen her alanda dünya standartlarında eğitim veren, yabancı uyruklu öğrencilere kapısını açmış, uzun ve başarılı geçmişinden güç alarak, hızla, geleceğin çağdaş dünya üniversitesi haline gelen Marmara Üniversitesi, çeşitli bilimsel toplantılara, kültür, sanat, spor etkinliklerine özel önem vermekte; ulusal ve uluslararası etkinliklere katılmakta veya ev sahipliği yapmaktadır. Yüksek öğretim alanı, sanal eğitim, e-bilim ve e-ticaret, e-öğrenme, e-Türkiye, bilgi aktarım teknolojileri, yüksek teknolojiler, bioteknoloji, enerji, malzeme bilimi ve benzeri terimler daima gündemimizdedir ve eğitimimizde hayat bulmaktadır. Üniversite Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA)’nin, Türkiye’de değerlendirmeye aldığı az sayıdaki üniversiteden birisidir. Mühendislik ve Teknik Eğitim Fakültesi, uluslararası ABET çalışmalarını sürdürmektedir.Bu uzun ve zor bir süreç olup, sonuca ulaşmak için hedeflenen, 2003 yılıdır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz ve Sosyal Bilimler Enstitüsü, Avrupa’da işletme ve ekonomi eğitimde akreditasyonu yapan EQUİS değerlendirmesine girme hazırlıkları içindedir.Sosyal Bilimler Enstitü’sü, kısa adı “EMFD” olan Avrupa Yönetim Geliştirme Kurulu (European Foundation for Management Development)’ na kurumsal üye olarak kabul edilmiştir. Birçok yabancı üniversite ile öğretim üyesi mübadelesini de içeren araştırma ve eğitim protokolleri yapılmış bulunmaktadır.

Akademik Birimler

Fakülteler
  • Atatürk Eğitim Fakültesi
  • Dişhekimliği Fakültesi
  • Eczacılık Fakültesi
  • Fen-Edebiyat Fakültesi
  • Güzel Sanatlar Fakültesi
  • Hukuk Fakültesi
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  • İlahiyat Fakültesi
  • İletişim Fakültesi
  • Mühendislik Fakültesi
  • Teknik Eğitim Fakültesi
  • Tıp Fakültesi
  • Sağlık Eğitimi Fakültesi
Enstitüler
  • Fen Bilimleri Enstitüsü
  • Avrupa Topluluğu Enstitüsü
  • Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  • Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  • Gastroenteroloji Enstitüsü
  • Güzel Sanatlar Enstitüsü
  • Nörolojik Bilimler Enstitüsü
  • Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  • Sosyal Bilimler Enstitüsü
  • Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  • Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
Yüksek Okullar Bankacılık ve Sigortacılık Y.O.
  • Beden Eğitimi Spor Y.O.
  • Hemşirelik Y.O.
  • İstanbul Zeynep Kamil Sağlık Y.O.
  • Yabancı Diller Y.O.
  • İlahiyat M.Y.O.
  • Sağlık Hizmetleri M.Y.O.
  • Sosyal Bilimler M.Y.O.
  • Teknik Bilimler M.Y.O.
Araştırma Merkezleri [
  • Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Avrupa Toplulukları Araştırma ve Dökümantasyon Merkezi
  • Biyolojik ve Klinik Bilimler Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Doğa Bitkileri ve Su Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Finansal Piyasalar Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Geleneksel El Sanatları ve Tasarım Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Grafoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • İstatistik ve Ekonometri Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • İstatistik ve Kantitatif Araştırma Merkezi
  • İşletme Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Kadın İşgücü İstihdamı Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Muhasebe Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Osmanlı Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Sayısal Yöntemler Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Türkiyat Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Türkiye Ekonomisi Araştırma Merkezi
  • Uluslararası Ekonomik İlişkiler Araştırma Merkezi
  • Uluslararası İlişkiler Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezi (USAM)
  • Uluslararası Tekstil Konfeksiyon Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (UTKAR)
  • Yeni Teknolojiler Araştırma ve Geliştirme Merkezi
  • Yabancı Diller Eğitim ve Öğretim Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Sağlık Hizmet Politikaları Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • M.Ü. İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Yerel Yönetimler Araştırma ve Eğitim Merkezi
  • Epilepsi Araştırma ve Uygulama Merkezi (EPAM)
Uluslararası ilişkiler
  • Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi ile Alice Salomon meslek yüksek okulunun Sosyal Pedagoji bölümü (Hannover, Almanya) arasında öğrenci değişim programı
  • Marmara Üniversitesi Almanca İşletme ve İşletme Enformatiği Bölümleri (bkz. Almanca İşletme) ile DAAD(Alman Akademik Mübadele Teşkilatı)işbirliği çerçevesinde birçok Alman üniversitesi ile karşılıklı değişim programları
Öğrenci Kulüpleri

A-Tipi Kulüpler

Fakülte veya Yüksekokulun alanına yönelik kulüpler
  • Bilgisayar Mühendisliği Kulübü (Mühendislik Fakültesi)
  • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Kulübü (Atatürk Eğitim Fakültesi)
  • Biyoloji Kulübü (Fen Edebiyat Fakültesi )
  • Community Club (İktisadi İdari Bilimler Fakültesi)
  • Çevre Mühendisliği Kulübü (Mühendislik Fakültesi)
  • Diş Hekimliği Kulübü (Diş Hekimliği Fakültesi)
  • Elektrik Kulübü (Teknik Eğitim Fakültesi)
  • Endüstri Mühendisliği Kulübü (Mühendislik Fakültesi)
  • Finans Kulübü (Bankacılık Sigortacılık Yüksekokulu)
  • İktisat Kulübü (İktisadi İdari Bilimler Fakültesi)
  • İngilizce Öğretmenliği (E.L.T.) Kulübü (Atatürk Eğitim Fakültesi)
  • Kamu Yönetimi Kulübü (İktisadi İdari Bilimler Fakültesi)
  • Kimya Kulübü (Fen Edebiyat Fakültesi )
  • Makine Kulübü (Teknik Eğitim Fakültesi)
  • Makine Mühendisliği Kulübü (Mühendislik Fakültesi)
  • Management Club (İktisadi İdari Bilimler Fakültesi)
  • Matbaacılık Kulübü(Teknik Eğitim Fakültesi)
  • Matematik ve Eğitim Topluluğu Kulübü (Atatürk Eğitim Fakültesi)
  • Metal Kulübü (Teknik Eğitim Fakültesi)
  • Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Kulübü (Mühendislik Fakültesi)
  • Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Kulübü (Atatürk Eğitim Fakültesi)
  • Siyaset ve Uluslar Arası İlişkiler Kulübü (İktisadi İdari Bilimler Fakültesi)
  • Tıp Kulübü (Tıp Fakültesi)
  • Turizm Kulübü (Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu)
  • WIB Club
B-Tipi Kulüpler

Tüm öğrencileri ilgilendiren kulüpler
  • Amerikan Futbolu Spor Kulübü
  • Arkeoloji ve Araştırma Kulübü
  • Atatürkçü Düşünce Kulübü
  • Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kulübü
  • Bilim ve Sosyal Araştırmalar Kulübü
  • Çağdaş Müzik Kulübü
  • Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü
  • Edebiyat Akademi Kulübü
  • Fikir ve Sanat Kulübü
  • Fotoğrafçılık Kulübü
  • Gezi Kulübü
  • Gösteri Kulübü
  • İletişim ve Sanat Kulübü
  • Marmara Genç Tema Kulübü
  • Marmaralı Kartallar Kulübü
  • Münazara Kulübü
  • Rock Kulübü
  • Satranç ve Briç Kulübü
  • Spor Kulübü
  • Tiyatrom Kulübü
  • Toplum Gönüllüleri Kulübü
  • Türk Kültürü Araş. İnc. ve Tanıtım Kulübü
  • Üniversite Sanayi İşbirliği Kulübü
  • Zeka Kulübü

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ağustos 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
16 Ocak 1883' de “Hamidiye Ticaret Mektebi Alisi“ ismi altında Ticaret ve Ziraat Orman ve Maadin nezaretine bağlı olarak Cağaloğlu' nda İstanbul Kız Lisesi' nin arkasında bir evde eğitime başlamış olan kurumumuz 1887‘de ilk mezunlarını (13 kişi) vermiştir. 21 Eylül 1889‘ da Maarif Nezaretine bağlanan okul, 1893 yılında ileride islahi ve tekrar açılışı düşünülmek üzere lagvedilmistir. 15 Ekim 1897 tarihinde yine Maarif Nezaretine bağlı olarak yeniden açılmış ve o günden bu güne kesintisiz olarak eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.

1915 yılında yapılan değişiklikle okul iki kademeli (kısmi evvel, kısmi sanı) hale getirilmiştir.

Cumhuriyet döneminin başlamasıyla (1923 – 1924 ders yılı) okul üç kademeli hale getirilmekte (Orta Ticaret Mektebi – Yüksek Ticaret Mektebi ve İstanbul Ulumu Aliye-i Ticarriye Mektebi) ve İktisat vekaletine bağlanmaktadır. 1924 – 1925 ders yılından itibaren de muhtelif (kız – erkek – karma) eğitime başlamıştır. 15.02.1932' de belirtilen üç kademe küçük ticaret mektebi (1934 – 1935 yılından sonra adi Orta Ticaret Mektebi olmuştur) Ticaret Lisesi ve Yüksek İktisat ve Ticaret Mektebi seklinde yeniden düzenlenmiş ve Maarif Vekaletine yeniden bağlanmış bulunmaktadır.

Üniversite1959 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi haline dönüşmüş, 1982 yılında da Marmara Üniversitesi olarak Üniversiteler kurumları arasında yer almıştır.

Marmara Üniversitesi'nin bugünkü temel karakteristiği 2547 sayılı Yükseköğretim Yasası'nda öngörülen amaç ve ana ilkelere uygun olarak Ulu Önder' in öngördüğü, çağdaşlaşma öncüleri arasına katılmış, demokrat, eşitlikçi ve dinamik bir yükseköğretim kurumu düzeyine ulaşmasıdır. 20.07.1982' de 20 profesör, 31 doçent, 32 yardımcı doçent olmak üzere toplam 83 öğretim üyesi, 197 öğretim görevlisi ve yardımcısı, 280 öğretim elemanı ile ise başlanmış, 1.10.1998' de 369 profesör, 276 doçent, 397 yardımcı doçent olmak üzere 1042 öğretim üyesine ve 1497' si öğretim görevlisi ve yardımcısı olmak üzere 2539 öğretim elemanına çıkılmıştır. Artış on kattır. 1982 – 1983 yılında 12 bin olan öğrenci mevcudumuz bugün örgün, ikinci, önlisans, lisans ve lisansüstü olmak üzere 51024' tür. Bu gelişmeler sonucu, toplamda Marmara Üniversitesi öğrenci sayısında İstanbul ve Gazi' den sonra üçüncü, öğretim elemanı sayısında da besinci sıradadır. 1998 – 1999 eğitim - öğretim yılında 8755 öğrenci kaydetmiş bulunuyoruz.

Marmara Üniversitesi, 1982 - 1983 eğitim öğretim yılında dokuz fakülte, bir yüksekokul, bir enstitü ile eğitim ve öğretime baslamıştır. Bugün fakülte sayısı on dörde,yüksekokul sayısı dokuza,enstitü sayısı da on bire yükselmiştir. Önlisans, lisans program sayısı 136' dır. Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi Dişhekimliği Fakültesi Eczacılık Fakültesi Fen-Edebiyat Fakültesi Güzel Sanatlar Fakültesi Hukuk Fakültesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İlahiyat Fakültesi İletişim Fakültesi Mühendislik Fakültesi Teknik Eğitim Fakültesi Tıp Fakültesi Sağlık Eğitimi Fakültesi

kaynak
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Eylül 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
marmara üniversitesinde sözelci biri için hangi bölümler var yada sözelci hangi bölümlere gide bilir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Eylül 2009       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

marmara üniversitesinde sözelci biri için hangi bölümler var yada sözelci hangi bölümlere gide bilir

Radyo ve Televizyonculuk
Fen Edebiyat fakültesi
Edebiyat Öğretmenliği
Coğrafya Öğretmenliği
Tarih Öğretmenliği
Türkçe Öğretmenliği

gibi bölümleri sözel bölüm'den seçebilirsiniz.
SettingZm - avatarı
SettingZm
Ziyaretçi
22 Temmuz 2011       Mesaj #6
SettingZm - avatarı
Ziyaretçi
bu bölüm iyi midir? şu anda gidebileceğim en iyi yer olarak gözüküyo başka bölüme çok zor girebiliyorum..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Temmuz 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sözelciler için sadece bu bölümler mi var marmara üniversitesinde ?

Radyo ve Televizyonculuk
Fen Edebiyat fakültesi
Edebiyat Öğretmenliği
Coğrafya Öğretmenliği
Tarih Öğretmenliği
Türkçe Öğretmenliği...
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
21 Ocak 2012       Mesaj #8
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı

sözelciler için sadece bu bölümler mi var marmara üniversitesinde ?

Radyo ve Televizyonculuk

Alıntı

Fen Edebiyat fakültesi
Edebiyat Öğretmenliği
Coğrafya Öğretmenliği
Tarih Öğretmenliği
Türkçe Öğretmenliği...

Marmara Üniversitesi Sözel Programları

SÖZEL 1 (18 Program)
  • Büro Yönetimi Öğretmenliği (4 Yıllık) (SOZ1)
  • Çiçek, Örgü, Dokuma Öğretmenliği (4 Yıllık) (SOZ1)
  • Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği (4 Yıllık) (SOZ1)
  • Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği (4 Yıllık) (SOZ1)
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği (4 Yıllık) (SOZ1)
  • Gastronomi (4 Yıllık) (SOZ1)
  • Giyim Öğretmenliği (4 Yıllık) (SOZ1)
  • Görme Engelliler Öğretmenliği (4 Yıllık) (SOZ1)
  • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık (4 Yıllık) (SOZ1)
  • Hazır Giyim Öğretmenliği (4 Yıllık) (SOZ1)
  • İlahiyat (4 Yıllık) (SOZ1)
  • İşitme Engelliler Öğretmenliği (4 Yıllık) (SOZ1)
  • Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenliği (4 Yıllık) (SOZ1)
  • Nakış Öğretmenliği (4 Yıllık) (SOZ1)
  • Sözel Programlar (4 Yıllık) (SOZ1)
  • Turizm Animasyonu (4 Yıllık) (SOZ1)
  • Yaygın Din Öğretimi ve Uygulamaları (4 Yıllık) (SOZ1)
  • Zihin Engelliler Öğretmenliği (4 Yıllık) (SOZ1)
SÖZEL 2 (54 Program)
  • Arkeoloji ve Sanat Tarihi (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Azerbaycan Dili Ve Edebiyatı (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Basın ve Yayın (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Bölge Bilim (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Coğrafya (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Coğrafya Öğretmenliği (5 Yıllık) (SOZ2)
  • Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Dil Bilgisi (5 Yıllık) (SOZ2)
  • Dünya Dinleri (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Edebiyat (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Gazetecilik (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Görsel İletişim Tasarımı (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Görsel Sanatlar ve İletişim Tasarımı (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Gürcü Dili Ve Edebiyatı (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Halkbilim (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Halkla İlişkiler (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Halkla İlişkiler ve Tanıtım (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Hititoloji (4 Yıllık) (SOZ2)
  • İletişim (4 Yıllık) (SOZ2)
  • İletişim Bilimleri (4 Yıllık) (SOZ2)
  • İletişim Sanatları (4 Yıllık) (SOZ2)
  • İletişim Tasarımı (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Kırgız Dili Ve Edebiyatı (5 Yıllık) (SOZ2)
  • Kültür Yönetimi (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Medya ve İletişim (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Medya ve İletişim Sistemleri (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Radyo ve Televizyon (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Radyo, Sinema ve Televizyon (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Radyo, Televizyon Ve Sinema (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Reklam Tasarımı ve İletişimi (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Reklamcılık (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Reklamcılık ve Halkla İlişkiler (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Sanat Tarihi (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Sanat Tarihi Ve Müzecilik (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Sanat Tarihi Ve Teorisi (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Sanat Yönetimi (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Sinema (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Sinema ve Televizyon (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Sosyal ve Siyasal Bilimler (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Sümeroloji (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Tarih (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Tarih Öğretmenliği (5 Yıllık) (SOZ2)
  • Tarih Öğretmenliği (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Televizyon Haberciliği ve Programcılığı (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Türk Dili ve Edebiyatı (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği (5 Yıllık) (SOZ2)
  • Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmenliği (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Türk Dünyası Türk Dili Ve Edebiyatı (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Türk Halkbilimi (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Türkçe Öğretmenliği (4 Yıllık) (SOZ2)
  • Türkoloji (4 Yıllık) (SOZ2)
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
theMira
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Şubat 2012       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
marmara üniversitesi kim tarafından kurulmuştur?
SaKLI - avatarı
SaKLI
VIP VIP Üye
20 Şubat 2012       Mesaj #10
SaKLI - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı

marmara üniversitesi kim tarafından kurulmuştur?

Üniversitenin tarihi geçmişi, Ticaret, Ziraat, Orman ve Maadin Nezareti’ne bağlı olarak, 16 Ocak 1883’de, Suphi Paşa tarafından, Hamidiye Ticaret Mekteb-i Âlisi adı altında kurulan Yüksek Ticaret Okulu’na kadar uzanmaktadır
..