Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 1 Aralık 2014  Gösterim: 164.013  Cevap: 129

Mancınık nasıl yapılır?

Misafir
29 Kasım 2010 19:28       Mesaj #61
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
MNCK NEDR YAAAA????????????????
Sponsorlu Bağlantılar


Misafir
4 Aralık 2010 12:45       Mesaj #62
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bancınık tahtadan yapılır ama video nerde????
Misafir
6 Aralık 2010 18:24       Mesaj #63
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ödew daha bugün verildi ama cok acil lazım bi bilen çıksın lütfen(amin)Msn Happy
Misafir
8 Aralık 2010 23:10       Mesaj #64
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha foto demişsin ama foto yok üfff ... bide grup ödevi ALLAH rızası için fotoyu gösterin
Misafir
11 Aralık 2010 13:00       Mesaj #65
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar mancınık bir ödev lütfen daha ciddi olun malzemeleri neler
Misafir
12 Aralık 2010 18:09       Mesaj #66
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkiler mancılık yapmayı bilen söyleyebilirmi
Misafir
12 Aralık 2010 21:08       Mesaj #67
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaslar onun yapımını diirek burda anlatamazsınız zaten Msn Happy o yüzden resimli arastırma yapın asama-asama Msn Wink
ener
12 Aralık 2010 21:59       Mesaj #68
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

arkiler mancılık yapmayı bilen söyleyebilirmi

Mancınık, orta çağda kuşatmada duvarları hasara uğratmak için kullanılan bir kuşatma makinesidir..

İslâm adına büyük bir imparatorluk kuran Araplar, muhasara savaşı tekniği hakkında çok az bilgiye sahiptiler. Bununla beraber Müslümanların Bizans'ta ve Sasani İran'da kullanılan usulleri almaları çok sürmedi15. Bir muhasara silahı olan mancınıkla Müslümanlar ilk defa Hz. Peygamber döneminde vuku bulan Hayber kuşatmasında karşılaşmışlar ve burada ele geçirdikleri mancınığı diğer kalelerin düşürülmesinde kullanmışlardır. Mancınık ikinci defa Taif muhasarasında kullanılmıştır. Müslümanlar tarafından zamanla yenilenilerek geliştirilen mancınık; komutanların şehirlerin kuşatılmasında ve surların yıkılmasında vazgeçemedikleri bir silah olmuştur16.


Emevîler ve Abbasîler döneminde muhasaralarda mancınıkdan başka arrade, debbâbe, kebş adını taşıyan ağır silahlar kullanılmaya başlanılmıştır17. Abbasîler döneminde yanar petrol atan(ateş kıtaları, naffâtûn) birlikleri ile takviye edilen orduda; mancınık ve kale kapılarını kırmada kullanılan şahmerdan vs.nin de içinde bulunduğu kuşatma alet ve edavâtının çalışmasından sorumlu mühendisler de vardı18.
Muhasara usullerinin gelişmesinde Haçlı seferlerinin önemli bir yeri vardır19. Haçlı seferleri, şehir ve kale kuşatmaları ile ilgili bir takım teknik ve usullerin gelişip kemâle ermesine yataklık etmiş bir olaylar zinciridir. Bu gelişmeler, daha çok düşman siperlerine ve müdafaa hatlarına yer altından yaklaşabilmek için "sıçan yolları" kazmak ve "lağm"lar (yer altı tünelleri) açmak, mancınık ve şahmerdan kullanmak, çeşitli yanar-tutuşur ecza ve maddeler ile patlayıcı maddeler tatbik etmek gibi kuşatma taktikleri ile ilgili yeniliklerdir
Selçuklular zamanında mancınık yapımında ve kullanımında önemli gelişmeler olduğunu görüyoruz. Malazgirt kalesi muhasarasında (1040-1063) kullanılan bir mancınık 60 libre21 taş fırlatabiliyor ve dörtyüz kişi ile hareket ettirilebiliyordu. Bundan başka Selçuklular arrade, çarh (ağır ok fırlatan alet) ve neft atan cihazlar da kullanmışlardır22.
Eyyubîler döneminde yukarıda sayılan silahlarda önemli gelişmeler olmuş; neftçilikte el bombaları kullanılmaya başlanmıştır. Eyyubîler bilhassa neft ve lağımcılık sayesinde önemli başarılar elde etmişlerdir23. Barutun muhasarada kullanılmaya başlaması en önemli gelişmelerden biridir. Lağımlarla surların altına yerleştirilen barutun patlaması, kuşatılanların gücü üstünde çok olumsuz bir hava meydana getirmiştir24. Barutun bu şekilde doğrudan kullanımı dışında top ve ateşli silahlarda kullanılmaya başlaması ise, savaş teknolojisini esastan değiştirecek bir ihtilâl niteliğinde idi.
Misafir
14 Aralık 2010 19:28       Mesaj #69
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Yaa senin kumbaran yok mu vardır tabii.. kumbaranın hem hapağının ucunda hem de altının ucunda bir demir parçası olur. onlara balon lastiği bağla kapağı açınca lastiğin üstüne ne koyarsan koy fırlar . al sana en basitlerinden biri.
Misafir
15 Aralık 2010 16:21       Mesaj #70
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mancınık için malzeme yok ve ingilizce yazilmişDaha fazla sonuç:
Mancınık nasıl yapılır?

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç