Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var|Gösterim: 162.466|Cevap: 137|Güncelleme: 14 Ocak 2015

Mancınık nasıl yapılır?

Misafir
11 Mart 2010 17:20   |   Mesaj #61   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
ya bizim hoca da 3 basit makineden oluşan bileşik makine yapın dedi bu manıcık üç basit makineden mi oluşuyo?bişi anlamadım bn..
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir
1 Kasım 2010 20:47   |   Mesaj #62   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
ARKADAŞLAR LÜTFEN MANCINIK NASIL YAPILIYO
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir
10 Kasım 2010 16:02   |   Mesaj #63   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
malzemelerini de yazarsanız bide kaç cm olduğunu falan nerden bulacağımızı falan
Misafir
11 Kasım 2010 17:00   |   Mesaj #64   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
yaa burda mancınık yapımı yazmıyo ki
Misafir
23 Kasım 2010 22:47   |   Mesaj #65   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
benimde görevim bu yag offf Msn Happy)
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir
26 Kasım 2010 17:11   |   Mesaj #66   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
manıcık ne demek????????????????????????
Misafir
27 Kasım 2010 21:10   |   Mesaj #67   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
~~ Mancınık ~~
Başlangıçta, ok atmakta kullanılan büyük sehpalı yay (arbalet) anlamına gelen mancınık, yıllar sonra kargı, mızrak ve taş atmakta kullanılan makina anlamını taşımaya başladı. Mancınığı ilk kullanan Yunanlılar’ dır.
Mancınığın yayı, önceleri boynuzdan yapılırdı. Ama kısa bir süre sonra, bunun, elde kullanılan küçük mancınıklar için yeterli olmasına karşılık, ağır mızrak ve taşları atacak güçte olmadığı anlaşıldı. Yeni silahta, boynuzdan yapılan yayın yerine, iki sağlam ağaç kol takıldı ve yay teli, bu kolların uçlarına bağlandı. Kolların öteki uçları, bükümlerin arasına sokulur, bu düzenek, bir ağaç çerçeve içine takılır, ya çerçeveye sokulan çubuklarla yada mandallı bir çarkla sıkılırdı. “Katapult” adı verilen bu silah, Romalı komutanlar tarafından çok beğenildi. Benzer mancınıklarla son zamanlarda yapılan deneylerden anlaşıldığına göre, söz konusu silahlar, bir zıpkını 400 metreye (normal yayla ulaşılması olanaksız bir menzil) kadar atabiliyordu.
Nasıl Yapılır ?
Karşı ağırlıklar, kol yere doğru çekilir ve yerde bir iğne ile yapılan maksimum yükseklik yükseltilir.Sapan açılı pin üzerine yerleştirilir.
Aks yerine iki destek konulur.Merkezde olacak şekilde tutturmak gerekir.
Sapan dizgenin dişlileri yıpratmasını önlemek için ucunda dikilir. Sapan kese pijama eski bir çift yapılır. Bir çentik dışında her iki tarafın alınmıştır ve yuvarlak bir şekil vermek koşulu ile dikilmektedir.
Açılı pinler ayarlamalar büyük artış ya da etkinlik azalması neden olabilir. Sallanan sapan ark tanjant 45 derece olduğunda Optimal, sapan bir ucunu bu pin doğru kayıyor. Bir pin göz kanca açılı pin kol indirilir hemen altında bulunan aracılığıyla yerleştirilir. Bir emniyet mekanizması gibi çalışır ve iki eliyle yük ve sapan pozisyon boşaltır. Iki alt göz kancaları sadece herhangi bir ekstra dize çalışan parçaların açık tutmak için vardır.
Bu hazır modunda güvenlik mekanizmasıdır. Çatal pim aşağı kolu tutar. İplik pin bir mesafeden bağlı pin çekme için kullanılır .

Mancınığın Özellikleri
Mancınığın yayı, önceleri boynuzdan yapılırdı. Ama kısa bir süre sonra, bunun, elde kullanılan küçük mancınıklar için yeterli olmasına karşılık, ağır mızrak ve taşları atacak güçte olmadığı anlaşıldı. Yeni silahta, boynuzdan yapılan yayın yerine, iki sağlam ağaç kol takıldı ve yay teli, bu kolların uçlarına bağlandı. Kolların öteki uçları, bükümlerin arasına sokulur, bu düzenek, bir ağaç çerçeve içine takılır, ya çerçeveye sokulan çubuklarla ya da mandallı bir çarkla sıkılırdı. Bu silah, Romalı komutanlar tarafından çok beğenildi. Benzer mancınıklarla Sosen zamanlarda yapılan deneylerden anlaşıldığına göre, söz konusu silahlar, bir zıpkını 400 metreye (normal yayla ulaşılması olanaksız bir menzil) kadar atabiliyordu.Bazı Mancınık Çeşitleri :
Taş Mancınığı : Romalılar, zıpkın ve kargı gibi silahları katapultla atmalarının yanı sıra, kale yada kent kuşatması sırasında ağır ve büyük taşları atabilecek bir aygıtta geliştirdiler. “Taş Mancınığı” adı verilen bu silah, sağlam ve uzun bir ağaç koldan oluşmaktaydı. Kolun bir ucu, bir çerçeveye takılıydı; öbür ucunda, taşların konabileceği kepçe biçimli bir yuva vardı. Atma kolu, bir boynuz yayla yukarı doğru fırlatılınca, büyük bir yastığa çarpıp ucundaki taşı atıyordu. Katapultta olduğu gibi, taş mancınığındada boynuzdan yapılmış yayın yerini zamanla, ana çerçevenin bir yanından ötekine uzanan burulma yayı aldı. Atma kolunun öteki ucuda bu burulma yayının içinden geçirildi.


Mangonel :Roma imparatorluğunun yıklımasından sonra, Avrupa’ da katapult ve taş mancınığın yaygınlığı azaldı. Ortaçağda Avrupa’ da mancınığın pek görülmemesine karşılık, İ.S. 1100 yıllarında Çinliler yalın bir mancınık yaptılar. Bu silah, merkezinden bir mille hareket eden uzun bir koldan oluşmaktaydı. Kolun bir ucunda taş atmak için bir sapan vardı. Öteki ucu da, çekme halatlarına bağlanıyordu Atış sırasında bir kaç kişi, halatları hızla çekip, kolu kaldırıyor ve öteki uçtaki taşı atıyorlardı. Batı dünyasında “mangonel” adı verilen bu mancınık, bir süre sonra Araplar tarafındanda kullanılmaya başlandı.

Terazili mancınık :135 kiloluk gülleleri, 275 metreye kadar isabetli atabiliyordu. Bu silahın ortaya çıkmasıyla kale duvarlarınında daha dayanıklı yapılması zorunlu oldu. Avrupada ilk top’ lar, 1325 yılında kullanılmaya başlandı. Ama topların, mancınığın yerini alması için yaklaşık 100 yıl daha geçmesi gerekti. O tarihten sonrada, mancınık cephanesi olarak kullanılan taş gülleler, bir süre daha ortadan kalkmadı, top mermisi olarak kullanıldı.
Misafir
29 Kasım 2010 19:28   |   Mesaj #68   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
MNCK NEDR YAAAA????????????????
Misafir
4 Aralık 2010 12:45   |   Mesaj #69   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
bancınık tahtadan yapılır ama video nerde????
Misafir
6 Aralık 2010 18:24   |   Mesaj #70   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
ödew daha bugün verildi ama cok acil lazım bi bilen çıksın lütfen(amin)Msn Happy
Sponsorlu Bağlantılar
Hızlı Cevap
Mesaj:Bu sayfalarımıza baktınız mı
Pixabay Resimleri:
paneli aç