Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var|Gösterim: 162.455|Cevap: 137|Güncelleme: 14 Ocak 2015

Mancınık nasıl yapılır?

ultra_sagopa
13 Aralık 2008 20:00   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
.. Mancınık Nasıl Yapabilirim GoogleDe BiraZ site Dolaştım Ama Hep Mancınık Oyunu Çıkıyo Yapabilen Arkadaslar Anlatabilirmi Not AlıcamdaMsn WinkŞimdiden Teşekkürler....

Yardım ederseniz sevinirim, çok gerekli benim için...
EN İYİ CEVABI ispermecet verdi
Kırılmadan eğilebilen bir sopa bul. Yani yaş ağaç.
Bir ucunu sabitle. Diğer ucuna da fırlatacağın cismi tutturacak düzenek yap. Ve bu ucundan gerdirerek sopayı eğ ve aniden bırak.

Sponsorlu Bağlantılar
Bunun devri geçti en iyisi top yap.:)
Çok uzaktaki bir camı kırmak amacıyla soruyorsan mancınık da fena değil.
Son düzenleyen BrookLyn; 13 Aralık 2008 20:03 Sebep: Mesajlar Birleştirildi
Diğer Konular:
Blue Blood
13 Aralık 2008 20:07   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Replica catapult
Mancınık, orta çağda kuşatmada duvarları hasara uğratmak için kullanılan bir kuşatma makinesidir..
Sponsorlu Bağlantılar

İslâm adına büyük bir imparatorluk kuran Araplar, muhasara savaşı tekniği hakkında çok az bilgiye sahiptiler. Bununla beraber Müslümanların Bizans'ta ve Sasani İran'da kullanılan usulleri almaları çok sürmedi15. Bir muhasara silahı olan mancınıkla Müslümanlar ilk defa Hz. Peygamber döneminde vuku bulan Hayber kuşatmasında karşılaşmışlar ve burada ele geçirdikleri mancınığı diğer kalelerin düşürülmesinde kullanmışlardır. Mancınık ikinci defa Taif muhasarasında kullanılmıştır. Müslümanlar tarafından zamanla yenilenilerek geliştirilen mancınık; komutanların şehirlerin kuşatılmasında ve surların yıkılmasında vazgeçemedikleri bir silah olmuştur16.

Emevîler ve Abbasîler döneminde muhasaralarda mancınıkdan başka arrade, debbâbe, kebş adını taşıyan ağır silahlar kullanılmaya başlanılmıştır17. Abbasîler döneminde yanar petrol atan(ateş kıtaları, naffâtûn) birlikleri ile takviye edilen orduda; mancınık ve kale kapılarını kırmada kullanılan şahmerdan vs.nin de içinde bulunduğu kuşatma alet ve edavâtının çalışmasından sorumlu mühendisler de vardı18.
Muhasara usullerinin gelişmesinde Haçlı seferlerinin önemli bir yeri vardır19. Haçlı seferleri, şehir ve kale kuşatmaları ile ilgili bir takım teknik ve usullerin gelişip kemâle ermesine yataklık etmiş bir olaylar zinciridir. Bu gelişmeler, daha çok düşman siperlerine ve müdafaa hatlarına yer altından yaklaşabilmek için "sıçan yolları" kazmak ve "lağm"lar (yer altı tünelleri) açmak, mancınık ve şahmerdan kullanmak, çeşitli yanar-tutuşur ecza ve maddeler ile patlayıcı maddeler tatbik etmek gibi kuşatma taktikleri ile ilgili yeniliklerdir20.
Selçuklular zamanında mancınık yapımında ve kullanımında önemli gelişmeler olduğunu görüyoruz. Malazgirt kalesi muhasarasında (1040-1063) kullanılan bir mancınık 60 libre21 taş fırlatabiliyor ve dörtyüz kişi ile hareket ettirilebiliyordu. Bundan başka Selçuklular arrade, çarh (ağır ok fırlatan alet) ve neft atan cihazlar da kullanmışlardır22.
Eyyubîler döneminde yukarıda sayılan silahlarda önemli gelişmeler olmuş; neftçilikte el bombaları kullanılmaya başlanmıştır. Eyyubîler bilhassa neft ve lağımcılık sayesinde önemli başarılar elde etmişlerdir23. Barutun muhasarada kullanılmaya başlaması en önemli gelişmelerden biridir. Lağımlarla surların altına yerleştirilen barutun patlaması, kuşatılanların gücü üstünde çok olumsuz bir hava meydana getirmiştir24. Barutun bu şekilde doğrudan kullanımı dışında top ve ateşli silahlarda kullanılmaya başlaması ise, savaş teknolojisini esastan değiştirecek bir ihtilâl niteliğinde idi.
alıntı
aradığınız budur sanırım...

13 Aralık 2008 20:08   |   Mesaj #3   |   
Keten Prenses - avatarı
Üye
fikir vermesi açısınıdan

Replica catapult


mancinik 1
ultra_sagopa
13 Aralık 2008 20:15   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Arkadaslar Size Mancınığın Ne Zaman Bulunduğunu Sormuyorum Nasıl Yaparım Die Soruyorum Ama Yinede CTRL+C +CTRL+V Yapmanız Bile Bir Çaba Çok TeşşekkürleR...
Blue Blood
13 Aralık 2008 20:16   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
mancınığın nasıl yapıldığıı size nasıl anlatalım ultra sagopa göründüğü gibi şekile baksanız siz birşeyler üretebilirsiniz üretici şirket biz değiliz

Sponsorlu Bağlantılar
ultra_sagopa
13 Aralık 2008 20:19   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Arkadasım Sirket Senn deilsin Ama Yinede TesekkürleR...
ispermecet
13 Aralık 2008 21:26   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Kırılmadan eğilebilen bir sopa bul. Yani yaş ağaç.
Bir ucunu sabitle. Diğer ucuna da fırlatacağın cismi tutturacak düzenek yap. Ve bu ucundan gerdirerek sopayı eğ ve aniden bırak.

Bunun devri geçti en iyisi top yap.Msn Happy
Çok uzaktaki bir camı kırmak amacıyla soruyorsan mancınık da fena değil.
14 Aralık 2008 00:20   |   Mesaj #8   |   
Keten Prenses - avatarı
Üye
EV YAPIMI MANCINIK (VİDEO) Msn Happy

AYRICA..

I've had a number of requests for copies of the plans I used. They are available here, though I modified them slightly.

misc trebuchet firing

Movies


misc treb mov1 misc treb mov2

Pictures (below ad)misc treb cocked This is what the completed treb looks like when it's ready to activate. The counter weight is raised to it's maximum height, the arm is pulled down to the ground and held in place with a pin. The loose end of the sling has been placed over the angled pin.

misc treb axle This is not a pretty treb. The axle is held in place by friction with the two supports and juts out considerably. The hole in the throwing arm is slightly larger than the diameter of the axle to allow the arm to move. This means the arm has a tendency to move sideways and must be repositioned to the center of the axle after each firing. I've seen some beautiful trebs for sale online made out of exotic woods. Unfortunately, they are very expensive.

misc treb counter Again, not a pretty treb. The counter weight is a Tupperware container filled with screws and sealed with clear packing tape. The hinge assembly is made of string and ¼ inch steel rod. Some trebs have a fixed counter weight (no hinge), but are considerably less efficient.

misc treb sling The business end. The sling is made of string sewed with thread at the ends to prevent fraying. The pouch of the sling is made from an old pair of pajamas. A notch has been taken out of both sides and sewed to give it a round shape. Here, the pouch contains a ball of Play-Doh TM about one inch in diameter.

misc treb angledpin Tiny adjustments of the angled pin can cause huge increases or decreases in efficiency. Optimally, one end of the sling slips off this pin when the tangent of the arc of the swinging sling is at 45 degrees. A pin is placed through the eye hook located just below the angled pin when the arm is lowered. This acts as a safety mechanism and frees up both hands to load and position the sling. The two lower eye hooks are just there to hold any extra string clear of the working parts.

misc treb pin This is the safety mechanism in ready mode. The cotter pin holds the arm down. The thread attached to the pin is used pull the pin from a distance. Even though this is a small treb, the angled pin is sharp and moves quickly. Obviously, if you have your face over the thing you are just begging for an injured eye or bloody nose. BE CAREFUL IF YOU DECIDE TO MAKE A TREBUCHET!


EE Bİ TEŞEKKÜR EDERSİN ARTIKMsn Happy ŞİRKET KURDUMMsn Cool
14 Aralık 2008 01:43   |   Mesaj #9   |   
BrookLyn - avatarı
VIP
Style King
Alıntı
ultra_sagopa adlı kullanıcıdan alıntı

Arkadaslar Size Mancınığın Ne Zaman Bulunduğunu Sormuyorum Nasıl Yaparım Die Soruyorum Ama Yinede CTRL+C +CTRL+V Yapmanız Bile Bir Çaba Çok TeşşekkürleR...

Nasıl yapacağınızı tam olarak sağlıklı bir şekilde burada size anlatamayacağımızı sizin daha iyi bilmeniz gerekiyor.

Size fikir verebilecek, kafanızda canlandıracak bir kaç resim, video ve bilgi sunabiliyoruz sadece ve bundan fazla bilgi veremez kimse size bu konu hakkında internet ortamında...

İmalı konuşmanıza gerek yok, bilgisayar Ctrl+C ile kopyalıyor yazıyı ki size yapıştırıp bilgi verebilelim...

Türkçe'de bazen kelimeler lastik gibi uzatılabiliyor Ctrl+C (Kopyala) gibi...

Fikir sahibi olmak istiyorsanız arkadaşlarımızın paylaştığı resim ve yazılardan faydalanabilirsiniz...

Daha fazlasını beklemeyin, biz değil kimse veremez bundan fazlasını...

Saygılar,
MsXLabs Organization
ultra_sagopa
14 Aralık 2008 11:33   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
BrookLyn Kardes Hem İmalı Konuşmana Gerek Yok Diyorsun Kendinde İmalı Konuşuyon Ama Yinede TeşekkürLer...

Keten Prenses Kardes Yaw Ben Bu Video1i İndirdim Windows Media Playerde Açılmıyoda VLPDEDE DENEDİM Hangi Oynatııcıda AÇabilirim
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen ultra_sagopa; 14 Aralık 2008 11:36 Sebep: Mesajlar Otomatik Olarak Birleştirildi
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:Bu sayfalarımıza baktınız mı
Pixabay Resimleri:
paneli aç