Arama

Türk müzik çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgi verir misiniz? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 20 Mart 2014 Gösterim: 101.461 Cevap: 47
ßuSrA - avatarı
ßuSrA
Ziyaretçi
30 Ekim 2009       Mesaj #11
ßuSrA - avatarı
Ziyaretçi
ülkemizde var olan türk müzigi türleri
Sponsorlu Bağlantılar
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
30 Ekim 2009       Mesaj #12
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
ßuSrA adlı kullanıcıdan alıntı

ülkemizde var olan türk müzigi türleri

• Geleneksel Türk müziği: Ezan, dua, ilahi, mehter müziği gibi
    Sponsorlu Bağlantılar
  • Klasik Türk müziği: Türk sanat müziği
  • Halk Müziği: Türküler, uzun havalar
  • Klasik Batı Müziği: Opera ve bale müzikleri gibi (Türkçe)
  • Popüler müzik: Türk Pop Müziği, Türkçe Rock Müzik, Türkçe dans müziği, arabesk, Türkçe caz, özgün müzik, protest müzik, fantezi müzik gibi

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Aralık 2009       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
türkiyedeki müzik türleri
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Aralık 2009       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ne olur ödevimi bulun
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Aralık 2009       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya ben klasik müzik arm
Misafirdera - avatarı
Misafirdera
Ziyaretçi
12 Aralık 2009       Mesaj #16
Misafirdera - avatarı
Ziyaretçi
Pop müzik adından da anlaşılacağı gibi gündemde olan, çok ilgi çeken, eğlence amaçlı ve herkes tarafından bilinen yani popüler olan müzik demektir.Pop müzik, çok sayıda türe ayrılmıştır fakat bu türler kendi içinde kalmışlar ve çoğu ilgi görmemiştir.(Pop Jazz, Electrified, Rap.)
Pop müziğin belirgin özellikleri ezgilerindeki sadelik ve süslemelerdir.Ezgi yalın olduğu sürece akılda daha fazla kalacak, herkes tarafından mırıldanılacak ve buna bağlı olarak gündemde olacaktır.

Ezgi bir de ritim açısından zengin ise, o zaman söz ve ezginin değeri yarı yarıya azalacak ve eser, dans edilmek için hazırlanmış bir şarkı olarak kullanılacaktır Pop müziği klasik müzikle karşılaştırma yaparken Fazıl Say şunları söylüyor
Pop müzik satış için yapılır, klasik müzikse soylu duygular için

Fazıl Say burada aslında müzikleri karşılaştırmak istemiyor.İçinde göndermelerde bulunduğu kesin ama asıl vurgulamak istediği pop müziğin ticari amaçla yapılmış olduğudur.

Pop müzik eserlerinde belirgin bir benzerlik söz konusudur.Yani bir eser başka bir esere neredeyse tıpatıp benzeyebilir.Sözleri farklı olduğu için müzik eğitimi almamış birinin bu benzerliği fark edebilmesi oldukça zordur.Aynı kalıbın üstüne, farklı sözlerin yazılması ve dinleyiciye sunulması şarkı bestelemenin kolay bir yoludur.Bu yolla köşeyi dönmüş çok fazla şarkıcı vardır ne yazık ki.Şarkıların çalıntı olduğu iddialarının gündemde olduğu bu dönemden sonra, sözlerinin çalıntı olduğu iddia edilecek şarkıların duyulduğu dönemlerde gelecektir.Şu anda da, söz yazma işinde çalıntı yapmayan şarkı sözü yazarlarının da yazdığı sözler pek hoş değildir."Kırıcan mı Belimi Şakşuka Şakşuka Şaka da Şuka gibi

Pop müzik eserleri, konserler için daha uygundur.Özellikle büyük topluluklar önünde verilen bu konserlerde sahne performansı çok önemlidir.Konsere eğlenme amacıyla gelen insanlar, dinlediği müziğin yanında belirli figürlerle dansta izlemek ister.Bu yüzden bir pop müzik şarkıcısının dış görünümü de söylediği şarkı kadar önemlidir.
Pop müziği ülkemizde yıllardır başarıyla yapan kişiler de vardır.(Sezen Aksu, Fatih Erkoç, Sertab Erener)Sezen Aksu ve Fatih Erkoç'un, uzun zamandır tam anlamıyla ortalarda görünmediğini ve Sertab Erener'in de dünyaya açıldığını düşünürsek ülkemizdeki pop müzik, Ayşe Hatun Önal, Tarık Mengüç gibi şarkıcılara emanet edildi diyebiliriz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Aralık 2009       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya ben aradagımı bulamadım ... ülkemizdede başlıca mmüzik türleer ve özellikleri çok zorrrrrrrrrr bulşllmmak yardım edınnnnnn
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Aralık 2009       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
daha kısa açıklamalar olabilirdi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Aralık 2009       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen bana yardım edin jazz müziğinin toplum üzerinde etkisi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Aralık 2009       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim aradığım konuyu bulurmusunuz.yani ülkemizde başlıca müzik türleri ve çeşitleri