Arama

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 5. maddesi nedir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 28 Nisan 2010 Gösterim: 24.584 Cevap: 14
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
13 Nisan 2010       Mesaj #11
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

daha kisa bir cevap yokmu?

V. Devletin temel amaç ve görevleri
MADDE 5. – Devletin temel amaç ve görevleri, Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.
Sponsorlu Bağlantılar

gayet kısaMsn Happy
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Nisan 2010       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaa ben anayasanı 26. maddesini öğrenmek istiyorum sosyal bilgiler dersinden acil ödevim warr yardım edinnnnn... nolurrr!!!
Sponsorlu Bağlantılar
LaSalle - avatarı
LaSalle
Ziyaretçi
20 Nisan 2010       Mesaj #13
LaSalle - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

yaa ben anayasanı 26. maddesini öğrenmek istiyorum sosyal bilgiler dersinden acil ödevim warr yardım edinnnnn... nolurrr!!!

VIII. Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti
MADDE 26. – Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.
(Değişik: 3.10.2001-4709/9 md.) Bu hürriyetlerin kullanılması, millî güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği, Cumhuriyetin temel nitelikleri ve Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması, suçların önlenmesi, suçluların cezalandırılması, Devlet sırrı olarak usulünce belirtilmiş bilgilerin açıklanmaması, başkalarının şöhret veya haklarının, özel ve aile hayatlarının yahut kanunun öngördüğü meslek sırlarının korunması veya yargılama görevinin gereğine uygun olarak yerine getirilmesi amaçlarıyla sınırlanabilir.
(Üçüncü fıkra mülga: 3.10.2001-4709/9 md.)
Haber ve düşünceleri yayma araçlarının kullanılmasına ilişkin düzenleyici hükümler, bunların yayımını engellememek kaydıyla, düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetinin sınırlanması sayılmaz.
(Ek: 3.10.2001-4709/9 md.) Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetinin kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunla düzenlenir.
Misafir2 - avatarı
Misafir2
Ziyaretçi
24 Nisan 2010       Mesaj #14
Misafir2 - avatarı
Ziyaretçi
5. Madde devletin temel amaç ve görevlerini işler.
diLara msafr - avatarı
diLara msafr
Ziyaretçi
28 Nisan 2010       Mesaj #15
diLara msafr - avatarı
Ziyaretçi
peki ! ama anayasamızın 60.,61.,158. maddeleri nelerdir nolur hemen söyleyin yarına proje ödevim var .d

Msn Grin Msn Happy