Arama

Noktalama işaretlerinin hepsinin kullanıldığı bir öykü örneği verebilir misiniz? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 6 Mayıs 2014 Gösterim: 103.638 Cevap: 37
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Ocak 2012       Mesaj #21
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
aynen bn de 5.sınıfım proje için nok.işaret.ile ilgili hikaye
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Ocak 2012       Mesaj #22
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Nokta ile çok iyi arkadaş olan,onu görünce durakladığımız,sıralı yerlerde de bulunan, karışıklıkları ortadan kaldıran "noktalama işareti"nedir?(virgül)
O olmasa soru sorulamaz.Olmazsa doğum yerinin bilinmediği yer,tarih belirtilemez.O olmazsa emin olunmayan bilgiler belirtilemez."O"kim?(soru işareti)
Sponsorlu Bağlantılar
Birbirine bağlı cümleleri ayırmak için kullanılırım.Ama,fakat.çünkü gibi bağlaçlardan önce konulurum.Nokta ile ........... oluşurum.(noktalı virgül)
Beni tanıdınız mı?Sevinç, şaşma, korku anlatan cümlelerde varım.Seslenme,hitap ve uyarı sözlerinden sonra gelirim.(soru işareti)
Başkasından aktarılan sözleri belirtmede kullanılırım.Vurgulanan sözcüğün veya cümlenin başında ve sonunda ben varım.(tırnak işareti)
Satır sonunda bitmeyen kelimeleri ben birleştiririm.Kelimenin köküyle eklerini ben ayırırım.(birleştirme işareti)
Cümlelerin sonuna konarım, kelimeleri kısaltırım,sıra sayıların sağ yanında;tarihlerde gün,ay,yılın arasında da ben varım.(nokta)
Cümleden sonra örnek ve açıklamalar verilecekse ben kullanılırım.Aktarma cümlelerinden sonra konulurum.(iki nokta)
Cümle içinde verilen açıklayıcı bilgileri içime alırım.Benim iki tane adım var.Adımın birini bilenin adını da içime alacağım.(parantez,yay ayraç)
Özel isimlere gelen çekim eklerini ayırırım.Sayılara ve kısaltmalara gelen ekleri de ayırırım.(kesme imi)
Bitmemiş cümlelerin sonuna konulurum.Yazı içinde söylenmek istenmeyen sözlerin yerinde ben varım.(üç nokta)
Satır başındaki konuşmaları ben gösteririm.Ben olmasaydım karşılıklı konuşabilir miydiniz?(konuşma çizgisi)
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Ocak 2012       Mesaj #23
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana yarına noktalama işaretlerinin konuştuğu hikayeler lazım
çok acil
melez prenses - avatarı
melez prenses
Ziyaretçi
11 Şubat 2012       Mesaj #24
melez prenses - avatarı
Ziyaretçi
acil noktalama işaretleri ile ilgili bi metne ihtiyacım var bilen ya linkini atsn ya da metni yazsın Msn ThinkingMsn ThinkingMsn ThinkingMsn ThinkingMsn Thinking
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Mart 2012       Mesaj #25
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ünlem işaretinin hikayesi nedir ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Mart 2012       Mesaj #26
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
cümleyi bitirir küçük bir benek gibidir.nedirbu ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Ekim 2012       Mesaj #27
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaraına acil noktalama işaretylerine uygun hikaye lazım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Aralık 2012       Mesaj #28
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde bir cümle ve bu cümlenin içinde yaşayan bir virgül ile bir nokta varmış. Virgül'ün noktaya olan aşkı dilden dile dolaşırmış. Virgül noktayı çok seviyormuş ama ona açılamıyormuş sürekli dolaylı tümleçlerin arkasına saklanıyormuş. Noktaya olan aşkı onun içini kemirip duruyormuş, ama ona yaklaşamıyormuş çünkü bir virgül ile noktanın yanyana olduğu nerede görülmüş. Virgül sürekli dünyanın en güzel tümleçlerini arar bulur ve noktanın yanına getirirmiş onun için.

Birgün virgül bir cesaret bulup aradaki tümleci kaldırmış, nokta bu duruma çok şaşırmış. Virgül ne kadar yaklaşırsa yaklaşsın nokta hiç yaklaşmıyormuş ama virgüle müsade ediyormuş. Gel zaman git zaman günlerden birgün virgül ile nokta arasına kötü bir özne girmiş. Virgül ne kadar uğraştıysa da o özneyi çıkartamamış ve nokta da ona hiç yardımcı olmamış. Geçen zamanla birlikte virgül noktayı görememenin acısıyla kıvranmaya dayanamamış ve cümleyi terk etmiş sonra kendi kendine yemin etmiş demişki; Artık hiçbir cümlenin virgülü olmayacağım.

Bu masalın noktasını koymadan önce belirtmek isterim ki, virgül bir cümleden çıktığı zaman çoğu kez o cümle artık başka bir cümledir. Gökten üç elma düşmüş, biri hiç duruşunu bozmayan duygularını ifade etmeyen noktaya, biri noktanın yanına tutarsızca yapışan özneye ve sonuncusu da cümlesini terk edip gurbetlik kelimelerde iştahsız yaşayan virgüle.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Aralık 2012       Mesaj #29
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen tüm noktalama işaretlerinin kullanıldığı bir metin gösterin performans ödevi Msn Sad
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ocak 2013       Mesaj #30
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tüm noktalama işaretlerinn bulunduuğu bir metin istiyorum yardım edebilir misinizz pleasse??????