Arama

Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'yla ilgili anıları nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 6 Kasım 2014 Gösterim: 37.171 Cevap: 19
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
18 Aralık 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
ATATÜRK ÜN KURTULUS SAVASI İLE İLGELİ BİR ANISI LAZIM DA
EN İYİ CEVABI musty1225 verdi
Kurtuluş savaşından bir anı

Sponsorlu Bağlantılar

Izmir kurtuldu, cok tatli bir yorgunluk,Ankara'ya hareket edecekler. Ertesi gun kompartimanin kapisini calar yaveri, açar yorgun, bitkin, kravatini yikamaktadir Ataturk.

Yaveri "ya pasam bu ne hal hic uyumadiniz herhalde niye boylesiniz" der.
"Ya çocuk kompartimanima yastikla battaniye koymayi unutmussunuz. Kolumu yastik yaptim agridi setremi yastik yaptim usudum bende uyumadim kalktim" der.

Yaveri; "aman pasam! Birimize haber vereydiniz hemen size bir yastikla battaniye getirirdik" der.
Ve bir ulke kurtarmaktan donen komutan soyluyor bunlari tarihi bir cevap der ki "Gec farkettim hepiniz en az benim kadar yorgundunuz.Hicbirinize kiyamadim.
Onemli olan benim uyumam degil milletimin rahat uyumasi".

Umarım işine yaramıştır...

musty1225 - avatarı
musty1225
Ziyaretçi
18 Aralık 2008       Mesaj #2
musty1225 - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Kurtuluş savaşından bir anı

Sponsorlu Bağlantılar

Izmir kurtuldu, cok tatli bir yorgunluk,Ankara'ya hareket edecekler. Ertesi gun kompartimanin kapisini calar yaveri, açar yorgun, bitkin, kravatini yikamaktadir Ataturk.

Yaveri "ya pasam bu ne hal hic uyumadiniz herhalde niye boylesiniz" der.
"Ya çocuk kompartimanima yastikla battaniye koymayi unutmussunuz. Kolumu yastik yaptim agridi setremi yastik yaptim usudum bende uyumadim kalktim" der.

Yaveri; "aman pasam! Birimize haber vereydiniz hemen size bir yastikla battaniye getirirdik" der.
Ve bir ulke kurtarmaktan donen komutan soyluyor bunlari tarihi bir cevap der ki "Gec farkettim hepiniz en az benim kadar yorgundunuz.Hicbirinize kiyamadim.
Onemli olan benim uyumam degil milletimin rahat uyumasi".

Umarım işine yaramıştır...

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Aralık 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürkün balıkesir çevresinde geçen bir savaş anısı var mı?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Aralık 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana atatürkün kurtuluş savaşı ile ilgili bir anısının ingilizcesi lazım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Aralık 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
iki eder bana kurtuluşileilgili ksa anılar ver
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Mart 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bna atatürkün kurtuluuş savaşından sonraki yaptıkları ile ilgili anılar lazım ama yk ben googleye de öyle yazdım ama yok
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Nisan 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
YANINA ALDIĞI İLK ER

O, Samsun'a çıktığı zaman, üstü başı yırtık, postalları patlamış, silahsız bir er gördü. Yüzünün rengi bakıra dönmüş, yağlan eriyip kemik ve sinir kalmış bu Türk askeri ağlıyordu. O'na sordu:
- Asker ağlamaz arkadaş, sen ne ağlıyorsun?
Er irkildi, başını kaldırdı. Bu sesi tanıyordu ve bu yüz ona yabancı değildi. Hemen doğruldu ve Anafartalar'daki Komutanını çelik yay gibi selamladı.
- Söyle niçin ağlıyorsun?
İç Anadolu'nun yanık yürekli çocuğu içini çekti:
- Düşman memleketi bastı, hükümet beni terhis etti. Silahımızı elimizden aldı. Toprağıma giren düşmanı ne ile öldüreceğim? Kemal Atatürk, er'in omzuna elini koydu:
- Üzülme çocuğum, dedi. Gel benimle!
Ve Samsun deposunda giydirilip silahlandırarak yanına aldığı ilk er bu Mehmetçik oldu.

İNANMAYANLAR DA HAKLIYDILAR

Mustafa Kemal realist bir liderdi. Lekelemelerin politika kadrosunu nasıl daraltacağını ve kendisini bir avuç partizan takımı elinde bırakacağını düşünerek, açıkça bir suç işlemiş olanlar dışında yalnız kişisel değerlere saygı gösterdi. Sicil yoklamalarına rağbet etmedi. Bir gün bana:
- Kuva-yı Milliye'ye inanmayanlar da inananlar kadar haklı idiler, demişti.

TÜRK ORDULARI BAŞKUMANDANIYIM

Afyonkarahisar'ın hatlarının çözülmesi sonunda birkaç Yunanlı tutsak, geceleyin Mustafa Kemal'in çadırına getirilmişti. Bunlardan birisi, Muzaffer Generalin doğup büyümüş olduğu Selanik'ten gelmişti. Yüz, kendisine yabancı gelmediğinden ve üniformasında da hiçbir bellilik görmediğinden kim olduklarını ve rütbelerini sormaya başlamıştı.
- Binbaşı mısınız?
- Hayır.
- Albay mı?
- Hayır.
- Korgeneral mi?
- Hayır.
- Peki nesiniz?
- Ben Mareşal ve Türk Orduları Başkomutanıyım! Şaşkınlıktan ağzı açık kalan Yunanlı kekeledi:
- Bir başkomutanın savaş hattına bu kadar yakın yerlerde dolaşması işitilmiş değil de!..
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Nisan 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana kurtuluş savaşının italyancasılazım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi