Arama

Ormanları koruma yöntemleri nelerdir? - Sayfa 5

Güncelleme: 12 Nisan 2014 Gösterim: 47.306 Cevap: 44
mex - avatarı
mex
Kayıtlı Üye
17 Ağustos 2013       Mesaj #41
mex - avatarı
Kayıtlı Üye
Ormanları Zarar Vermeyrek Yangın Yapmayarak Ve Geri Dönüşüm Yaparak Koruruz

Sponsorlu Bağlantılar
Örnek_Çöpleri Toplarız Bu Ormanımızın Ve Ülkmezin Güzel Olmasını Salar

1-Ülkemiz Güzenliklerini Bilmeliyiz Bence
Msn Wink
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Ağustos 2013       Mesaj #42
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaslar Askerlik tecilini bozdurdum kasımın 4 ünde askerim kesin yerim ekimin sonunda belli olcak ama ben belli sebeblerden dolayı Askerligimi Tecil ettirmek istiyorum 2 yıl üniv bitirdim 3ten baslasam ekim 1ile 19 unda kayıtlar var kayıt yaptırsam acıkögretıme acaba yine de askere mi Giderim yoksa ertelenir mi askerlik yardımcı olursanız sevinirim ?
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Ağustos 2013       Mesaj #43
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Lütfen Cevap Verin
hicran marley - avatarı
hicran marley
Ziyaretçi
13 Mart 2014       Mesaj #44
hicran marley - avatarı
Ziyaretçi
1. Orman yangınları önlenmelidir.
2. Ağaç kesimlerine engel olunmalıdır.
3. Ormanlara zarar veren hayvanların (kıl keçileri) ormanlardan uzaklaştırılması gerekir.
4. Yanan veya kesilen ağaçların yerine yenilerinin dikilmesi gerekir.
5. Yakıt olarak odun kullanımı azaltılmalıdır.
6. Çocuklarımız başta olmak üzere herkes ormanın yararları ve korunması gerektiği konusunda bilinçlenmeli ve gerekli eğitimi almalıdır.
7. Ağaçtan yapılan eşyaların daha dikkatli kullanılması gerekir.
8. 1 hektar orman yakan kişiye para cezası verilmelidir.

Ormanları yangından, hastalıklardan, böcek ve hayvanların vereceği zarardan korumak bir ormancının geleneksel görevleri arasındadır Gittikçe daha çok sayıda insan ormanları dinlenme ve başka amaçlarla kullandıkça yangın olasılığı artmaktadır Her 10 orman yangınından dokuzuna insanlar neden olur Arabadan atılan sönmemiş bir sigara, söndü*rülmemiş bir kamp ateşi, rüzgârlı bir günde yakılan çöpler kısa bir süre içinde denetimden çıkan bir yangına neden olabilir Her yıl milyonlarca hektar orman alanı yangınla kararmaktadır Orman yangınlarından ağaçlar zarar görür ya da tümüyle kururken, doğal güzellikler de ortadan kalkar, yabanıl yaşam yok olur ve toprak aşınır

Özellikle Kuzey Amerika ve Avustralya’ nın uçsuz bucaksız orman alanlarında yangına karşı mücadelede ormancıların kullanabilecekleri yeni gereçler geliştirilmiştirUçaklara takılan kızılötesi elektronik tarama gereçleri yoğun duman içinde bile yangının tam nerede olduğunu gösterebilmektedir Yangına su ve kimyasal madde püskürtmek, yerdeki ekiplere yardım gereçleri ulaştırmak için uçak ve helikopterler kullanılmaktadır Yangın sön*dürme ekipleri uzak ve yolu olmayan bölgelere paraşütle indirilir Telsizli devriyeler ve kule gözcüleri yangını daha başlangıcında görüp haber vererek genişlemeden söndürülmesini sağlar Genede orman yangınlarıyla mücadele, yangın yerinde kazma kürek ve su pompalarıyla çalışmayı da gerektiren tehlikeli ve zor bir iştirOrman yangınları kadar dehşet verici olmayan böcek ve hastalıklar da ormanların aynı derecede ciddi düşmanlarıdır Bir zamanlar ABD’nin doğusundaki önemli ağaç türlerinden biri olan Amerika kestanesi, “kestane kanseri” denen bir mantar hastalığı sonucu yok olmuştur Bir başka mantar hastalığından Veymut çamını kurtarmak için ormancılar uzun yıllar çalışmıştır Karaağaç hastalığı, Avrupa ve Kuzey Amerika’da kent, park ve ormanlardaki çok sayıda karaağacı yok etmiştir Bu tür kayıpları önlemek zordur Çünkü genellikle hastalıklar ilk aşamalarında fark edilmez, yayıldıktan sonra denetim altına alınmaları ise büyük harcamalar gerektirir

Orman ağaçlarına saldıran çok çeşitli böcek türleri vardır Eğer koşullar uygunsa bu böcekler hızla artar ve geniş bir alandaki ağaçları yok edebilir Kabukböcekleri ve tombul güve en tehlikeli orman zararlılarından bazıları dır Hastalıkları denetim altına alma yöntemleri arasında kimyasal tedavi, hasta ağaçların yakılması ve böcek ilacı püskürtmek sayılabilir Zararlı böcekleri yok edecek başka böcek ve asalaklar bulmaya yönelik biyolojik mücadele yöntemlerini geliştirmek için de araştır*macılar çalışmaktadır Yaşlılık, kuraklık ya da yangından zayıf düşmüş ağaçlar böcek saldırısından en kolay etkilenebilecek durumda olduklarından, böceklerle savaşmanın bir yolu da risk taşıyan ağaçları ormanda bırakmamaktır
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Nisan 2014       Mesaj #45
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hayvanları korumanın önemini söylermisiniz?

çok acil