Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Mart 2012  Gösterim: 58.966  Cevap: 5

Emsal ve gabari nedir? Nasıl hesaplanır?

Ziyaretçi
23 Aralık 2008 14:49       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
emsalnedir.gabari nedir.nasıl hesaplanır.
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
KİRA GELİRİNDE EMSAL BEDEL UYGULAMASI


Sponsorlu Bağlantılar
Gayrimenkul kira gelirlerinde hasılat; prensip olarak tahsil edilen kira bedelidir. Ancak bazı durumlarda Gelir Vergisi Kanunu uyarınca hasılat olarak gerçekte tahsil edilen kira bedeli yerine emsal kira bedelinin esas alınması gerekmektedir.


Emsal kira bedeli, bedelsiz veya düşük bedelle kiraya verilen mal ve hakların kira gelirlerinde asgari bir had tespiti, bir başka ifade ile kiracı ve kiralayanın serbest iradeleri ile belirlenmiş kiralama işlemlerinde bedelin eksik veya düşük gösterilmesini ve böylece vergi matrahının aşınmasını önlemek için sisteme eklenmiş olan bir oto-kontrol müessesesidir.Binalarda emsal kira bedeli

Binalarda emsal kira bedeli varsa, yetkili özel mercilerce tespit edilmiş veya mahkeme takdir edilmiş kiradır. Bu merciler tarafından tespit veya takdir edilmiş kira bedeli mevcut değilse, Vergi Usul Kanunu'na belirlenen vergi değerinin yüzde 5'idir. Vergi değeri, emlak vergisi matrahını teşkil etmektedir.


Emsal kira bedelinin tespiti nasıl yapılır?
Binalarda emsal kira bedeli özel mercilerce veya mahkemelerce takdir edilmiş veya tespit edilmiş kirası, bu suretle takdir veya tespit edilmiş kira mevcut değilse Vergi Usul Kanununa göre belirlenen vergi değerinin %5'idir. Vergi değeri Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre binaların rayiç bedelidir.

Örneğin: Bir apartman dairesinin rayiç bedeli (vergi değeri) 100.000 YTL dir. Bu daire yıllık 3.000 YTL’ye kiraya verilmiştir. Bu durumda dairenin emsal kira bedeli (100.000 YTL x %5) = 5.000 YTL olup, beyanda bu tutarın dikkate alınması gerekecektir.

Emsal kira bedelinin uygulanacağı durumlar

Gelir Vergisi Kanununa göre emsal kira bedeli;
a)- Kiraya verilen taşınmazların kira bedellerinin emsal kira bedelinden düşük olması,
Örneğin: Yıllık Emsal kira bedeli 8.000 YTL olan bir konutun 2.000 YTL’ye kiraya verilmesi durumunda hasılat olarak dikkate alınacak tutar 2.000 YTL değil 8.000 YTL olacaktır.
b)-Bedelsiz olarak başkalarının kullanımına bırakılması durumlarında uygulanır.
Örneğin:Yıllık Emsal kira bedeli 3.000 YTL olan bir konutun bir şahsa kira bedeli alınmaksızın kiraya verilmesi durumunda 3.000 YTL taşınmazın kiraya verilmesi karşılığında elde edilen hasılat olarak kabul edilecektir.

Emsal kira bedeli uygulanmayacağı durumlarEmsal kira bedeli esası şu durumlarda uygulanmaz:


a-Boş kalan gayrimenkullerin korunmaları amacıyla bedelsiz olarak başkalarının ikametine bırakılması.


b-Binaların mal sahiplerinin usul, füruğ (Anne,baba ve çocuklar) veya kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi Usul, füruğ ve kardeşlerden her birinin ikametine birden fazla konut tahsisi edilmiş ise bu konutların yalnız birisi hakkında emsal kira bedeli hesaplanmaz. Kardeşler evli ise eşlerden sadece biri için emsal kira bedeli hesaplanmaz.


Örneğin 3 çocuklu bir babanın her çocuğuna tahsis edeceği birer adet konut için emsal kira bedeli uygulanmayacaktır. Buna göre bir konut, mal sahibinin ana, baba,
büyükanne, büyükbabası yada çocuklarına, torunlarına veya kardeşlerine yalnızca oturmaları için verilirse bunların emsal kira bedelleri vergiye tabi değildir.


İkametten başka bir amaç için ayrılan binaların emsal kira bedeli gelir vergisine tabidir.


c-Mal sahibi ile birlikte akrabalarında aynı evde veya dairede ikamet etmesi.


ÖrneğinKonut sahibi annesi, babası, çocukları, kayınpederi ve kayınvalidesi ile birlikte oturuyorsa emsal kira bedeli esası uygulanmaz.


d-Genel bütçeye dahil daireler ve katma bütçeli idareler, il özel idareleri ve belediyeler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan kiralamalarda da emsal kira bedeli uygulanmaz.


Misafir tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
1 Mart 2010 16:32       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
gabari nedir
_KleopatrA_
1 Mart 2010 16:35       Mesaj #4
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

gabari nedir

gabari; kimi eşyaya verilmesi gereken boyutları, yan görünüşü çizmeye, hazırlamaya ya da denetlemeye yarayan örnek.
taşıtların köprü vb. altından rahatça geçebilmeleri için en yüksek boyutları belirten ölçüler.
bir binanın, yöre imar dairesinin öngördüğü azami yüksekliği.
Misafir
12 Şubat 2012 19:42       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
emsal ne dir yaw Msn GrinMsn GrinMsn Grin Msn SadMsn SadMsn Sad
Misafir
22 Mart 2012 20:02       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İMARLI ARSALARDA EMSAL M2 YE YAPILACAK İNŞAAT % DİR.ÖRNEK:ARSANIN EMSALİ 0.5 İSE ARSA DA 700.-M2 İSE ARSANIN ÜZERİNE 0.5*700=350 M2 TOPLAM KAPALI ALAN OLACAK ŞEKİLDE İNŞAAT YAPILABİLECEKTİR.EMSAL %1.5 OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRSEK 700 M2 ARSA ÜZERİNE 1.5*700=1.050.-M2 İNŞAAT YAPILABİLECEKTİR.HER DAİRENİN 100 M2 OLACAĞINI VARSAYARSAK 10 DAİRE YAPIULABİLECEKTİR.


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç