Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 16 Haziran 2013  Gösterim: 57.356  Cevap: 36

Kaş ortasını almak günah mıdır?

Ziyaretçi
23 Aralık 2008 23:35       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
selamın aleykum acaba kaş ortasını almak günahmıdır? beni bu konuda bilgilendırırsenız sevındınırm ........
EN İYİ CEVABI asla_asla_deme verdi
Cenab-ı Hak her insanı ayrı bir güzellikte yaratmıştır. Birlik mührünün açıkça okunduğu insan simasındaki güzellik, fıtrî ve tabiî olanıdır. Bunu muhafaza etmek, sahip olduğu özellik ve güzelliklere şükredip, Allah'ın uygun görüp ihsan ettiği kadarına razı olmak kulluğun bir derecesi ve işaretidir.

Bunun için hayatî ve zarurî bir maslahat yoksa, vücutta bulunan mevcut durumu değiştirmeye gitmemek lâzımdır. Çünkü böyle rast gele yapılan bir tasarruf insanı ağır bir mes'uliyet altına sokabilir.
Sponsorlu Bağlantılar

Bir zaruret yokken insan bedeni üzerinde yapılan değişiklikleri şiddetle yasaklayan Peygamberimiz (a.s.m.), başına ilâve saç takana, cildine dövme yapana ve yaptırana, güzelleştirmek maksadıyla dişini inceltip seyrekleştirene, kaş ve kirpiklerini yolan kadınlara, Allah'ın yarattıklarını değiştirdikleri için ilahi rahmetten uzak kalmış olacaklarını bildirmiş ve ikazda bulunmuştur.

Fıkıh alimleri bu hadisten hareket ederek yüzünde sakal ve bıyık biten kadının onları gidermesinin caiz olacağını; ancak kaşları inceltmenin, tabi şeklinden çıkarmanın, kirpikleri düzeltmenin veya takma kirpik kullanmanın caiz olmadığını belirtirler. Çünkü diş, kaş ve kirpik birer aza mesabesindedir. Aslında olmayıp sonradan biten yüzdeki kıllar ise bu sınıfa girmediğinden, kadının bunları gidermesin de bir mahzur görülmemektedir. Aynı şekilde kadının bacağındaki kılları gidermesinde de bir mahzur yoktur. Çünkü bu kaş gibi bir uzuv mesabesin de değildir.

Fıkıh kitaplarına baktığımızda şu hükmü görmekteyiz:

– Kadını çirkinleştiren yüzdeki tüyler alınır. Erkeklerde görülen sakal, bıyık gibi şeylerin kadınlarda görülmesi halinde; alınması câizdir.

“İbn-i Âbidin, sakal ve bıyığın kadında fıtrat olmadığını, bu sebeple (eğer çıkarsa) kesilmesinin (müstehab) olacağını beyan etmiştir!

Bu kılları gidermenin en uygun yolu tıraş olmak değil, ağda, pudra veya benzeri tıbbî şeylerle yolmaktır.” ( Kadın İlmihali, Mürşide Uysal, s. 370)

Anlaşılan odur ki, dindar hanımın kendini beyine karşı cazip duruma getirmesi müstehabdır. Beyini yabancıların cazibesinden korumuş olma hikmeti de vardır bunda.

Kaşların arasında ya da kaşların kenarlarında biten kıllara gelince:

“Normal kadın kaşının bir şekli (normal sayılan şekilleri) vardır. Bunların dışına çıkan, göze sakil (çirkin) gelen, sahibini çirkin gösteren ve bu yüzden onu rahatsız eden fazla kıllar alınabilir. Normal kaşları, modaya uyarak inceltmek, yerlerini değiştirmek... caiz görülmemiştir.” (Prof. Dr. Hayreddin Karaman)

Kadınların yüzlerindeki kılları yolması, kaşlarını inceltmesi, kirpiklerini uzatması konusunun şer'i hükmü İslam alimlerini bir hayli meşgul etmiştir. Hz. Peygamber'in (sas) bu konu ile ilgili bir hadisinde; "Allah yüz tüylerini yolan ve yolduran kadına lanet etsin." (Buhari, 'Libas', 84; Müslim, 'Libas', 120) buyurmuş olması, bu ifadenin hangi fiilleri kapsadığı İslam hukukçuları arasında tartışma konusu olmuştur.

Alimlerin çoğuna göre; kadının kocasına güzel gözükmek için ve onun izni ile yüzünde, kadınlara mahsus olmayan tüylerin (sakal, bıyık tüyleri) bitmesi halinde bunları alması, güzelleşmek için makyaj yapması, kaşlarının etrafındaki dağınık tüyleri (iki kaş arası, etrafı) alması caiz olup, hadisteki yasak, kadının dışarı çıkmak için, yabancılar için yüz kıllarını yolması ve kaşlarını alması ile ilgilidir.

Malikiler ve bir grup alim ise, bunu yaratılışı değiştirme olarak değerlendirdiğinden hiçbir şekilde caiz görmemekte veya mekruh saymaktadır.

Sonuç olarak, hadiste yasaklanan kıl koparmayı, herhangi bir hastalık veya illet sebebiyle kadının yüzünde sonradan biten ve yüzünü çirkinleştiren yüz kıllarını (sakal, bıyık kılları) koparma değil de, başkalarına güzel görünmek maksadıyla kaşları inceltmek veya yukarı kaldırmak için kaş kıllarını yolmak, almak olarak anlamak daha doğrudur.

İnsan, Allah'a inandığı, inanması ölçüsünde Rabb'inin kendisine emanet ettiği vücudundan ötürü saygılı olması, nimetlerine şükürle karşılık vermesi gereğindendir. Bunun için Müslüman hanımın, Allah'ın (cc) yüzüne verdiği güzelliği bozmadan muhafaza etmesi esere olan saygısının, ruh ve gönül huzurunun manevi ışıltısını yüzüne aksettirerek güzelliğine güzellik katabilmesi ise, eserin sahibi Yüce Allah'a olan sevgisinin ifadesidir. (Dr. Jale Şimşek)

Sorularla İslamiyetasla_asla_deme tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
12 Eylül 2009 12:44       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
[kaşın altı nasıl alınır
Misafir
12 Aralık 2009 21:01       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kaşlarımın üstünü ortasını almam günahmı
Misafir
16 Şubat 2010 20:13       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Peygamberimiz Kas alanada aldiranada lanet okumustur erkegin kas almasi günahdir kadindan yukarda yazilmistir seviyelice almasi gerekir.
Misafir
17 Şubat 2010 21:20       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Selamun aleyküm kaşı inceltmeden sadece ortasını almanın hükmü nedir acaba ben almak istemiyorum ama çevremdeki çoğu insan alıo ve bana ortasının günah olmadığını söylüyorlar yardımcı olursanız sevinirim rica etsem ayet veya hadisi şeriflerden yararlanarak açıklar mısınız iyi günler
Misafir
30 Mart 2010 05:03       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben kaşımı alıyorum ama bazen ayda brsefer bunun için sizden bilgi örenmek istiyorum benim için ne önereceksiniz
Alıntı

erkeklerin kas almasi gunahmi

Misafir
5 Nisan 2010 17:55       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kaşınız çok yoksa normal ise almanız günah ama kaşınız çoksa ve rahatsız ediyorsa şeklini bozmadan kaşınızı alabilirsiniz incelmek günahtır gereksiz yere kaş aldırmakta öle
Neslihan
25 Temmuz 2010 20:32       Mesaj #9
Neslihan - avatarı
Ziyaretçi
selamun aleykum,,
ka$im çirkin olmadigi halde bile kasimi aliyorum fakat ne incelttim nede seklini bozdum, sadece altindan ve ustunden kuçuk pek gozukmeyen kaslari aldin (ve kasimin ortasini aliorum), aslinda pek alip almadigimin farki yok,, bu gunahmidir??
Misafir
26 Temmuz 2010 00:05       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
evet günah.Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç