Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 20 Kasım 2014  Gösterim: 75.561  Cevap: 85

Sıvı ve gazların teknolojide kullanım alanları nedir?

Ziyaretçi
24 Aralık 2008 13:28       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
SIVILARIN VE GAZLARIN KALDIRMA KUVVETİNİN TEKNOLOJİDEKİ KULLANIM ALANLARI
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
Sıvıların ve gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanları.

14/12/2008 • Kategori: fen odev
Sponsorlu Bağlantılar
DENEY RAPORU DERS: Fen Bilgisi
SINIF: 7/A SÜRE: 40’
KONU: Sıvıların basıncı iletmesi
1.ARAÇ VE GEREÇ: Enjektör, su.
2.ARAÇ VE GEREÇ: Naylon torba; 3-4 L hacimli, su, toplu iğne ve ip, büyük boy leğen ve ya kova.
YÖNTEM: Deney
1.DENEYİN YAPILIŞI: Enjektöre, dolmayacak şekilde biraz sıvı çekeriz. Ucunu yukarıya çevirerek iğneyi çıkarırız. İğne takılan ucu parmağımızla kapatırız. - Pistonu diğer elimizle itmeye çalışırız. Sıvının hacmi azalıyor mu bakarız.
2. DENEYİN YAPILIŞI:Naylon torbaya yaklaşık 3 litre su doldurarak ağzını sıkıca bağlayıp leğenin üzerinde tutarız. İğne ile torbanın tabanında ve yanlarında delikler açarız. Sular akarken, torbaya herhangi bir yönde elimizle bir basınç uygularız. Delikten su akış hızına dikkat ederiz. Suyun fışkırma hızına bütün yönlerde artıp artmadığına bakarız. Basınç yönünü değiştirerek deneyi tekrarlarız. Basıncın, her yöne eşit şekilde iletilip iletilmediğine bakarız.
1. SONUÇ: Sıvıları oluşturan moleküller arasında fazla boşluk bulunmadığından, hacmin basınçla değişimi yok denecek kadar azdır. Çok yüksek basınçlar altında bile hacim değişimi çok azdır. Kapalı kap içindeki bir sıvı, yer çekiminin etkisi ile, yan yüzeylere ve alt tabana bir basınç uygular. Ancak yer çekimi düşey olduğu için üst yüzeyine yer çekiminin etkisi ile bir basınç uygulanmaz. Sıvıların basınç altında önemli bir hacim azalmasına uğramayışı ve akışkan oluşu, onlarda çok önemli bir davranışa yol açar. Kapalı kaplar içindeki sıvılara her hangi bir yönde basınç uygulanırsa, bu basınç, her yönde ve eşit büyüklükte iletilir.
2.SONUÇ: Su dolu torbaya hangi yönde basınç uygulanırsa uygulansın su, uygulanan basıncı her yöne ve eşit olarak iletir.
PASKAL KANUNU: “Kapalı kaptaki bir sıvının herhangi bir noktasında birim yüzeye uygulanan bir kuvvet, kabın şekli nasıl olursa olsun, kap iç yüzeyinin her noktasına, aynı büyüklükte ulaşır.” Bu önemli kuralın günlük hayatımızda bir çok uygulaması vardır. Mesala; artezyen kuyularında, dik yamaçta yığılan suyun basıncı, her doğrultuda iletildiği için, vadideki suyun her yüzüne fışkırmasını sağlar.
DENEY RAPORU
DERS : Fen Bilgisi
SINIF : 7/A
SÜRE : 40’
KONU : Gazların Basıncı
ARAÇ VE GEREÇ: Bardak, kağıt, su.
AMAÇ : 3 Gazların basıncını kavrayabilme.
DAVRANIŞLAR: D3: Hava basıncını deneylerle gösterme.
DENEYİN YAPILIŞI: Bardağa taşıncaya kadar su doldurduk. Kağıdı yandan kaydırarak bardağın ağzını, arada hava kalmayacak şekilde kapattık. Elimizle tutarak bardağı ters çevirdik. Elimizi çektik. Su dökülmeden durdu. Kağıdın altında hava kalacak şekilde deneyi tekrarladığımızda su döküldü.
ŞEKİL: Bardak Su Kağıt Açık Hava Basıncının Şekille Gösterimi
SONUÇ: Kağıt tabakasının bir tarafındaki havanın tamamı uzaklaştırılabilirse, diğer yüzeye etkiyen hava basıncı suyun dökülmesini engeller. Yani kağıda etkiyen hava basın, suyun kağıda yaptığı basınçtan büyüktür. Günlük hayatta hava basıncını gösteren örnek çoktur. Mesela, ıslak ve cilalı bir masa yüzeyine jilet, naylon gibi maddeler yapışık gibi durur. Islak çay tabakalarına oturtulan bardaklar, arada hava kalmamışsa, tabağı da beraberinde kaldırır.


Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
11 Aralık 2009 20:42       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
aradığımız konu
sıvıların ve gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojide kullanım alanları

deney deyilde konunun özeti lazım ilgilenirseniz sevinirim...
Misafir
25 Aralık 2009 19:22       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sıvı basıncının kullanım alanları nelerdir
Melanie1237
12 Ocak 2010 14:07       Mesaj #5
Melanie1237 - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba ben Melanie1237 Ben size bir soru soracam ama çok önemli öğretmenimiz bize performans ödevi verdi pazartesi günü ve salı günü getirin dedi ödevimiz : Sıvıların basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanları ama ben internnetten araştırdım hepsi 7. sınıf ama ben 8.sınıfım lütfen bana bu konuda yardımcı olun son gün yarın çarşamba günü yani nolur yardımcı olun eğer yarın da getirmezsem 0 alırım bana yardımcı olun ya bak 100 kere yardımcı olun dedim lütfen şu ödeve yardımcı olun Msn Cry
Misafir
4 Kasım 2010 17:31       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen şimdi sıvıların ve gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanlarının resmini hoca istiyo lütfen nolurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
Misafir
20 Kasım 2010 14:13       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bnimde acil lazım lütfennn allah rızası için bana gazların basıncının günlük hayatımızda kullanımlarıve teknolojide kullanım alanlarını örnek verebilirmisinizzzzzz bn 8.sınıfım
>>>>sema<<<<
27 Kasım 2010 13:41       Mesaj #8
>>>>sema<<<< - avatarı
Ziyaretçi
bnm acil sıvıların basıncı iletme özelliklerinin teknolojik alanlarını bulmam lazım yardımcı olurmusunuz ?? Msn Happy
Misafir
29 Kasım 2010 18:27       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben sıvı ve gazların teknolojideki kullanım alanları hakkında bilgi istiyorum
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç