Arama

Limited şirketi nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Şubat 2012 Gösterim: 36.394 Cevap: 3
Ziyaretçi alper - avatarı
Ziyaretçi alper
Ziyaretçi
28 Aralık 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi alper - avatarı
Ziyaretçi
limite şirketi nedir?
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
LİMİTED ŞİRKET

Sponsorlu Bağlantılar
İki veya daha fazla gerçek veya tüzel kişi tarafından bir ticaret unvanı altında kurulan ve ortaklarının sorumluluğu koydukları sermaye ile sınırlı olan ve esas sermayesi belirlenmiş olan şirketlere denir
En fazla 50
kişi ile kurulabilir. Asgari sermaye 5.000YTL’dir.
Ortaklar gerçek veya
tüzel kişi olabilir.
Ticaret unvanında işletme konusu ve şirketin türü
belirtilmelidir.
Hisse senedi ve tahvil çıkaramazlar, bankacılık ve sigortacılık yapamazlar.
Şirketin sorumluluğu şirketin mal varlığı tutarı kadardır. Ortakların sorumluluğu ise koymayı taahhüt ettikleri sermaye tutarı ile sınırlı olup, ortaklar sermaye taahhütlerini yerine getirdikleri oranda bu
sorumluluklarından kurtulurlar.
Anonim şirketlerde olduğu gibi ayrı bir yönetim kurulu yoktur. Şirketin yönetimi müdürler kurulu tarafından yürütülür. Aksi kararlaştırılmamışsa, ortaklardan her birinin müdür sıfatıyla şirketi
yönetme, temsil etme yetki ve sorumluluğu vardır.
Müdür
sıfatında olan ortaklar için Rekabet Yasağı geçerlidir.
Ortak sayısı 20’den
az olan limited şirketlerde; müdürler kurulu yönetim ve temsil yetkisine sahiptir. Ortaklar bir araya gelmeden yazılı olarak karar alabilirler. Karar alınabilmesi için yeterli sayı, ortak adedine göre belirlenmez. Ödenmiş esas sermayenin en az yarısından fazlasını temsil eden ortakların lehte oy vermesi gerekir. Denetim organı yoktur ve Müdür sıfatını taşımayan ortaklar bu yetkiyi kullanırlar.
Ortak sayısı 20’den fazla olanlar için Genel Kurul ve Denetim
Organı oluşturulur ve genelde anonim şirkete ait hükümler uygulanır

kaynak

Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
28 Aralık 2008       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
LİMİTED ŞİRKET

Sponsorlu Bağlantılar
İki veya daha fazla gerçek veya tüzel kişi tarafından bir ticaret unvanı altında kurulan ve ortaklarının sorumluluğu koydukları sermaye ile sınırlı olan ve esas sermayesi belirlenmiş olan şirketlere denir
En fazla 50
kişi ile kurulabilir. Asgari sermaye 5.000YTL’dir.
Ortaklar gerçek veya
tüzel kişi olabilir.
Ticaret unvanında işletme konusu ve şirketin türü
belirtilmelidir.
Hisse senedi ve tahvil çıkaramazlar, bankacılık ve sigortacılık yapamazlar.
Şirketin sorumluluğu şirketin mal varlığı tutarı kadardır. Ortakların sorumluluğu ise koymayı taahhüt ettikleri sermaye tutarı ile sınırlı olup, ortaklar sermaye taahhütlerini yerine getirdikleri oranda bu
sorumluluklarından kurtulurlar.
Anonim şirketlerde olduğu gibi ayrı bir yönetim kurulu yoktur. Şirketin yönetimi müdürler kurulu tarafından yürütülür. Aksi kararlaştırılmamışsa, ortaklardan her birinin müdür sıfatıyla şirketi
yönetme, temsil etme yetki ve sorumluluğu vardır.
Müdür
sıfatında olan ortaklar için Rekabet Yasağı geçerlidir.
Ortak sayısı 20’den
az olan limited şirketlerde; müdürler kurulu yönetim ve temsil yetkisine sahiptir. Ortaklar bir araya gelmeden yazılı olarak karar alabilirler. Karar alınabilmesi için yeterli sayı, ortak adedine göre belirlenmez. Ödenmiş esas sermayenin en az yarısından fazlasını temsil eden ortakların lehte oy vermesi gerekir. Denetim organı yoktur ve Müdür sıfatını taşımayan ortaklar bu yetkiyi kullanırlar.
Ortak sayısı 20’den fazla olanlar için Genel Kurul ve Denetim
Organı oluşturulur ve genelde anonim şirkete ait hükümler uygulanır

kaynak

Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Şubat 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
başka bir yerde sigortalı olarak çalışırken aynı zmanda ltd şirket ortağı olunabilirmi.olunursa sigorts düşermi? bağkurlumu olmak gerekir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Şubat 2012       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben inşaat özeri bir şirket kurmak istiyorum bunun için ne yapmalıyım