Arama

Göktürk Devleti'nin kurucusu, başkenti ve alfabesi hakkında bilgi verir misiniz? - Sayfa 5

En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Şubat 2014 Gösterim: 82.421 Cevap: 202
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Ocak 2010       Mesaj #41
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar bana köktürk devletinin yöneticilerin görevleri nelerdir
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Ocak 2010       Mesaj #42
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kurucusu bumin kağan başkenti ötüken kullandıgı takvim 12 hayvanlı türk takvimi
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Ocak 2010       Mesaj #43
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya arkadaşlar bana kök tütk devletinin yöneticilerin görevini söylermisiniz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Ocak 2010       Mesaj #44
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ne olur bilgi verin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Ocak 2010       Mesaj #45
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
başkent ötüken kurucu bumin kağan takvim hayvanlı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Ocak 2010       Mesaj #46
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya arkadaşlar bana nolur kök türk devletinin yöneticilerinin görevleri ve devlet yöneticilerine verilen unvan lazım
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
15 Ocak 2010       Mesaj #47
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

arkadaşlar bana göktürk devletlerinin yöneticilerin görevleri ve devlet yöneticilerine vewrilen unvan lazım ne olur biriniz yardım edinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

Alıntı

göktürklerin takvimi:12 hayvanlı türk takvimi
başkenti:orta asyada karakurum yakınında ötüken kentiydi
kurucusu:kağan bumin
alfabesi:göktürk alfabesi

Alıntı

arkadaşlar bana köktürk devletinin yöneticilerin görevleri nelerdir

Alıntı

kurucusu bumin kağan başkenti ötüken kullandıgı takvim 12 hayvanlı türk takvimi

Alıntı

ya arkadaşlar bana kök tütk devletinin yöneticilerin görevini söylermisiniz

Alıntı

ne olur bilgi verin

Alıntı

başkent ötüken kurucu bumin kağan takvim hayvanlı

Alıntı

ya arkadaşlar bana nolur kök türk devletinin yöneticilerinin görevleri ve devlet yöneticilerine verilen unvan lazım

Göktürk Devleti'ni, Kağan ünvanlı hükümdar yönetirdi. Kağan'da Bilgelik, Alplık ve Erdemlilik özellikleri aranırdı. İl denilen ülkeyi bilgili, kahraman, özü sözü doğru, erdemli devlet başkanı yönetirdi. Kağan'ın vazifeleri arasında savaş gücüyle devleti kurma ve düzene koyma, yeni alınan yerlere iskân, töre yani kanunları düzenlemek, halkı doyurup giydirmek vardı.Ülke geniş bölge teşkilatı gereğince Doğu ve Batı olmak üzere ikili devlet sistemine göre idâre edilirdi.
Kağanın eşine hatun denirdi.Kağandan sonra gelen en yüksek rütbe Yabguluktur'. Göktürkler, devlet idaresinin en soylu, tecrübeli Türk boylarının elinde kalmasına dikkat etmişlerdir.Önceleri sayısı bir olan Yabgu’ya, devlet genişledikçe ihtiyaç çoğalmış, Batı Türkistan gibi bölgelere de yenileri atanmıştır. Şehzadelere Tigin veya Tegin, Şad; eşlerine de Konçuy adı verilirdi. Tiginler, genel valilik, başkomutanlık gibi önemli memuriyetleri yaparlardı. Boy hükümdarına Kan (Han) denmektedir. Tarkan, Çur, Apa, Tudun,Yıldıy büyük memuriyetlerdendir.
Göktürk ordusu, yükselme döneminde Asya’nın en güçlü askeri kuvvetiydi. Ordunun üçte ikisi süvari, biri de piyadeydi. Akınlarda ve savaşlarda süratli hareket etmek esastı. Gece ve gündüz sıkı yürüyüşle yol alan ve atlarına nöbetle binen Türk süvarisi, hiç ümit edilmedik anda, hiçbir haber alma şansı bırakmadan düşman ordusuna saldırırdı. Savaşta düşman asker miktarı yüzbinleri bulursa, Türk ordusu kırdırılmazdı. Bozkır taktiği ile ilk önce geri çekilinirdi. Merkez üssünden ayrılan düşman, vurkaç ve gerilla savaşı ile yıpratılıp, ani baskınla yok edilirdi.Göktürklerin bayrak ve tuğlarının tepesinde altından yapılmış kurt başlı heykel bulunurdu. Tuğ ile davul da bağımsızlık sembolleriydi.
Göktürklerin başkenti Ötüken’dir. Burası Orhun Irmağı ile Selenge Irmağı'nın Tarim kolu arasında, ormanlar içinde bitki örtüsü ve suyu bol bir şehirdi. Ötüken’den başka Barshan, Çargelen-Çumgal, Çaldıvar, Atbaş, Şirdakbeg, Nanageldi, Fergana, Yassıkugart, Çikircik başlıca Göktürk şehirleridir.
Göktürklerde karar, seçim, insan ve hayvan sayımı için ziyafetli devlet meclisi mahiyetinde Kenğeş Meclisi toplanırlardı.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Ocak 2010       Mesaj #48
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Başkentleri ötükendir.
Kurucusu Bumin kaan
devlet yöneticilerine verilen ünvan kaan
TAKVİMLERİ 12 HAYVANLI TÜRK TAKVİMİ
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Ocak 2010       Mesaj #49
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
göktürklerin devlet yönciliğine verilen unvanlar han -hakan
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Ocak 2010       Mesaj #50
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaa arkiler siz bunları bilmionuzmu tabiikide başkenti ÖTÜGEN unvanları KAAN kullandıkları takvim 12 HAYVANLI TÜRK TAKVİMİ