Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 19 Aralık 2013  Gösterim: 19.611  Cevap: 22

Göktürk / Köktürk Devleti hakkında bilgi verir misiniz?

yok
18 Nisan 2009 21:38       Mesaj #1
yok - avatarı
Ziyaretçi
göktürk devletinin coğrafi yapısını devletin hüküm sürdüğübölgeyi sınırlarını önemli şehirlerini komşu devletleri dağlarını nehirlerini göllerini harita özerinde gösterebilirmisiniz
EN İYİ CEVABI SEDEPH verdi
Doğu Göktürk Devleti
Batı Göktürk Devleti
Birinci Göktürk Devleti, Kuruluşu ve Gelişmesi
Sponsorlu Bağlantılar
İkinci Göktürk Devleti

Yukarıda verdiğim yönlendirmelerdeki içerik, işinize yarayan tüm bilgileri içermektedir. İyi günler dilerim..


SEDEPH tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
ziiyaretçii
26 Nisan 2009 21:27       Mesaj #3
ziiyaretçii - avatarı
Ziyaretçi
göktürk devletinin coğrafi kültürel ekonomik siyasal özelliklerini bulun bana ya çabukk proje ödevim
Son düzenleyen MeLL; 26 Nisan 2009 22:27
_KleopatrA_
30 Ocak 2010 02:15       Mesaj #4
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
yok adlı kullanıcıdan alıntı

göktürk devletinin coğrafi yapısını devletin hüküm sürdüğübölgeyi sınırlarını önemli şehirlerini komşu devletleri dağlarını nehirlerini göllerini harita özerinde gösterebilirmisiniz

Birinci Göktürk Devleti, Kuruluşu ve Gelişmesi BİRİNCİ GÖKTÜRK DEVLETİ, KURULUŞU VE GELİŞMESİ

Juan-Juanlara karşı ayaklanan Töleslerin isyanını bastırmada büyük yararlılıklar gösteren Bumin (Bumm), kendisini Juan-Juan hükümdarı ile eşit bir seviyede görüyordu. Bu yüzden hükümdarın kızı ile evlenmek istedi. Bu isteği kabaca reddedilen Bumin, Batı Tabgaç Devleti 'nden bir prenses ile evlendi. Tabgaçlarm da desteğini alan Bumin Juan- Juanlara saldırarak, ağır bir yenilgiye uğrattı. Juan- Juan hükümdarı intihar etti.
Bu büyük başarı üzerine istiklâlini ilân eden Bumin, "İl-Kağan" unvanını alarak Birinci Göktürk Devleti'ni kurdu (552). Büyük Hun İmparatorluğu'nun da başkenti olan, kutsal Otüken şehrini devletin merkezi yapan Bumin aynı yıl öldü.
Devletin kuruluşunda Bumin'le birlikte önemli roller üstlenen kardeşi İstemi Yabgu, bu sırada batı kesimlerini idare ediyordu. İstemi batıda fetihlere devam ederken, Ötüken'de tahta çıkan Bumin'in oğlu Kolo ve bunun erken ölümü üzerine kağan olan Bumin'in diğer oğlu Mukan (553-572) zamanında devlet en kudretli çağına ulaştı.
Dirayetli bir hükümdar olan Mukan Kağan, önce Juan-Juanlara büyük bir darbe vurarak bunların devletine son verdi (555). Daha sonra doğuda Kitanları ve kuzeyde Kırgızları hakimiyetleri altına aldı.
İstemi'nin batıdaki faaliyetleri sonucunda, Ak Hun ve Maveraünnehir halkı Çin'den yardım isteyince, Mukan Kağan Çin'i baskı altına alarak, bu yardıma engel oldu.
İstemi Yabgu (552-576) kısa zamanda, Altayların batısını Işık Göl ve Tanrı Dağları'na kadar hakimiyetine aldı. İran'da hakimiyet süren Sâsâni İmparatorluğu'nun Şehinşahı Anuşirvan ile anlaşarak Ak-Hun (Eftalitler) Devletini ortadan kaldırdı. Topraklan Ceyhun (Amu-derya) Nehri sınır olmak üzere iki devlet arasında paylaşıldı (557). Maveraünnehir Fergana'nın bir kısmı, Batı Türkistan'ın güneyi, Kaşgar, Hoten vb. gibi Orta Asya kervan yolu üzerindeki önemli yerler Göktürklerin eline geçmiş oldu.
Fakat Sâsânî İmparatoru Anuşirvan bu durumdan memnun olmamıştı. Ticaret yolundaki Maveraünnehir'i ele geçirmek istiyordu. Huzursuzluk çıkarmak için, ipek ticaretinde önemli rol oynayan ve Türklere bağlı olan Soğd halkının faaliyetlerini yasakladı. Böylece Türkleri ipek ticareti vergisinden mahrum etmek isteyen Anuşirvan İstemi'nin gönderdiği elçileri de öldürttü.
Misafir
24 Mart 2010 21:05       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
göktürk devletinin coğrafi yapısını bulabilir misiniz? rica etsem 2 gün sonra ödevimi vermem gerekiyor. yardımınıa ihtiyacım var şimdiden teşekkürler, bulamazsanız da canınız sağolsun...
MisafirciLik
23 Eylül 2010 20:49       Mesaj #6
MisafirciLik - avatarı
Ziyaretçi
Göktürk Devletinin kuruluşu hakkında kısa bir araştırma .. Şimdiden teşekkürler msxLabs.org
Misafir
23 Eylül 2010 22:54       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
göktürk devletinin kuruluşu hakkında çok özet bilgi verir misiniz?
Misafir
26 Eylül 2010 19:31       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bağımsızlığın kazanılışı ve kökktürk devleti tarihimizin hangi dönemlerine ışık tutar?
Misafir
6 Ocak 2011 18:55       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar acele köktürk devleti hakkında bilgi veriri misiniz özet olsun
Misafir
13 Ocak 2011 19:56       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kIsSa Bi bİlGi istiyorum göktürk(köktürk) dönemi ile ilgili ve yıkılış nedenleri.. rica etsem HeMEN BULABİLİRMİSİNİZ..??Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç