Arama

Cenap Şahabettin'in Hac Yolunda eseri kaç mektuptan oluşur?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 13 Mayıs 2010 Gösterim: 13.637 Cevap: 3
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
30 Aralık 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
cenap şahabettin'in hac yolunda eseri kaç mektuptan oluşmuştur
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
Kâmil Büyüker'in yazısında "Edebiyatçılarımızın kalemiyle hac"dan söz eden bölümde Cenap Şahabettin'in Hac Yolunda adlı eserinin de anıldığını görünce Mehmet Bayyiğit'in çalışmasını hatırladım. Orada bu eserle ilgili olarak şu bilgiler veriliyor: "Her ne kadar eser "Hac Yolunda" başlığını taşıyorsa da, mektupların hiçbirinin hac ibadetiyle ilgisi yoktur. Cenab Şahabeddin'in bu seyahatı, hac mevsiminde ve hacılar için yapmış olması eserine bu ismi vermesine vesile olmuştur. Mektuplardan anlaşıldığı kadarıyla bu seyahat Cidde'den öteye gerçekleşmemiş ve Cenab Şahabeddin hac yapmamıştır. Son mektup Süveyş'ten ayrıldığı "Rahmaniye Vapuru"ndandır." (s.72)
Sponsorlu Bağlantılar
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
30 Aralık 2008       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Kâmil Büyüker'in yazısında "Edebiyatçılarımızın kalemiyle hac"dan söz eden bölümde Cenap Şahabettin'in Hac Yolunda adlı eserinin de anıldığını görünce Mehmet Bayyiğit'in çalışmasını hatırladım. Orada bu eserle ilgili olarak şu bilgiler veriliyor: "Her ne kadar eser "Hac Yolunda" başlığını taşıyorsa da, mektupların hiçbirinin hac ibadetiyle ilgisi yoktur. Cenab Şahabeddin'in bu seyahatı, hac mevsiminde ve hacılar için yapmış olması eserine bu ismi vermesine vesile olmuştur. Mektuplardan anlaşıldığı kadarıyla bu seyahat Cidde'den öteye gerçekleşmemiş ve Cenab Şahabeddin hac yapmamıştır. Son mektup Süveyş'ten ayrıldığı "Rahmaniye Vapuru"ndandır." (s.72)
Sponsorlu Bağlantılar
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Aralık 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
cenap şahabettin hac yolunda eserinden 11. ci mektubun özeti
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi