Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 20 Aralık 2015  Gösterim: 33.805  Cevap: 19

Uşi Antlaşması ne zaman kimler arasında yapılmıştır?

mervenur245
4 Ocak 2009 15:20       Mesaj #1
mervenur245 - avatarı
Ziyaretçi
uşi antlasması ne zaman kimler arasında yapılmıstır?
Sponsorlu Bağlantılar


4 Ocak 2009 15:38       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Üye
Uşi (Ouchy) Antlaşması (18 Ekim 1912) İtalya ile Osmanlı Devleti arasında Trablusgarp Savaşı sonunda imzalanan antlaşmadır.
Balkan Savaşı'nın çıkması üzerine, Osmanlı Devleti İtalya'dan barış istemek zorunda kaldı. Barış antlaşması, İsviçre'nin Lozan şehri yakınındaki Uşi kasabasında imzalandı. Yapılan antlaşma gereğince, Trablusgarp ve Bingazi'ye tam bir özerklik tanındı. Osmanlı Devleti, buradaki askerlerini geri çekecekti. Bu İtalya'ya, Trablusgarp ve Bingazi'yi serbestçe işgal edebilme fırsatını veriyordu. Buna karşılık İtalya, elinde tuttuğu Rodos ve çevresindeki Oniki Ada'yı bir süre sonra Osmanlı Devletine geri verecekti. Ancak adaların Osmanlı Devleti'ne teslimi hiçbir zaman gerçekleşmedi. II. Dünya Savaşı'ndan sonra da adalar Yunanistan'a verildi.
Uşi Antlaşmasının başlıca maddeleri şunlardı:
  1. Trablusgarp ve Bingazi'ye tam bir özerklik tanındı. Trablusgarp ve Bingazi, yeni bir kanun ve özel düzenle yönetilecektir.
  2. Trablusgarp ve Bingazi'de Osmanlı Devleti'nin çıkarlarını, padişah adına naibü's-sultan olarak tayin edilen bir görevli koruyacak, dini ve adli işler, padişah tarafından seçilecek kadılar eliyle yürütülecekti. Kadı ve Naibü's-Sultan'ın maaşları, Osmanlı maliyesince ödenecekti.
  3. İtalya Oniki Ada'yı geçici olarak elinde tutacak, Osmanlı Devleti Balkan Savaşlarında bu adaları savunamayacaktı.
Özellikle Yunanistan'ın adaları işgal edebileceğinden korkulmuştur. Fakat İtalya bir daha bu adaları geri vermemiştir. Faşist İtalya II. Dünya Savaşını kaybedince adaları 1947'de Yunanistan'a devretmiştir.


kaynak;vikipedi
Misafir
23 Kasım 2009 18:02       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
uşi antlaşması kimler için yapıldı? Antlaşmanın önemi ve koşulları nedir?
Misafir
22 Kasım 2010 18:23       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaw bende onu arıyomda kimler le yapıldı
Misafir
22 Eylül 2011 19:41       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
osmanlı italya
Misafir
10 Ekim 2011 14:29       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende onu arıom hemen bana verin
Misafir
15 Aralık 2011 17:23       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bnde kimlerle yapıldığını arıyorum
Misafir
28 Aralık 2011 16:50       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tobruk savaşı kimlerle ve ne zaman yapılmıştır?
Misafir
8 Ocak 2013 11:12       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kaç tarihinde oldu onu soruyom
IrResistibLe
8 Ocak 2013 13:37       Mesaj #10
IrResistibLe - avatarı
Ziyaretçi
Uşi (Ouchy) Antlaşması (18 Ekim 1912) İtalya ile Osmanlı Devleti arasında Trablusgarp Savaşı sonunda imzalanan antlaşmadır.

Balkan Savaşı'nın çıkması üzerine, Osmanlı Devleti İtalya'dan barış istemek zorunda kaldı. Barış antlaşması, İsviçre'nin Lozan şehri yakınındaki Uşi (Ouchy) kasabasında imzalandı. Yapılan antlaşma gereğince, Trablusgarp ve Bingazi'ye tam bir özerklik tanındı. Osmanlı Devleti, buradaki askerlerini geri çekecekti. Bu İtalya'ya, Trablusgarp ve Bingazi'yi serbestçe işgal edebilme fırsatını veriyordu. Buna karşılık İtalya, elinde tuttuğu Rodos ve çevresindeki Oniki Ada'yı bir süre sonra Osmanlı Devletine geri verecekti. Ancak adaların Osmanlı Devleti'ne teslimi hiçbir zaman gerçekleşmedi. II. Dünya Savaşı'ndan sonra da adalar Yunanistan'a verildi.

Uşi Antlaşmasının başlıca maddeleri şunlardı:

Trablusgarp ve Bingazi'ye tam bir özerklik tanındı. Trablusgarp ve Bingazi, yeni bir kanun ve özel düzenle yönetilecektir.
Trablusgarp ve Bingazi'de Osmanlı Devleti'nin çıkarlarını, padişah adına naibü's-sultan olarak tayin edilen bir görevli koruyacak, dini ve adli işler, padişah tarafından seçilecek kadılar eliyle yürütülecekti. Kadı ve Naibü's-Sultan'ın maaşları, Osmanlı maliyesince ödenecekti.
İtalya Oniki Ada'yı geçici olarak elinde tutacak, Osmanlı Devleti Balkan Savaşlarında bu adaları savunamayacaktı. Özellikle Yunanistanın adaları işgal edebileceğinden korkulmuştur. Fakat İtalya bir daha bu adaları geri vermemiştir. Faşist italya II.Dünya savaşını kaybedince adaları 1947'de Yunanistan'a devretmiştir.Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç