Arama

Kış sebzeleri ve yaz sebzeleri nelerdir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 2 Eylül 2013 Gösterim: 107.581 Cevap: 17
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Şubat 2011       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mandalina portakal greyfurt havuç elma(hem yaz hem kış) muz(ılık yer olacak) ayva murt yeşil hurma
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Nisan 2011       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kış,
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Mayıs 2011       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bezelye kıs sebzesı degıldır
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Haziran 2011       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya kereviz yerine ne kullanabilirz ve lahana yerine
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Temmuz 2012       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
babam şifre koydu şifrenin yaz mevsimi oldunu söylüyor
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Ekim 2012       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kıs sebzeleri: balkabağı, pırasa, pazı, kereviz, turp, lahana, karnabahar, ıspanak,havuç, pancar, bakla, brokoli, bezelyeyaz sebzeleri: patlıcan, dolmalık biber, bamya, taze fasulye, iç bakla, enginar, domates, biber, kabak


Kaynak: Kış sebzeleri ve yaz sebzeleri nelerdir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Eylül 2013       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ELMA + AYVA + PORTAKAL + MANDALİNA + GREYFURT + LİMON ( KISMEN ) + CEVİZ + BALKABAĞI + KUŞBURNU
TheOne - avatarı
TheOne
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2013       Mesaj #18
TheOne - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

kış meyvelerinden 9 tane söylebilir misiniz ? hiçbir yerde bulamadım ... Msn Confused

portakal mandalina greyfurt kivi elma nar ayva muz

Portakal
Kış aylarının en çok tüketilen meyvelerinden portakal, C vitamini yönünden oldukça zengindir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizi hastalıklara karşı korur. Portakal içerdiği A, B1, B2, P vitaminleri, potasyum, kalsiyum ve magnezyum yönünden de zengindir. Kandaki kolesterol seviyesinin düşmesini ve tansiyonun dengelenmesini sağlar. Vücudumuzdaki tüm damarları güçlendirerek kalbi korur. Kanı temizler, uykusuzluğu giderir, cildi güzelleştirir. Hazmı kolaylaştırır. Kanın pıhtılaşmasını engeller ve mide - pankreas kanserini önlemeye yardımcı olur. Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.

Mandalina
Mandalina, zengin C vitamini içeriğiyle, vücudumuzun soğuk algınlığına, nezle ve gribe karşı savunma mekanizmamızı güçlendirir. Ayrıca bazı besinlerden (kurubaklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler vs.) aldığımız aktif olmayan demiri aktif hale getirerek bilişsel performansımızı arttırır. Yüksek orandaki potasyum içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürür. LDL kolesterolü (kötü kolesterol) azaltamaya yardımcı olarak kalp hastalıklarından koruyucu özellik gösterir. Kılcal damarlarını güçlendirir ve kan dolaşımını hızlandırır. Damar sağlığımız açısından oldukça önemlidir.

Greyfurt
Yine C vitamini yönünden zengin olan narenciye grubu meyvelerimizdendir. Soğuk havalarda bizi hastalıklara karşı korur. C vitamini, toksik öğelerin etkisini azaltarak kanserden koruyucu özellik gösterir. A ve B vitaminlerini de içermektedir. Yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelir. İçindeki zengin potasyum kaslarımızı güçlendirir ve dolaşım sistemimizi canlandırır.

Kivi
Kış aylarının en çok sevilen meyvelerinden biri olan kivi, kışla birlikte gelen hastalıklara karşı bizi koruyan vitaminler yönünden oldukça zengindir.. İçeriğindeki en önemli vitaminler, A ve C vitaminleridir. Bir kivideki C vitamini miktarı 2 portakaldaki, 3 mandalinadaki C vitaminine eşdeğerdir. A vitamininin, görme bozuklukları, üreme fonksiyonları ve kemik gelişimine önemli katkıları bulunmaktadır. Ayrıca kivi, kanseri önlemeye yardımcı olur.

Nar
Antioksidan kapasitesi oldukça zengin olan nar önemli miktarda da potasyum, A, C, B2 vitamini ve niasin içermektedir. İçeriğindeki zengin vitaminler sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirerek vücudumuzu hastalıklara karşı korur. Kanseri önlemeye yardımcı olur. Narın aynı zamanda kan yapıcı, idrar söktürücü, enerji verici ve tansiyon düşürücü özelliği bulunmaktadır.

Elma
Elma A, C, E, B1 ve B2 vitaminlerini içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. LDL kolesterolü (kötü kolesterol) düşürüp, HDL kolesterolü (iyi kolesterol) ise yükseltmeye yardımcı olur. Mide – bağırsak hastalıklarına iyi gelir.

Armut
A, B1, B2, C vitamini , bakır ve fosfor içerir. Kan kolesterol seviyesini dengeler. Her iki besin öğesinin de antioksidan etkisi olup vücudu serbest radikallere karşı koruyarak kolon kanseri riskini de azaltmaktadır. Tansiyonu düşürür, kabızlığı ve zihinsel yorgunluğu giderir. Sinirleri kuvvetlendirir , böbrek ve mesane kumlarını döker.

Muz
A, B, C vitamini ve potasyum içerir. Afrodizyak etkisi vardır. İshalde tedavi edici özelliğe sahiptir.

Ayva
A, B1, B2, C vitamini içerir. Ağız kokusunu giderir. Kusmayı önler. İshale iyi gelir

Benzer Konular

28 Mart 2017 / Misafir Cevaplanmış
1 Mart 2012 / berzan Soru-Cevap
7 Eylül 2013 / Misafir Soru-Cevap
4 Mart 2012 / KaRma Cevaplanmış