Arama

Atatürk'ün askeri başarıları neye bağlıdır? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 9 Aralık 2013 Gösterim: 29.805 Cevap: 31
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Ekim 2009       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
akılcılığa bağlı atatürkün askerlik hayatındaki başarıları (tşk)
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ekim 2009       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ATATÜRK ÜN ASKERİ BAŞARILARI
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ekim 2009       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürkün askerlik hayatındaki başarıları
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Ekim 2009       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar atatürk disiplinli çalışmasına ve ileri görüşlülüğü ile sawaşlarda başarı elde etmiştir.ilk savaşını trablusgarp'ta italyanlara karşı yaptı ve ilk başarısını burda kazandı.atatürk daha sonra subaylar arasındaydı.
-çanakkalede destan yazdı-
m.kemal 1. dünya savaşı sırasında çanakkale cephesinde yarbay rütbesiyle görev aldı.çanakkale savaşları sırasında düşmanın nereye çıkartma yapacağını önceden tahmin ederek askeri bir deha olduğunu gösterdi.çanakkale savunması sırasında askerlerine "ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum" diyerek üstün cesaretini ortaya koymuştur.
conkbayırı ve anafartalar bölgesinde yaptığı başarılı savunma ile "ÇANAKKALE GEÇİLMEZ"sözünü tarihe kazandırdı.bu savaş onun askeri alanda tanınmasına ve kurtuluş savaşında lider olarak kabul edilmesine yardımcı oldu.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Ekim 2009       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürkün askeri görevlerindeki başarılarını ön plana çıkaran kişilikleri nelerdir?
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
6 Ekim 2009       Mesaj #16
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Atatürk her şeyden önce büyük bir asker ve komutan olarak tarihi bir şahsiyet olmuştur. Onun hayatı egemenlik ve bağımsızlık savaşının büyük komutanı olarak 1922 yılının Eylül ayına kadar hep savaş alanlarında geçmiştir. ''Ben, askerliğin, her şeyden çok sanatkarlığını severim.'' diyen Atatürk, büyük bir asker ve kumandan olarak üstün yetenekleri olan bir insandı. O, tüm yeteneklerini orduda göstermiş, savaş alanlarında büyük bir komutan olduğunu ispat etmiştir. Çanakkale Savaşı'nda askerlere ''Size ben taarruz emretmiyorum. Ölmeyi buyuruyorum. Biz ölünceye değin geçecek zaman aşamasında, yerimizi başka güçler ve komutanlar alabilir.'' demiştir. Bu sözlerinden de anlaşılacağı gibi Atatürk çok cesur ve kararlı bir komutandı. O, savaşlarda güçten çok, o güce ve amaca uygun yöneltmek ve yönetmenin önemli olduğuna inanıyordu.

Askerlik hayatında daima kararlı olan Atatürk, verdiği karardan da asla dönmemiştir. Sorumluluktan korkan bir komutanın hiçbir zaman gereken kararları alamayacağını belirten Atatürk, girdiği tüm savaşlarda sorumluluk almış ve hep ağır görevlere talip olmuştur. İsmet İnönü, Atatürk'ün başkomutan olarak başarısının sırrını şöyle açıklıyor: ''Atatürk, zaferi sağlayan bu ordunun teşkilinde ve seferlerin acı günlerine dayanmakta, netice günlerinde kesin vuruşla sevki idare (yönetmekte ve sevketmekte) de hakkıyla başkomutanlık etmiştir. Ümitsizlik anlarını yenmiş, vasıtasızlık ve imkansızlık unsurlarını tesirsiz bırakmıştır.''

Mustafa Kemal, askerlik hayatındaki başarıları ile yok olmaya mahkum edilmiş bir milleti ayağa kaldırmış, ona eski güç ve kudretini tekrar kazandırmıştır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Kasım 2009       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatüskün düşünce yaşamının temel dayanakları
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
4 Kasım 2009       Mesaj #18
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

atatüskün düşünce yaşamının temel dayanakları

Atatürk;
  • Çağdaş
  • İlerici
  • Cesur
  • Ulusuna güvenen
  • Zeki, öngörülü ve ileri görüşlü
  • Eğitimli, tarihi ve gerçekleri bağdaştırma yeteneği olan
  • İnançlı
  • Hoşgörülü
  • Lider nitelikli
bir askeri komutan, devlet adamı ve ulusal önderdir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Mayıs 2010       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Atatürk'ün askeri başarıları neye bağlıdır?
Atatürk her şeyden önce büyük bir asker ve komutan olarak tarihi bir şahsiyet olmuştur. Onun hayatı egemenlik ve bağımsızlık savaşının büyük komutanı olarak 1922 yılının Eylül ayına kadar hep savaş alanlarında geçmiştir. ''Ben, askerliğin, her şeyden çok sanatkarlığını severim.'' diyen Atatürk, büyük bir asker ve kumandan olarak üstün yetenekleri olan bir insandı. O, tüm yeteneklerini orduda göstermiş, savaş alanlarında büyük bir komutan olduğunu ispat etmiştir. Çanakkale Savaşı'nda askerlere ''Size ben taarruz emretmiyorum. Ölmeyi buyuruyorum. Biz ölünceye değin geçecek zaman aşamasında, yerimizi başka güçler ve komutanlar alabilir.'' demiştir. Bu sözlerinden de anlaşılacağı gibi Atatürk çok cesur ve kararlı bir komutandı. O, savaşlarda güçten çok, o güce ve amaca uygun yöneltmek ve yönetmenin önemli olduğuna inanıyordu.

Askerlik hayatında daima kararlı olan Atatürk, verdiği karardan da asla dönmemiştir. Sorumluluktan korkan bir komutanın hiçbir zaman gereken kararları alamayacağını belirten Atatürk, girdiği tüm savaşlarda sorumluluk almış ve hep ağır görevlere talip olmuştur. İsmet İnönü, Atatürk'ün başkomutan olarak başarısının sırrını şöyle açıklıyor: ''Atatürk, zaferi sağlayan bu ordunun teşkilinde ve seferlerin acı günlerine dayanmakta, netice günlerinde kesin vuruşla sevki idare (yönetmekte ve sevketmekte) de hakkıyla başkomutanlık etmiştir. Ümitsizlik anlarını yenmiş, vasıtasızlık ve imkansızlık unsurlarını tesirsiz bırakmıştır.''

Mustafa Kemal, askerlik hayatındaki başarıları ile yok olmaya mahkum edilmiş bir milleti ayağa kaldırmış, ona eski güç ve kudretini tekrar kazandırmıştır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Eylül 2010       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürk'ün askerlik hayatındaki başarılarının nelere bağlıyorsunuz?