Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 17 Mart 2018  Gösterim: 37.985  Cevap: 2

İletken ve yalıtkan nedir, dirençleri neye bağlıdır?

Ziyaretçi
19 Ocak 2009 18:17       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
İletken ve yalıtkan nedir, dirençleri neye bağlıdır?
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
İletkenler
İletkenlerin başlıca özellikleri:
 • Elektrik akımını iyi iletirler.
 • Atomların dış yörüngesindeki elektronlar atoma zayıf olarak bağlıdır. Isı, ışık ve elektriksel etki altında kolaylıkla atomdan ayrılırlar.
 • Dış yörüngedeki elektronlara Valans Elektron denir.
 • Metaller, bazı sıvı ve gazlar iletken olarak kullanılır.
 • Metaller, sıvı ve gazlara göre daha iyi iletkendir.
 • Metaller de, iyi iletken ve kötü iletken olarak kendi aralarında gruplara ayrılır.
 • Atomları 1 valans elektronlu olan metaller, iyi iletkendir. Buna örnek olarak, altın, gümüş, bakır gösterilebilir.
 • Bakır tam saf olarak elde edilmediğinden, altın ve gümüşe göre biraz daha kötü iletken olmasına rağmen, ucuz ve bol olduğundan, en çok kullanılan metaldir.
 • Atomlarında 2 ve 3 valans elektronu olan demir (2 dış elektronlu) ve alüminyum (3 dış elektronlu) iyi birer iletken olmamasına rağmen, ucuz ve bol olduğu için geçmiş yıllarda kablo olarak kullanılmıştır.
Yalıtkanlar
Elektrik akımını iletmeyen maddelerdir.
Bunlara örnek olarak cam, mika, kağıt, kauçuk, lastik ve plastik maddeler gösterilebilir.
Elektronları atomlarına sıkı olarak bağlıdır.
Bu maddelerin dış yörüngedeki elektron sayıları 8 ve 8 'e yakın sayıda olduğundan atomdan uzaklaştırılmaları zor olmaktadır.
Yarı İletkenler
Yarı iletkenlerin başlıca şu özellikleri vardır:
 • İletkenlik bakımından iletkenler ile yalıtkanlar arasında yer alırlar,
 • Normal halde yalıtkandırlar.
 • Ancak ısı, ışık ve magnetik etki altında bırakıldığında veya gerilim uygulandığında bir miktar valans elektronu serbest hale geçer, yani iletkenlik özelliği kazanır.
 • Bu şekilde iletkenlik özelliği kazanması geçici olup, dış etki kalkınca elektronlar tekrar atomlarına dönerler.
 • Tabiatta basit eleman halinde bulunduğu gibi laboratuarda bileşik eleman halinde de elde edilir.
 • Yarı iletkenler kristal yapıya sahiptirler. Yani atomları kübik kafes sistemi denilen belirli bir düzende sıralanmıştır.
 • Bu tür yarı iletkenler, yukarıda belirtildiği gibi ısı, ışık, etkisi ve gerilim uygulanması ile belirli oranda iletken hale geçirildiği gibi, içlerine bazı özel maddeler katılarak ta iletkenlikleri arttırılmaktadır.
 • Katkı maddeleriyle iletkenlikleri arttırılan yarı iletkenlerin elektronikte ayrı bir yeri vardır. Bunun nedeni Tablo 2.1 'de görüldüğü gibi, elektronik devre elemanlarının üretiminde kullanılmalarıdır.
Elektroniğin iki temel elemanı olan diyot ve transistörlerin üretiminde kullanılan germanyum (Ge) ve silikon (Si) yarı iletkenleri gelecek bölümde daha geniş olarak incelenecektir.
DEVAMI İletken ve Yalıtkanların Dirençleri
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 17 Mart 2018 03:00

Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
8 Mart 2009 17:55       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Üye
Alıntı
yenikent adlı kullanıcıdan alıntı

0 (sıfır) dirençli bir iletken var mıdır ve bunlar nelerdir?

Sıfır dirençli bir teli ideal bir durum olarak değerlendirelim. Sıfır dirençli bir teli ve sıfırdan farklı direnci olan bir teli yan yana koysak ikisinden de akım geçmezdi, çünkü içlerinde potansiyel farkı yaratan bir şey yok. İki telin ucuna da birer pil bağladığımızı düşünelim V=IxR formülüne göre direnci yüksek olan telden sınırlı bir akım geçer. Direnci sıfır olan telden ise, sabit bir voltaj sağlarsak sonsuz akım geçme eğilimi olacaktır, telin hiç direnci olmadığı yani ısınmadığı için tel böyle bir akıma dayanırdı ancak enerji kaynağımız için aynı şey söylenemez. Ancak bu telden sınırlı bir akım da geçebileceğini ispatlayalım;rnrnDirenci olmayan ve direnci olan telleri uç uca bağladığımızı düşünelim, toplam direncimiz (0 + R = R) olacaktır. Bunu bir voltaj kaynağına bağlarsak içinden tek başına direnci olan teli bağladığımız zamanki kadar akım geçecektir. Bu durumda direnci olmayan telin iki ucu arasında bir potansiyel farkı oluşmaz, ancak akımı iletir.rnrnBu hayali teller devre şemalarındaki bağlantı çizgilerine benzetilebilir. Bu çizgiler direnç, kapasitör, kaynak gibi devre elamanlarını birleştirir ancak kendi dirençleri hesaba katılmaz. Süperiletken teller, elektrik akımına direnç göstermezler. Ancak, bu çok kısıtlı koşullarda sağlanır
Son düzenleyen Safi; 17 Mart 2018 03:05
Hızlı Cevap
Mesaj:
paneli aç